Vragen fin Champignonteelt maakt ommezwaai antwoorden Organisatienieuws SEV Kringen M Overgang naar doorgroeide compost Welke mogelijke voordelen heeft een fusie voor de Sociaal-Economische Voor lichting? Samenvoeging van ZLM, GMvL en ULG levert voor de verschillende on derdelen van de organisaties meer waarde op. Met name op het gebied van de collectieve belangenbeharti ging kan een grotere organisatie meer voor haar leden betekenen. Maar ook op het gebied van de indi viduele belangenbehartiging profi teert een lid van de samenvoeging. De belangen van de individuele le den worden behartigd door de Sociaal-Economische Voorlichters van de organisaties. De SEV-ers voorzien de leden van adviezen over tal van onderwerpen. De voorlich ters staan de leden met raad en daad terzijde als zij te maken hebben met bijvoorbeeld bedrijfsovername, aan vragen van Hinderwetvergunningen en beslissingen over grond- en quo tumaankoop. Door samenvoeging van de drie or ganisaties krijgt de Sociaal Econo mische Voorlichting de kans bijvoorbeeld meer specificaties in te voeren. Daarnaast kan een groter team het kennismanagement beter organiseren, wat de kwaliteit van de voorlichting ten goede komt. Een grotere afdeling is ook in staat de talloze problematieken, waar leden mee te maken hebben, beter en die per te doorgronden. Kortom, de indi viduele belangen worden nog beter behartigd. Daarnaast zijn ook ontwikkelingen gaande die om meer individuele ad visering vragen. De agrarische on dernemer heeft in toenemende mate behoefte aan informatie en adviezen, want hij ziet vele ontwik kelingen op zich afkomen, die om snelle besluiten vragen. Beslissin gen die hij met behulp van voorlich ters wil nemen. Ook de sterke stijging van de vraag naar voorlich ting van de SEV, maakt een betere structurering van het SEV-werk noodzakelijk. Samenvoeging maakt dat de organisaties kunnen blijven voldoen aan de vraag naar indivi duele belangenbehartiging. De nieuwe organisatie zal worden opgebouwd uit kringen, die op hun beurt worden gevormd door afdelin gen. De ZLM kent van oudsher een kringen-structuur. Hoe werkt dat nu precies? In het werkgebied van de ZLM (Zee land en Brabant) functioneren 13 kringen en 85 afdelingen. In om vang vertonen de kringen nogal gro te verschillen. De ene kring heeft veel afdelingen met betrekkelijk wei nig leden, de andere heeft juist wei nig afdelingen, maar veel leden. De kring West-Brabant bijvoorbeeld is met ruim 1.000 leden de grootste in de ZLM, hoewel deze kring maar uit 6 afdelingen bestaat. De kring Noord-Beveland daarentegen bestaat uit 5 afdelingen en "slechts" 320 leden. Er is zelfs een ZLM-kring die maar 1 afdeling heeft, de kring Hulst. Ook dat is een stukje traditie en cultuur van de ZLM. Met het oog op de beoogde samenwerking met Gelderland en Utrecht is overigens een discussie op gang gekomen over het samen voegen (opschalen) van kringen. De kringen mogen onderlinge grote verschillen vertonen, in de ZLM heb ben ze allemaal een gelijke inbreng. Elke kringvoorzitter heeft met één stem zitting in het hoofdbestuur. Hoewel hij door de eigen kring be noemd is, zit de kringvoorzitter zon der last en ruggespraak in het hoofdbestuur. Hij krijgt dus geen mandaat mee. Wel luistert hij na tuurlijk goed naar wat er in zijn kring leeft en brengt dat over in het hoofdbestuur. Als het op besluitvor ming aankomt, kan hij echter zelfstandig een oordeel geven. Hoogstens kan hij achteraf door zijn kring ter verantwoording worden geroepen. De kringen behandelen elke maand de agenda van het hoofdbestuur. De leden van het kringbestuur (af delingsbestuurders) weten dus pre cies wat er in het Landbouwhuis te Goes aan de orde komt en kunnen daarover hun mening aan de voor zitter meegeven. Er zijn ook enkele afdelingen van de ZLM waar de agenda van het hoofdbestuur wordt doorgenomen. Door deze werkwijze komen signalen vanuit de "basis" via korte lijnen naar "de top". De kringen en afdelingen van de ZLM zijn zelfstandige verenigingen met eigen statuten en eigen contri butie. Die contributie varieert per af deling en per kring. De ene kring vraagt een vast bedrag per lid, de ander volstaat met een bedrag per ha of hanteert een combinatie van beide. Zo betaalt men in één kring f 1,— per ha. en in een andere kring f 17,50 per lid. Ook de afdelings contributies geven een zeer geva rieerd beeld te zien. Deze bijdrage varieert van f 1,50 per lid f 0,70 per ha tot f 35,— per lid f 0,50 per ha. De inning van de contribu ties wordt verzorgd door de ZLM in combinatie met de contributie van de ZLM zelf. De ZLM is dus in feite incassobureau voor de afdelingen en kringen. Evenals de afdelingen organiseren de kringen in de ZLM eigen aktivitei- ten. Naast aktiviteiten met een ont spannend karakter (excursie, gezamenlijke maaltijd) wordt minstens één keer per jaar een alge mene vergadering gehouden. Veelal met een spreker. Verder zijn de kringbesturen overlegpartner voor de plaatselijke en regionale over heidsinstanties en instellingen. Ook nodigen ze soms gemeentebestuur ders en ambtenaren uit om een kijk je te komen nemen op bedrijven in het werkgebied van de kring. De kringen zijn dus zowel naar buiten als naar binnen de vertegenwoordi gers van de land- en tuinbouw in hun streek. Overdekte aanvoer- en opslagplaats voor tunnelcompost Luchtwasser voor het uitwassen van de ammoniak. Het vullen van de eerste tunnels op het splinternieuwe indoor- compostbedrijf van CNC in Moer dijk, waarover wij vorige week schreven, betekent meer dan het alleen maar opstarten van een nieu we vestiging. Deze gebeurtenis markeert een drastische omme zwaai in de Nederlandse champig nonteelt, die in enkele weken tijds overschakelt van verse compost naar de nieuwe produkten door groeide en geënte compost. Het is niet meer dan logisch dat marktleider CNC in dit proces de toon aangeeft. De in Milsbeek bij Gennep gevestigde Coöperatieve Nederlandse Champignonkwekers- vereniging heeft zowel in Milsbeek als in Moerdijk gigantische investe ringen gedaan (110 miljoen gulden in totaal) om deze ommezwaai mo gelijk te maken. CNC moest wel, want de milieuhinder die het aan maken van verse compost in de open lucht opleverde, werd niet lan ger meer geaccepteerd. Sinds de jaren zestig produceert CNC onder immens grote kappen met een oppervlakte van 5 hectaren verse compost, en in een neven vestiging dekaarde. Beide produkten zijn onontbeerlijk voor de champig nonteelt, die mede door de ontwik kelingen bij CNC de laatste decennia een grote vlucht heeft doorgemaakt. Het noodzakelijke uit zweten van de verse compost, be staande uit paarde- en kuikenmest, stro, gips en water, had echter een aanzienlijke stankoverlast en ammo- niakuitstoot tot gevolg. De weer stand tegen de Limburgse coöperatie werd dan ook steeds groter. Ook de overheid ging met de nieuwe milieu- en hinderwetgeving in de hand steeds zwaardere eisen stellen. Eind jaren zeventig ging CNC op ei gen terrein in Milsbeek voor het eerst op bescheiden schaal over op indoor-compostering. In lange tun nels wordt de verse compost drie weken lang opgeslagen en gekeerd. In die periode kan de compost uit zweten. Na een week wordt de grondstof geënt met broed, waaruit straks bij de kweker de champignon ontkiemt. Als de drie weken voorbij zijn spreekt men van doorgroeide compost. Mede dankzij luchtwas- sers veroorzaakt het indoor- composteren veel minder milieu- overlast. Grotere omloopsnelheid Een andere reden voor CNC om tot indoor-compostering over te gaan, is van economische aard. De door groeide compost die de kweker uit de tunnels krijgt, is weliswaar duur der, maar levert ook veel sneller oogst op. Tot dusverre verzorgde de champignonkweker zelf het proces van uitzweten en met broed be vruchten van de verse compost. Bij afname van doorgroeide compost heeft hij drie weken 'winst' en kan hij tot een hogere omzetsnelheid komen. Wat een en ander voor de veiling- prijs van de champignon betekent, die toch al onder druk staat, moet nog worden afgewacht. De nieuwe composteringsfabriek in Moerdijk betekent een geweldige uitbreiding van de capaciteit van CNC. De zestig nieuwe tunnels van gasbeton zijn ieder 35 meter lang en 4 meter breed en zijn in de begin fase goed voor 1750 ton doorgroei de compost per week. CNC heeft bovendien optie op een terrein voor de bouw van nog eens zestig tunnels. Om de grote hoeveelheden verse compost van Milsbeek naar Moer dijk te rijden en de doorgroeide compost bij de champignonbedrij- ven af te leveren, heeft CNC twaalf nieuwe vrachtwagen-opleggers met vul-unit aangeschaft. Deze worden in een aparte laadhal op het tunnel- bedrijf gevuld. Drie luchtwassers zorgen ervoor dat de ammoniak uit de afgevoerde lucht wordt ge wassen. In het nieuwe bedrijf, waar veertig personeelsleden werken, zijn ook kantoren, een weegbrug, techni sche dienst, garage en een laborato rium gevestigd. In de periode van 4 mei tot en met 12 juni komen alle tunnels in produktie. In deze weken zullen ook veel afnemers voor het eerst overschakelen van verse op doorgroeide compost. Aan alle be trokkenen zijn schema's verstuurd. Geënte compost De grootschalige nieuwbouw op het industrieterrein van Moerdijk wordt snel gevolgd door het moe derbedrijf in Milsbeek, waar ook al de laatste hand wordt gelegd aan een groot nieuwbouwproject. Daar gaat het om 32 tunnels, waar ech ter geen doorgroeide maar geënte compost wordt gemaakt. De pro- duktietijd hiervan duurt maar één week, zodat CNC meer kwekers met geënte compost kan bedienen. Helemaal uit de milieuproblemen is CNC dan nog niet, omdat er nog steeds verse compost wordt ge maakt in de open lucht. Om dat laatste probleem de baas te worden, staat er voor volgend jaar de bouw van een mengfabriek in Milsbeek op het programma, waardoor ook deze fase van het produktieproces in het vervolg indoor plaatsvindt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 9