Afzet 6000 m2 perkplanten rechtstreeks naar particulier Onderzoek droogbloemen gestart ZO-Brabant zoekt buitenlanders voor aspergesteken IMAG orfderzoekt ventilatie uit 'gesloten' kassen Fam. van Dongen te Roosendaal P/antenkweker T. van Dongen uit Roosendaal: "De stamfuchsia's en hangaardbeien (zie foto) doen het dit jaar ontzettend goed". Momenteel zijn het hoogtijdagen voor de familie Van Dongen uit Roo sendaal. Twaalf jaar geleden begon Theo van Dongen, als gok, met de verkoop van bloemen rechtstreeks aan de particulier. Dit is uitgegroeid naar een verkoopruimte van 6000 vierkante meter. Op het bedrijf is het gehele jaar door konstant werk voor vrouw Corry, dochter Marga en 2 vaste medewerksters. Stamfuchsia's en hangaardbeien doen het dit jaar ontzettend goed', zegt de heer Van Dongen. 'Steeds meer mensen in nieuwbouwwijken krijgen minder ruimte. Voor een tuintje is geen plaats meer. Alles is bestraat. Het enige groen staat in bakken of hangt aan de pergola. Met een hangaardbei blijft het ener zijds groen en aan de andere kant plukt men er geruime tijd aardbeien van. Stamfuchsia's waren vijf jaar terug voor ons nog een bijprodukt. Nu is het op vrijwel ieder terras standaardplant'. Aan soorten en variëteiten is geen gebrek op de perkplantenkwekerij van Van Dongen: 32 soorten gerani ums en 25 soorten fuchsia's vor men de hoofdmoot, en daarnaast zijn er nog 150 soorten zomerplan- ten. Met het introduceren van hang- planten heeft Van Dongen het rendement in zijn kas kunnen ver groten. Ook boven in de kas hangen planten in potten zodat dit de Het technologisch onderzoek naar 'gesloten kassen' moet op termijn leiden tot een lagere uitstoot van schadelijke stoffen door de glastuin bouw. Gesloten kassen hebben te vens tot gevolg dat de natuurlijke ventilatie wegvalt. Daardoor worden bijzondere eisen gesteld aan de ap paratuur voor het beheersen van het klimaat. Vooral 's zomers vormt het begrenzen van de maximale kastemperatuur een probleem. Om deze redenen heeft het IMAG met behulp van een simulatiemodel on derzocht hoe groot de ventilatiebe- hoefte is bij tomaten. Tevens is een vergelijking gemaakt met gegevens uit een praktijkbedrijf. Kennis van de ventilatie en de ener- vierkante-meterprijs weer verhoogt. Door geheel over te schakelen naar perkgoed is een jaarrondteelt moge lijk. 'De aanschaf van een oppdtma' chine met transportbanden was op deze manier rendabel te maken', merkt Van Dongen op. 'De verkoop van zomergoed loopt door tot augustus. Dan komen de winterplanten, zoals o.a. violen. In november de potchrysanten en de cember is gereserveerd voor de ver koop van blauwe kerstbomen. Voor dit doel heb ik 2 ha kerstbomen uit- geplant. In januari wordt weer een begin gemaakt met de inrichting van de kas voor de zomerplanten. De maand mei is voor ons een echte piek. Belangrijk is om jaarlijks nieu we planten in het goede assorti ment te kunnen aanbieden. Planten blijven tenslotte aan mode onderhe vig. Een mooi voorbeeld hiervan is te zien bij de geraniums. Een paar jaar geleden vroeg niemand om Oostenrijkse geraniums. Nu wil iedereen deze hangplant'. Gouden greep Uitsluitend de verkoop aan particu lieren is voor de familie Van Dongen een gouden greep geweest. Slechts 1% gaat nog naar de handel. Een belangrijk punt is volgens Theo van Dongen de ligging van zijn bedrijf. 'Vlak tegen een grote stad en aan een drukke verbindingsweg. Boven dien hebben we volop parkeergele- giebehoefte is van belang bij het ontwerp en de ontwikkeling van luchtbehandelingsapparatuur. Uit het onderzoek is naar voren geko men dat regeling op relatieve voch tigheid en gebruik van minimumbuistemperatuur leiden tot een sterke verhoging van het aantal uren dat geventileerd moet worden en tot een toename van de warmte behoefte. Bij de temperatuurregeling met raamventilatie zien we, ten op zichte van mechanische ventilatie, een sterke afname van het maxima le ventilatieniveau en het aantal uren dat geventileerd wordt. Het praktijkbedrijf blijkt veel meer uren te ventileren dan volgens het model nodig is. genheid. Dat is ook een punt dat meespeelt'. In totaal heeft Van Dongen 7 ha bouwland. Door specialisatie is de tak vollegrondstuinbouw afgesto ten. 2 ha is verhuurd en op 2 ha heeft de loonwerker gerst uitge zaaid. Zolang er huizen gebouwd worden en de mensen een terras hebben verwacht Van Dongen klan ten te zien. Het maken van lange dagen en het leveren van kwaliteit moet daar tegenover staan. De Landelijke Gewaskommissie Droogbloemen NTS heeft sinds haar oprichting in 1990 veel aan dacht besteed aan de organisatie van het onderzoek. De benoeming van een onderzoeker droogbloe menteelt is illustratief voor het suc ces van de kommissie. In de kommissie zijn droogbloementelers uit Smilde, de IJsselmeerpolders en Zeeland vertegenwoordigd. In Ket verleden werd het onderzoek door de telersverenigingen in de teeltgebieden zelf uitgevoerd. Dit heeft zeker zijn vruchten afgewor pen, maar er was geen aandacht voor knelpunten die meerjarig on derzoek vereisen. De proeven waren met name gericht op onkruid- en ziektebestrijding. Ook het onder zoek op de Proeftuin Rijnsburg le verde informatie waarmee de telers verder konden. Maar met het uit breiden van de teelt namen ook de vragen toe, waar niet meteen een antwoord op kon worden gegeven. Binnen de Landelijke Gewaskom missie Droogbloemen NTS is toen mede op initiatief van de droogbloe mentelers uit Smilde overleg gestart met als doel het organiseren van on derzoek. Gezien het toenemend be lang van de teelt is er duidelijk behoefte aan struktureel onderzoek. Ook door het Meerjarenplan Gewas bescherming is de vraag naar meer onderzoek in een stroomversnelling geraakt. Het verdwijnen van midde len is door het ontbreken van alter natieven een bedreiging voor de teelt. Ook het beperken van de grondontsmetting stelt de droog bloementelers voor problemen, die alleen door gedegén onderzoek kun nen worden opgelost. Daarom is onderzoek juist nu zo belangrijk. Een wervingscampagne van de ge zamenlijke arbeidsbureaus in Zuidoost-Brabant heeft niet het suc ces opgeleverd dat men er tevoren van had verwacht. Van de ruim 400 beschikbare arbeidsplaatsen is slechts de helft opgevuld, zodat men nu op zoek moet naar een 200-tal buitenlandse arbeiders. Van de arbeidsplaatsen die inmid dels zijn opgevuld, zijn er maar 70 door de arbeidsbureaus aangele verd. De anderen zijn door de asper getelers zelf aangetrokken. In veel gevallen gaat het om kennissen of buurtgenoten die al jaren helpen bij de aspergeoogst. Het Centraal Bu reau voor de Arbeidsvoorziening heeft inmiddels 150 werkvergunnin gen verleend voor 150 Poolse werk nemers in de regio. Voornaamste probleem bij het werk is het ongeregelde en onzekere ka rakter ervan, niet het feit dat het om seizoenarbeid gaat. Vaak kunnen te lers pas 's morgens zien of ze iemand nodig hebben. Die onzeker heid over de werktijden en het inko men schrikt mensen af, aldus een woordvoerder van het arbeidsbu reau in Someren. Juist in de regio Helmond-Someren zijn nog de meeste vacatures. Rond Eindhoven zijn er bijna geen problemen. De Polen die zich in deze tijd in de Nederlandse tuinbouwgebieden melden, hebben geen bezwaren te gen dagelijkse oproepbaarheid. De verdiensten maken dat voor hen meer dan goed: in twee maanden tijd verdienen zij net zoveel als in een heel jaar in Polen. Streekplan bedreigt aspergeteelt Bij het begin van de aspergepromo tiecampagne van de VVV Eindhoven-Kempenland in Heeze heeft adjunct-directeur F. Heutinck van veiling Veldhoven gewaar schuwd tegen het ontwerp- streekplan van de provincie Noord- Met het aanstellen van een onder zoeker Droogbloementeelt is in deze wens voorzien. De financiering van het onderzoek gebeurt op fifty/fifty basis door overheid en bedrijfsleven. De financiers van het projekt, wat in eerste instantie voor vijf jaar is op gestart, zijn onder andere: het Pro- duktschap Voor Siergewassen (PVS), ISP (Integraal Struktuur Plan) en het ministerie van Landbouw (Herstruktureringskommissie). Onderzoekvoorstellen In het aansturen van het onderzoek heeft de landelijke gewaskommissie van de NTS een belangrijke stem. Via de NTS kunnen onderzoek voorstellen aangedragen worden. De prioriteiten voor de komende ja ren liggen bij de bestrijding/onder drukking van ondergrondse en bovengrondse ziekten en plagen, alsmede bemestingsvraagstukken. Het ongeregelde karakter van het aspergesteken schrikt veel mensen af. Brabant; dat zou een bedreiging vor men voor de aspergeteelt en andere vormen van tuinbouw in het zuid oosten van de provincie Heutinck verwacht dit seizoen in zijn veiling 1,8 miljoen kilo asperges te verwerken, hetgeen gelijk staat aan een omzet van 15 miljoen gul den. Als het streekplan in de concept-vorm doorgaat, zouden dit soort record-opbrengsten in de toe komst niet meer mogelijk zijn. In het ontwerp-streekplan worden zones aangegeven, waarbinnen glastuinbouw en vollegrondsteelt ontwikkeld mogen worden. Die ge bieden liggen vooral in het westen van de provincie. Er is ook sprake van verslechtering voor de tuin bouw omdat nu ook de niet- grondgebonden teelt aan beperkin gen onderhevig wordt. Eén van de grotere proeven binnen dit projekt is een meerjarige vrucht- wisselingsproef. De vruchtwisse- lingsmogelijkheden tussen droogbloemen in kombinatie met akkerbouwgewassen en verschillen de grondontsmettingsfrequenties worden bestudeerd. Daarnaast is er dit jaar onderzoek naar de fytotoxi- citeit van verschillende herbiciden op droogbloemen. Ook een be- mestingsproef staat voor dit jaar op het programma. In alle drie de teeltgebieden, die ver tegenwoordigd zijn in de landelijke gewaskommissie, komen proeven te liggen. Het onderzoek valt onder de verantwoordelijkheid van de Stich ting Interprovinciaal Onderzoek te Assen. De onderzoeker (Geert Groothuis) is gestationeerd bij het H.L. Hilbrandslaboratorium voor bo- demziekten te Assen. Dirk Bruin, DLV Emmen Siergras of hazepootje (Lagurus ovatus), voor droogboeketten en stukjes.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 14