Aanvraag EG-subsidie olievlas maand bekort winterpeen teleurstellend verlopen Herziene ramingen Internationale Tarweraad Doorschieters winterpeen leveren kiemkrachtig zaad Aardappel BV: meer telen voor specifieke markten Areaalsinkrimping in 1992 Minder suikerbieten in Oost-Europa Voor winterpeen is vrijwel geen af zet meer te vinden. Een areaalsuit breiding van 30% vorig jaar is teveel gebleken. Goede partijen, waarvoor tenminste nog een bestemming is, brengen amper 5 cent per kg op. Verschillende telers zijn bezig hun in kwaliteit sterk teruglopend produkt uit de cel te halen. Het gehele sei zoen heeft de aflevering al strubbe lingen gegeven. Niet ieder kontrakt werd netjes afgehandeld. Een teler die voor 8 cent najaarsle vering gekontrakteerd had laat we ten dat zijn partij pas in maart is weggegaan. Betaling heeft nog niet plaatsgevonden. 'Dit soort verhalen heb ik van meerdere telers gehoord. In november was het land geschikt om peen te rooien maar de afnemer kon geen containers leveren. Toen het later ging regenen kwam de af nemer vertellen dat hij erg om win terpeen verlegen zat. De andere week ging het rooien weer, maar de handelaar had al een smoes klaar. Over de kosten van drie maanden opslag is nooit gesproken. Alles is uit de hoek gezocht om op een lega le manier onder het kontrakt uit te Het bestuur van de Nederlandse Tuinbouwvakbeurs ziet af van ver dere samenwerking met de Bloe- menvaktentoonstelling Aalsmeer. Direkte aanleiding voor deze beslis sing is de impasse in het bestuur van de BVA, veroorzaakt door on vrede bij een deel van de Aalsmeer- se standhouders over verplaatsing van de tentoonstelling naar de RAI te Amsterdam. ^komen'. Ondanks negatieve ervarin gen heeft deze teler voor 1992 we derom een kontrakt afgesloten. Nu voor 12 cent, voorjaarslevering. Winterpeenteler de heer J. van Oor schot uit Kruisland heeft nog 200 ton op de luchtkoeling zitten. Vorig jaar had hij 5!4 ha uitgezaaid in- plaats van 4 ha, wat op zijn bedrijf gebruikelijk is. Het gedeelte wat op kontrakt geteeld is, heeft op de af gesproken datum de koelcel verla ten. 'In de 20 jaar dat ik winterpeen in het bouwplan heb ben ik er nog nooit mee blijven zitten. Op één jaar na heeft de vrije peen in het voor jaar altijd meer opgebracht dan de kontraktprijs. Een sterke areaalsuit breiding is vragen om moeilijkhe den. Er wordt teveel propaganda voor gemaakt, terwijl er geen be stemming voor is. Enkele collega's hebben hun peen inmiddels op een hoop gereden. Op een paar plaatsen doen de koeien zich er tegoed aan. Zoals ik van handelaren gehoord heb, ligt de prijs tussen de 3 en 7 cent'. Van Oorschot heeft vanaf zijn geboorteplaats, Achthuizen op Flak- kee de teelt van winterpeen meege bracht naar Kruisland. Het areaal voor 1992 zal aanmerke lijk lager liggen dan in 1991. Verte genwoordiger in groentezaden, de heer L. van de Luijtgaarden uit Heer- Ie, heeft 50% minder verkocht. 'Zo ver ik het kan bekijken komt de oppervlakte winterpeen weer te lig gen op het niveau van 1990. Veel teleurgestelde gelegenheidstelers van vorig jaar zijn afgevallen. Mijn werkgebied ligt in Zeeland, Flakkee en West-Brabant, maar overal hoor J. van Oorschot uit Kruisland teelt al 20 jaar winterpeen. je dezelfde opmerkingen, 'voor mij hoeft het niet meer'. Vaste klanten blijven over het algemeen winter peen houden al zie ik bij verschillen den een lichte inkrimping'. B-peen Bij de teelt van B-peen ziet Van de Luijtgaarden een uitbreiding in de re gio. 'De meeste B-peen wordt dit jaar op kontrakt geteeld. Naar ik hoor komt er een uitbreiding, dit on danks een slecht afzetseizoen. Bij deze teelt zie je toch dat die zich van de ene streek naar de andere verplaatst'. Zaad van B-peen zet de Herelse zaadhandelaar niet om om dat de afnemer dit rechtstreeks le vert aan de teler. J.v.T De termijn waarbinnen telers van olievlas hun aanvraag voor EG- subsidie kunnen indienen is bijna een maand bekort. Voorgaande ja ren konden telers tot 15 juni hun aanvraag (de teeltaangifte) indie nen. Dit jaar is die uiterlijke termijn gesteld op 20 mei. De indientermijn is bekort om on eigenlijk gebruik te voorkomen. De ze beslissing is in EG-verband genomen nadat was gebleken dat in het voorgaande jaar in enkele EG- landen (niet in Nederland) zonder serieuze teeltplannen juist voor 15 juni olievlas werd ingezaaid. Normaal gesproken wordt bij de Landbouwtelling door de distriktbu- reauhouder (dbh) bij opgave van de vlasteelt een teeltaangifteformulier uitgereikt. Niet iedere teler zal ech ter voor 20 mei 1992 voor deze tel ling zijn opgeroepen. Deze telers moeten daarom nu zelf kontakt op nemen met de dbh. Het teeltaangif teformulier moet dus door alle telers voor 20 mei bij de dbh worden inge leverd om voor steun in aanmerking te komen. Indien de oppervlakte waarop het gewas is opgekomen kleiner is dan in de aangifte is ver meld, moet de teler de dbh voor 5 juni (in plaats van 15 juni) op de hoogte brengen van de daadwerke lijke opkomst van het olievlas. De Kommissie voor Vlas van het Hoofdproduktschap voor Akker bouwproducten die belast is met de uitbetaling van de subsidie atten deert de telers met klem op deze ge wijzigde gang van zaken. De lijnzaadsubsidie bestaat uit een hektaretoeslag. De hoogte hiervan voor oogst 1992 is nog niet bekend. De streefprijs wordt vermoedelijk in Brussel opnieuw bepaald op f 144,54. Het verschil tussen deze streefprijs en de wereldmarktprijs, vermenigvuldigd met de indikatieve opbrengst van Nederland, resulteert in de hektaretoeslag. Omdat de we reldmarktprijs in het seizoen 1992/1993 nog onbekend is, even als de indikatieve opbrengsten van oogst 1992, kan de hektaretoeslag nog niet worden berekend. Deze zal in maart 1993 worden vastgesteld. Voor oogst 1991 werd f 2.600,13 aan lijnzaadsubsidie per hektare uit betaald bij een wereldmarktprijs van f 0,35 en een indikatieve opbrengst in Nederland van 2.364 kg/ha. Telers die het olievlas bij de Neder landse Algemene Keuringsdienst (NAK) hebben aangemeld voor de zaaizaadteelt krijgen voor de pro- duktie van basiszaad en gecertifi ceerd zaad een zaaizaadsteun van f 49,87 per 100 kg. Deze zaailijn- zaadtelers ontvangen zowel de zaai zaadsteun als de lijnzaadsubsidie. Vezelvlas In 1991 werd er 438 ha olievlas in Nederland geteeld. Voor 1992 is het areaal geraamd op ca. 2.000 ha. Ook in andere EG-landen is de be langstelling voor dit gewas groot. Als gevolg van de voortdurende slechte situatie op de vlasvezel- markt zal het areaal vezelvlas op nieuw flink inkrimpen. In beroepskringen wordt een daling van 30% niet uitgesloten. In Neder land wordt een vezelvlasareaal van 2.500 3.000 ha verwacht. De vezelvlastelers dienen, om voor steun in aanmerking te komen, hun teeltaangifteformulier voor 30 juni bij de dbh in te leveren. De Internationale Tarweraad heeft zijn ramingen van maart met betrek king tot de wereldgraanproduktie herzien. De tarweproduktie zal in 1991/92 (juli/juni) rond 547 miljoen ton be dragen, dat is 1 miljoen ton meer dan de maart-raming aangaf, doch 52 ton minder dan de geschatte produktie in 1990/91. De wereld handel wordt geraamd op 106 mil joen ton of 1 miljoen ton minder dan de maartraming aangaf, doch 15 miljoen ton meer dan in 1990/91. Het wereldverbruik is geschat op 569 miljoen ton of 9 miljoen ton minder dan in 1990/91. De over- Dat zaadtakken van winterpeen het andere jaar voor grote pro blemen kunnen zorgen hebben enkele telers ondervonden. De heer C. van Etten uit Kruisland teelt al jaren winterpeen voor de veiling. 'Vorig jaar beviel een per ceel mij zo goed dat ik er in fe bruari j.l. weer peen op heb gezaaid. Tot mijn verbazing kwam er zelfs tussen de bedden nog peen op. Een verklaring hier voor was gauw gevonden. Vorig jaar had ik, evenals de meeste telers, veel last van schieters. Mogelijk dat hiervoor de koude maand mei de boosdoener is ge weest. Dat zaad van schieters kiemkracht heeft is mij onbe kend. Een gedeelte van het per ceel moet nog opgezaaid worden. De bedden zijn inmid dels gefreesd en je ziet nu al een dons van winterpeen. Na een bespuiting ga ik zaaien'. Van Etten heeft in het vroeg ge zaaide stuk, tussen de ruggen, een bewerking uitgevoerd met ganzevoeten. Met de hak volgt uitdunning van de volle rij peen op de bedden. 'Een hoge kilogra mopbrengst verwacht ik van dit stuk niet meer. Alleen de prijs kan het nog goed maken'. Hybride rassen Naar het schijnt leveren alleen schieters van hybride rassen kiemkrachtig zaad af. Aangaan de vorm en kleur valt vooraf wei nig te zeggen van deze peen. Dat is een kwestie van de ouder- lijnen- Om kwalitatief de juiste eigenschappen van een ras te krijgen is het zaak de juiste ou- derlijnen bij elkaar te brengen. Ook in gewassen als zomer graan, gras, e.d. waar vorig jaar hybride winterpeen heeft gestaan is opschot te vinden. gangsvoorrad en worden geraamd op 131 miljoen ton, 2 miljoen ton meer dan in maart geraamd, doch 7 miljoen ton minder dan voorgaand jaar. Voergranen De wereldproduktie van voergranen is geraamd op 797 miljoen ton of 2 miljoen ton meer dan de maart raming aangaf, doch 33 miljoen ton minder dan de produktie in 1990/91. Verwacht wordt een toe name van het verbruik met 6 mil joen ton tot 819 miljoen ton. De overgangsvoorraden worden ge raamd op 111 miljoen ton of 17 mil joen ton minder dan voorgaand jaar. Nog meer dan tot nu toe is het no dig dat telers van aardappelen gaan telen voor specifieke markten. Dit stelt de Aardappel bv in het infor matiebulletin aan haar leden. Vooral met het areaal aardappelen voor chips blijft de Aardappel BV achter bij de mogelijkheden die de markt biedt. Samen met Agrico Holland richt de Aardappel BV zich steeds meer op financieel aantrekkelijke deelmark ten, zoals chips-, kriel-, salade- en tafelaardappelen. Om aan deze marktvragen te kunnen beantwoor den zijn gerichte rassen en teelten nodig. Via teelt- en areaalplanning probeert de Aardappel BV hierop in te spelen. Om de lijn die is ingezet door te kunnen trekken is het echter noodzakelijk dat meer telers hun teelt afstemmen op een specifieke markt. In het lopend afzetseizoen blijft de export achter bij de verwachtingen, vooral als gevolg van concurrentie uit Frankrijk en België. De Scandina vische landen zorgen voor een licht puntje, doordat deze meer afnemen dan in andere jaren. Op de binnen landse markt neemt vooral de ver werkende industrie een behoorlijk quantum af. De verwerking van au gustus '91 t/m februari '92 be draagt 1.201.000 ton, van augustus '90 t/m februari '91 was dat 1.141.000 ton. Pootgoedteelt Het areaal pootaardappelen van Aardappel BV groeit dit jaar naar 200 ha. De afzetorganisatie ver wacht, na de 'goede leerjaren' 1990 en 1991, met enkele organisatori sche aanpassingen een volwaardige pootgoedafdeling te kunnen vormen. Het areaal suikerbieten in Oost- Europa is door F.O. Licht dit jaar ge raamd op 3,727 miljoen ha. In maart werd nog uitgegaan van een areaal van 3,903 miljoen ha, terwijl vorig jaar het areaal 4,077 miljoen ha bedroeg. In het GOS is het vooral in Rusland dat aan alle benodigde produktie- middelen gebrek is, vooral aan bie tenzaad. In de andere republieken is de situatie wat gunstiger, doch niet zonder problemen in verband met de politieke en economische si tuatie. Een krapper aanbod in Oost-Europa in het algemeen betekent nog niet dat daarheen meer suiker zal kun nen worden afgezet. Dit is wel het geval met betrekking tot de export naar Rusland, dat, ook voor dit doel, bepaalde kredietgaranties heeft.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 13