Praktijkonderzoek landelijk programmeren en financieren Personalia Ophalen leeg fust in West-Brabant gewenst Windmolenparken op vijf lokaties in Zeeland Nieuw pakket weerinformatie in Agrinet Akkerbouw en vollegrondsgroenteteelt: Hoge Chinees bezoekt Nederland Waarnemend direkteur Gezondheidsdienst Benuline levert informatie aan Agrinet 6 Onlangs is de studie 'Mogelijkheden voor krachtenbundeling in het prak tijkonderzoek voor de akkerbouw en de groenteteelt in de vollegrond' ge presenteerd. Het is een studie van de direktie van het PAGV over struk- tuur, werkwijze en financiering van het proefstation in Lelystad en de regionale onderzoekcentra in de ak kerbouw en de vollegrondsgroente teelt. Het rapport raakt derhalve ook de positie van de ROC's in Zeeland (Rusthoeve) en Zuid-Holland (Westmaas). De relatie tussen het proefstation en de regionale onderzoekscentra is vorig jaar al op bestuurlijk niveau in discussie geweest. De nu versche nen studie is hiervan het gevolg. In het eerder gevoerde overleg zijn als randvoorwaarden gesteld, dat de geledingen binnen de sectoren her kenbaar moeten blijven en dat de voorstellen geen afbreuk mogen Landbouwminister Bukman treedt de komende zomer op als gastheer tijdens het bezoek van Chen Jun Sheng aan Nederland. Chen is lid van de Chinese Staatsraad, een uit tien personen bestaand 'suprami- nistrieel' orgaan, en daarbinnen eerstverantwoordelijke voor de landbouw. Chen Jun Sheng gaat tijdens zijn bezoek vergezeld van een grote de legatie, bestaande uit onder meer sleutelfiguren uit de Chinese land- bouwwereld. Het bezoek dient om de reeds bestaande contacten tus sen Nederland en China verder te in tensiveren. Chen zal een groot aantal voorstellen meenemen voor projecten waarvoor China technolo gie en equipment uit Nederland aan wil wenden. doen aan de regionale betrokken heid bij het onderzoekswerk. Efficiëncy De direktie van het PAGV doet thans een aantal aanbevelingen ter verbetering van de efficiency. Voor gesteld wordt de programmering van het onderzoek landelijk te gaan aanpakken en daarbij meer accent te leggen op de strategische en tak- tische planning zonder de operatio nele planning te verwaarlozen. De voeding van de landelijke commis sies vanuit de verschillende teeltge- bieden moet plaatsvinden door drie regionale commissies voor groente teelt en vijf voor de akkerbouw. Ook wordt in het rapport voor gesteld over te gaan tot een volledig landelijke financiering van het prak tijkonderzoek voor zowel de akker bouw als de vollegrondsgroenteteelt. Er zou een door het Landbouwschap te innen areaalheffing moeten komen. De begroting moet op het huidige ni veau van f 19,5 miljoen blijven. Overigens wil men de mogelijkheid van extra regionale en landelijke fi nanciële bijdragen open houden. Prof.dr.ir. M.J.M. Thielen zal optre den als waarnemend direkteur van de Gezondheidsdienst voor Dieren Zuid-Nederland na het vertrek van drs. T. de Ruijter. Deze heeft met in gang van 1 juni a.s. een benoeming aanvaard als lid van de hoofddirektie van de te vormen Cehave/Encebe- holding. Hij neemt in besloten kring afscheid van de Gezondheidsdienst. Drs. Ruijter zal te zijner tijd een defi nitieve opvolger krijgen. Onder de boeren in West- Brabant bestaat een grote be hoefte aan een inzamelregeling voor fust, dat als bedrijfsafval wordt aangemerkt. De plaatselij ke afdelingen van de landbouw organisaties willen hierover een gesprek met de gemeente besturen in de regio. In afwach ting van een ophaalsysteem wordt de boeren geadviseerd het lege fust op te slaan of naar de Kragge te brengen. De stort plaats is geopend elke donder dag van 8.00 tot 12.00 uur en van 12.30 tot 16.30 uur. Het landbouwbedrijfsleven streeft naar een verantwoorde afvoer van afvalstoffen. De af voer van leeg fust van gewasbe schermingsmiddelen is dan ook een belangrijk aandachtspunt. Op het zogenaamde 'STORL- etiket' op de verpakking wordt aangegeven of leeg fust van ge wasbeschermingsmiddelen wordt aangemerkt als klein che misch afval (KCA) of als bedrijf safval. Chemisch afval kan worden ingeleverd bij de ge meente, bedrijfsafval moet in de meeste gemeenten in het Streekgewest Westelijk Noord- Brabant naar de stortplaats 'de Kragge' worden gebracht. In de praktijk blijkt vooral het in zamelen van bedrijfsafval proble matisch. In 1991 is te weinig fust naar de Kragge gebracht. Het fust dat wel aangeboden is, bleek wel voldoende schoon te zijn. Ophaalsysteem In de regio bestaat een grote be hoefte aan een inzamelstructuur voor het fust dat als bedrijfsafval wordt aangemerkt. De landbou worganisaties in het Streekge west streven naar een ophaalsysteem, waarbij in de pe riode van april tot en met sep tember het fust één maal per maand wordt opgehaald. Zo'n ophaalsysteem garandeert een goede afvoer van het fust, waar mee het verbranden van leeg fust op de bedrijven kan worden voorkomen. Een ophaalsysteem doet een beroep op de verant woordelijkheid van de gebruikers om het fust goed te spoelen en op te slaan. Op verzoek van de landbouworganisaties heeft het Landbouwschap de gemeenten verzocht om over het opzetten van de inzamelstructuur met de plaatselijke afdelingen in overleg te gaan. In afwachting van een inza melstructuur adviseren de land bouworganisaties om het lege fust op te slaan of naar de Krag ge te brengen. Deze moeten aan de totale begro ting worden toegevoegd met als uit gangspunt dat regionale middelen ook regionaal moeten worden inge zet. De benodigde f 19,5 miljoen wordt door 50% opgebracht door de overheid, voor 30% door de ak kerbouw en voor 20% door de groentesector. Op dit moment financiert het be drijfsleven het PAGV landelijk en de ROC's regionaal. De overheid finan ciert alle instellingen landelijk. In Zeeland, West-Brabant, Noord- en Zuid-Holland en Flevoland worden de bijdragen van het bedrijfsleven voor de ROC's vooral opgebracht door de verenigingen voor bedrijfs voorlichting. In andere gebieden doen de standsorganisaties dat. De kosten variëren van f 1,— per ha in Zeeland tot f 1— per ha in de Veenkoloniën. Daarnaast zijn er bij dragen van regionale en lokale overheden. Landelijk bestuur Ten aanzien van de bestuurlijke en organisatorische vormgeving stelt het rapport voor te komen tot één landelijk sectorbestuur voor de proefstations en alle ROC's in de ak kerbouw en groenteteelt in de open grond. Geadviseerd wordt in twee jaar tijd naar deze situatie toe te groeien, waarbij de lokatiebesturen geleidelijk bestuurstaken overbren gen naar het sectorbestuur. De hui dige lokatiebesturen worden daarmee omgebouwd tot lokatiebe- heerscommissies. Het rapport zal in de komende maanden onderwerp van discussie zijn. In het najaar van 1992 hoopt men een besluit te kunnen nemen over de toekomstige structuur van het praktijkonderzoek in de akker bouw en de vollegrondsgroen teteelt. Benuline Nederland BV is toegetre den als informatieleverancier in Agrinet, het samenwerkingsverband van de videotex-systemen Vitak, Veenet en Canon. De informatie van Benuline heeft betrekking op de teelt van cichorei. Zoals bekend is Benuline een sa menwerkingsverband tussen de Suiker Unie en het Belgische suiker bedrijf Warcoing. De contractzaken, teeltbegeleiding, zaaddistributie en de organisatie van oogst en afzet worden in opdracht van Benuline door enkele Cebeco-coöperaties uit gevoerd. Daarnaast is voor begelei ding van studieclubs de deskundighëid van de DLV in gehuurd. Er zijn momenteel 64 windmolens in Zeeland. Deze twee staan bij Hansweert. Het provinciebestuur van Zeeland heeft vijf lokaties op het oog waar windmolenparken kunnen worden gerealiseerd. Dit zijn de kop van Hontenisse (600 ha), het gebied ten oosten van de Rijn- Scheldeverbinding (800 ha), een deel van de Hoofdplaatpolder en een deel van de Oranjepolder (550 ha), oostelijk Noord-Beveland (400 ha) en het westelijk deel van Tholen (450 ha). Tevens heeft de provincie bepaald waar in principe kleinschalige en middelgrote projecten kunnen ko men. Het gaat om een voorlopig standpunt. In de zomer komt er een inspraakprocedure Kleine en middelgrote projecten worden uitgesloten in gebieden met agrarische doeleinden en van na tuurwetenschappelijke en land schappelijke betekenis, in gebieden met de functie natuurbehoud en na tuurontwikkeling, bos en stiltege- bieden. De provincie heeft ook gebieden aangewezen waar middel grote projecten worden uitgesloten, maar kleine projecten wel mogelijk moeten zijn. Een en ander is op kaartjes aangegeven. Op het ogenblik zijn er in Zeeland 64 windmolens met een gezamen lijk vermogen van 13.415 kiloWatt. Er zijn plannen voor nog eens 66 turbines. Daarmee komt de capaci teit op 39 MW. Zeeland heeft zich verplicht rond het jaar 2000 250 MW windenergie te leveren. Beregeningsverbod blijft ondanks vormfout van kracht Door ongeveer 100 landbouwers in Noord-Brabant is beroep ingesteld tegen de beperkingen voor het bere genen van grasland. Over twee be roepschriften is op 12 mei uitspraak gedaan door de voorzitter van de Raad van State. Beide beschikkin gen zijn vernietigd omdat deze niet aangetekend waren verzonden. De ze procedurefout zal de provincie per omgaande herstellen door als nog aan beide vergunninghouders een aangetekende beschikking te zenden. Ofck ten aanzien van de overige ingediende beroepen zal te zijner tijd deze vormfout worden hersteld. Omdat geen negatief oordeel is uit gesproken over de inhoud van de beperkingen die waren gesteld aan het beregenen van grasland, blijven deze gehandhaafd. Voor het gehele grondwaterbeleid is dit ook van groot belahg. Meteo Consult stelt een nieuw pak ket algemene weerinformatie be schikbaar via Agrinet, het samenwerkingsverband van Vitak, Veenet en Canon. Naast regionale weersverwachtingen voor de korte en lange termijn geeft een abonne ment ook toegang tot de neerslag- beelden van de buienradar. Met het nieuwe algemene weerbe richt komt Meteo Consult tegemoet aan de wensen van de Agrinet- abonnees die het weer goed willen volgen maar geen behoefte hebben aan de zeer uitgebreide en gedetail leerde informatie van het landbouw- weerbericht. De gebruikers van Vitak, Veenet en Canon kunnen via het algemene weerbericht o.a. be schikken over: korte- en langetermijn verwach tingen voor 12 regio's m.b.t. de temperatuur (min., max.), relatie ve luchtvochtigheid, windrich ting en -snelheid, neerslagkans en -hoeveelheid, bewolkings- graad en het aantal uren zon en vorst. Dit weerbericht wordt vijf maal per dag geactualiseerd. toegang tot de beelden van de buienradar. de meetgegevens van 40 weerstations, waaronder de temperatuur, windrichting en - snelheid, luchtvochtigheid, be- wolkingsgraad en neerslaggege- vens. Deze informatie wordt van uur tot uur ververst. Verder zijn een landelijk weerbe richt, neerslagoverzichten, winter en watersportinformatie en uitge breide buitenlandse weergegevens beschikbaar. Agrinet-abonnees betalen f 60,— (ex. BTW) voor een jaarabonne ment. Bij deze prijs zijn de eerste 100 gebruiksminuten inbegrepen. Voor extra minuten betaalt men f 0,35 per minuut. Genoemde prij zen zijn exclusief de Agrinet- communicatiekosten a f 0,25 per minuut. Het algemene weerbericht is ook toegankelijk via Videotex Ne derland, telefoonnummer 06-7900, dienstnaam Meteoprof. Dit kost f 1,— per minuut.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 6