Opnieuw geld voor projecten in akkerbouw beschikbaar Deze week Aardappelnoteringen scherp gedaald 3-2.^4 c ^!Pdelbu^5 LAND- EN TUINBOUWBLAD VOOR ZEELAND EN NOORD-BRABANT "Waterheffing op landbouwgrond onrechtvaardig en onwettig" BOEREN IN BRABANT OP SCHERP Zoetwaterpijp kan worden verlengd pag. 3 Voorlichting NBP Zeeland Nieuwe subsidieregeling mestopslag pag. 5 Rapport KNLC dienstverlening pag. 6 Praktijkonderzoek landelijk programmeren pag. 7 Akkerbouwstudieclubs in de praktijk pag. 9 Imago pelsdierensector pag. 10 CLO-instituut veevoeding onmisbaar pag. 11 Stimuleringsproject in Brabantse regio pag. 12 Dit jaar 1 miljoen IKB-varkens pag. 13 Teleurstellend seizoen winterpeen pag- 15 Tuinbouwklanken pag. 16 "Provincie heeft landbouw in De Kempen al afgeschreven pag. 17 Hoorzittingen streekplan Brabant Aanvoer ineens enorm toegenomen zlm-krant ceutische industrie en voor smeermiddelen en oliën. Er is dit seizoen 300 ha uitgezaaid, waarvan het merendeel in het zuidwesten; - stimulering kavelruil f 180.000,—. Een Brabants ini tiatief, dat voorziet in compensa tie voor wegvallende subsidie; - KOBAS f 385.000,—. Informati seringsproject voor de koolteelt in Noord-Holland; - Bemiddelingsbureau tuinbouw- produkten f 395.199,—. Een project van het Centraal Bureau Tuinbouwveilingen. Tevens heeft de minister een bedrag van ruim f 1,6 miljoen toegekend voor intensieve teeltbegeleiding geïntegreerde akkerbouw. Verder is in deze ronde onder meer een finan ciële bijdrage toegewezen aan het vervolgonderzoek naar karwijzaado- lie als kiemremmingsmiddel (Kar- von) in Groningen, een geautomatiseerd Pytophtora- adviessysteem in Flevoland en een onderzoek naar het aaltje Paratri- chodorus, eveneens in Flevoland. Ook het onderzoek naar de perspec tieven van de vollegrondsgroente- teelt in zuidoost-Nederland kan rekenen op een bijdrage van f 100.000,-. VRIJDAG 15 MEI 1992 80e JAARGANG No. 4119 Minister Bukman heeft opnieuw een bedrag beschikbaar gesteld voor herstructureringsprojecten in de akkerbouw. Het gaat dit maal om 7,6 miljoen gulden, waarvan ruim 2,6 miljoen gulden ten goede komt aan projecten, die door de zuid westelijke herstructureringscom missie zijn ingediend. Een van de thans goedgekeurde projecten be treft de uitbreiding van de zoetwa tervoorziening in de richting van de Quarlespolder op Zuid-Beveland en de Nieuw en St. Jooslandpolder op Walcheren. In aanvulling op eerdere projecten heeft de minister nu geld beschik baar gesteld voor 22 projecten. De volgende projecten van de zuid westelijke stuurgroep zijn thans ge honoreerd: - zoetwatervoorziening Nieuw- dorp en Nieuw en Sint Joosland f 400.000,—. Hiermee is 40% van de kosten gedekt. Via afna- mecontracten wil Delta Nutsbe drijven de financiering rond maken; - Zeeuwse Vlegel f 35.000,—. Deze bijdrage dient ter on dersteuning van de milieuvrien delijke teelt van baktarwe voor het Zeeuwse boerenbrood; - zomerpeilpolderbeheer f 185.000,—. Een project op Noord- en Zuid-Beveland tenein de verdroging tegen te gaan; - benutting neerslagoverschot f 93.600,-. Het betreft 2 of 3 proeven op praktijkschaal, waar bij het neerslagoverschot uit de poldersloten in bedrijfsbassins wordt opgeslagen ten behoeve van druppelbevloeiing. De proe ven vinden plaats op Zuid- Beveland en Walcheren; - Crambe f 1.000.000,—. Dit agri- ficatieproject is door de zuid westelijke commissie aangevraagd en wordt uitge voerd door Cebeco Handelsraad. Het betreft een oliezaadgewas als grondstof voor de pharma- Een heffing op landbouwgrond op basis van de wet Verontreiniging Oppervlaktewater zal de zoveelste financiële aanslag betekenen die het landbouwbedrijfsleven in het kader van het milieubeleid te verwerken krijgt. Nog eens honderd miljoen aan waterheffing is echt te veel van het goede. Aldus het Landbouw schap in een reactie op het rapport van de commissie-Zevenbergen over de toekomstige financiering van het waterbeheer. Het Landbouwschap betwijfelt of de heffing die de Commissie- Zevenbergen in het rapport voorstelt wel juridisch houdbaar is. Verontrei nigd water dat door ondergrondse afstroming in het oppervlaktewater komt, mag wettelijk niet in een hef fing worden betrokken. Landbouw bedrijven die niet bij oppervlaktewater zijn gelegen en niet worden gedraineerd zouden derhalve vrij van heffing moeten blijven. In een brief aan minister Maij van Verkeer en Waterstaat wijst het Landbouwschap erop dat het milieu al geruime tijd een speerpunt is in het Landbouwschapsbeleid. In het kader daarvan spant het landbouw bedrijfsleven zich ook in om de wa terkwaliteit te verbeteren. Wanneer boeren milieuvriendelijke investerin gen' hebben gedaan blijft echter geen financiële ruimte meer over voor een extra heffing. Volgens het schap moet het de Commissie- Zevenbergen duidelijk zijn dat boe ren en tuinders een milieu-gulden maar eenmaal kunnen uitgeven. De land- en tuinbouw in Brabant heeft deze week opnieuw van zich doen spreken. Op vier plaat sen in de provincie werden de hoorzittingen gehouden, waar de bezwaren tegen het ontwerp- streekplan konden worden toe gelicht. Honderden boeren en tuinders grepen de gelegenheid aan om hun grieven uiteen te zet ten en te pleiten voor een duur zaam voortbestaan van de landbouw in Brabant. Ook ZLM- leden waren nadrukkelijk van de partij. Op de foto is de heerJ. Ver voort, sekretaris van de ZLM- afdeling Noord-Westhoek, aan het woord op de hoorzitting, die dinsdag jl. plaatsvond in Roosen daal. (Foto Gerard van Offeren). Zie verder: pag. 3 (Zegge en Schrijve), pag. 16 en 17. De beursprijzen van aardappelen zijn deze week fors lager dan vorige week. Goes noteerde deze week voor Bintjes veldsgewas 15 tot 17 cent per kg, vier cent lager dan de vorige notering twee weken gele den. Ook de groothandelsprijzen van Rotterdam daalden afgelopen maandag met gemiddeld vier cent per kg. "Er heerst momenteel op de markt een pessimistische stemming", ver telt direkteur J.M. Huige van McCain Potatoes te Lewedorp. "Naar verwachting komen de vroe ge aardappelen uit met name België en het Rijnland (Westfalen) dit jaar al begin juli op de markt in plaats van half juli, waardoor er bij dege nen die nog aardappels hebben het gevoel ontstaat dat ze met de oude oogst blijven zitten. Er is daardoor vrij plotseling een enorm aanbod ontstaan, wat de markt niet kan op nemen. Het is gewoon een kwestie van vraag en aanbod. De prijsval heeft niets met de kwaliteit van het produkt te maken. Die is prima". Ook direkteur A.H. Bierens van de Aardappel BV te Zierikzee ziet zich ineens van alle kanten geconfron teerd met een gigantisch aanbod. Volgens hem ligt de oorzaak van de prijsdaling vooral in de teruggelopen export. "De verwachting was dat de Scandinavische landen wat har der door zouden trekken, maar die laten het nu wat afweten. Ook de toename van de export uit België en vooral Frankrijk drukt onze export mogelijkheden. De export is daar door enigszins bij vorig jaar achtergebleven. Er is wel wat meer verwerkt dan vorig jaar, maar des ondanks zijn de voorraden nog groot. Bovendien krijgen we nu vrij veel aanbod van partijen die eigen lijk al twee weken geleden geruimd hadden moeten zijn. We worden door veel telers benaderd waar we anders maar zo af en toe zaken mee doen. Dat geeft aan dat ze hun aardappelen kwijt moeten". Risiko Huige constateert dat onder de han delaren een pessimistische stem ming over het verdere verloop van het afzetseizoen overheerst. "Het kan zijn dat de aardappelprijs even beter is, gedurende bijvoorbeeld een week, maar verder voorzie ik geen echte verbetering voor de prijzen van de oude oogst". Volgens Bierens hoeft het seizoen niet zo slecht af te lopen als het nu lijkt. "Telers die hun (vrije) aard appelen lang bewaren nemen daar mee een risiko. Maar ook dit seizoen is het nog best mogelijk dat ze 'in de roos schieten', de situatie op de markt kan over enkele weken wel weer totaal veranderd zijn".

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 1