De maand mei op het zuidwestelijk akkerbouwbedrijf Het financiële plaatje van oogst 1991 staat voor heel wat akker bouwers vast. De ver schillen per bedrijf zijn weer erg groot. Voor de lange bewaarders van aardappelenuienf knol selderij en winterworte len kan de maand mei echter nog bepalend zijn voor het jaar inkomen. Een regelmatig aanbod van stikstof in wintertarwe is uitermate belangrijk. De onkruid- en ziektebestrijding staat de komende weken centraal. Voor de latere gewassen zullen daarnaast nog belangrijke teelt beslissingen moeten worden geno men. Zorg dat u goed geïnformeerd bent over uw teelten. Vergeet niet dat uw jaarinkomen staat en valt met uw kennis van zaken. Hoge fy sieke opbrengsten gaan nogal eens hand in hand met een goede kwa liteit. Door op het juiste moment de goe de beslissingen te nemen zijn hoge kilogramopbrengsten met een goe de kwaliteit te realiseren. Het aantal gewassen neemt dit jaar op veel ak kerbouwbedrijven weer toe. Dit vraagt meer kennis. Sta open voor informatie en huur eventueel kennis in. Bedenk dat het allerbeste advies maar amper goed goed genoeg voor u is. Konsumptie-aardappelen Niet alle aardappelen zullen voor mei gepoot kunnen worden. Vooral op de zware grond laat de struktuur nog veel te wensen over. Poten in onbereden grond blijkt grote voor delen te hebben ten aanzien van de opbrengst. Grondbewerken en po ten in een werkgang is, zeker in een laat voorjaar een goede zaak. Op zware grond straft struktuurschade zich harder af dan op lichte grond en hoe later het wordt des te groter de schade. Brede lage-drukbanden zullen in dit verband op grootschali ge bedrijven dan ook haar intrede gaan doen om met name voorjaars werkzaamheden zonder struktuur- bederf uit te kunnen voeren. Met de rugopbouw kan worden be gonnen wanneer de grond goed is. Wachten heeft dan weinig zin meer. Op lichte grond kan door intensief frezen een te fijne struktuur ont staan. Door zuurstofgebrek kan de groei sterk verminderen. Er dient met een lager toerental gewerkt te worden. Een aanvullende stikstofbemesting in konsumptie-aardappelen kan bij het begin van de knoizetting wor den gegeven. Te véél te laat gestrooide stikstof kan in een droge zomer funest zijn. Wanneer u door gaans problemen heeft om het ge was lang genoeg groen te houden kunt u een gedeelte van de stikstof middels een derde gift eind juni - be gin juli geven. Mocht de totale kali gift nog aan de krappe kant zijn, dan is het geen enkel probleem om een aanvullende kali-gift toe te dienen. Dit kan met Kali-60. Op lichte grond 200 kg, op zware grond 300 kg kali kan indien nodig over het gewas gestrooid worden. Het gewas moet wel droog zijn. Kali lost vrij snel op en wordt bij voldoende regen snel opgenomen. Onkruidbestrijding in aardappelen U dient onderscheid te maken tus sen percelen waar wél en geen kleefkruid voorkomt. Voor percelen met specifieke kleefkruidproblemen kunt u een keuze maken uit de mid delen Racer, Butisan S of Bandur. Deze middelen worden niet sec toe gepast. Aan Racer wordt vaak linu- ron toegevoegd. Naast kleefkruid worden nagenoeg alle andere zaad onkruiden goede besteden. De kombinatie Butisan S Patoran en Bandur linuron (Mirabo) hebben eveneens beide een brede werking. Bovengenoemde kombinaties wer ken ook op grassen. De kosten van kleefkruidkombinaties variëren van f 175,f 225,— per ha. Meerde re kombinaties met de specifieke kleefkruidmiddelen zijn mogelijk. Na gebruik van Racer uw tank grondig reinigen! Indien geen kleefkruid te verwach ten is, moet u het niet duurder ma ken dan nodig is. U kunt o.a. kiezen uit de middelen Sencor en Igrater. Deze zijn goed op duist en andere grassen. Ook wordt een breed scala van zaadonkruiden bestreden, ech ter op kleefkruid zijn beide middelen onvoldoende. Op percelen met erg lichte koppen of gerende percelen kunt u beter kiezen voor het zachte re middel Igrater. Het middel Sencor kan niet in alle rassen worden toe gepast. Sencor en Igrater kosten per ha f 75,— en f 125,—. Alle mid delen zijn sterk afhankelijk van neerslag. Onder droge omstandig heden vallen alle kombinaties tegen. Genoemde middelen dienen vóór opkomst te worden toegepast. Het middel Racer 1 week voor opkomst. In de praktijk zijn goede ervaringen met lage doseringen Sencor na op komst opgedaan. Op kleine onkrui den kan met 100 gram Sencor zonder schade aan het aardappelge was een goed resultaat worden ver kregen. Deze toepassing moet meestal worden herhaald. Kleef kruid is weinig gevoelig. Suikerbieten Het lage-doseringssysteem blijkt een betrouwbaar en bedrijfszeker systeem. In 2 3 bespuitingen na opkomst is de onkruidbestrijding doorgaans met succes uit te voe ren. Op tijd beginnen, op tijd herha len en lang genoeg doorgaan. Zorg dat u steeds klein onkruid bestrijdt, u komt dan nooit in de problemen. De beschikbare tijd voor handwie- den is vaak te beperkt of veel te duur voor u om het daar op aan te laten komen. U kunt beter uw tijd aan gewaskontrole besteden, zodat u met zo weinig mogelijk aktieve stof een optimaal resultaat kunt boeken. Een bespuiting met het lage- doseringssysteem in bieten kost f 60,— per ha (0,5 Betanal 0,5 Tramat 0,5 Goltix 0,5 olie). Door toevoeging van 0,5 liter Targa of 1 1,5 Focus Plus kunnen gelijk tijdig grassen worden bestreden. Akkertrips kan in suikerbieten ook bij 2 en 4 echte blaadjes een be hoorlijke groeiremming veroorzaken. Een regelmatige kontrole is dan ook noodzakelijk. Zaai bieten niet zomaar over! In mei overzaaien betekent fors inle veren aan opbrengst: "één oude plant is beter dan twee jonge plan ten". 30.000 35.000 planten in mei is voldoende om te besluiten niet over te zaaien. Mocht, om wel ke reden dan ook, toch overgezaaid moeten worden, dan verdient op aaltjes besmette grond toevoeging van 12 kg Temik in de zaai voor aan beveling. Late bieten zijn veel kwetsbaarder voor een aaltjes besmetting dan een fors vroeg gewas. Wintertarwe Aandachtspunten bij wintertarwe zijn o.a. de aanwezigheid van oog- vlekkenziekten. Neem alleen maat regelen wanneer u boven de norm zit (15 20% van de stengels aan getast). Meeldauw: De vroegste bestrijdingen zijn meestal de besta Voor stadium F7 valt er echter met een meeldauw- bestrijding niets te verdienen. Cor bel-is een van de sterkste fungiciden tegen meeldauw. Bruine roest: De rassen Obelisk, Pagode, Herzog en Taurus zijn onder andere gevoe lig. Ook tegen bruine roest heeft Corbel een goede werking. Gele roest: Accent, Sleipner, Fletum en Pagode zijn o.a. gevoelig voor gele roest. Bayfidan en Tilt zijn de beste fungi ciden tegen gele roest. Een tarweplant mag op geen enkel moment tijdens de ontwikkeling met een stikstoftekort te maken hebben. Een regelmatig aanbod van stikstof is uitermate belangrijk. Voor elke ton opbrengst is 25 kg stikstof nodig. Hierbij dient de stikstofvoor- raad in de grond in acht te worden genomen. Tussen de tweede gift eind april en de derde gift begin juni kan een extra tussengift de regel maat van de groei en ontwikkeling bevorderen en de uiteindelijke op brengst verhogen. Het saldo van wintertarwe heeft een gevoelige deuk opgelopen, pro beer er echter uit te halen wat er in zit. U kunt het gewas tarwe uit oog punt van bodemvruchtbaarheid moeilijk missen. Onkruidbestrijding zaaiuien De laatste jaren is duidelijk gebleken dat de onkruidbestrijding in uien be taalbaar kan zijn. Op het juiste mo ment de goede middelen inzetten. De dosering dient aangepast te zijn aan het stadium van het onkruid in de uien. Dit betekent in de praktijk veelal een basisbespuiting met en Stomp Ramrod, afbranden kort voor opkomst en daarna het accent leggen op het bestrijden van zeer kleine onkruiden. Meestal betekent dit dat reeds in het zogenaamde kramstadium met een mengsel van 2 liter Ramrod 0,5 kg Lironion per ha gewerkt moet worden. Na een week moet in elk geval gekontro- leerd worden of deze bespuiting herhaald moet worden. Veelal is dit het geval. Bij afgehard onkruid 0,5 liter Exell toevoegen. Straatgras kan in uien met Legura- me worden bestreden. Onkruidbestrijding in witlof en cichorei Bij ruggenteelt is het van belang dat de bedden vroegtijdig zijn opge bouwd. Het onkruid heeft dan een voorsprong op het kiemende witlof zaadje, waardoor kort voor opkomst het aanwezige onkruid kan worden afgebrand. De rollen zijn dan omge keerd; het witlofplantje krijgt een voorsprong op het onkruid. Kort na het zaaien geeft de kombi natie Kerb Asulox Legurame 1 2 3) de meest brede wer king. Wanneer kamille geen pro bleem is kan 3 kg Kerb worden toegepast. Na gebruik van 3 kg Kerb kunnen echter geen wintertar we, tulpen, spinazie of graszaad worden geteeld. Bij strokenbespui- ting, 1 kg Kerb op de rij, hoeft dit na een kerende grondbewerking geen probleem te zijn. Bij aanwezigheid van onkruid, vlak voor opkomst, al tijd een onkruidbestrijding uitvoeren met onder andere Reglone of Finale. Bezoek de cichorei- veldbijeenkomsten in uw regio. U krijgt hiervoor een uitnodiging. Na opkomst zijn er beperkte moge lijkheden in witlof. Met C.I.RC. zijn veelknopigen en zwarte nachtscha de te bestrijden. 1 liter C.I.RC. vanaf opkomst, spuiten op zeer klei ne onkruiden en enkele malen her halen. C.I.P.C. werkt het beste op een droog gewas, een vochtige grond en regen na de toepassing. C.I.P.C. kan echter bij overwaaien forse schade aanrichten bij onder andere vlas, graszaad, granen en boomgaarden. Grassen, waaronder straatgras, zijn te bestrijden met Le gurame. Met mechanische onkruid bestrijding is met zogenaamde hoekschoffels een goed resultaat te verkrijgen. Ook hier geldt op tijd be ginnen! Winterwortelen Een goede uitgangssituatie voor grove peen voor de industrie is 25 30 planten per meter rij. Bij specifie ke kleefkruidproblemen kan men Racer L inzetten als bodemherbici de. Op erg lichte grond met <2% organische stof kunt u, vanwege kans op schade, beter gebruik ma ken van linuron of Maloran. Een kwart tot een halve dosering geeft op lichte grond vaak al een goede bestrijding zonder schada Na op komst zijn prima resultaten te beha len met lage doseringen uitvloeien De bespuiting moet dan vaak 1 2 maal worden herhaald. De middelen linuron, Maloran en Dosanex is het sterkst op aardappel opslag. Zwarte bladluizen kunnen Dosanex is het sterkst op aardappe lopslag. Zwarte bladluizen kunnen bij de jonge peenplantjes behoorlijke zuigschade aanrichten. Pirimor of Hostaquick kunnen hiervoor worden toegepast. Knolselderij Zorg dat de grond ruim van tevoren bewerkt wordt, zodat het capillaire vocht zich kan herstellen. U kunt dan in vochtige grond planten. Geeft dit om welke reden dan ook geen kans, dan liefst zo kort moge lijk een werkgang voor het planten de grond bewerken, om uitdroging te voorkomen. 1 2 dagen voor het planten de grond bewerken is bij droog weer funest. De problematiek rondom de phoma (schurft) houdt de gemoederen aar dig bezig. Partijen zaad blijken dit jaar besmet te zijn. Een phoma-vrij verklaring van het uitgangsmateriaal is zeer gewenst. Vraag ook naar de zogenaamde Eigen Verklaring Groe ne Planten. De plantenleverancier verklaart hiermede dat zijn partij vol doet aan de door de N.A.K.G. gestelde eisen. Zodra knolselderij- planten in de vat zijn, kan met linu ron of Maloran onkruid bestreden worden. Een gesplitste toepassing met toevoeging van olie of uitvloeier levert doorgaans een beter resultaat op. Zeker bij aardappelopslag is deze aanpak te prefereren. Kort na het planten worden de selderij-plantjes vaak belaagd door zwarte en/of groene luizen. Voer hierop kontrole uit en neem indien nodig maatregelen. Pirimor is hierte gen een van de betere insecticiden. Spuitschade Jaarlijks wordt aanzienlijke schade aangericht door niet goed gereinig de tanken. De middelen Racer, Ally, Bifenox en groeistoffen vragen in dit opzicht uw speciale aandacht. Het overwaaien van onder andere Igrater, Sencor of groeistoffen op bieten, uien, witlof en cichorei is fu nest. Ook een lage dosering Sencor, achtergebleven in de tank, richt for se schade aan bij jonge bieteplan- ten. Het middel Faneron kan enkele dagen na toepassing bij een veran derende windrichting schade ver oorzaken aan o.a. bieten, witlof en cichorei. Lees altijd het etiket! Voor uitgebreide informatie kunt u dagelijks terecht bij: D.L.V.-team Akkerbouw Westmaas - telefoon 01864-3011 of D.L.V.-team Akkerbouw Goes - tele foon 01100-33711 of via het telefoonbandje Akkerbouw - tele foon 01864-1866. ing. J.C.H.M. Staal, bedrijfsdeskundige, DLV - Westmaas

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 8