Verzekeringen ZLM boekt in 1991 opnieuw goed bedrijfsresultaat Themadag over Zoommeer Zegge en schrijve Jacht en natuur raken steeds verder uit elkaar Trekkergeweld in Kapelle Geen drukwerk SPELEN MET CHRYSANTEN Voordelig saldo ruim f 5,5 miljoen Tijdens de vierde binnententoonstelling van 28 mei tot en met 8 juni op de F/oriade staat de chrysant centraal. Zowel bekende a/s minder bekende vormen en typen snij- en potchrysanten zullen op 4.000 vierkante meter worden gepresenteerd onder het motto 'Spelen met chrysanten'. De tentoonstelling zal worden geopend door dr. A. Kochi, direkteur Tuberculosebestrijding van de Wereld Gezondheidsorganisa tie te Genève, in samenwerking met John de Wolf, voetbalspeler van Feyenoord. Deze week hebben de Europese landbouwministers (opnieuw) ge probeerd de politieke discussie over het nieuwe Europese landbouw beleid a la MacSharry af te ronden. Dat de politiek die richting op wil is wel zeker. Dat is dan ook de reden dat we a/s ZLM onder het op portunistische motto 'redden wat er te redden is' hebben gekozen voor de MacSharry-P/us optie. Dat wil zeggen inkomstencompensa tie voor alle bedrijven. Liever hadden we natuurlijk gehad dat met na me de graanprijs 'in de benen' zou blijven. Maar dat is niet de politieke realiteit. Nu de situatie zo ligt zit er dus niet veel anders op dan vanuit de (Europese) georganiseerde landbouw met man en macht te proberen de maximale compensatie er uit te slepen. Op die manier kan er ook tijd en financiële ruimte worden gewonnen voor het verdere aanpas singsproces op bedrijfsniveau - want ook dat zal door (moeten) gaan. Zeker in de Nederlandse omstandigheden. Werkbezoek En dat aanpassingsproces gaat door! Dat hebben we deze week tij dens een werkbezoek van het Dagelijks Bestuur van de ZLM aan on ze kring Tholen en St. Philips/and weer eens van zeer nabij kunnen constateren. Vanwege de kleinschalige bedrijfsstructuur op met na me Tholen moest men al eerder nieuwe wegen zoeken om te overle ven. Daardoor is er nu een voorsprong opgebouwd in het aanpassingsproces en 'barst' het er van de bijzondere hoogwaardige teelten zoals bloemetjeszaad, pre-basis graszaad, boontjes onder plastic, droogbloemen, zwarte bessen en natuurlijk de vroege klei- aardappelen. De kleine zelfstandige veiling St. An na land is zelfs de grootste voor de vroege aardappelen en dinsdag 26 mei a.s. gaat de klok weer draaien. De bloemzaadstudieclub heeft (140) leden tot in de verre omtrek van Tholen en hun proefveld is uniek in Nederland. Het zit de studieclub dan ook terecht dwars dat ze nu voor de bege leiding van de DLV moeten betalen, terwijl de DLV het in feite zelf van de gegevens en het werk van deze dub moet hebben en die gege vens ook landelijk gebruikt. A/s ZLM zullen we de DLV daarover aan spreken. Landinrichting De regio Tholen en St. Philips/and werkt duidelijk aan morgen. In het hele gebied zijn landinrichtingsprojecten aan de gang en wordt er ge werkt aan de zoetwatervoorziening via een openstelsel vanuit het Zoommeer. De voorgenomen vertraging in de uitvoering van de land inrichting wordt dan ook met grote zorg tegemoet gezien, met name ook vanwege de uitruilproblematiek tussen de diverse blokken. Van uit de ZLM geven we alle steun om vertraging te voorkomen. Ook de discussie over het maximale zoutgehalte in het Zoommeer wordt nauwlettend gevolgd waarbij het duidelijk is dat de praktijk - en ook de ZLM - kiest voor het laagste gehalte, dat wil zeggen maximaal 400 mgr. zout per liter bij Bath. Vanwege de - inderdaad prachtige - ligging van Tholen en St. Philips- land zijn de claims van natuur en milieu op het gebied van ganzenop- vang, wildbeheer en natuurontwikkeling een steeds weerkerend discussiepunt. Veel eisen maar weinig of geen geld. De grenzen zijn duidelijk bereikt. Ook van onze kant hebben we dat in het veld kun nen constateren. Goede landbouwgrond wordt zonder blikken of blo zen geclaimd zonder dat er (voldoende) waarborgen zijn voor de agrarische belangen - laat staan de financiering daarvan. Dat kan na tuurlijk niet en dat zullen we dan ook duidelijk moeten maken. Al met al hebben we kunnen constateren dat Tholen en St. Philips/and aan hun toekomst werken. Dat is, ondanks alle moeilijkheden daarbij, ook voor ons een hart onder de riem om door te gaan met werken aan morgen. Dat doen we het liefst net als de bloemzaadclub: geen druk werk maar wel druk werk. Oggel Verzekeringen ZLM heeft in het jaar 1991 een bedrijfsresultaat behaald van ruim f 5,3 miljoen. Dat blijkt uit het jaarbericht, dat deze week is verschenen. De cijfers over het af gelopen boekjaar komen aan de or de op de algemene ledenvergadering, die op woensdag 17 juni a.s. in Cadzand zal plaatsvin den. De agenda treft u elders op de ze pagina aan. Het bestuur stelt voor de winst aan de reserves toe te voegen. Het brancheresultaat over 1991 bleef achter bij dat van 1990 (winst f 8,9 miljoen). Tegenover sterk ver beterde resultaten in de brand/stormbranche en de mfedi- jsche varia stond een verslechtering in de motorrijtuigenbranche. De re iden hiervan ligt in de forse reserve ring die nodig is met het oog op in hoogte en omvang toenemende iW.a.-claims. Deze ontwikkeling doet zich op Europese schaal voor. Dank- jzij een goed resultaat op de casco is het netto-resultaat in de motorrijtui genverzekeringen toch nog f 0,2 miljoen positief. Het totale bedrijfsresultaat is voorts positief beïnvloed door de toene mende beleggingsopbrengsten. De ze stegen vorig jaar tot f 10,8 miljoen tegen f 8,8 miljoen in 1990. Ten dele is deze stijging een Op zaterdag 6 juni a.s. wordt in Ka pelle voor de achtste keer de grote tractor-pulling en trekker- trek wedstrijd verreden. Het spekta kel trekt al vele jaren duizenden toe schouwers. De wedstrijd telt mee voor het nationaal kampioenschap. Alle toprijders verschijnen aan de start. Er zal in zeven verschillende klassen strijd worden geleverd. In de vrije klassen komt o.a. de Green Spirit IV Barenbrug aan de start met Ko de Regt uit Biervliet. Deze werd in 1991 Europees kampioen. De ma chine is uitgerust met twee 12-cilinder Rolls Royce Griffon- motoren, samen goed voor 5.000 pk. Het wedstrijdterrein ligt in de nabij heid van rijksweg 58, afslag WW- station. De wedstrijden beginnen om 11.00 uur en duren tot 17.00 uur. Aan beide zijden van de baan worden tribunes geplaatst. Als hoofdsponsors treden op Firezone Oil Yerseke, Jan Hop Nissan Goes, Van Weele Landbouwmechanisatie Wolfaartsdijk en Jac. Rijk BV Grond- verzetbedrijf Heinkenszand. Open dag braadkuikenbedrijf Op vrijdag 29 mei is het braadkui kenbedrijf van de familie Noordhoek aan de Oudsabbingedijk 5 te Wol- phaartsdijk van 11.00 tot 17.00 uur opengesteld voor publiek. Mechanische onkruidbestrijding Dinsdag 26 mei houdt de DLV op proefboerderij 'De Kandelaar' te Bid dinghuizen een landelijk erkende de monstratie mechanische onkruidbestrijding in diverse akker bouwgewassen. Er worden verschil lende typen eggen en schoffelmachines gedemonstreerd. Ook kan het resultaat van eerder uitgevoerde mechanische bestrijdin gen worden bekeken, 's Morgens en 's middags is er hetzelfde program ma (aanvang resp. 10.00 en 14.00 uur). Uitsteldatum 2 juni. Infolijn: 03210-17236. gevolg van een hoger gemiddeld rentepercentage. Verzekeringen ZLM werd vorig jaar geconfronteerd met stijgende kosten. Enerzijds is dit een gevolg van het betrekken van het nieuwe kantoor en uitbreiding van de perso neelsbezetting (thans 73 perso neelsleden), terwijl anderzijds geen premieverhoging werd doorgevoerd. Toch steeg het bruto premie inkomen met 4,2% tot f 70,1 mil joen. Dit is vrijwel uitsluitend te dan ken aan een toename van het aantal polissen en een stijging van de ver zekerde waarde. Het aantal polissen nam netto met 9.350 toe en be droeg aan het einde van het boek jaar 249.136. Dat eind oktober al de 250.000ste polis werd uitgereikt valt te verklaren uit het feit dat de prolongatiedatum van de meeste polissen later valt. Door verhuizing Op 4 juni a.s. wordt in Roosendaal een themadag gehouden over het Zoommeer/Volkerak. Verschillende deskundigen zullen ingaan op de duurzame ontwikkeling van dit zoet water reservoir. Daarbij zullen zowel de ecologische aspecten als de economische functies worden behandeld. Naast vertegenwoordigers van Rijkswaterstaat en het Rijksinstituut voor Integraal Zoetwaterbeheer en Afvalwaterbehandeling zal het Steeds scherper worden de tegen stellingen tussen jager en natuuror ganisaties. Bij de jachtraad heeft dit al geleid tot een verdeeld advies in zake de ontwerp flora- en faunawet. 30.000 jagers staan tegenover 850.000 natuurbeschermers. 'Hier is sprake van een democratische meerderheid', betoogde de heer L. van der Sar, secretaris Commissie Faunabeheer Landbouwschap, maandag j.l. in motel Gilze-Rijen voor de Nederlandse Organisatie voor Jacht- en Grondbeheer, voor heen Nederlandse Boerenjagersver- eniging. Scheidend secretaris J. de Leeuw en opzegging valt dan altijd een aantal verzekerden af. Verzadiging Direkteur J. Visscher schrijft in het jaarverslag te verwachten dat het groeitempo in de motorrijtuigen branche niet meer spectaculair zal zijn. Voortdurende aandacht aan milieu-aspecten van het auto rijden leidt er steeds vaker toe, dat met name in de particuliere sector auto's niet meer worden vervangen. Gelet op de omvang van het totale wa genpark in Nederland valt te ver wachten dat we het verzadigingspunt steeds dichter na deren. De ZLM- verzekeringsdichtheid in Zeeland is al vrij hoog. Het accent van de groei zal zich dan ook voor een deel ver leggen naar onze overige produk- ten', aldus Visscher. woord worden gevoerd door ing. A. Krijger van het Consulentschap voor de Landbouw in Zeeland. Hij zal het belang van het zoet water voor de landbouw in Zuidwest-Nederland belichten. De bijeenkomst op 4 juni a.s. wordt georganiseerd door de Commissie voor Hydrologisch Onderzoek TNO in samenwerking met Rijkswa terstaat direktie Zeeland en RIZ en vindt plaats Schouwburg De Kring, Kerkstraat 1, Roosendaal. Aanvang 9.30 uur. sprak zelfs over dictatuur van de meerderheid 'Van die 850.000 zijn er slechts en kelen die de mening vormen. Voor politici is zo'n groep interessant. Zij lanceren iets, waarvoor zij geen of weinig verantwoording af hoeven leggen, en de ambtenaren springen erop in. Alleen een goed argument kan er voor de landbouw nog iets uithalen. Het systeem is nu zo toe gepast dat de grenzen bereikt zijn. Geldmiddelen zijn er niet maar het beleid en de regels blijven gehand haafd. Zo neemt het draagvlak af. Controle en handhaving lopen stuk. Dit gaat uiteindelijk ten koste van de flora en fauna'. De heer Van der Sar benadrukte dat het verdeelde standpunt van de jachtraad de positie van dit orgaan verzwakt. 'De scherpere regelge ving in de nieuwe Flora- en Fauna wet gaf hiertoe aanleiding. Landbouw en natuur zijn niet tot el kaar gekomen. In de nieuwe wet wordt niet meer gesproken van be nutting, maar van bescherming. De verwoording is anders. Nee/tenzij neemt de plaats in van ja/mits. Er is gekozen voor een groeipopulatie van de fauna waarbij grote stukken landbouwgrond moeten gaan die nen als fourageerplaats. Schade zal niet volledig vergoed worden. Is de landbouw bereid dit te doen? Scha de door b.v. ganzen laat men steeds meer vallen onder de noemer be drijfsrisico'. Er komen steeds meer geluiden dat WBE's meer bevoegdheden krijgen en gaan zorgdragen voor vergunnin- genafgifte. 'Op termijn kan dit reali teit worden', antwoordde Van der Sar. 'De lijnen zijn uitgezet. De over heid wil af van kostenposten. Ook de privatisering zal hier doordringen. Dat er omtrent de invulling van WBE's strubbelingen zijn is mij be kend. Eensgezindheid tussen jagers onderling is noodzaak. Hierin is ook een rol weggelegd voor de grondeigenaar-gebruiker'. J.v.T.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 3