Provincie heeft landbouw in De Kempen al afgeschreven Jan de Kruif: sterke bedrijven zullen wegkwijnen Jan en Corrie de Kruif voor hun fraaie boerderij op landgoed De Utrecht 'Streekplan? Foutje. Bedankt'. Op menig boerenerf in het Brabantse land staat een opvallend bord met deze van de STER gestolen slogan. Het is een ludiek verwoord, maar diepgeworteld protest tegen de plannen die op het Provinciehuis in Den Bosch zijn bedacht. Plannen die door talloze boeren en tuinders in Brabant als een aanslag op het voortbestaan van de agrarische be drijfstak in de provincie worden be schouwd. In Midden-Brabant lijken de claims van natuur en landschap op de landbouw nog het hardst aan te ko men. De plannenmakers hebben na drukkelijk het oog op deze streek laten vallen om de natuurdoelstel ling veilig te stellen. In het kader van het Natuurbeleidsplan wil men in heel Brabant 60.000 ha realiseren en daarnaast nog eens 30.000 ha een zodanige planologische be scherming geven, dat natuur en landschap ook hier voorrang krijgen. In Midden-Brabant - met name in de Kempen, het gebied ten zuiden van Tilburg tot aan de Belgische grens - zijn landbouw en natuur beide pro minent aanwezig. Temidden van fraaie bosgebieden, beken en ven nen liggen hier cultuurgronden van goede kwaliteit. De agrarische be drijven hebben zich sterk ontwik keld en staan er in het algemeen gezond voor. Naast intensieve vee houderij komen hier veel aardappel en conserventeelten voor. Gemengd bedrijf Jan de Kruif, voorzitter van de afde ling Hilvaren beek/De Kempen van de ZLM, heeft in de buurt van Hoo- ge Mierde vlak bij de Belgische grens een gemengd bedrijf. Hij kwam hier samen met zijn echtge note Corrie 24 jaar geleden vanuit Utrecht naar toe en wist door hard werken en goed ondernemerschap een sterk bedrijf op te bouwen. 'Toen de superheffing werd inge voerd, stond ik voor de keus: door gaan in melkvee of akkerbouw er bij nemen. Ik heb voor het laatste ge kozen en er nooit spijt van gehad'. De boerderij van De Kruif is schitte rend gelegen in een bosgebied op het landgoed De Utrecht. Het bedrijf is 80 ha groot, gedeeltelijk pacht en gedeeltelijk eigendom. Op 35 ha teelt De Kruif aardappels en conser ven (erwten, bonen, schorseneren), de andere 45 ha is gras en maisland ten behoeve van 80 melkkoeien en jongvee. Eén vaste medewerker is aan het bedrijf verbonden. Evenals veel bedrijfsgenoten in de grensstreek heeft De Kruif grond in België. De administratieve rompslomp als je een vracht mest de grens over wilt brengen, neemt hij graag voor lief. Kenmerkend voor de streek is de uitstekende verstandhouding tussen de boeren onderling. Er vindt op grote schaal grondruil plaats, waar bij iedereen zo goed mogelijk aan zijn trekken komt. Een unieke sa menwerking, die een optimale vruchtwisseling in de hand werkt. De Kruif: 'Je zou met enige overdrij ving kunnen zeggen dat we hier een bouwplan per dorp hebben, niet per bedrijf'. Aktiegroep Het streekplan heeft de boeren in De Mierden en Reusel nog sterker aan elkaar verbonden. De veront waardiging is groot. Er is inmiddels een aktiegroep gevormd, 't Kemp haantje geheten. De groep heeft tot nu toe stevig aan de weg getim merd, ook in de meest letterlijke zin. Overal zijn protestborden neergezet en op maandag 4 mei j.l. werd een groep Statenleden ontvangen en per bus en op de fiets rondgeleid om de problemen die de boeren in deze regio met het streekplan heb ben nog eens nadrukkelijk te venti leren. Jan de Kruif was een van de mensen, die de bezoekende Staten leden op verzoek toesprak. Of de aktie succes heeft gehad, moet nog blijken, maar feit is dat er een stuk verduidelijking is gegeven, die nuttig en nodig was. De Kruif: 'Er zijn Sta tenleden, die nauwelijks weten wat het streekplan in de praktijk bete kent voor de boeren en tuinders. Zo hadden ze het idee dat gebieden, die in het streekplan als natuurkern- gebied zijn aangewezen, nu al een natuurbestemming hebben. Dat is dus niet zo. Zeker niet in deze streek. Dit lijkt op misleiding, zo werd door een van de Statenleden gezegd'. In de gemeente Hooge Mierde, de woonplaats van De Kruif, is maar liefst 75% van de cultuurgrond tot natuurkerngebied of natuurontwik kelingsgebied aangewezen. Onder natuurkerngebied verstaat het streekplan een gebied, dat zijn na tuurwaarde ontleent aan het voor komen van plant- en diersoorten, die (inter)nationaal zeldzaam en/of bedreigd worden. In natuurontwik kelingsgebieden wil men het beheer van de grond meer in overeenstem ming met de natuurdoelstellingen brengen door gronden aan te kopen dan wel op vrijwillige basis overeen komsten met de boeren af te sluiten. Ingrijpende gevolgen De groep 't Kemphaantje heeft een kaartje getekend, dat in één oogop slag laat zien hoe ingrijpend de gevolgen van het streekplan voor de landbouw zijn. Honderden hectares landbouwgrond zijn in het geding. In de gemeenten Reusel, Hooge Mier de, Lage Mierde en Hulsel liggen maar liefst 40 bedrijven met hun bouwblok in een natuurkerngebied, terwijl nog eens 35 andere bedrij ven in een natuurontwikkelingsge bied terecht gekomen zijn. In het gebied is in het begin van de jaren zeventig een ruilverkaveling doorge voerd, waarbij een groot aantal be drijven vanuit de dorpen naar het buitengebied zijn verplaatst. Deze bedrijven hebben fors geïnvesteerd. In Hooge en Lage Mierde is de ge middelde bedrijfsomvang 305 SBE's, dat ligt 33% boven het lan delijk gemiddelde. Deze sterke be drijven zijn bij uitstek in staat om de lasten te dragen die een verdere ver duurzaming van de landbouw met zich meebrengen. Maar door het streekplan lijken ze langzaam maar zeker hun sterke positie te verliezen en weg te kwijnen tot agrarische monumenten, die niet meer renda bel te exploiteren zijn. De boeren hebben er begrip voor dat bepaalde natuurwaarden in de Kempen bescherming verdienen. Boselementen en beekdalen bijvoor beeld, met een bufferstrook daar omheen, mogen terecht niet worden aangetast. De Kruif: 'Maar het ontgaat ons ten enenmale waar om hele grote stukken, vruchtbare cultuurgrond inclusief moderne be drijfsgebouwen in een natuurkern gebied of natuurontwikkelingsge bied moeten vallen. We begrijpen er niets van. Nog jonge heide-ontginningen, die goed verkaveld zijn en waarvan de provincie zelf zegt dat ze biotisch nauwelijks van belang zijn, worden opgeofferd aan de natuur. Maar ook de bolle akkers bij Hooge Mierde bij voorbeeld, die al drie eeuwen lang in gebruik zijn als akkerbouwgrond, moeten nu plotseling een natuur bestemming krijgen'. 'De agrarische bedrijven zijn hier le venskrachtig genoeg om investerin gen te doen in het belang van het milieu. Toch wil de provincie deze bedrijven nu als het ware op slot zetten, vleugellam maken. Onbegrij pelijk en volkomen misplaatst, voor al omdat de provincie op haar eigen kaarten aantoont dat dit gebied niet verdrogings- en verzuringsgevoelig is en dat het met de vermesting ook wel meevalt. Het moeten dus alleen die paar zeldzame dagvlinders zijn in de door de boeren zelf aangelegde en onderhouden bossages, die ons de das om doen', aldus De Kruif. Mest Hij heeft de Statenleden er op ge wezen, dat alle mest wordt opgesla gen op de bedrijven of wordt afgezet in tekortgebieden. Bij het uitrijden wordt een reduktie van 90% van de ammoniakemissie be reikt door emissie-arme aanwen ding. In de varkenshouderij worden beter opneembare fosfaten en enzy men toegepast. Ook drijfmest wordt emissie-arm aangewend. Het gebruik van kunstmest is sterk ver minderd. De Kruif: 'Op mijn eigen bedrijf gebruik ik nu op 80 ha net zoveel kunstmest als toen ik begon op 40 ha. Bij een evenwichtige be mesting zal dit gebied nauwelijks milieuschade ondervinden, maar dan moet men de bedrijven wel in staat stellen te blijven verbeteren en investeren. Wij doen bijvoorbeeld graag mee aan een stimuleringspro ject voor het gebied Beerze-Reusel, dat bedoeld is om de interne milieu zorg op de bedrijven verder te ver beteren. Aan goede wil ontbreekt het niet'. Het bedrijf van De Kruif op grondge bied van Hooge Mierde valt voor het grootste deel in een natuurontwik kelingsgebied. In spanning wacht hij af wat de provincie nu gaat doen. Wil men beheersovereenkomsten voor bepaalde percelen of gaat men gronden aankopen? En wat zijn de gevolgen voor de bedrijfsvoering? Kan het bedrijf nog rendabel worden geëxploiteerd? Vragen, die tot nu toe onbeantwoord blijven. De aanwijzing van natuurkerngebie- den is volgens De Kruif een 'ma noeuvre' van de provincie, bedoeld om een zo groot mogelijk areaal na tuurgebied te creëren. Geld voor aankopen of beheersvergoedingen is er niet. Wel dreigen er allerlei be perkingen voor de bedrijfsvoering. Je moet een aanlegvergunning aan vragen als je iets wil veranderen, je wordt gedrongen in de richting van ecologische landbouw, terwijl er he lemaal geen markt is voor deze pro- dukten. Kortom, de onzekerheid is groot. Landbouweffectrapportage Volgens De Kruif en zijn medestan ders in De Mierden en Reusel mag dit streekplan in deze vorm niet door de Staten worden 'gejast'. De Kruif: 'Laat men eerst eens duidelijk op een rij zetten waar men in feite over praat. Ik constateer dat Statenleden gewoon niet op de hoogte zijn. Daarom moet er nu eerst een inven tarisatie komen van de omvang en de kwaliteit van de cultuurgrond, die op het spel staat. Wij hebben ge pleit voor een landbouweffectrap portage naar het voorbeeld van een milieu-effectrapportage. Daarbij kun nen de toekomstmogelijkheden voor de land- en tuinbouw in onze streek in beeld worden gebracht. Maar de provincie wil er niet aan. Blijkbaar heeft men de landbouw al afgeschreven. En dat terwijl wij eqht niet meer koeien en varkens willen op onze bedrijven. Het enige dat wij vragen is: geef ons de kans om op economisch verantwoorde wijze te blijven boeren, zodat wij de noodza kelijke milieu-investeringen kunnen doen. Als er een boer stopt, maak het dan mogelijk dat zijn opvolger een milieuvriendelijke stal kan bou wen. Het streekplan maakt ons dit soort initiatieven onmogelijk'. Ko Jille *:SS, Kijkje op het fraaie landschap van landgoed De Utrecht in Midden-Brabant. Op de achtergrond het bedrijf van de fam. Bo/ijn De pinksterbloemen geven het weiland bij het bedrijf van de fam. Van Liere een kleu rig aanzien

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 16