Duidelijk verschil: Kiest u maar! Stichting Bos en Hout roept op tot bosinplant Nederlander eet steeds meer groente Greenland Landbouwwerktuigen voor pilotprojekten in China en Rusland SUPERMARKT FAVORIETE AANKOOPPUNT KLANT NCB lanceert communicatieplan Betonplaten Bouwhandel Jan P. Boogert 20 Kent-Tuinenreis-V.K., 25-29 mei, 5-daagse "cruise'Vrondreis per bus/overnachtingen, 2 keer aan boord in 2-persoonshut: Eastborne, Royal Tunbridge Wells. Bezoeken: Royal Kew Gardens, Londen en Ruï ne, Sissinghurst Castle Gardens, Scotney Castle, Wakehurst Place Garden. Maak kennis met de ty pisch Engelse, architectonische tui nen van Kent! Harz-Duitsland, 1-5 juni, 5-daagse busreis/overnachtingen in de kei zerstad Goslar. Reis door een zeer fraai natuurgebied met een ruig berglandschap, watervallen, snel stromende beken en dichte bossen. Programma: bezoek agrarisch be drijf in "Oost-Duitsland"; tocht door de Harz, het Europeïsches Brotmu- seum. De Harz, een prachtig natuur gebied, gelegen in "Oost"- zowel als West"-Duitsland Lake District-Midden-Engeland, 24-29 juni, 6-daagse "cruise"/bus- reis/overnachtingen: 2x aan boord in 2-persoonshut, Windermere. Boeiende reis met bezoeken agrari sche bedrijven, de grens naar Schotland met bezichtiging Hadri an's Wall, Gretna Green ("snelle hu welijken"); schitterende panoramatocht door het Lake Dis trict en de Yorkshire Dales. Hoge heuvels, diepe meren bloeiende rho dodendrons Hongarije, 7-14 juli, 8-daagse vlieg reis/rondreis per bus/overnachtin gen: Budapest, Hajdüszoboszló, Eger. Budapest: De aantrekkings kracht van Budapest is te danken aan de kombinatie van oude en nieuwe monumenten, ekonomische bedrijvigheid én de Donau. 1e dag: vlucht Amsterdam-Budapest. 2e dag: rondrit Budapest, bezichtiging monumenten, wandeling door burcht, bezoek groente- en fruit markt; tocht langs Donau naar prachtige Donauknie; naar Viségrad en Szentendre, al in Romeinse tijd bekend; folklorediner. 3e dag: Budapest-Hajdüszoboszló; tocht via Balmazujvaros; bezoek landbouw- koöperatie Vöros Csillag; bezoek pottenbakkerij Nadudvar, zwart ke ramiek. 4e dag: mogelijk zwemmen in thermaal bad; bezoek landbouw- koöperatie Bazukalaz over Pusz- ta, beschermd natuurgebied; paardenshow Hortobagy. 5e dag: Hajdüszoboszló-Eger: bezoek druipsteengrotten Aggtelek, Matra Bukkgebergte, op grens met Tsje- choslowakije; tocht naar Eger. 6e dag: wandeling door centrum Eger; wijnproeverij. 7e dag: Eger- Budapest; tocht door prachtig land schap naar Budapest, vrije tijd; diner met zigeunermuziek. 8e dag: vlucht Budapest-Amsterdam. Hongarije, een gastvrij land met interessante landbouwbedrijven! Voor uw aanmelding, nadere infor matie of voor het aanvragen van de brochure "Agrarische Studiereizen 1992", kunt u bellen naar Agrari sche Studiereizen, Kleine Oord 179, 6811 HZ Arnhem, tel. 085-512087. Volgens de Stichting Bos en Hout moet Nederland haar bosareaal sterk uitbreiden om enigszins in de buurt te komen van de beoogde 25 procent zelfvoorziening. Momenteel voorziet Nederland slechts voor 10 procent in de eigen houtbehoefte. Bij een gelijkblijvend houtverbruik per inwoner is 80.000 ha extra bos nodig en bij een verder stijgend ge bruik zelfs 200.000 ha. Het houtverbruik in de wereld stijgt de laatste jaren sterk, vooral in de ontwikkelingslanden. Daarentegen neemt het oppervlakte bos dat het Nederlanders eten steeds meer groente en kopen die steeds vaker bij de supermarkt. Dit blijkt uit on derzoek van het Produktschap voor Groente en Fruit in Den Haag. Het Produktschap heeft vorig jaar vijf duizend huishoudens laten bijhou den waar ze hun groente kochten en hoeveel zij daarvoor betaalden. In 1984 is dat ook al gebeurd. In vergelijking met acht jaar geleden is de consumptie van verse groente met 13 procent gestegen. De con sument geeft voor deze etenswaren 35 procent meer uit. Deze hogere uitgaven zijn onder andere te verkla ren uit de groeiende polulariteit van de -duurdere- gesneden en gekook te groente. Bijna 60 procent van de verse groente wordt bij de supermarkt aangeschaft, ruim 13 procent meer dan in 1984. Dat is ten koste ge gaan van de verkoop bij de groen tespecialist. De markt heeft haar positie aardig kunnen handhaven. Regionale verschillen Overigens zijn er regionale verschil len. De groentewinkel doet het in het noorden van het land wel goed en in het zuiden is de markt weer favoriet. De supermarkt staat in het hele land sterk. De groentewinkel ligt beter in de markt bij grootverbruikers, zoals in stellingen, bedrijfskantines en hore cabedrijven. Uit een ander onderzoek van het produktschap blijkt dat de grootverbruikers daar de helft van hun groente en fruit ko pen. De andere helft van hun groen te en fruit betrekken de grootverbruikers met name van grossiers. Onder consumenten blijkt de voor keur voor bepaalde groenten per ty pe huishouden te verschillen. Gezinnen met kinderen eten veel groenten als bloemkool en peen. hout moet leveren steeds meer af. Begin volgende eeuw levert dat gro te problemen op in de houtvoorzie ning. Volgens de stichting is het zaak daar nu al op in te spelen, om dat bomen tientallen jaren nodig hebben om kaprijp te worden. Bos aanleg zou in elk geval in Neder land en de EG, maar liefst nog wereldwijd aangepakt moeten worden. Nederland is een van de bosarmste landen in West-Europa en daardoor per inwoner een van de grootste houtimporteurs ter wereld. Landbouwwerktuigenfabrikant Greenland verscheept in de loop van mei naar China en Rusland ma chines ter waarde van ruim f 1 mil joen voor een tweetal pilotprojekten die met delegaties uit de betreffen de landen zijn voorbereid. Naar China gaan PZ-maishakselaars met als eindbestemming de provin cie Shandong, ten zuiden van Be- jing. Daar wordt tot nu toe alleen de kolf van de maisplant voor veevoer gebruikt, terwijl blad en stengel door verbranding verloren gaan. Chinese rundveehouderij specialisten hebben op verschillen de Brabantse boerderijen in de om geving van Geldrop gezien hoe met behulp van maishakselaars en een systeem van inkuilen de gehele maisplant tot een hoogwaardig ruwvoer voor vleesvee kan worden aangewend. Omdat vanuit Shan dong op grote schaal vlees naar Ja pan geëxporteerd wordt, zal de ervaring met de nieuwe manier van ruwvoeroogsten via een sympo sium aan de regionale voorlichtings diensten en boeren worden doorgegeven. Verwacht wordt dat dit uiteindelijk zal leiden tot lokale fabricage van maishakselaars waar voor Greenland de know-how zal leveren. De order uit Rusland betreft een kompleet pakket ruwvoeroogstma- chines bestaande uit grasmaaiers, harken, schudders, persen, opraap- wagens en kuilvoersnijders van de Greenland merken PZ, Vicon en Deutz-Fahr. De nieuwe bestuurders van de stad Magnitogorsk (West- Oeral) willen de enorme milieuver vuiling in dit gèbied terugdringen en de landbouw en veeteelt verbete ren. Voor het hiertoe opgezette om vangrijke pilotprojekt heeft men de beschikking gekregen over een per centage van de staalexport deviezen die onder andere worden aange wend voor de invoer van landbouw machines. Naast Greenland als ruwvoeroogst specialist, zijn de Duitse fabrikanten Rau en Grimme gekozen voor de levering van resp. akkerbouw- en aardappelrooima- chines. Het projekt dat op voormalige kol chozen wordt gerealiseerd, wordt begeleid door specialisten van de Duitse landbouwuniversiteit Hohen- heim. De ervaringen zullen in Rus land een voorbeeldfunktie vervullen en zeer waarschijnlijk tot vervolgor- ders leiden. In samenwerking met een extern public-relationsbureau heeft de Noordbrabantse Christelijke Boeren bond een vijfjarenplan voor de com municatie binnen de NCB uitgezet. Vorige week is dit plan met als titel 'Communiceren met beleid' voor een eerste bespreking aan het hoofdbestuur voorgelegd. De NCB wil met dit plan handen en voeten geven aan het 'offensieve beleid' dat men wil gaan voeren. Het communicatieplan wordt de ko mende maanden verder uitgewerkt. Witlof vindt gretig aftrek bij oudere alleenstaanden, terwijl paprika's en champignons veel door jongeren gekocht worden. De consument koopt steeds meer bewerkte (schoongemaakte, gesne den, gekookte) groente:' 36 procent meer dan in 1984. Van de verkochte groente was vorig jaar 7 procent be werkt. Onder grootverbruikers ligt dit percentage op 30. In het pakket ruwvoemogstmachines voor de Russische West-Oerai zijn onder andere grasmaaiers en kuilvoersnijders opgenomen. TE KOOP gevraagd melk quotum. Marcel Obbels O.G. b.v., tel. 01658 - 1570. GEBRUIKTE BETONKLIN- KERS, gebakken klinkerkei en, w.f. klinkers en na tuursteenkeien. Pekaar Bestratingsmaterialen b.v., tel. 01131 - 2069. SLACHTKUI- KENS.STROOISELMEST met gegarandeerde gehaltes! De gewasbeschermer van der Wal B.V., 01877- 1200-2935 - 3159. KIPPEMEST te koop in soorten en garantie, 01155 - 1875 5052. C. Steendijk, Axel. TELECOMMUNICATIE. DRAADLOZE intercom systemen, telefax koop/huur, beantwoorders, telefooncen trales enz. Bel voor info Beco- tex, tel. 01131 - 2406. LUCHTFOTO van uw be drijf, woning of omgeving. Bel Johan de Groene LUCHTFOTOGRAFIE. Tel. 01192 - 2087. VOOR 100% bereikbaar: via de TACAKOM telefoon- beantwoorder met semafoon oproep. Voor info: BECO- TEX YERSEKE. Telefoon 01131 - 2406. STEENSLAG OF hoogoven slakken voor erfverharding en opritten. Zand - grind - beton - betonplaten. Zelf afhalen of thuis geleverd. Dengriza, Oostkade 35 Sas van Gent. Tel.: 01158 - 3279 3490. BETONBORINGEN - BE- TONZAAGWERK. Fa. van Eekeren, Wouw. Tel. 01658 - 2251. Fax. 1835. ACIFIT ACCU'S Stootvast en onderhoudsvrij voor alle merken Traktoren. Auto's, Kranen, Combines, enz. P. Slabbekoorn, Bredero- destraat 36, 4481 AE Kloetin- ge. Tel. 01100 - 13602. GALLAGER SCHRIK DRAAD RASTERS. Paar- denrasters, wildrasters, van isolator tot schrikdraadappa- ratuur. Fa. van Eekeren, Wouw, 01658 - 2251. H. Bruin, Kruiningen, 01130 - 3405. TE KOOP: MF 575-4WD 70 pk, JD 3040 VCE 2 WD 90 pk, Fendt Farmer 2 40 pk, Renault 34-60 4 WD 60 pk smalspoor, Votex boom gaardmaaier 2.10 mtr. met schakelkast en doorg. aftak- as, Vicon PS 602 kunstm.str. 600 ltr. als nieuw, Busatis dubb. messenbalk 6 voet, Le- ly rotoreg 3 mtr, 4 mtr., Bav kipper 6 ton, Mengele LW 330 opraapwagen enkelas, div. 2- en 3-sch. wentelploe- gen, cultuurwielen 7 x 36, 8.3 x 44, 9.5 x 44, Heywang 6500 mestverspr. 6 ton. Cehave, '- Heerenhoek, 01105 - 2150, na 18.00 uur 01103 - 2154. ZOUTELANDE te huur sta caravans op Mini camping. Vrij tot 4 juli. Tel. 01186 - 1272. TE KOOP: Thoolse Amac vroege aardappelkisten, rooi er, geheel compleet. 01667 - 2549 TE KOOP: Strela kooimach., Lely Lotus 600 hydr. kooi mach., Sip zwadhark 280, Weiger en Vicon schotelmaai ers, volveldfrees 2 m. Mullo- sen Lengerich kuilvoersnij ders, Heywan 5 tons mest- verspreider dubbelwals morswals, Cebeco 10 tons kipper, aardappelzeeftand, Cebeco landbouwspuit 21 m. hydr. Cebeco Mechanisatie B.V., Middelburg, tel. 01180 - 14957/01103 - 1704. (nieuw) 200 x 200 x 12 cm, voor vloer- en erf verharding. f 110,- p/stuk excl. BTW. Franco thuis! Betaling bij aflevering. Oosterland, tel. 01114-2682, ook na 18.00 uur. Tevens uw goedkoopste adres voor sierbestrating!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 20