Uit de praktijk Koolzaad en distels langs de Maasroute Hoe demokratisch zijn onze provinciale volksvertegenwoordigers PRIMA KWALITEIT We blijven afhankelijk van de chemie Nieuwe opzet SNUiF Het boerenhart blijft stevig kloppen Uitstapje afdeling Noord-Westhoek 11 We kunnen nu aan alles wel merken in onze NOORD-WESTHOEK en ook daarbuiten dat we al in de tweede helft van de meimaand zitten. Met die temperaturen van de laatste tijd is het groeiproces optimaal. Vol doende vocht en dan warmte, dan zie je het elke dag groeien. Maar ook de verpleging van onze gewas sen, zo wij dat noemen, vraagt onze volledige aandacht. We waren allemaal wel goed bij met spuiten en bestrijden, maar de vele wind de afgelopen week geeft dan weer de nodige problemen om schade te voorkomen. De laatste aardappelen zijn nu wel gepoot. Op de zware gronden is het haast elk jaar geduld en nog eens geduld eer het goed is. Het valt echt niet mee percelen boven te zien staan en dan nog pootgoed in de schuur te heb ben dat er nodig in moet, met alle zorg vandien om de kiemlust wat binnen de perken te houden. Anders is het met de opslag na weer een hoegenaamd vorstloze winter. Het wordt elk jaar erger met van die zachte winters. Er is natuur lijk met spuitjes, dippen, rollen met roundup nog veel op te lossen, maar eenvoudig is het niet en het geeft veel extra kosten. De stand van de bieten is verder wel goed, al komen er bij de wat erg vroeg gezaaide wel wat dun staande percelen voor. Met dat scherpe droge weer van de laat ste tijd is het voor de plantenzetters ook zo maar moeilijk ze aan de gang te krijgen al valt dat altijd toch wel mee. Doch waar mogelijk is even aanberegenen een goede zaak. Het areaal uien in ons gebied zal vrijwel gelijk blijven bij verleden jaar. De prijzen zijn echter maar matig ge weest en de handel is nu gedaan voor de oude oogst. Met de nog in voorraad zittende aardappelen loopt het ook niet best af, zo lijkt het. Zoals de situatie er nu voorstaat is er blijkbaar nog veel meer aanbod dan verwacht, en niet te vergeten de import vanuit België. Gek dat dat nooit meegenomen wordt in het exportoverzicht, maar nog steeds komen er uit België veel vandaan. Maar we gaan ons maar weer richten op de nieuwe oogst. De tijd gaat nu eenmaal verder en het gaat sneller dan u denkt. En dan de tijd nog even nemen, eventueel samen met kollega's, zo eens in andere kringen van onze ZLM rond te kijken, en ook daarbui ten. Een praktische boer doet dat nu eenmaal graag. Hopende dat vanaf de weg ook wat is te zien. Want de vegetatie groeit weer welig op. Deze week reed ik over de Maasroute prachtig al dat koolzaad. Allemaal geel, maar daarna weer net als ver leden jaar een haag van distels. Kol lega's, let op, neemt maatregelen waar nodig en mogelijk, ook in ons gebied moeten we alert zijn. Al is men langs enkele rijkswegen en on ze provincie begonnen met de bestrijding daarvan. Vertegenwoordigers van het provin ciaal bestuur kunnen geen punten halen met hierop te attenderen. Een totaal verkeerde zaak dat andere groeperingen daar overwicht in heb ben, ondanks dat er verordeningen voor zijn. Zo is het met alles wat in hoogheid is gezeten, als het zo ge noemd mag worden. Eerst moet naar de ander gekeken worden eer er een uitspraak gedaan wordt. Het streekplan Noord-Brabant: we weten er nu zo wat alles van. Wat dacht u van de afloop? We zijn jam mer genoeg nog iets te ver van het stemmen af, dan is er altijd wat meer te ritselen, zei iemand uit de politiek van de week. Als de man nen op pad gaan (spreekbeurten) komt het voor wie geloven anders over dan daarna. Dan zijn ze politiek gebonden noemt men dat. Jammer, maar moeilijk in te passen voor wie ja ja is en nee nee. Als de eerste nieuwe vroege aard appelen op Tholen geoogst worden zo rond half mei, moeten de laatste percelen in ALTENA BIESBOSCH nog gepoot worden. Dit voorjaar blijkt weer eens overduidelijk dat de natuur in de vorm van neerslag zijn grilligheden kent en ons gebied van tijd tot tijd rijkelijk heeft bedeeld. Vooral op de wat zwaardere gron den duurt het vrij lang voor de iets diepere grondlagen voldoende droog zijn. Het geduld om te wachten met zaaien en poten wordt dan danig op de proef gesteld. We zien ook grote verschillen in gewasontwikkeling al naar gelang het tijdstip van zaaien of poten. Hoewel ieder jaar zijn ei gen kenmerken heeft, zal ook dit jaar haar bewijs leveren wat het ver schil in opbrengst zal zijn tussen vroege en late gewassen. Dankzij het nu al dagenlange standvastige droge weer, is er een flink aantal graspercelen geoogst en aan de kuil gereden, waarbij de kwaliteit zeker aan hoge verwachtingen zal voldoen. De tol die door de fruitkwekers voor nachtvorstschade vorig jaar is be taald, lijkt dit jaar niet herhaald te worden. Gezien de vele regeninstal laties bij de fruitpercelen, is er fors geïnvesteerd op schadepreventie. Nu lijkt het er op dat deze investe ringen geen nachtvorstpremie zullen opleveren. Het is zeker geen voorjaar geweest waarin de spuitresultaten van de onkruidbestrijding aan de verwach tingen hebben voldaan. Het langdu rig te nat en te koud weer heeft op dit gebied spaken in het wiel gesto ken. Het onkruidbestand gaat een De veehouders hebben een pri ma kwaliteit kuil binnengehaald. optimaal tijdperk tegemoet als het meerjarenplan gewasbescherming in de volle breedte verplicht wordt om toe te passen. Het is een illusie om te denken dat met mechanische of alternatief zwak chemische mid delen een akkerbouwbedrijf van daag de dag nog redelijk vrij van onkruid te houden is, laat staan of het rendement zich dit laat veroorlo ven. Dit rendement van onze bedrij ven komt hoe langer hoe meer op de tocht. De gevolgen der overpro duce en de afbouw van de prijsga ranties voor marktordeningsproduk- ten in de EG werpen hun schadu wen vooruit. De politieke groot machten die over en zonder ons beslissen, zullen binnenkort wellicht harde feiten stellen. Het ontwerp Streekplan Noord-Bra bant is een schoolvoorbeeld hoe ambtelijk Nederland denkt met zijn agrarische ondernemers te moeten omgaan. Duidelijk is dat de natuur- en milieulobby op een onvoorstelba re manier bezig is geweest om het eerste concept met verenigde krachten te voorzien van een groot aantal wijzigingsvoorstellen ter ver sterking van de eigenlijke doelstel lingen. Dat aan veel ingebrachte bezwaren tegemoet is gekomen, betekent niet anders dan dat alle grondige bezwaren nog bestaan, maar de stellingname van de inge nomen positie is verstevigd. Op de gehouden hoorzittingen is gebleken dat niemand beter dan de diverse spreekbuizen der agrarische ondernemers tot uiting hebben ge bracht dat dit ontwerp Streekplan de afbouw zal betekenen van vele agrarische ondernemingen, of zo iemand het uitdrukte: tot doodbloe den gedoemd. Als deze noodsigna len niet tot onze provinciale volksvertegenwoordigers zijn door gedrongen om er ingrijpend wat aan te wijzigen, kun je grote vraagte kens zetten bij de demokratische gelijkgerechtigde behandeling van een bevolkingsgroep die met veel inzet een eerlijk stuk brood tracht te verdienen binnen ons geroemde Ne derland. Het ziet er dit voorjaar allemaal heel anders uit in de WEST ZEEUWS- VLAAMSE polders dan afgelopen jaren. Moesten we nogal eens op de knieën om te zien of er wellicht nog een kiemplantje achter een kluit ver borgen zat, dit jaar hebben we over de opkomst geen klagen gehad. De droge periodes worden bijna voor beeldig afgewisseld met een korte natte periode. Helemaal zonder moeilijkheden was dat ook niet, zo zijn er nogal wat 'la ge dosering:spuitschema's in de Het werk van de Stichting Neder landse Uienfederatie (SNUiF) wordt op een andere wijze voortgezet. Door het wegvallen van de subsidie van het ministerie van Landbouw was een herstructurering noodzake lijk. Dit heeft tot gevolg de stand plaats Colijnsplaat komt te vervallen. Om de kennis van SNUiF niet verlo ren te laten gaan werden de onder zoekstaken per 1 januari 1992 volledig ondergebracht bij het PAGV. Onderzoeker Lothar Hoekstra blijft in het uienonderzoek werkzaam. De voorlichtingstaken zijn onderge bracht bij de Dienst Landbouw Voorlichting, zodat ook de specifie ke kennis over teelt en bewaring be schikbaar blijft. De twee functionarissen worden per 1 juni a.s. gedetacheerd bij de DLV. D. Hoek wordt verbonden aan het DLV-team akkerbouw Westmaas en E. Steenge gaat deel uitmaken van het DLV-team akkerbouw Goes. Bei de functionarissen werken landelijk. war geraakt, tot grote problemen heeft dit nog niet geleid. Ook het aardappels opfrezen ging niet pre cies op schema, door de warmte komen de aardappels nu snel boven, terwijl voor het weekend de grond nog niet erg droog was. Momenteel draaien de machines op volle toe ren. Voor een heel wat rustiger werkje, waar je trouwens ook goed wakker bij moet blijven, het schoffe len, is nu ook gelegenheid. Door de goede werking van de bodemherbi ciden zal één keer rijden voldoende zijn. Af en toe vraag je je soms wel af of sommige mensen spuiten met alleen water in de tank, zo'n verschil in werking bij buurtpercelen. De mais en cichorei staan al boven, mais al goed te zien, cichorei alleen nog maar als je op de knieën gaat. Het prachtige weer verveelt niet vlug, al was de overgang wel erg abrupt met direkt 30° C., won derlijk genoeg is dat zonder onweer afgelopen. Wat wel wat lastig is, is de vele wind. Je komt nauwelijks aan spuiten toe de laatste dagen. Voor groeistoffen, het korten van olievlas of de bodemherbicide is stil weer van belang voor de verdeling over de ruggen of om een goede op name te realiseren. Het laatste ge was dat nog de grond in moest, de bruine bonen, maakt als warmte- minnaar een goede start. Het areaal zal flink worden ingekrompen, er staan weer wat meer erwten en een enkel perceel veldbonen, na de ma- Laboratoria IRS gerenoveerd De renovatie van de laboratoria bij het Instituut voor Rationele Suiker- produktie in Bergen op Zoom is klaar. De opening zal plaatsvinden op dinsdag 23 juni a.s. door de bur gemeester van Bergen op Zoom, drs. P. Zevenbergen. laise van afgelopen seizoen. Nog steeds is de prijs oude oogst be droevend. Ook worden er nog aard appels geleverd, de markt is nu flink gezakt, dat kan weer tot 'kwa liteitsproblemen' leiden bij afleveren. Als de onkruiddruk in de cichorei meevalt kan de aandacht volledig op de aardappelopslag gericht wor den. De strijker kan veel doen, mits er voldoende hoogteverschil is met de gewassen. Bij zulke zaken blijkt weer onze afhankelijkheid van de chemie. Wat hakken in de kleine ge wassen of aardappels smeren kan, al doe je alleen niet veel gemeten. Je moet er dan echter wel van op aan kunnen dat de spuit het kruid in de overige percelen aan kan. Zo proberen we maar te genieten van een mooi voorjaar, hoe het straks verder moet lijkt niemand te weten. Op dit moment schijnen de ministers bijeen te zijn voor de beslissende slag. De uitslag is voor spelbaar nog meer negatieve druk op de financiële opbrengsten. Ter wijl de opbrengst van spilgewas graan al ruim f 500,— is gedaald praten we vrolijk over handhaven van de inkomsten in prijsjaar '91/'92. Als je goed hebt geluisterd weet je dat dat niet de plannen zijn. Een drastische prijsverlaging en een krappe vergoeding, waarschijnlijk niet voor iedereen, daar is "Brus sel" op uit. De akkerbouwakties zijn tegen het zgn. marktgerichte stabili- satorenbeleid gericht geweest, door een nieuwe mooie verpakking, inko menscompensatie, wordt nu nieuw beleid gepresenteerd dat voor de in dividuele boer dezelfde gevolgen zal hebben, nl. steeds minder in komsten. Spijtig in dit blad te moe ten konstateren dat we ondanks onze veel geroemde organisatie graad hier geen stokje voor kunnen steken! In MIDDEN- EN OOST-BRABANT kan een ieder zijn hart weer eens ophalen. Het mooie zomerse weer zorgt ervoor dat een ieder aan z'n trekken komt. De mens kan in de vrije tijd de fiets pakken en er op uit trekken. In een goede veertien da gen is de natuur snel veranderd. Alles is weer groen en de wisselen de kleuren en geuren van de bloe sems is werkelijk genieten geblazen. Voor onze agrariërs zal het drukste tij weer zo'n beetje over zijn. Er is een goede eerste snede gras bin nengehaald en zelfs in pakken hooi verwerkt hier en daar. De maïsplant- jes komen overal gelijkmatig op en zelfs binnen 6 dagen stond de maïs boven de grond. Het ziet er dan ook weer veelbelovend uit. Maar ja, één zwaluw maakt nog geen zomer en er zijn nog maar weinig zwaluwen gesignaleerd, dus afwachten maar weer. Hetzelfde geldt voor het streekplan. Het lijkt misschien wat vervelend om toch vrij vaak hierop terug te ko men. Maar het raakt dan ook iedere agrariër in heel Midden- en Oost- Brabant en zal toch verregaande ge volgen hebben. Gelukkig waren er vorige week, tijdens de hoorzittin gen over de bezwaren tegen het ontwerp-streekplan vele ZLM-ers aanwezig en enkelen hebben ook het woord gevoerd, hetzij namens anderen danwel voor zichzelf. Hoe veel effect het heeft gehad weet niemand, maar na 17 juli hopen we allemaal te weten wat er werkelijk gebeurd is met al de bezwaren en de acties. Laten we ook hier het beste van ho pen. Feit is echter wel dat er het laatste jaar een toenemende belang stelling is om zich elders, met name in Drenthe en Overrijssel, te gaan hervestigen. Het biedt iets meer toekomstperspectief voor de ach terblijvers, maar het blijft voor bei den een dure aangelegenheid. Maar toch, het boerenhart blijft stevig kloppen en er wordt maar iets har der aan getrokken om toch weer het zonlicht te laten schijnen voor de volgende generatie. Het jaarlijkse uitstapje van de ZLM- afdeling Noord-Westhoek ging dit jaar naar de textielfabrieken en het landgoed van H. van Puyenbroek te Goirle. In de fabriek werd eerst ge toond hoe de grondstoffen ruwe ka toen en polyester tot garen gesponnen worden. Daarna werden de weverijen bezocht. In de elders gelegen ateliers worden de stoffen vervolgens in kledingstukken verwerkt. Na de koffietafel volgde een bezoek aan het landgoed van de fam. Puy enbroek (1.300 ha). Hier kregen de bezoekers een modern bedrijf te zien met veel vee en goede berege- ningsmogelijkheden. De beperking van de beregening zal misschien gaan leiden tot een andere bedrijf- sopzet. Na de interessante rondlei ding werd de terugreis naar Willemstad aanvaard, waar een smakelijk afscheidsdiner wachtte. De leden van de afdeling kijken te rug op een fijne, goed verzorgde dag.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 11