Groeistoffen bij vleeskalveren door weefselonderzoek te traceren Onverwacht resultaat leptospirose Stijgende prijs lamsvlees goed voor schapenhouderij Eind dit jaar 1 miljoen varkens onder IKB-regime Koude vergisting van varkensmest ekonomisch niet aantrekkelijk LEKKER LAMSVLEES Heropening varkensproefbedrijf uitgesteld Negen mestscheiders onderzocht op hun gebruikswaarde Nederland blijft afhankelijk van export Produktschap verwacht: Meststieren (archieffoto) Microscopisch weefselonderzoek is geschikt om het gebruik van (verbo den) groeibevorderende middelen op te sporen bij vleeskalveren. Dit is de hoofdconclusie uit een recent onderzoek van drs. M. Groot van het Rijksinstituut voor land- en tuin- bouwprodukten (RIKILT). Het on derzoek, dat is uitgevoerd in samenwerking met de Rijksdienst voor Vee en Vlees (RVV), is vastge legd in een proefschrift, waarop me vrouw Groot op 14 mei zou promoveren. Het blijkt dat groei en voortplanting hormonaal gestuurde processen zijn waarbij veelal dezelfde hormonen betrokken zijn. Als de groei door toediening van groeibevorderende middelen wordt gestimuleerd, is dat van invloed op het hormonale even wicht. Dit kan leiden tot veranderin gen in bepaalde organen. Weefselonderzoek van deze orga nen biedt de mogelijkheid te contro leren op eventueel gebruik van deze stoffen. Ook bij gebruik van natuur lijke hormonen treden weefselveran deringen op in de geslachtsorganen van mannelijke en vrouwelijke vleeskalveren. Het weefselonderzoek blijkt een be langrijke biologische screeningsme- thode te zijn om een indicatie te geven welke groep van stoffen Koeien met leptospirose, die bij de mens melkerskoorts kunnen veroor zaken, scheiden tijdens hun ziekte via de urine zogeheten leptospiren uit. Een eenmalige behandeling met het antibioticum streptomycine stopt deze uitscheiding direct en langdurig. Het is niet uitgesloten dat deze behandelingsmethode de oplossing kan zijn voor dit aanhou dende probleem in de veehouderij. Dat blijkt uit onderzoek van het Centraal Diergeneeskundig Instituut (CDI) in Lelystad. Volgens de onder zoekers zijn de resultaten zeer hoop gevend. Het is echter nog te vroeg om te concluderen dat behandeling met antibiotica leptospirose volledig op kan lossen. Zo kan bij grootschalig gebruik van antibiotica resistentie optreden. Ver der is het onduidelijk of de leptospi ren uit het lichaam van de koe verwijderd zijn of dat er herbesmet ting op kan treden. Ook kan een bestrijdingsprogramma leiden tot het opkomen van andere typen lep tospiren. In het vervolgonderzoek op het CDI zal aandacht aan deze punten schenken. In verband met de uitbraak van var kenspest op een aantal varkenshou- derijbedrijven in Zuid-Holland wordt de heropening van het Var kensproefbedrijf 'Noord- en Oost- Nederland' uitgesteld. Het bestuur acht het in deze situatie niet verant woord om de heropening te laten doorgaan. De heropening was ge pland op 19 mei 1992 met daarna aansluitend open dagen op 20, 21 en 22 mei 1992. De heropening wordt uitgesteld tot 1 september 1992 met daarna op 2, 3 en 4 sep tember open dagen. Het program ma voor deze dagen zal dan in dezelfde vorm plaatsvinden. Vanwege de uitbraak van var kenspest zijn de drie onderzoekslo- katies van het .praktijkonderzoek te Raalte, Rosmalen en Sterksel tot na der order voor excursies gesloten. eventueel is gebruikt. Er is chemisch onderzoek nodig om de aanwezig heid van de stof te bevestigen. De weefselafwijkingen blijven echter langer waarneembaar dan de stof fen chemisch aantoonbaar zijn, zo dat ook toediening weken voor het slachten met deze methode aan het licht kan komen. Kwaliteitscontrole De kalversector doet er zelf alles aan om te voorkomen dat er nog verboden middelen worden ge bruikt. In augustus 1991 is de Stich ting Kwaliteitsgarantie Vleeskalveren (SKV) opgericht, die toezicht en controles uitvoert bij alle kalverhouders, veevoederfabrieken en slachterijen. In de nieuwsbrief van april j.l. meldt de SKV dat inmid dels 87 procent van de in Nederland gemeste vleeskalveren van eige naren zijn die bij de SKV zijn aan gesloten. In principe is er geen verschil in toezicht en controle tus sen aangeslotenen en niet- aangeslotenen. Wel gelden voor aangeslotenen, naast een extra vi suele controle, extra sancties. 'Nederland zal nog tot in lengte van jaren afhankelijk blijven van export markten voor haar produktie van lamsvlees. Ondanks de gestegen consumptie tot 1,1 kilo per hoofd van de bevolking blijft ons land rela tief gezien een kleinverbruiker'. Al dus Rob Tazelaar, voorzitter van het Produktschap Vee en Vlees bij de opening van het Schapenkernfokbe- drijf in Lienden. De schapensector heeft zich sinds 1987 explosief ontwikkeld. Volgens de meitelling van 1991 zijn er in ons land bijna 1,9 miljoen schapen. Dat is een stijging van 90% ten opzichte van 1987. Vooral in de provincie Gelderland was een sterke groei. Beperkingen Een verdere uitbreiding van de scha penhouderij ligt niet voor de hand. De oorzaken daarvan zijn onder an dere minder EG-steun, minder be perkingen bij de invoer uit derde landen, mogelijke extra import als gevolg van associatieverdragen met Oost-Europese landen, de mestwet geving en mogelijk een Identificatie en Registratie (I R-)regeling. De professionele schapenhouder moet het nu nog meer dan voor- Naar aanleiding van door SKV- controleurs genomen monsters zijn in enkele gevallen positieve analyse resultaten op verboden groeibevor deraars verkregen, zowel bij aangeslotenen als bij niet aangeslo tenen. In alle gevallen zijn de daar toe geëigende sanctiemaatregelen getroffen. In het eerste kwartaal van dit jaar is twee keer de hele koppel van een bij de SKV aangeslotene vernietigd, toen bleek dat meer dan tien procent van de urinemonsters uit de a-selectieve steekproef posi tief was. Eén keer ging het hierbij om de stof mapenterol en een keer om de stof clenbuterol. Beeldmerk Voor de onder de SKV-contröle val lende vleeskalveren geldt een kwali teitscertificaat, zodat de afnemers en de consumenten de absolute ga rantie hebben dat het vlees vrij is van stoffen die er niet in horen. Met ingang van 1 augustus a.s. wordt het Vleesbeeldmerk ingevoerd. Kalfsvlees van SKV-aangeslotenen wordt dan aan dit garantiemerk her kenbaar. heen zoeken in het verbeteren van zijn bedrijfsvoering. Stimule ringsprojecten, zoals in Lienden, zijn daarbij van groot belang, volgens Tazelaar. Zij voorzien naar zijn me ning in een gerichte begeleiding en voorlichting van de deelnemende schapenhouders. Lichtpuntje Met de groei van de schapenstapel nam logischerwijs ook de produktie van lamsvlees toe. In Frankrijk, ons belangrijkste afzetgebied binnen de EG, daalde de schapenstapel, terwijl de consumptie van lamsvlees daar juist toenam. De prijzen konden zich daardoor het afgelopen jaar in ons land handhaven en lijken dit jaar weer iets te stijgen. Imago Een sterk punt in het imago van lamsvlees is de diervriendelijke pro- duktiewijze. Naar het oordeel van Tazelaar moet dat in de communica tie met de consument worden be nadrukt. Hij pleitte in dat verband voor een blijvende aandacht voor de promotie van Nederlands lamsvlees om zo de consumptie te stimuleren. Tazelaar riep de detailhandel op om de verkrijgbaarheid ervan te ver beteren. De wettelijke voorschriften maken een langdurige opslag van mest noodzakelijk. Vanaf 15°C vergist mest spontaan en ontstaat biogas. Dit proces heet koude vergisting. Op het Proefstation voor de Var kenshouderij te Rosmalen is op praktijkschaal onderzocht, of het tij dens de opslagperiode ontstane gas op een ekonomische wijze gewon nen kan worden. Daartoe is één van de mestsilo's op het Proefstation aangepast. Er is een goede isolatie en een eenvoudig verwarmingscir cuit aangelegd. Het blijkt, dat de gasopbrengsten bij koude vergisting van varkensmest iets beneden de verkregen resulta ten in het laboratorium liggen. Uit ekonomische berekening op basis van de bereikte resultaten in dit on derzoek blijkt, dat koude vergisting niet aantrekkelijk is. Allereerst ligt De PVV-basisnorm IKB-varkens wordt steeds vaker als standaard gezien. Het realiseren van een uni forme toepassing van het begrip 1KB in de varkenssector, één van de doelstellingen van de norm, lijkt al voor een belangrijk deel bereikt te zijn. Dit blijkt uit een nota aan het bestuur van het Produktschap Vee en Vlees. Acht varkensslachterijen hebben in middels een IKB-erkenning aange vraagd. Bedrijven die de toetsing doorstaan, krijgen tijdens de Vak beurs Intensieve Veehouderij (VIV) in september het PVV-IKB-vignet uitgereikt. Op basis van de aanmel dingen en de grote belangstelling onder varkenshouders en handela ren verwacht het PVV dat aan het eind van het jaar zeker 1 miljoen varkens op jaarbasis onder het IKB- regime zullen vallen. Het streven is erop gericht om het niveau van het IKB-systeem staps gewijs op te trekken tot de interna tionaal erkende NEN/ISO 9000 normen. Dit is belangrijk voor de ac ceptatie van de regeling in het bui tenland. Bij 1KB ligt de nadruk op de vlees varkenshouderij en op de slachtfase. Het is uitdrukkelijk de bedoeling om ook de vermeerderingsfase snel in de regeling onder te brengen. Eisen daartoe worden 1 juli aanstaande van kracht. De voorschriften rond Identificatie en Registratie in de ver meerderingsfase gelden overigens al sinds 1 januari van dit jaar. Uit het oogpunt van beheers- en contro leerbaarheid van de regeling kunnen vleesvarkenshouders en vermeerde raars alleen met hun volledige pro duktie deelnemen aan 1KB. De de kostprijs veel hoger dan de aard- gasprijs en ten tweede worden de beste produkties bereikt in de zo merperiode. Dan is de energievraag op een varkensbedrijf het laagst. Er is geen rekening gehouden met de positieve milieu-effekten van deze vergisting. De indexcijfers voor de kosten van boerderijbouw (basis februari 1980 100) bedragen voor loon 151 (exkl. BTW), voor materiaal 128 (exkl.) en voor loon materiaal 136 (inkl. 18,5% BTW). Als februari 1970 als basis 100 wordt geno men bedragen de indexcijfers resp. 440, 238 en 300. De samenstellers zijn uitgegaan van een pakket bestaande uit een ste nen ligboxenstal voor 90 koeien. slachterijen zijn niet verplicht alleen IKB-varkens te slachten, maar moe ten wel de scheiding tussen 1KB en niet-IKB dieren garanderen. De resultaten van negen geteste mestscheiders variëren tussen de mestsoorten, maar ook binnen de mestsoorten. Dit blijkt uit een on derzoek, dat heeft plaatsgevonden op het Varkensproefbedrijf "Zuid en West-Nederland" te Sterksel. Negen verschillende mestscheiders zijn onderzocht op hun gebruiks waarde, drie zeefbandpersen, twee vijzelpersen, één zeefbocht, twee trilzeven en één schijvenfilter. Er zijn drie mestsoorten per mestscheider getest: zeugenmest, vleesvar- kensmest en uitgespoelde mest. Het blijkt, dat de meeste scheiders in staat zijn om een dikke fraktie af te scheiden met redelijk tot goede drogestofpercentage: 10 - 35%. Wat betreft de dunne fraktie zijn de resultaten van de geteste mest scheiders duidelijk minder. Het ds- gehalte in de dunne fraktie is gemid deld slechts 1-2% lager dan in het influent. Scheiding van uitgespoelde mest is voor alle scheiders nauwe lijks of helemaal niet mogelijk. Economisch is mechanische schei ding, afhankelijk van de bedrijfsom standigheden, alleen aantrekkelijk als de capaciteit van de bedrijfsom standigheden, alleen aantrekkelijk als de capaciteit van een mestschei der volledig benut kan worden. Het voorjaar is het seizoen bij uitstek om eens een lekkere lams- vleesmaaltijd op tafel te zetten. Dat kan natuurlijk heel feestelijk met groot lamsvlees, zoals een gemarineerde lamsbout, maar ook een voudig met bijvoorbeeld een lamsschijf of lamsshoarma. En wilt u barbecuen, ook dan kunt u daarvoor een mals stukje lamsvlees ge bruiken. Er zijn vele soorten Nederlands lamsvlees verkrijgbaar, zo meldt het Voorlichtingsbureau Vlees.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 12