1 mi n «1 Veel fruittelers bij bezichtiging windmolen tegen nachtvorstschade Dagomzetrekord bloemenveiling Omzetdaling bloemenveiling in eerste kwartaal 1992 Eerste vroege aardappelen al gerooid Areaal kasaardbeien groeit sterk Rondgang voor vroege-bloem kooltelers De eerste - onder plastic geteelde - aardappelen zijn alweer gerooid. De regen van het afgelopen week end verstoorde weliswaar de werk zaamheden op THOLEN maar was bijzonder welkom tegen met name de korstvorming die er op verschil lende plaatsen nog ontstaan is. De ze korstvorming dreigde de opkomst van de bloemzaden die net nog niet boven stonden in gevaar te brengen. De meeste bovenstaande gewassen groeien goed, vooral de vroege aardappelen doen het best. De eer ste van onder plastic zijn overigens weer al gerooid. Met een goede prijs heeft men niet veel kilo's nodig voor een goed rendement, zodat er ge zien de hoge groeisnelheid momen teel - door voldoende vocht en dito temperatuur - de komende weken wel meer zullen beginnen. Veel re gen hebben we voorlopig niet meer nodig. Wanneer op onze gronden de start en structuur goed is, dan kun nen deze goed tegen droogte. De grond is verzadigd met water, want de draineerbuizen lopen. Er zit dan ook voor een hele periode voldoen de vocht in voor een ongestoorde groei. Onder glas neemt hier de radijs- oogst af en de snijbonenoogst toe. De pluk van snijbonen is behoorlijk arbeidsintensief omdat er bij een goed gewas om deze tijd in een kor te periode veel geplukt moet wor den. Te dikke bonen worden bij veiling en consument niet gewaar deerd zodat het ook nog een secuur werk is. Onervaren plukkers laten er nogal eens hangen in de meestal dichtbegroeide gewassen. Voor een goede prijsvorming zal, wanneer de komende weken de aanvoeren stij gen, er wat export op gang moeten komen. Want anders zal de prijs op de binnenlandse markt al snel onder druk komen te staan, gezien de uit breiding die er is dit voorjaar bij de CHZ-telers. De import van Spaanse snijbonen kan ook tijdelijk concurrerend wer ken. Na een periode van hoge tem peraturen in dit land daalt de kwaliteit en het aanbod hiervan ech ter snel. Maar wanneer men zelf met een groot deel van de pluk in zo'n periode valt van matige prijzen, "dan kan dit behoorlijk wat per meter schelen. Zo is het overigens met veel tuinbouwgewassen. De grote prijsschommelingen kunnen een be drijf met korte teelten dikwijks flink parten spelen, zodat men er nogal eens een jaar naast pakt. Bloemenveiling Holland behaalde de maandag voor moederdag, 4 mei, een rekordomzet van 20 miljoen gulden. Ten opzichte van vorig jaar betekent dit een stijging van 0,6% op dezelfde dag. Het rekord is met name veroorzaakt door een aan- voertoename van 20% ten opzichte van vorig jaar. Financieel was 1991 een succesvol jaar voor Bloemenveiling Holland. Dit bleek bij de presentatie van het jaarverslag 1991 van Bloemenvei ling Holland. De financiële gegevens in het verslag zijn nog gesplitst in veilcentrum Naaldwijk en veilcen- trum Bleiswijk. Het eerste kwartaal van 1992 gaf daarentegen over de hele linie een omzetdaling te zien ten opzichte van 1991. De geza menlijke omzet van de twee veilcen- tra Naaldwijk en Bleiswijk was 5,3% minder in het eerste kwartaal en kwam uit op 498 miljoen gulden. Bij de snijbloemen ging de omzet te- Afgelopen vrijdag heb ik een rond gang voor de vroege- bloemkooltelers meegemaakt in de BARONIE. Zo'n middag begint met een bezoek aan de proeftuin Breda en daarna worden twee bedrijven bezocht. Dit alles is voorbereid door de bloemkool werkgroep van de Tuinbouwvakorganisatie en de DLV. Ook de begeleiding van deze mid dag was in handen van de DLV. I I Op de proeftuin hebben we de ras- senproeven voor weeuwenbloem- kool bekeken. Naast de standaardrassen Raket, Selsto, Montano en Plana stonden de nieu we rassen Linero, Munro, Prelina, Ambassador, Fargo en Solide. He laas waren deze proeven wat aan de- late kant geplant, zodat men nu eigenlijk achter ligt op de praktijk. Deze proeven waren afgedekt. Over een aantal weken worden deze proeven bekeken door proeftuinme dewerkers en telers. Er worden dan voor bepaalde onderdelen punten gegeven zodat bepaalde rassen, die veel punten scoren, wellicht in pro- duktie worden genomen. Dit soort onderzoek wordt op verschillende proeftuinen gedaan. Het bedrijf dat bezocht werd na de proeftuin had een verscheidenheid aan rassen staan. Ook enkele teelt wijzen waren op dit bedrijf aanwe zig. Deze teler had al de weeuwenkolen zelf opgeteeld in de platte bak. Van deze kolen kwam de oogst nu al op gang. De rest was rug met 5,7%, tot driehonderdvijftig miljoen gulden. Bloemenveiling Westland (nu veil centrum Naaldwijk) kende een batig saldo van 9 miljoen gulden, na be lastingen, waarvan de veiling voor stelt om ruim 5 miljoen toe te voegen aan de participatiereserve en het overige deel aan de algeme ne reserve Bloemenveiling Berkel (nu veilcentrum Bleiswijk) kende daarentegen een negatief bedrijfsre sultaat van bijna een half miljoen dat ten laste wordt gebracht van de algemene reserva De totale omzet van beide veilcentra tezamen be droeg ruim twee miljard gulden. Er was vorige week donderdag veel belangstelling van fruittelers om de windmolen op het bedrijf van de heer A.Th. Vogelaar te Krabbendijke te bezichtigen. De windmolen dient ter voorkoming van nachtvorstscha- de in de fruitaanplant. Vogelaar: 'Dit voorjaar heeft er zich - gelukkig - geen mogelijkheid voor gedaan om de molen uit te probe ren, dus weten we ook nog niet hoe de werking is. In ieder geval draaien er al duizenden van deze molens in Amerikaanse boomgaarden, dus on der de omstandigheden daar zullen ze goed functioneren. Anders ston den ze er niet'. De windmolen heeft een 'worp' van 100 meter, dat wil zeggen dat hij een bereik heeft van 100 m in het rond. Een molen kan dus theore tisch 3,14 ha aan (oppervlakte cirkel is pi r2). De hoogte van de molen be draagt 11 meter, de twee bladen hebben samen een lengte van 5 meter. De molen is een zuidwestelijk pro ject, en wordt medegefinancierd door de NFO, de veiling CHZ en de plaatselijke Rabobanken. Wat be treft zijn eigen bijdrage hoopt Voge laar in aanmerking te komen voor de innovatieregeling kleine projecten. Het project wordt begeleid door het Proefstation voor de Fruitteelt. Naar verwachting kan de windmolen door turbulentie (vermenging van warme en koude luchtlagen) de temperatuur in de bomen ca. twee graden Celsius doen stijgen. Zo'n 60 fruittelers waren vorige week donderdag op het bedrijf van Vogelaar om de windmolen te bezichtigen (foto Anton Din- gemanse). Aardbeitelers in WEST-BRABANT moeten het met een kleine f 5,— per kilo minder doen dan vorig jaar. Nu gemiddeld f 1,25 per 200 gram terwijl een jaar geleden, begin mei, de prijs op f 2,25 lag. Doordat de winter weinig zon heeft laten zien is het plukseizoen al later begonnen. Op de kwaliteit valt niets aan te merken, die is bijzonder goed. Veel telers verwachten dat dit jaar de prijs over het algemeen lager zal blijven. Het areaal in de vollegrond is inge krompen, maar aardbeien in de kas komen er steeds meer. Op verschil lende plaatsen worden op dit mo ment nieuwe kassen gebouwd die speciaal voor aardbeien bestemd zijn. Als deze ontwikkeling zo door gaat kan het dezelfde kant uitgaan als met de witloftrekkerij. Het aantal kilo's per vierkante meter stijgt nog jaarlijks. Nu zijn er al telers die aan de 12 kg per meter komen, op jaar basis. Een aantal jaren geleden was het nog gebruikelijk om 10 planten per vierkante meter te hebben. Nu is dit teruggebracht naar acht. Minder planten betekent dat het gewas be ter kan uitgroeien met als gevolg een beter volgroeide vrucht. Veel bloem wil niet zeggen dat de kilo gramopbrengst hoog zal zijn. Telers met kasaardbeien hebben weinig problemen met het verwer ven van plukkers. Het blijkt dat wer ken in de kas bij de burgerij beter aanslaat dan op de vollegrond. Vooral nu op de meeste bedrijven gewerkt wordt met hangaardbeien verhoogt dat de werklust. Een aan genaam klimaat en de radio op een populaire zender is een service die de teler weinig kost en die toch aan slaat. Plaatselijk is het al zo ver ge komen dat vrouwen hun vast werk in de fabriek verruilen voor een vaste job bij een glastuinder. Aardbeien op de vollegrond staan er op de meeste plaatsen veelbelovend bij. Ten opzichte van vorig jaar is er over het algemeen minder bloem te vinden. De teler heeft hiermee geen moeite. Het gaat tenslotte om de kwaliteit. Telers van plantuien zijn dik tevre den over de groei van hun gewas. Zoals het zich nu laat aanzien wordt het een vroeg jaar. Bij regelmatig een malse regenbui en aangename temperaturen verwacht men vanaf de derde week van juni te kunnen leveren. Het areaal ligt aanmerkelijk lager dan gebruikelijk. Dit geeft de teler wat meer moed. Uit de praktijk blijkt dat een vroege oogst een be ter financieel resultaat te zien geeft. Voor het eerst sinds jaren zijn op en kele plaatsen op de lichte zandgrond weer plantuien uitgeplant. Enkele afnemers zien op deze gronden perspectief om vroeg aan uien te komen. De oppervlakte zaaiuien kan in West-Brabant wel eens een lichte daling te zien geven. Oogst 1991 is in financieel opzicht maar matig verlopen. volvelds uitgeplant en afgedekt met plastic folia De rassen die hier ge teeld werden waren: Junal, Lintop en Linmont. In de oogstpaden, tus sen de bloemkool, was spitskool ge plant. Deze spitskool wordt geoogst vlak voor de bloemkooloogst op gang komt. Het tweede bedrijf dat bezocht werd had ook weeuwenkolen staan. De rassen op dit bedrijf waren: Ju nal en Selsto (twee zeer oude ras sen) en Lintop. Ook hier was afgedekt met plastic folie wat ver wijderd was op 27 april. De stand van het gewas was behoorlijk uni form. Bij bedekking met folie wil dit nog weieens te wensen overlaten. Deze teler had ook nog flink wat ro de, savooie en spitskool staan. Natuurlijk wordt op zo'n rondgang een groot aantal zaken besproken. O.a.: hoe zit het met de koolvlieg- bestrijding, moet dit wel worden ge daan of niet? Een aantal telers durft het niet achterwege te laten en an deren zeggen dat je het eerste plantsel rustig kunt overslaan. Dat overslaan kan wel als naast de grote planten weer jonge plantjes worden gezet, die wel behandeld worden. Uit proeven blijkt n.l. dat de kool- vlieg zoekt naar een jong gewas om de eitjes af te zetten. Wel of geen onkruidbestrijding, en zo ja, waar mee? Ook hierover is verschil van mening. Maar over het algemeen wordt het wel gedaan. Wel of geen gecoat zaad. Bij gecoat zaad zou er niet meer aan koolvliegbestrijding hoeven te worden gedaan. In de co ating zit n.l. een stof tegen de eitjes van de koolvliëg, die langzaam vrij komt. Maar bij weeuwenkolen zou de periode te lang kunnen zijn tus sen zaaien en de tijd van eitjes leggen. Al met al hebben we een leerzame middag gehad, helaas met veel te weinig telers, er waren er maar 10.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 15