Grootschalige glastuinbouw bij Rilland komt stap dichterbij 22$ Deze week EG-ministers: graanprijs 29% omlaag Nog geen besluit over regio indeling Keuringsdienst WERKBEZOEK DAGELIJKS BESTUUR ZLM LAND- EN TUINBOUWBLAD VOOR ZEELAND EN NOORD-BRABANT ^odelbü NV Bathpolders presenteert structuurplan y\\fy|SE BIB£ pag. 3 Verzekeringen ZLM boekt opnieuw goed bedrijfsresultaat. Jacht en natuur groeien uiteen pag. 5 Luteijn: Landbouw moet eigen kracht benadrukken pag. 6 Kampeerboeren willen snel duidelijkheid van Gabor Vermogen, inkomen en de oude dag pag. 7 Coöperatie ZON is groot geworden door voer-op-maat pag. 8 9 en 11 Uit de praktijk pag. 12 Schijnwerper op de patrijs Compensatie voor zuivere inkomensdaling 326(f) '6. Als het aan de NV Landbouwmaat- schappij De Bathpolders - een volle dochter van AMEV - ligt, staan bin nen een jaar de eerste tuinbouw kassen op grondgebied van de gemeente Reimerswaal. Vrijdag j.l. presenteerde de NV het structuur plan voor het inrichten van de 1e en 2e Bath polder bij Rilland voor glastuinbouw. In de Bathpolders zal naar verwachting 265 ha met kas sen kunnen worden bebouwd. Dit betreft ca. 110 percelen. De om vang van de percelen is zeer ver schillend. Er kunnen zowel bedrijven met 1 ha als bedrijven met 10 ha glas worden geplaatst. Voor een rendabele exploitatie is minimaal 1 ha nodig. De NV Bathpolders heeft in de 'poort van Zeeland', zoals burge meester Verbree dit gebied om schrijft, totaal 700 ha in eigendom. De inrichting van het gebied zal in fasen plaatsvinden. Het feit dat alle gronden in één hand zijn is een van de redenen waarom de onderne ming verwacht dat er al snel met de bouw van de kassen kan worden begonnen. Waterberging Vanwege de grillige vorm van de Bathpolders zitten er nogal wat overhoeken in het plan. Deze zullen voor een deel gaan dienen als wa terberging. Verder zullen een boom gaard met windsingels, loodsen met erfbeplanting en een aantal bomen het veld moeten ruimen. Ook moe ten nieuwe wegen worden aange legd en bestaande wegen aangepast. Dit laatste geldt ook voor de afwatering, de gas- en elec- triciteitsvoorziening. De watervoorziening zal moeten ko men uit de zojuist aangelegde in- dustriepijp van Delta Nutsbedrijven. Het zoete water van de landbouw- pijp, afkomstig uit het Zoommeer, heeft een te hoog chloridegehalte. Het industriewater kost de tuinder f 1,05 per m3 bij een minimale be drijfstijd van 6000 uur. Voor de leve ring van goedkope warmte wordt gedacht aan warmte krachtkoppeling. Overleg met Delta Nutsbedrijven hierover is gaande. Ook windenergie behoort in de toe komst tot de mogelijkheden. Ligging langs snelweg De NV Bathpolders heeft grote ver wachtingen van het project. Ing. B.A. Wolters noemt naast de alge meen bekende pluspunten van Zee land (veel zon en licht) vooral de gunstige ligging nabij rijksweg 58 een positief punt. Het steunpunt van de RBT-veiling in Bergen op Zoom ligt maar op 16 kilometer en ook de veilingen in Breda, Kapelle en Barendrecht liggen redelijk dichtbij. Volgens ing. Wolters is niet alleen de druk in het Westland, maar ook in andere gebieden van Nederland op de glastuinbouw groot. Hij noemt in het bijzonder de provincie Brabant waar het streekplan de landbouw inclusief de glastuinbouw nogal wat beperkingen oplegt. Daar kan Zeeland en met name Reimers waal van profiteren. Het nu ingediende structuurplan dient als uitgangspunt voor het overleg dat enerzijds met gemeente en provincie, anderzijds met be langstellende tuinders zal worden gevoerd. Voor de laatste groep is ui teraard vooral het kostenplaatje van belang. Van de lokale en provinciale overheid is slechts positieve mede werking te verwachten. Voor de verdere uitwerking van het plan is een projectgroep in het leven geroepen onder voorzitterschap van de burgemeester van Reimerswaal, mr. A. Verbrea In de groep zitten o.a. vertegenwoordigers van de pro vincie en de veiling in Breda, terwijl als adviseurs zijn aangetrokken de heer H. E'versdijk, lid van de Eerste VERVOLG OP PAGINA 5 Het bestuur van de NAK, de alge mene keuringsdienst voor zaaizaad en pootgoed, heeft maandag j.l. een besluit genomen over de voorgeno men reorganisatie. Er komt één stichting onder één bestuur en één direktie. Over de indeling van de re gio's en de vestigingsplaatsen van de regiokantoren zal een stuurgroep een nader advies uitbrengen. Dit moet rond 1 oktober a.s. klaar zijn. Tot die datum bestaat dus geen ze kerheid dat de vestiging in Goes voor de huidige regio Rivieren-Delta- Nederland in stand kan blijven. De noodzaak tot reorganisatie is inge geven door de wens die al langer leeft binnen de Keuringsdienst om tot een meer efficiënte werkwijze te komen. De geleidelijke afbouw van de subsidie van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Vis serij heeft dit proces versneld. In de nieuwe opzet gaat het bestuur van de NAK bestaan uit een onaf hankelijk voorzitter en acht leden, waarvan vier namens de telers, twee namens de kwekers en twee namens de handel. De voorzitter wordt door de minister benoemd. De telersvertegenwoordigers wor den door de centrale landbouworga nisaties voorgedragen en komen uit de regioraden. Deze regioraden krijgen een advise rende functie en zullen uit maximaal 9 leden bestaan. De telersvertegen woordigers in deze raden worden door de standsorganisaties be noemd. Het hoofd van het regiokan toor wordt secretaris van de regioraad. De Stuurgroep zal behalve de regio indeling ook een aantal andere za ken onderzoeken en daarover advies uitbrengen. Het betreft de organisa torische en juridische vormgeving, de economische en financiële aspecten van de integratie en de ar beidsvoorwaarden en een sociaal plan voor het personeel. Het eindrap port van de Stuurgroep zal omstreeks 1 december a.s. verschijnen. Maandag ji was het dagelijks bestuur van de ZLM te gast bij de kring Tholen en St. Philips/and. Sa men met het kringbestuur maakte het DB 's middags per bus een rondrit over de twee eilanden. On der andere door de toelichting door kringvoorzitter Hans van Gorsel kregen de bestuurders een goed beeld van wat er op agrarisch ge bied zoal speelt in het gebied. Uit gebreid aan de orde kwamen onder meer wildschade, zoet water en landinrichting (in combinatie met natuurclaims). Bezoeken bracht het gezelschap aan het proefveld van de zaadteeltstudieclub Eiland Tholen', de veiling St. Annalanden omstreken, enkele graszaadver- meerderingspercelen van Baren- brug en het bedrijf van Jos Lindhout. Op de foto ziet u de ZLM- bestuurders in een perceel gras zaad (prebasiszaad) van Baren- brug. Hoofd Buitendienst van dit bedrijf Rien Geluk leidde het ge zelschap rond. Volgende week komen we op de excursie terug. zlm-krant ije-r qG VRIJDAG 22 MEI 1992 80e JAARGANG No. 4120 De EG-ministers van landbouw stu ren aan op een daling van de graan prijs met 29%. Dit is 6% minder dan de Europese Commissie voor de komende drie jaar had voor gesteld. Minister Bukman heeft la ten weten dat hij de graantelers alleen wil compenseren voor de "zuivere inkomensdaling". Het ef fect van de jaarlijkse produktivi- teitsstijging wil hij niet laten meetellen bij het vaststellen van de compensatie. De ministers probeerden deze week in Brussel tot een gecombineerd besluit te komen over de ingrijpende voorstellen van landbouwcommis saris MacSharry en de prijsvoorstel len voor 1992. De graanprijzen zijn daarbij een voortdurend struikel blok. De Portugese minister, Cunha, voorzitter van de Raad, stelde eer der een graanprijsdaling van 27% voor. Dat was voor de commissaris MacSharry onaanvaardbaar. Hij wil een vermindering van 35%. Bij het afsluiten van dit blad leek een daling van 29% uit de bus te komen. Ook de Nederlandse minister Bukman zou hiermee kunnen leven. Melkquota Bukman heeft verder opheldering gevraagd over de berichten dat de zuidelijke landen de melkquota aan hun laars lappen. Nieuwe kortingen op quota zijn voor hem niet aan vaardbaar als niet tegelijk vaststaat dat alle lidstaten zich aan de regels houden. In plaats van de voorgestelde quo tumverlaging (4% in totaal) heeft Nederland liever een verlaging van de melkprijs, desnoods de voor gestelde 10%. Ons land kan dan deels op kosten van de EG volop blijven exporteren, zo luidt de rede nering. De Duitsers willen daarente gen liever wat lagere quota en geen prijsverlaging. Dit om hun kleine veehouders te beschermen. Neder land bepleit een lagere melkprijs om zo de opmars te stuiten van allerlei plantaardige "melkprodukten". VERVOLG OP PAGINA 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 1