«ÖnSi Vanaf de dijk gezien lit Hp nraktiik Hopelijk blijft samenwerking niet bij een eenmalig reisje Afwisselende kleurschakeringen maken ons landschap steeds aantrekkelijker! Werkwijze waterschap mist praktische toets Gebied in Someren geschikt voor glastuinbouw "De demonstratie te Straatsburg vind ik niet het grootste succes, wel het feit dat leden van LLTB, NCB en ZLM broederlijk er met een bus naar toe zijn gereden". Dit zei een plaat selijke NCB-bestuurder uit WEST BRABANT ZUID. Meerdere leden van de Zuid Nederlandse standsor ganisaties waren die mening toege daan. "In "nood" leert men elkander kennen. Hopelijk dat sa menwerking niet bij een eenmalig reisje blijft. We komen tenslotte op voor het gezamelijk belang". De zaaiwerkzaamheden vorderen op de zandgronden gestaag. Vrijwel overal zijn de suikerbieten gezaaid en zitten de aardappelen in de grond. Het areaal brouwgerst is flink achter gebleven bij vorig jaar. Hier voor in de plaats is gedeeltelijk zomer- tarwe gekomen. Een aantal akkerbouwers heeft een kontrakt afgesloten voor korrelmais. In finan cieel opzicht kan korrelmais meer opleveren dan snijmais. Een negatief bijkomende faktor is echter de post droogkosten. Deze post kan de teelt maken of breken. Naar snijmais op kontrakt is hoegenaamd geen vraag meer. De melkveehouders hebben tot he den toe (paaszaterdag) nog geen problemen gehad met de melkver- werking. Toch gingen de dagelijkse gesprekken over de zuivelstakingen in Midden en Noord Nederland. Is het streven naar grote ondernemin gen en coöperaties nog wel in het eigen belang vragen velen zich nu af. Hoe groter het bedrijf hoe meer macht de werknemers hebben ten aanzien van de bedrijfsvoering. Niet een loonsverhoging of een jaar eer der in de VUT is momenteel van be lang. Nee, het gaat nu om de macht in de zuivelindustrie. Hoe langer een akkoord uitblijft hoe moeilijker de onderhandelingen verder lopen. Zo wel de vakbondsleiders als de zui- velbazen verliezen niet graag hun gezicht. Enkele vakbondskaderleden kunnen veel macht uitoefenen. De grote meerderheid van de leden stemt gelaten toe, ook al hebben zijn een andere mening. Ook hier blijkt een zwijgende meerderheid geen invloed te hebben. Het lijkt wel of de FNV inziet dat de economie langzaam terugloopt. Zij zetten alles op alles om er nog zoveel mogelijk uit te halen. Binnen de landbouw geven talloze signalen aan dat de beste tijd voor bij is. Het afgelopen jaar hebben verschillende toeleveringsbedrijven het loodje gelegd. Zelfs een grote veecoöperatie heeft een beroep op "familie" moeten doen om te kun nen blijven overleven. Er staan op korte termijn duizenden banen in de landbouw op de tocht. Minder boe ren, inkrimping van het quotum, verdere automatisering en mechani satie en prijsverlaging zijn ontwikke lingen die werkgelegenheid niet in de hand werken. Een groot bedrijf met nu nog een riant eigen kapi taalspositie kan over een paar jaar noodlijdend zijn. Van de overblijven de boeren is niet te verwachten dat zij iedere fabriek, ten gunste van de werknemers, in stand kunnen hou den. De kleine zelfstandige onderne mer in de landbouw heeft al een flinke val gemaakt. De vakbonden moeten nu inzien dat zij bij al te starre vasthoudendheid eenzelfde lot beschoren zijn. Het voorjaarswerk op de akkers van THOLEN en ST. PHILIPSLAND heeft na onze vorige bijdrage nog geen af rondend beslag gekregen. Wij schrijven deze bijdrage altijd een kleine week voor het verschijnen van onze ZLM-krant en zodoende constateren we nu dat er de afgelo pen week niet veel meer is gezaaid of gepoot, omdat de buien en'bui tjes dat niet mogelijk maakten. De bieten zijn vrijwel allemaal ge zaaid en dat geldt ook voor uien en andere zaden die gezaaid moesten worden, maar Bintje consumptie aardappelen moeten, schatten wij in, nog zeker voor de helft gepoot worden. Witlof- en cichoreiland is meestal wel klaargelegd, maar nog niet gezaaid. Vooral de cichoreiteelt staat hier nogal in de belangstelling. Door middel van voorlichtingsavon den probeert men onze agrariërs de nodige kennis bij te brengen om de ze nieuwe teelt toch op verantwoor de manier aan te pakken. Grotendeels zal de cichorei op Tho- len en St. Philipsland volvelds wor den geteeld, voor zover ons bekend zullen slechts enkelen de bedden teelt bedrijven. Het is te hopen dat de teelt van cichorei succesvol ver loopt, want we zitten heus wel te wachten op een alternatief gewas. Door tijdens de zomer deze teelt in zijn omgeving op de voet te volgen kunnen we de nodige ervaring ver werven, om daar een volgend jaar met meer vertrouwen mee verder te gaan, hopen wij. Want dat is toch wel de bedoeling, gezien de investe ringen die Suiker Unie in Roosen daal verricht. In ons gebied is men best wel in om nieuwe ontwikkelingen in gang te zetten en nieuwe teelten aan te pak ken. Kijk maar eens naar de bloe menteelt. Juist de bloementeelt heeft snel het schiereiland Tholen een extra accent gegeven. De groe ne en bruine tinten van de akker bouw worden op vele plaatsen verrassend afgewisseld door stro ken van allerlei vorm met roze, pur- pere of een wemeling van fel gele tot karmozijn rode bloemenpracht, die zich het gehele teeltseizoen ma nifesteert met steeds wisselende schakeringen. Juist deze bloemen teelt die nog verder uitbreidt en op meerdere akkerbouwbedrijven zijn intrede heeft gedaan, maakt de aan trekkelijkheid van Tholen als recrea tiegebied steeds groter. Door de uitbreiding van het fietspa- dennet speelt de plaatselijke over heid daarop in door zowel het water als het landschap daarbij te betrek ken. Datzelfde thema is ook het concept van de 35e Thoolse Dagen, omdat men daar voor de tweede maal de opendag waterrecreatie combineert met een presentatie van het totale Thoolse agrarische ge beuren. Er komen landbouwhuisdie ren, een groot aantal agrarische stands en demonstraties op recrea tief, agrarisch en watersportterrein. Dat alles vindt plaats op zaterdag 30 mei op de Speelmansplaten. Regelgevingen zus en regelgevingen zo hangen de boer als donkere wolken boven het hoofd. Volgens de Tuinbouwvakorganisatie van de NCB is het gebied de Somer- se Akkers tussen Someren en Someren-Eind het meest geschikt om als glastuinbouw project voor Zuidoost-Brabant te worden ont wikkeld. Het biedt meer voordelen dan andere 'kandidaten', zoals Bluyssensbroekdijk in Asten, de Pannenschop in Deurne en Varen- schut in Helmond. De vier lokaties zijn in een rapport van de vakorganisatie op achttien punten vergeleken, waarbij Somerse Akkers als beste uit de bus kwam. Het bijna honderd hectare groot ge bied ligt tussen de Zuid- Willemsvaart en de Boerenkamp- laan, de verbindingsweg tussen So meren en Someren-Eind. Er staan hier geen boerderijen en het genied sluit goed aan op het nabijgelegen industrieterrein Sluis Elf. Bij het schrijven van onze vorige WEST ZEEUWS VLAAMSE bijdrage zijn we ten aanzien van het weer te somber geweest. Het is nu Tweede Paasdag en evenals twee weken ge leden valt het met het weer mee, en de vooruitzichten voor deze week zijn zodanig dat er deze week wel een mogelijkheid lijkt te komen om het restant aardappels te poten. Ook de Cichorei kan in de grond. Opvallend genoeg is de belangstel ling voor dit gewas in ons gebied groot, ondanks dat het gewas al leen geschikt is voor de lichte gron den. Daar de onkruidbestrijding nog vrij onbekend terrein is, zit er enige spanning in de teelt. Ook voor de maisteelt nadert de zaai tijd. De weiden zonder beheers overeenkomst zijn nu ook voldoen de ontwikkeld voor beweiding, nu de temperatuur zo bijtrekt zullen de stallen snel leeg zijn. Hoewel de pe riode waarin we konden zaaien en poten wel kort was twee weken ge leden, is er toch veel werk gedaan. Aanvankelijk was de ondergrond nog vrij nat, de drains loosden nog wat water, maar geleidelijk verbe terde het toch en zaterdag zijn de laatste bieten al gezaaid. Ook is er nog vrij veel gezaaid aan andere ge wassen, zoals uien, vlas en erwten. De vroege percelen van deze staan reeds boven. De vroege zaai heeft hier en daar nogal wat varkensgras opgeleverd. De tweede helft van vorige week zijn er ook veel poters de grond in gegaan, zowel voor de pootgoed- teelt als voor consumptie Deze hebben de afgelopen week veel kou over zich gehad. Als deze week de rest kan worden gepoot hebben die wellicht een betere start. Daar de kiemen nu wel wakker zijn is het wel tijd, vooral voor de poters op pallets en midden in kippers. De re gen van afgelopen week is waar schijnlijk wel genoeg om de kieming ongestoord te laten verlopen en ook de werking van de bodemherbiciden kan goed zijn, ook al door de mooie structuur bovenop. Dat was de laat ste jaren wel eens anders. De plaatselijke overheden hebben ook wat veranderingen voor ons in petto. Zo moet de vuilnis in het ver volg worden aangeleverd in een rol container, een ding dat evenals de zak niet alleen maar voordelen heeft. Zakken moet je kopen, scheuren soms en zijn ongedierte- gevoelig, emmers zijn groot (maar rollen) moet je terug halen en schoonhouden. De emmer bijvullen met wat bedrijfsafval zal niet zo'n probleem zijn daar het gemiddelde burgergezin wellicht meer bankstel len aanlevert dan de plattelandsbe woners. We moeten wel oppassen dat we deze mogelijkheid niet laten verknallen door collega's die on- gespoeld fust of bedorven dierlijk afval meegeven. Het Waterschap kondigde in het Ad vertentieblad van 9 april aan dat in het vervolg drains in de sloten niet meer gemarkeerd mogen worden en dat ze bovendien in het talud inge werkt moeten worden. We krijgen drie jaar om dat in orde te maken. Hier komen ook enkele aantekenin gen uit de praktijk bij. Feit is dat de regels tot op heden erg onduidelijk zijn geweest: dan weer houten pa len dan weer liever gemakkelijk door de polderwerker te verzetten paal tjes, enz. Eenduidigheid is wel zo praktisch, maar het advies de paal tjes bovenop te zetten slaat nergens op, ook wij zijn genoodzaakt te maaien om het struweel op afstand te houden. Door het verminderd ge bruik van spuitmiddelen neemt het volume van de begroeing snel toe wat de vindbaarheid van drains nog bemoeilijkt en veel problemen met maaisel geeft. Als het verwijderen van de palen betekent dat het Wa terschap nu ook werk maakt van het klepelen dan is de ene dienst misschien de andere waard. Overi gens moet voor grote watergangen en kreken met afkalvende taluds een markering bij de eindbuis moge lijk blijven. Navraag bij onze hoofdingelanden heeft geleerd dat deze ingelicht noch gehoord zijn over de nieuwe regels ondanks dat zij misschien praktische adviezen zouden kunnen geven. Laten we hopen dat dit geen voorbode is van een nog ambtelijker werkwijze bij het inwerking treden van de nieuwe Waterschapswet. We hadden er wel op gehoopt, niet verwacht en toch gekregen. Een zonovergoten Pasen. Dan in eens is er alles. Koeien in de wei, zonnestoelen voor het huis en kinderen in zomerjurken. Toch nog de nieuwe jurk aan en op z'n paasbest spelen op het gazon. Vanaf de dijk de polders inkij kend zie je dat ze er nog steeds zijn, al verdwijnt het verschil zo langzamerhand. Het zijn vlugge Jan en Jan kom achteraan. Vlugge Jan slaapt half februari als er nachtvorst wordt voor speld niet rustig meer. De wek ker wordt gezet en voor dag en dauw horen we de traktors met kunstmeststrooier al over de ak kers gaan. Jan kom achteraan bekijkt het op z'n gemak. Het moet eerst goed wezen. A/s er veel regen komt spoelt een hele boel kunstmest zomaal de grond weer uit. Dat zowel de vlugge als de achteropkomer het wel eens raden is iets wat zeker is. Boven dien maakt de grote capaciteit van de zaai- en pootmachine het verschil steeds kleiner. Ondertussen hebben de jonge bietenplantjes, van de vroege en de late zaai, het best moeilijk. Ze staan in een korst of proberen met hun kopjes door de harde boven/aan heen te breken. Er zal strak geteld moeten worden, dat kost een nieuwe broek. Of die erop overschiet is maar weer de vraag. Om daarover te zeuren is nog te vroeg, bovendien kun je beter genieten van wat de pol ders ons nu bieden, en dat is heel wat. Groenende blokken, kleurige dijken met moeder schaap en haar dartel kroost. De sleedoorn staat daar a/s één groot wit boeket bij. Samen met elkaar is het voorjaar, dat willen ze ons vertellen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 7