Inkomstencompensatie minstens tot jaar 2000 zeker stellen Nieuws uit het hoofdbestuur Een akkerbouwer filosofeert Verwarrende begrippen 'Heffing waterverbruik is dubbel pakken' Hoofdbestuur ZLM: Koninklijk zilver voor mevrouw C.M. Lucas M. Boogerd vice-voorzitter Verzekeringen ZLM \iiQi i\A/o on 1 nmmon+ocn Het hoofdbestuur van de ZLM heeft zich vierkant geschaard achter de stellingname van algemeen voorzit ter H.C. van der Maas, dat de land bouw nu voluit moet kiezen voor het plan MacSharry-plus. 'Als we slechts kunnen kiezen uit twee kwaden, namelijk prijsdaling zonder meer of prijsdaling met hectare toeslagen, dan gebiedt de politieke realiteit ons nu te kiezen voor het .laatste', aldus het hoofdbestuur. jDe ZLM is van mening dat alles op 'alles moet worden gezet om ook in COPA-verband op één lijn te komen in een poging de MacSharry- voorstellen bij te stellen in plaats van zonder meer af te wijzen. Die voorstellen houden onder meer in een prijsverlaging van 35% voor granen, gekoppeld aan een ingewik keld systeem van inkomstencom pensatie Het COPA streeft nog altijd naar het min of meer op peil houden van de prijzen en wijst di- rekte toeslagen op de inkomsten van de boeren af. In Nederland lijkt zich intussen wél een meerderheid te vormen voor inkomstencompen satie per hectare en per dier in plaats van prijssteun. Onvoldoende De ZLM is van mening dat de in komstencompensatie in de voorstel- De beurscommissie Goes in vergadering bijeen archieffoto Takorganisatie Akkerbouw In tegenstelling tot de CBTB West- Nederland brengt de ZLM geen wij ziging in haar financiële bijdrage aan de Takorganisatie Akkerbouw Zee land. De CBTB wil haar aandeel in de komende drie jaar geleidelijk af bouwen en vanaf 1994 geen bijdra ge meer leveren. De NCB neemt een besluit over voortzetting van de fi nanciering na evaluatie in 1993. De kosten van het secretariaat van de Takorganisatie worden tot nu toe voor de helft door de drie organisa ties gedragen. De bijdrage van de ZLM bedraagt f 7.500,— per jaar. Brief aan CDA-partijbestuur De ZLM zal op voorstel van C. Bran- lerhorst (kring Biesbosch-Altena) &en brief schrijven aan het partij bestuur van het CDA naar aanlei ding van uitspraken van de landbouwspecialist van het CDA in ?le Tweede Kamer, de heer J. van Moord. Van Noord heeft zich open lijk uitgesproken voor het volledig vrij laten van de prijzen van de marktordeningsprodukten zonder enige vorm van compensatie voor de boeren. De ZLM vindt de uitspra ken van Van Noord onbegrijpelijk en onverteerbaar. Hij roept daarmee bewust het faillissement af over de akkerbouwsector in Nederland. Aardappelteelt verordening De invoering van een aardappel teeltverordening naar het voorbeeld van Friesland wordt door de ZLM gesteund. Op basis van deze veror dening moeten telers gebruik ma ken van pootgoed dat door de NAK is goedgekeurd. Klassen en rassen worden door de Hoofdafdeling Ak kerbouw van het Landbouwschap aangewezen. Het gebruik van eigen geteeld pootgoed is toegestaan mits het door de NAK te velde is goedgekeurd. Tevens richt de veror dening zich op het beperken van besmettingen vanuit belendende percelen. Reorganisatie NAK De ZLM staat achter het 3 CLO- standpunt inzake de voorgestelde reorganisatie bij de NAK. Het stand punt komt er op neer dat er één centraal bestuur moet komen met een sterke inbreng vanuit de vier re gio's. In elk van de regio's moeten regioraden worden gevormd. Daar naast moeten er in de vier regio's goed functionerende diensten blij ven. Tevens is de ZLM uit kosten besparingsoogpunt voorstander van het idee om de lokatie Ede op te heffen en samen te voegen met het regiokantoor Emmeloord. De reorga nisatie van de NAK en de noodzaak tot efficiënter werken is ingegeven door het besluit van de overheid om de rijksbijdrage geleidelijk af te bouwen. Contractteelten Het hoofdbestuur van de ZLM be treurt het dat de nieuw opgezette telersvereniging in de Kempen zich niet heeft gehouden aan de prijs afspraken zoals die binnen de con- tractteeltcommissie Zuid-Nederland waren gemaakt. Gevolg hiervan is dat de contractteelt op Tholen en St. Philipsland vrijwel is verdwenen. Zoommeer De ZLM blijft de ontwikkelingen met betrekking tot het waterbeheer in het Zoommeer op de voet volgen. Rijkswaterstaat koerst aan op een chloridegehalte van 450 mg per liter op het inlaatpunt. Voor de land bouw is 400 mg per liter het abso lute maximum. Een hoger gehalte maakt het water minder geschikt voor bevloeiing en beregening van gespecialiseerde landbouw- en fruit teeltpercelen. Beurscommissie Nu het Landbouwschap de financie ring van de beurscommissie in Goes beëindigt, moeten de landbouwor ganisaties deze taak overnemen, al dus het hoofdbestuur van de ZLM. De ZLM is in ieder geval bereid een financiële bijdrage voor de beurs commissie te verstrekken. De beursnoteringen in Goes mogen niet verdwijnen. len van MacSharry onvoldoende is. Deze wordt namelijk voor de akker bouw afhankelijk gesteld van de grootte van de bedrijven en voor de rundveehouderij gekoppeld aan ex- tensiveringseisen (max. 2 grootvee- eenheden per ha). De ZLM vindt dat er bij compensatie geen onder scheid mag worden gemaakt tus sen grote en kleine bedrijven dan wel tussen intensieve en extensieve bedrijfsvoering. Ook de ommezwaai van minister Bukman, die vorige week in Brussel achter de ideeën van MacSharry is gaan staan, biedt weinig perspectief aan de Nederlandse landbouw. De minister wil na lang aarzelen wel ak koord gaan met inkomstencompen satie, maar dan moet deze compensatie tijdelijk, aflopend en beperkt zijn. De ZLM vindt dat de boeren zekerheid moeten hebben tot minstens het jaar 2000 over de steun die zij kunnen verwachten. Die steun moet structureel en van behoorlijke omvang zijn. Elke pro cent prijsverlaging moet structureel en volledig gecompenseerd worden. Positief is overigens dat Bukman ook van mening is, dat inko menstoeslagen aan alle bedrijven, grote en kleine, ten goede moeten komen. Graanprijs -20% Het hoofdbestuur van de ZLM heeft als zijn mening uitgesproken dat de georganiseerde landbouw in Europa gezien de politieke realiteit aanslui ting moet zoeken bij het standpunt van het Europees parlement. Dit komt globaal op het volgende neer: geen 35%, maar 20% prijsverlaging voor granen en volledige compensa tie voor gederfde inkomsten, gekop peld aan verplichte braaklegging van 15% van het graanareaal op be drijfsniveau. Bovendien vindt de ZLM dat de inkomenscompensatie al in 1992 moet ingaan. Ook voor oogst 1992 wordt immers door de Europese Commissie een graan prijsdaling van ca. 6% voorgesteld en dat betekent een slechtere uit gangspositie voor het berekenen van de compensatie in 1993. Verder is de ZLM van mening dat de rege ling in alle lidstaten op dezelfde wij ze moet worden toegepast. Het moet niet mogelijk zijn dat landen met eigen toeslagen of andere facili teiten gaan werken. Mevrouw C.M. Lucas-den En gelsen te Lage Zwaluwe is ter gelegenheid van de verjaardag van Hare Majesteit de Konin gin, tijdens de zgn. 'lintjesre gen' onderscheiden met de ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in zil ver. Deze onderscheiding kreeg zij onder andere voor haar werk ten behoeve van de streek verbetering en de ruilver kavelingscommissie, waarvan zij 10 jaar lang lid was. In deze tijd van zaaien en poten brengt de boer vele uurtjes al leen op de trekker door. Dan is er tijd om te filosoferen over de toekomst. Dat deed in de afgelo pen weken ook Jan Geluk, ak kerbouwer in Dinteloord en voorzitter van de akkerbouw- commissie van de ZLM. Hij maakte het hoofdbestuur van de ZLM deelgenoot van de volgen de overpeinzingen, waarin vele bedrijfsgenoten zich zullen her kennen. 'Samen met mijn zoon, aspirant opvolger en maatschapslid, was ik het afgelopen weekend de aardappels aan het poten. Wan neer je dan bezig bent het land klaar te leggen en weer eens ge niet van het landwerk, draaien de gedachten-spinsels door je hoofd. Aan de ene kant trots dat je samen niet kijkt naar uur of dag. Aan de andere kant: hoe moet hij nu eigenlijk dadelijk het bedrijf overnemen? Is er voor hem nog wel perspectief? Moet ik hem nog meer stimuleren of eigenlijk afremmen? Hij is op een leeftijd gekomen dat hij echt al wel zelf kan kiezen, maar toch Hij heeft gekozen voor het bedrijf en een part-time baan. Intensie ve teelten ziet hij met de be schikbare arbeid op het bedrijf niet zitten. Is part-time al een af bouw? Volgens een aantal wel, zelf denk ik daar wat anders over. Hij zegt zelf dat hij even af wil wachten omdat een aantal mensen links en rechts onderne men en investeren, dikwijls ook met een wisselend succes. Zijn part-time baan is annex land bouw, dus voldoende dichtbij om alert te blijven om het bedrijf op een goede manier te blijven runnen en straks waar nodig ho pelijk de goede stappen te zet ten. Dat alles zit je, rijdende weg, te overdenken. Je gunt hem zo dat ook hij aan een toekomst kan bouwen met perspectief! Maar wanneer je dan al de regel geving op je af ziet komen, het politiek geleuter van een kamer lid als Van Noord en de onmacht van de landbouwkopstukken om spijkers met koppen te slaan en keuzes te maken, bekruipt je het angstige gevoel: zal het hem en anderen lukken? Iedere keer wordt de akkerbouw extra ge kort en waarom, vraag je je af. Zijn er minder zuiveloverschot- ten dan graan? Intussen is de prijs van graan de laatste 7 jaar met 40% gekelderd. Een pro- duktiviteitstijging van 2% per jaar kan dat niet opvangen. Maar ook op alle andere akkerbouw producten heeft dit een sterk prijsdrukkend effect. De akker bouw zit wel in de hoek waar de klappen vallen. Maar er is gelukkig toch nog een lichtpuntje: met goede be drijfsstructuren en goede vak kennis hebben we een goede uitgangspositie ten opzichte van veel bedrijven in de EG'. In de discussie over de hervorming van het EG-landbouwbeleid worden regelmatig diverse begrippen ge bruikt, die mogelijk voor verwarring kunnen zorgen. Hieronder een glo bale verduidelijking. Prijssteun: Financiële bijdrage uit de algemene middelen van de EG, bedoeld om de boeren voor hun produkten een prijs te kunnen uitbetalen, die ligt boven de wereldmarktprijs. Prijssteun is een van de pijlers van het huidige EG-landbouwbeleid. Inkomenssteun: Financiële bijdrage uit de algemene middelen van de EG, bedoeld ter compensatie van het geheel of ge deeltelijk vervallen van prijssteun. Het is een toeslag op het inkomen van de boeren met de laagste inko mens, te vergelijken met een sociale uitkering. Vooral de zuidelijke lidsta ten in de EG pleiten voor deze optie Inkomstencompensatie: Financiële bijdrage uit de algemene middelen van de EG per eenheid produktiemiddel (hectare of dier) als compensatie voor het geheel of ge deeltelijk vervallen van de prijssteun. Deze steun is dus niet gerelateerd aan het inkomen van de boer, maar aan de produktie van het boerenbedrijf. De ZLM kiest nadruk kelijk voor deze optie. M. Boogerd Het hoofdbestuur van de ZLM heeft de heer M. Boogerd, voorzitter van de kring Axel, benoemd tot eerste vice-voorzitter van Verzekeringen ZLM. Als tweede vice-voorzitter is benoemd de heer C.J. Bierens, voor zitter van de kring Walcheren. De benoemingen houden verband met het statutaire aftreden van de huidi ge vice-voorzitter, de heer A.J.G. Doeleman. Het hoofdbestuur van de ZLM ver zet zich al bijvoorbaat tegen heffin gen die de landbouw moet gaan betalen in het kader van het integra le waterbeheer. Een dergelijke hef fing wordt in het 'rapport- Zevenbergen' over de financiering van het waterbeheer voorgesteld. Dit met een beroep op de Wet Verontreinging O ppervlaktewateren De voorstellen van het rapport- Zevenbergen gaan in de richting van een heffing van een halve inwoner equivalent per hectare De hoogte van de heffing kan per regio ver schillend zijn. Voor Zeeland kan het neerkomen op f 60,— tot f 100,— per ha. In Brabant gaat het om f 30,— tot f 50,— per ha. Het hoofdbestuur van de ZLM wijst een heffing zoals voorgesteld in het rapport-Zevenbergen radikaal af. Het zou betekenen dat de boeren em tuinders dubbel moeten betalen1 voor het milieu. Deze heffing komt immers boven op de kosten, die al moeten worden gemaakt in het ka der van het Meerjarenplan Gewas bescherming, het mestbeleid en andere milieumaatregelen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 3