De S van de SEV De landbouwer en de omzetbelasting Sociaal «a- Ekonomische pSBBk Voorlichting OPEN HUIS ACCOUNTANTSUNIE GOES Werkwijze SEV-journaal blijft komend seizoen onveranderd Accountantsunie ZLM Hogere deelname vrouwen wenselijk Plannen voor bio-dieselfabriek in Flevoland Reorganisatie bij Boeke-Heesters De laatste jaren zijn de economi sche aspecten steeds zwaarder gaan wegen in het werk van de So ciaal Economische Voorlichting. Ge zien de moeilijke omstandigheden waarin de agrarische bedrijven ver keren is dit ook wel logisch. Echter ook andere aspecten worden steeds belangrijker, met name de sociale aspecten (de S van SEV). Zoals bekend stelt de SEV van de ZLM jaarlijks een werkprogramma op, dat vervolgens door het hoofd bestuur wordt besproken en vast gesteld. In het huidige werkprogramma heeft vooral ook het sociale aspect een zwaar ac cent gekregen. WANNEER SPEELT DE S EEN ROL? Het economische aspect is in het al gemeen vrij goed en concreet aan te geven. Voor het sociale aspect ligt dit veel moeilijker. Een extra moeilijkheid hierbij is dat de uitleg van het begrip 'sociaal' verschillend is per persoon. Om deze reden om schrijven we hier een aantal sociale aspecten van de belangrijkste taakon derdelen van de SEV. Bedrijfsopvolging: Aspecten in het belang van de ouders, zoals bijvoorbeeld de om gang met het 'vaste' inkomen na de overdracht; het wonen en de' privé- besteding; emoties die samenhan gen met bedrijfsoverdracht; invulling tijd; komende en gaande boer of boerin, etc. Ook van belang zijn de positie van de niet-opvolgende kinderen en van de familieverhoudingen. Bedrijfsaanpassing: De gevolgen van een grotere werk druk; de gezinsaspecten; omgang met personeel. Bedrijfsbeëindiging (gedwongen of vrijwillig): Afscheid van het bedrijf; de emotio nele veranderingen; arbeidsonge schiktheid en de omgang hiermee. Gezinsaspecten: De relatie tussen de investeringen in het bedrijf en de privé-besteding bij echtscheiding; erfrechtzaken; finan ciële problemen en welke invloed hebben de verschillende gezinsle den hierop; (verstoorde) familiever houdingen en huwelijksvoorwaarden; hoe ga je verder als je er alleen voor komt te staan. Grond en pachtzaken: Aankoop of verlies van grond/pacht en de invloed hiervan op het gezin e.d. Bedrijf sdoorlichtingen De visie op de toekomst (mogelijk heden) van het bedrijf en gezin. Indien dit overzicht moet worden samengevat, dan kan gesteld wor den dat de aspecten van 'de mens/mensen' centraal worden gesteld. Het is zeer moeilijk (of on mogelijk) om deze aspecten in een geldbedrag uit te drukken. Het ma ken van keuzes c.q. het nemen van beslissingen wordt daardoor moei lijker. Belangrijker is dan ook om bij'derge lijke processen een deskundige in te schakelen. De Sociaal Economische Voorlichter kan u daarbij als geen ander behulpzaam zijn. Neem daar om ook voor deze onderwerpen kontakt op met de SEV van de ZLM. J.A.M. Withagen De Sociaal Economische Voorlich ting van de ZLM gaat het komend seizoen door met het presenteren van het journaal. Opzet en werkwij ze blijven hetzelfde. Wel streeft de SEV ernaar dat het journaal meer dan voorheen voor meerdere afde lingen tegelijk wordt gehouden. De presentatie van het SEV-journaal Er zijn vergevorderde plannen om volgend jaar in Flevoland een bio- dieselfabriek te bouwen. Het plan is afkomstig van de coöperatie Lely- land, Cebeco Handelsraad, OK Ne derland en ACM. Naast bio-diesel, dat uit koolzaad wordt gewonnen, moeten ook crambe- en karwij-olie worden verwerkt. Deze laatste soor ten zijn vooral geschikt voor farma ceutische industrie. Door de directie van Lelyland is berekend dat voor de bouw van de fabriek en de aanloop kosten in de eerste jaren vijf tot tien miljoen gulden nodig is. De uiteindelijke beslissing of er al dan niet een nieuwe fabriek gaat komen wordt uiterlijk medio dit jaar genomen. houdt in dat een van de voorlichters uitleg geeft over een groot aantal re gelingen waarmee boeren en tuin ders te maken hebben of krijgen, zonodig toegespitst op het betref fende gebied. Doordat de aanwezi gen met vele praktische vragen op de proppen kwamen ontstonden het afgelopen seizoen zeer levendi ge bijeenkomsten. Alle bezoekers kregen (en krijgen) een informatie map mee naar huis. In het afgelopen seizoen hebben 63 van de 77 ZLM-afdelingen kennis kunnen nemen van het SEV- journaal. Alleen in West Zeeuws- Vlaanderen vond de presentatie plaats in kringverband, van de overi ge journaals werden er 14 gegeven voor afzonderlijke afdelingen en 39 voor meerdere afdelingen tegelijk. Met 966 bezoekers is ruim 20 pro cent van alle ZLM-leden met grond bij de presentatie van het SEV- journaal aanwezig geweest. Onge veer een op elke tien bezoekers was een vrouw. Het aantal aanwezigen per bijeen komst varieerde sterk. In Oost- Brabant werd slechts vijf procent van de leden met grond bereikt, in Noord-Beveland bijna vijftig pro cent. De SEV streeft er met name naar dat het komend seizoen meer vrouwen de bijeenkomsten bezoe ken. Het journaal zal zoveel mogelijk in november en december gepre senteerd worden. Het was gezellig druk tijdens het open huis, dat j.l vrijdagmiddag werd gehouden in het kantoor van de Accountantsunie van de ZLM aan Klein Frankrijk in Goes. Direktie en medewerk(st)ers toonden niet zon der trots de aangepaste en vergrote huisvesting aan relaties en belangstellenden. Rond 200 bezoekers kwamen de resultaten van de uitbreiding van het kantoor in ogenschouw nemen en konden met eigen ogen zien dat de Accountantsunie in Goes nu weer ruim in het jasje zit. Aan het bestaande kantoor is een verdieping toegevoegd. De Accountantsunie ZLM in Goes heeft er 350 m2 kantoorruimte bij gekregen en kan daarmee jaren vooruit (foto: Anton Dingemanse) Voor de ondernemers in de land- en tuinbouw is een bijzondere regeling opgenomen in de Wet op de omzet belasting. Op grond hiervan zal het merendeel van hen geen omzetbe lasting hoeven af te dragen. Toch dienen zij zich ervan bewust te zijn dat zij ondernemers zijn in het kader van deze wet en niet gelijk gesteld kunnen worden met partikulieren. Landbouwregeling Op grond van de Landbouwregeling zijn een drietal specifieke landbouw- prestaties vrijgesteld, te weten: - Levering van goederen die zij als landbouwer hebben voortge bracht of geteeld; - Diensten die naar hun aard bij dragen tot de agrarische produk- tie, zoals ploegen, zaaien etc.; - Levering van gebruikte be drijfsmiddelen. Voor andere dan de genoemde prestaties, welke landbouwers als ondernemers verrichten geldt de vrijstelling niet. Voorbeelden hiervan kunnen zijn de handel in landbouw- produkten, de exploitatie van een kampeerbedrijf e.d. Over de op brengsten van deze nevenaktivitei- ten moet de landbouwer omzetbelasting afdragen onder af trek van de zogenaamde voorbe lasting. Voorbelasting is de omzetbelasting welke in verband met deze prestaties aan hem door leveranciers in rekening is gebracht. Hoewel de landbouwer op grond van de regeling geen belasting over zijn omzet betaalt, kan de afnemer van zijn produkten en diensten wel voorbelasting verrekenen. Het per centage dat verrekend mag worden bedraagt thans vijf procent. Bijzondere prestaties en vergoe dingen Het begrip diensten reikt in de om zetbelasting erg ver. Alle prestaties tegen vergoeding welke niet als le vering van goederen kunnen wor den aangemerkt, zijn diensten. Is er een prestatie die als dienst gekwali ficeerd wordt dan is de vraag of de dienst onder de landbouwregeling valt. Is dit niet het geval dan zal na gegaan moeten worden of er wel licht een goedkeuring van het ministerie is op grond waarvan de prestatie is vrijgesteld. Voorbeelden hiervan zijn: - Bijdragen boerderijverplaatsing; - Vergoedingen voor het verlenen van jachtrechten; - Bedrijfsbeëindigingsvergoe dingen: - Vergoedingen voor overdracht melkquota. Onlangs heeft de staatssekretaris goedgekeurd dat ook vergoedingen voor pachtafstand onbelast zijn. De hiervoor genoemde vergoedingen zijn enkel vrijgesteld indien de land bouwregeling van toepassing is. Ook het bouwen of laten bouwen van bedrijfsgebouwen op eigen grond kan heffing van omzetbe lasting tot gevolg hebben. In dit ge val zal er omzetbelasting moeten worden afgedragen over het verschil tussen: de voortbrengingskosten van het gebouw (inklusief de waar de van de ondergrond) en de bouw kosten en materialen van derden waarover voorbelasting is betaald. Veelal zal dit er op neer komen dat omzetbelasting over de waarde van de ondergrond moet worden betaald. Keuze voor normale regeling De landbouwer heeft ook de moge lijkheid om op de normale wijze in de heffing van de omzetbelasting te worden betrokken. Dit kan finan cieel interessant zijn wanneer hoge investeringen worden gedaan. Hij zal de inspekteur schriftelijk hierom moeten verzoeken (opteren). Een voorwaarde is dat de keuze van ten minste vijf jaar wordt gedaan. Vanaf het moment dat het verzoek is inge willigd zal dan omzetbelasting afge dragen moeten worden over de omzet onder aftrek van de betaalde belasting. Bij investeringen (veelal het hoge ta rief) kan de voorbelasting de af te dragen omzetbelasting overtreffen, waardoor recht op teruggave bestaat. Om te kunnen beoordelen of de keuze voordeel op zal leveren, zal altijd berekend moeten worden. Hierbij spelen ondermeer een rol: voorbelasting i.v.m. de investering; bedrag van de omzet waarover be taald moet worden; investeringsfa ciliteiten; rente; toename administratiekosten. In situaties dat zich bijzondere prestaties voordoen, zoals over dracht melkquotum of pacht- afstandsvergoeding zal deze landbouwer er zich goed van be wust moeten zijn dat ook over deze vergoedingen omzetbelasting (hoog tarief) verschuldigd is. Tijdige her ziening van de keuze zal dan ge wenst kunnen zijn. W.F. Poeles FB Boeke-Heesters verhuist eind dit jaar van Amersfoort naar Lelystad. Een nieuw bedrijfspand is in aan bouw. Intussen is bij Boeke- Heesters een drastische reorganisa tie aan de gang. Op de filialen zijn maatregelen genomen om de effi ciency en winstgevendheid te ver beteren. De importeur gaat zich meer toeleggen op marketing en service. Het landbouwmachinebe- drijf laat de reorganisatie gepaard gaan met aanpassing van het perso neelsbestand.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 4