Boeren sluiten schadeclaims tegen provincie niet uit Landbouw en natuur harmonieus samen op landgoed De Utrecht Hoorzittingen ontwerp-streekplan Brabant: Boeren beheren fraai landschap De mondelinge bezwaren tegen het ontwerp-streekplan Brabant werden op de hoorzittingen ondersteund met spandoeken en borden. Hier een beeld van de hoorzitting in Roosendaal (Foto Gerard van Offeren). Tijdens de vijf hoorzittingen, die de ze week over het ontwerp- streekplan Brabant zijn gehouden, hebben honderden boeren en tuin ders de leden van Provinciale Staten met de neus op de feiten gedrukt. De land- en tuinbouw verwacht een duidelijk plan met een voldoende rechtszekerheid. Als men inbreuk wil maken op de ekonomische be drijfsvoering moet daar een toerei kende inkomens- en vermogensschadevergoeding te genover staan. Verschillende inspre kers opperden al het idee om via de eigen organisaties schadeclaims te gaan voorbereiden. Op de hoorzittingen in Roosendaal, Veldhoven, Tilburg en Nistelrode hebben meerdere bestuursleden van ZLM-kringen en -afdelingen het woord gevoerd. Zij brachten onder andere naar voren dat de door de provincie voorgestelde wijzigingen eerder een verscherping dan een te gemoetkoming voor de land- en tuinbouw betekenen. Een duidelijke lange termijnvisie voor de agrari sche sektor in Brabant wordt node gemist. Onrust De verontwaardiging van de heer J. Hartgers, ZLM-kringvoorzitter Langstraat, was groot. "Een gedeel telijke tegemoetkoming door de pro vincie is direkt gecompenseerd door een grotere omvang van de groene hoofdstruktuur. Vele gezinnen ver keren in onrust en onzekerheid. Claims op de landbouw van deze omvang betekenen drastische be perkingen in de bedrijfsvoering met als gevolg verpaupering van het platteland", aldus Hartgers. Met betrekking tot het glastuin bouwgebied rond Sprang-Capelle reageerde Hartgers met verbazing. "Een tuinbouwconcentratie met een geschiedenis van meer dan 100 jaar, met een aangepaste infrastruk- tuur en gebruik van restwarmte moet in takt blijven. Ondernemers hebben er miljoenen geïnvesteerd". Kring Langstraat vindt speciale re gels voor weidevogelgebieden niet nodig. "Zonder planologische be perkingen maar met een positieve aandacht van de grondgebruiker blijft het vogelbestand gegaran deerd gehandhaafd". Akkerbouw Kring West-Brabant had het accent duidelijk toegespitst op de akker bouw. "Invulling van de agrarische hoofdstruktuur is een duidelijk voor beeld van ondoordachtheid", ver klaarde de heer M. Hage. "Van het eerder genoemde "open gebied" is geen sprake meer. Bij de wijzigings voorstellen zijn weer een aantal ge bieden in West-Brabant aan de ekologische hoofdstruktuur toege voegd. Dit mag voor de bedrijven die hier tegenaan liggen niet leiden tot bevriezing van toekomstplan nen. Hoe wordt dit financieel gere geld? In het streekplan ontbreekt de financiële paragraaf. In 1990 is in samenwerking met ministerie en provincie het rapport "Nu zaaien, straks oogsten" opgesteld. Wil er voor de akkerbouw perspektief overblijven, dan moet gedeeltelijke overschakeling naar tuinbouw of veehouderij mogelijk zijn. Nu komt de provincie ineens met een ander standpunt". Evenals Hage toonden ook water schappen zich bevreesd voor aan tasting van het financiële draagvlak. Als 60.000 ha landbouwgrond de bestemming natuur gaat krijgen be tekent dat een extra financiële be lasting voor de overige gronden. Natuurgebieden komen in een veel lagere lastengroep te liggen. Vrijwel alle insprekers benadrukten voor de Kommissie Ruimtelijke Or dening van Provinciale Staten de te verwachten waardevermindering van onroerend goed in natuuront wikkelingsgebieden. "Gedupeerde land- en tuinbouwers moeten bij wijziging van het landschap een vol ledige schadeloosstelling krijgen. Niet eerst beperkingen opleggen waardoor de waarde vanzelf ver mindert". Maatstaven Kringvoorzitter van de ZLM in Oost en Midden-Brabant K. van Steen bergen ging in zijn toelichting in op de groene hoofdstruktuur. "Dit be tekent extensivering van de land bouw. Verder lopen groene- en ekologische hoofdstruktuur in elkaar over. Dit geeft verwarring. Noodza kelijke bedrijfsuitbreiding is in de ekologische hoofdstruktuur alleen toegestaan als men het nut kan aantonen. Welke maatstaven han teert de provincie"? Dat er een rem komt op glastuinbouw had niet de instemming van Van Steenbergen. "Dit kan misschien gaan inhouden dat straks ook een beperking komt in b.v. het aanleggen van asperge- velden". De Peel is voor de landbouw een heet hangijzer. "Een regeneratie van De Peel-reservaten betekent dat de grondwaterstand stijgt. Voor dit doel komen er hydrologische buffer zones in landbouwgebied. Wij vin den dat deze zones binnen de reservaten moeten komen te liggen. Een forse waterstandsverhoging werkt een optimale groei van de ge wassen niet in de hand". Veel insprekers hadden moeite met het nieuwe vergunningenstelsel dat direkt aan het streekplan vastzit. "Meer bevoegdheden en kontrole werken onpraktisch en tijdrovend voor gemeenten". Waterbeheer Voor kring Altena-Biesbosch is vooral het waterplan van het streek plan onacceptabel. "Een aangepast waterbeheer in de kreken is voor ons kapitaalsvernietiging", bracht ZLM-kringvoorzitter C. Branderhorst naar voren. "Via de waterschappen hebben land- en tuinbouw grote fi nanciële offers gebracht voor een goede waterbeheersing. Als we te maken gaan krijgen met gebiedsei- gen water dan gaat het peil om hoog. Als deze verplichting er komt, dan volgen er schadeclaims. Voor natuur hebben we al genoeg ingele verd. Als er voor het spaarbekken uit de Zuid waard een andere lokatie moet komen, dan moet er weer landbouwgrond ingeleverd worden. Wij pleiten ervoor dat het Steurgat open water blijft en niet binnen het Nationale Park komt te liggen. Dit geeft weer een negatieve uitstraling naar de landbouw. Bufferzones ge ven al beperkingen genoeg", aldus Branderhorst. J.v.T. In de buurt van Hooge Mierde dicht tegen de Belgische grens ligt landgoed De Utrecht (3.000 ha). Eind vorige eeuw werden hier de woeste gronden ontgon nen en sinds die tijd verpacht AMEV in deze prachtige, natuur rijke streek vijftien boerderijen. Het is een van de grootste parti culiere agrarische beleggingsob jecten in Nederland. De pachters - op een na rund veehouders - hebben in de loop van de jaren kans gezien gezon de, krachtige bedrijven op te bouwen. Een ontwikkeling, die niet ten koste is gegaan van de rijke natuur- en landschapswaar den. Integendeel zelfs. Wie een kijkje gaat nemen op landgoed De Utrecht, kan met eigen ogen zien hoe landbouw en natuur hier in volledige harmonie met elkaar samengaan. Frisse groene weiden, met zorg bewerkte ak kers, kronkelende beekjes, rustiek groen, fraaie bospartijen, monumentale boerderijen. Je komt het hier allemaal tegen. Het is een landschap, dat bijna alleen nog op de schoolplaten van Cornelis Jetses lijkt te bestaan. Particulier initiatief Dat al dit fraais op het landgoed De Utrecht in de zuidelijke punt van Midden-Brabant nog in wer kelijkheid bestaat is niet te dan ken aan de inspanningen van de overheid of een gesubsidieerde natuurbeschermingsorganisatie. Nee, het zijn hier uitsluitend de boeren die samen met de AMEV het landschap door de jaren heen zorgvuldig in stand hebben gehouden en daar nog elke dag mee bezig zijn. Puur particulier initiatief dus. Je zou denken: laat de boeren hier rustig hun gang gaan. Dan blijft het in elk geval een mooi gebied, dat economisch beheerd wordt. Maar nee. Op het Provin ciehuis in Den Bosch leven ande re gedachten. Het fraaie landgoed is niet ontkomen aan de expansiedrift van natuur en milieu, die zo kenmerkend is voor het ontwerp-streekplan Brabant. In het plan is het groot ste deel van het landgoed aan gewezen tot natuurontwikke- lings- en natuurkerngebied. Een klap in het gezicht van de boeren en de verpachter, die hier een goede boterham verdienen en die niets liever willen dan de natuur- en landschapswaarden in het gebied ongerept te laten. Maar ze doen het in de ogen van de provinciale bestuurders blijk baar niet goed, ondanks het feit dat hier geen sprake is van een mestoverschot. En ondanks het feit dat de provincie in haar ei gen streekplan op kaarten aan toont dat de natuurwaarden in dit gebied al veilig gesteld zijn. Wat doet AMEV? De onrust onder de pachters op het landgoed is begrijpelijkerwijs groot. Niemand weet wat er met de bedrijven gaat gebeuren, noch welke plannen de AMEV heeft. Het landgoed is immers een beleggingsobject met een Boerderij De Kievit van de fam. Gerritsen, een van de pronkstukken op het landgoed De Utrecht in Midden-Brabant hoge financiële waarde. Behalve uit de pacht haalt AMEV haar in komsten voornamelijk uit jacht en bosbouw. Men heeft plannen ontwikkeld om op het landgoed een golfbaan aan te leggen. Een investering, die voor nieuwe fi nanciële impulsen moet zorgen. Een van de pachters op het land goed is Jaap Bolijn. Hij heeft een pachtbedrijf met 25 ha grond en een kleine 50 melkkoeien. Hij is de tweede generatie Bolijn op het landgoed en nam het bedrijf over van zijn uit Zierikzee af komstige vader. Grootvader Staal bracht het bedrijf tot ont wikkeling. Staal was de man die aan de wieg stond van de afde ling De Kempen van de Noord brabantse Maatschappij van Landbouw en de coöperatie de ZON in Eindhoven. Jaap Bolijn: 'Onze grootste zorg is: wat gaat AMEV doen. Als ze het landgoed verkopen aan bij voorbeeld het Brabants Land schap komen wij als boeren moeilijk te zitten'. Het streekplan heeft de onge rustheid onder de pachters op het landgoed sterk aangewak kerd. Bolijn: 'We weten niet wat ons boven het hoofd hangt. We krijgen te maken met beperkin gen, maar welke, dat vertelt men er niet bij. Mogen we niet meer uitbreiden, worden ons strenge re bemestingsnormen opgelegd, moet de ammoniakuitstoot hier verder terug? We weten het niet'.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 17