Financiële steun voor uitbreiding teelt radicchio rosso in Zeeland Folder over zoet water voor fruittelers en akkerbouwers Nieuwe subsidieregeling mestopslag van kracht Streekplan? Foutje. Bedankt! Voorlichting over Zeeuwse uitwerking NBP van start Gabor in Middelburg Project van Grobeka Een subsidie-aanvraag die het mo gelijk maakt de teelt van radicchio rosso in Zeeland aanmerkelijk uit te breiden is door de provincie Zeeland goedgekeurd. Het geld is bestemd voor de aanschaf van 15 oogstwa gens en investeringen op het in- pakstation Sirjansiand op Schouwen-Duiveland. De totale in vesteringen voor de periode 1992-1995 bedragen circa f 400.000,-. Het radicchio rosso-project in Zee land is een initiatief van Grobeka BV, het groentebemiddelingsbureau, waarin onder andere de veiling CHZ, Cebeco-Zuidwest en de ZLM deel nemen. Radicchio rosso is een volle- grondsgroente, die vooral in salades wordt gebruikt. Voor de akkerbouw in Zeeland is het aan witlof verwan te gewas een aantrekkelijk alterna tief met goede afzetmogelijkheden, vooral in het buitenland. Zeeland be schikt over goede grond en het ge was hoeft niet te worden beregend. Ook is bij DLV en Grobeka teeltken nis aanwezig. Het gewas moet ove rigens direct na de oogst worden gekoeld. Raddichio rosso wordt tot op heden vrijwel uitsluitend geteeld in Italië in de periode half oktober tot en met maart. Het areaal in dat land be draagt 12.000 ha. In de zomer is het in Italië te warm voor dit gewas. Export Onder begeleiding van Grobeka en DLV is vorig jaar door 12 telers in Zeeland raddichio rosso geteeld. De helft van de oogst werd geëxpor teerd naar de Verenigde Staten en Japan. Grobeka ziet mogelijkheden om dit jaar minimaal 40 ha te telen en tot 1995 door te groeien naar 200 ha (omzet 9 miljoen gulden). Aangezien het oogsten vrij arbeids intensief is, wil Grobeka 15 oogst wagens aanschaffen. Daarmee kan de oogst efficiënt worden uitge voerd. Grobeka werkt momenteel aan de oprichting van een telersver eniging. Het is de bedoeling de aanschaf en het gebruik van de oogstwagens via de telersvereni ging te organiseren. Met dit initiatief is een bedrag van f 345.000,— ge moeid, waarvan de provincie een aanmerkelijk deel voor haar reke ning wil nemen. Daarnaast moeten er voorzieningen worden getroffen op het inpakstati- on "Oosterland" te Sirjansiand, waar de radicchio rosso veilingklaar wordt gemaakt. Het betreft de aan schaf van een sorteer- en inpaklijn, alsmede aanpassingen van de be staande koelaccommodatie en de verwerkingsruimte. Ook deze in vesteringen (ca. f 50.000,— ko men in aanmerking voor subsidie van de provincie Zeeland, zo hebben G.S. deze week besloten. De snelle beslissing van het provinciaal bestuur is zeer welkom. Met de uit voering van het project is inmiddels een begin gemaakt. Delta Nutsbedrijven heeft een folder uitgegeven over de levering van zoet water aan de landbouw op Zuid- Beveland. De aanLg van de zoetwa terleiding, die loopt van Rilland tot Borssele, is nagenoeg gereed. Op 23 juni a.s. komt minister Bukman de eerste aansluiting van een bedrijf op de zoetwaterpijp in werking stellen. In de folder beschrijft Delta nutsbe- drijvan de voordelen die de land- en tuinbouw van de zoetwatervoorzie ning kan trekken. Het zoete opper vlaktewater komt uit het Zoommeer en wordt met een druk van 6 at mosfeer door een 700 mm dikke stalen pijp naar de plaats van be stemming gepompt. Fruit- en akker bouwbedrijven op Zuid-Beveland krijgen hiermee een uniek mogelijk heid tot bevloeiing. Voor de fruitbe- drijven is het zoete water van groot belang om de sterke positie van Zuid-Beveland als fruitteeltcentrum te kunnen handhaven en versterken. Maar ook akkerbouwers die nieuwe mogelijkheden zoeken kunnen van het water profiteren. Het biedt Het Mestopslagbesluit 1991 van het Ontwikkelings- en Sanerings fonds voor de Landbouw is gepubli ceerd in de Staatscourant. Vanaf vandaag (15 mei) kunnen mestpro- ducenten krachtens dit besluit een bijdrage aanvragen voor uitbreiding van hun mestopslag. Het Mestopslagbesluit 1991 ver vangt het Mestopslagbesluit van 1987. Doel van de nieuwe regeling is een versnelling van de bouw van de mestopslag teweeg te brengen. Dit met het oog op het beleid dat er op is gericht dat elke mestprodu- cent per 1-1-1995 voor tenminste 6 maanden mestopslag heeft of dat men èeschikt over een vervangende voorziening, bijvoorbeeld langlopen de afzetcontracten. Indien geen van beide het geval is, wordt het uitrij- verbod verlengd tot en met de maand februari. Mestproducenten kunnen een ver zoek indienen voor een bijdrage voor uitbreiding van de mestopslag- capaciteit ten behoeve van de opslag van dunne mest voor de vijf de, zesde en zevende maand. De mestopslag moet na de uitbreiding een capaciteit hebben van minstens zesentwintig weken. De bijdrage wordt alleen verstrekt voor dat ge deelte van de uitbreiding van de mestopslagcapaciteit dat dient voor de opslag van mest die overeen komstig de norm van 125 kg. fos faat per ha per jaar op het eigen landbouwbedrijf kan worden aan gewend. Het thans beschikbare budget voor het Mestopslagbesluit 1991 voor de jaren 1992 en 1993 bedraagt 20 miljoen. Men kan de formulieren voor een bijdrage aan de bouw van een mestopslag aanvragen bij de dis trictsbureauhouder in de provincie. Het oogsten van radicchio rosso is tamelijk bewerkelijk. Grobeka wil oogstwagens aanschaffen om de oogst efficiënter te laten verlopen. perspectief op gedeeltelijke over schakeling naar vollegrondstuin- bouwprodukten. Landbouwwater is op dit moment de helft goedkoper dan drinkwater. Delta Nutsbedrijven verwacht dat dit verschil nog groter zal worden ten gunste van landbouwwater om dat de heffingen op grondwater en de zuiveringskosten omhoog zullen gaan. De ZLM heeft de folder aan alle le den/grondgebruikers op Zuid- Beveland toegezonden. Dit met de bedoeling om iedere belanghebben de zo goed mogelijk over deze nieu we voorziening te informeren. Helaas is de folder ook gestuurd aan leden buiten het voorzieningsgebied van de zoetwaterleiding. Daarvoor onze excuses. Deze week zijn in Brabant de vijf hoorzittingen voor de landbouw over het Streekplan gehouden. Van die gelegenheid is vanuit onze sector volop gebruik gemaakt om de veelal eerder schriftelijk inge diende bezwaren nog eens mondeling toe te lichten. Onze Brabantse afdelingen en kringen bliezen hun partij volop mee en bij alle bijeen komsten was een vertegenwoordiger van ons secretariaat en/of SEV aanwezig. Al die belangstelling wijst erop dat er met dit Streekplan iets bijzonders aan de hand is. En dat is ook zo: voor veel agrarische bedrijven in Brabant wordt door dit Streekplan het voortbestaan flink op de tocht gezet. (Zie onze reportage op pagina 16.) Het is dan ook logisch dat de landbouw letterlijk en figuurlijk tegen dit Streekplan te hoop loopt. Het hele plan staat bol van de spanning tussen de natuur- en landbouwdoelstelling waardoor gevolg grote onduidelijkheid en onzekerheid voor de ontwikkelingsmogelijkheden van de land- en tuinbouw is ontstaan. Alle mooie gedrukte en gesproken woorden ten spijt is GS van Noord-Brabant er op geen enkele wijze in geslaagd die onduidelijkheid en onzekerheid weg te nemen. Stellige uitspraken van landbouwgedeputeerde mevrouw Jacobs dat de continuïteit van de landbouw (bedrijven) doorslaggevend is bij de afweging tussen landbouw- en natuurbe/angen zijn als zodanig niet terug te vinden in de (gewijzigde) tekst van het plan zelf. Vanuit de landbouw willen wij dat de doorslaggevende betekenis van de continuïteit van de land bouw (bedrijven) onomstotelijk in het Streekplan wordt vastgelegd. Om die continuïteit te beoordelen moet er een commissie komen waarin ook de landbouw zelf (sterk) vertegenwoordigd is. Zoals het er nu voorstaat is het Streekplan Noord-Brabant voor de land- en tuinbouw een levensgevaarlijke tijdbom. Begrippen a/s "onbehoorlijk bestuur" en "willekeur" komen bij mij op Ook op schadevergoeding hoeft niet gerekend te worden, want GS heeft al in alle toonaarden laten blijken dat er van onredelijke schade geen sprake is. Er staat ons dus maar één ding te doen: doorknokken om te bereiken dat het Streekplan Noord-Brabant ook een duidelijk ontwikkelingsperspectief biedt aan de land- en tuinbouwbedrijven. Ik hoop van harte dat het provinciaal bestuur ons dat perspectief alsnog wil bieden. Zo niet dan zet ik grote vraagtekens bij de toekomstige relatie tussen provincie en landbouwbedrijfsleven. Het provinciebestuur moet zich daarbij goed realiseren dat het zonder de landbouw heel moeilijk wordt. De land en tuinbouw heeft zijn hand nu al ver genoeg uitgestoken. De provin cie hoeft deze alleen nog maar te grijpen. Oggel Voor de fruitteelt is zoet water van groot belang. De voorlichting en inspraak over de begrenzingsplannen voor de relatie- notagebieden en natuurontwikke lingsgebieden in Zeeland komt binnenkort op gang. Het gaat hier om de Zeeuwse uitwerking van het Natuurbeleidsplan (2e fase). Voor de landbouw is deze uitwerking van groot belang, omdat een groot aan tal agrarische gronden in de natuur- plannen zijn betrokken. De voorlichting wordt verzorgd door de Provinciale Commissie Beheer Landbouwgronden Zeeland (PCBL). Op basis van het door Gedeputeer de Staten vastgestelde voorontwerp heeft de Commissie thans de vol gende drie ontwerp-plannen vast gesteld: begrenzingenplan natuurontwik kelingsproject Walcheren; - begrenzingenplan natuurontwik kelingsproject Noord-Zeeland; - beheersplan Noord-Zeeland '93. Deze voorontwerp-plannen zullen op 1 juni a.s. ter inzage worden ge legd op de provinciale griffie in Mid delburg en in de gemeentehuizen en de waterschapskantoren in de ge noemde regio's, ledereen kan tot uiterlijk 13 juli a.s. schriftelijk bezwa ren indienen bij Gedeputeerde Staten. Alle grondgebruikers, grondeigena ren en belanghebbende organisaties binnen de begrensde gebieden wor den in de gelegenheid gesteld zich te informeren en uit te spreken over de ontwerp-plannen. Daartoe heeft de PCBL de volgende voorlichtings bijeenkomsten georganiseerd: maandag 1 juni 14.00 uur Dorps huis te Kerkwerve; dinsdag 2 juni 20.00 uur Huis van Nassau te Zie- rikzee; woensdag 3 juni 14.00 uur café Tolrust te Poortvliet, woensdag 3 juni 20.00 uur Hof van Holland te Tholen, donderdag 4 juni 14.00 uur Schuttershof te Domburg, donder dag 4 juni 20.00 uur De Zandput te Serooskerke. Voorafgaande aan deze bijeen komsten vindt er nog een aparte voorlichtingsbijeenkomst plaats voor de dagelijkse besturen en de kringbesturen van de standsorgani saties. Deze vindt plaats op vrijdag 22 mei a.s. om 14.00 uur in 't Huis van Nassau te Zierikzee. De plannen voor de uitwerking van het Natuurbeleidsplan voor Zeeuws- Vlaanderen zullen in het najaar van 1992 verschijnen. In het voorjaar van 1993 komt Zuid-Beveland aan de beurt. Dinsdag 19 mei a.s. komt staatsse cretaris drs. J.D. Gabor van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij naar Middelburg. Hij spreekt op een CDA-bijeenkomst in de Stads schouwburg. Aanvang 20.00 uur. Gabor zal onder meer het kamperen bij de boer aan de orde stellen. Er is gelegenheid om vragen te stellen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 3