Akkerbouw Q\X Goede start voor cichoreiteelt "Ik wil meedoen in die trein" Telersvereniging cichorei Akkerbouwer Jan de Wilde uit St. Maartensdijk Benuline adviseert de cichorei op een diepte van 0,5 tot 1 cm te zaaien. Naar schatting zat medio deze week in het Zuidwesten de helft van de cichorei in de grond. 6 De cichoreiteelt maakt een goede start. Dit nieuwe gewas kan vanaf de derde week van april gezaaid worden, en dat is precies de tijd waarin men met zaaien is begon nen. "Vorige week is er volop cicho rei gezaaid, en ook de week daarvoor was men al bezig", aldus landbouwkundig hoofd cichorei van Benuline ing. R. Schunselaar. Lan delijk zijn 30 tot 35 loonwerkers bij het zaaien ingeschakeld. Benuline probeert hierbij zoveel mogelijk te coördineren. Verreweg het grootste deel is ingezaaid met het ras Or- chies, daarnaast worden de rassen Cassel en Dageraad geteeld. In totaal 750 telers doen met ieder minimaal twee hektare mee aan het cichoreiprojekt, van wie de meesten in het Zuidwesten, dichtbij de ver werkingsfabriek in Roosendaal. De animo is het grootst in Zeeuws- Vlaanderen, omdat in dit gebied vroeger ook al cichorei werd ge teeld. In dit gebied is vanwege die bekendheid met de teelt de stap wat kleiner, vandaar dat het aantal hektares cichorei per teler er ook het grootst is. Sommigen doen ge lijk mee met tien ha. In totaal wordt dit jaar ruim 2.500 ha cichorei ge teeld, wat minder dus dan de aan vankelijk beoogde 3.000 ha. Schunselaar: "Na een paar maan den kontrakteren hebben we rond half februari de balans opgemaakt, en toen bleken we aan dit areaal te zitten. Waarschijnlijk heeft een aan tal telers vanwege de onbekendheid met dit nieuwe gewas het nog even willen aanzien. Omdat we toch graag in de buurt van de fabriek wil den blijven hebben we besloten niet naar mogelijke telers verderweg te zoeken. Daarbij hebben we mee la ten spelen dat telers die nu mee doen volgende seizoenen voorrang krijgen boven telers die dan nog wil len beginnen. Als we nu al kontrak ten zouden afsluiten met telers die eigenlijk te ver weg wonen zou dat voor ons de komende jaren verplich tingen geven die we helemaal niet willen. Voor het transport naar de fabriek rekenen we één tarief, onafhankelijk van de afstand. Dat tarief wordt be paald door de gemiddelde kosten, die natuurlijk hoger worden naarma te er meer telers op grotere afstand zitten. We hebben weliswaar twee teeltgebieden elders in het land, in Groningen en in de Flevopolder, bei de van 225 ha, maar dat is omdat we willen weten hoe het gewas on der de omstandigheden daar groeit. Van bieten weten we bijvoorbeeld dat de opbrengst in de Flevopolders altijd aanzienlijk boven het landelijk gemiddelde uitsteekt, maar we we ten niet of datzelfde ook voor cicho rei geldt". De teeltdeskundige geeft aan dat het in z'n eerste jaar helemaal niet zo erg is als de fabriek niet gelijk op haar maximale verwerkingscapaci teit zit van 3.000 tot 3.200 ha. "Je mag niet verwachten dat er zich he lemaal geen aanloopproblemen zul len voordoen, en dan is iets" minder druk op de ketel wel plezierig. Bo vendien zijn de marktmogelijkheden van de produkten die we gaan ma ken nu groter. Volgens onze verkoop organisatie komen we bij een areaal van 2.500 ha goed uit op de markt, terwijl we bij een wat groter areaal in zo'n eerste jaar wellicht wat teveel zouden hebben voor een optimale vermarkting". Schunselaar rekent erop dat er on der de huidige telers veel afvallers zullen zitten. Anderzijds gaat hij er van uit dat zeker de helft doorgaat. "Als bijvoorbeeld de helft besluit om niet verder door te gaan en de andere helft gaat van twee naar vier ha, dan zitten we al op hetzelfde areaal als dit jaar. Ik heb er dan ook alle vertrouwen in dat we volgend seizoen moeiteloos het areaal van ruim 3.000 ha vol krijgen". Naar de markt kijken Uit cichorei kunnen verschillende produkten gemaakt worden, de vet- vervanger inuline (merknaam fibruli- ne) en fructose (merknaam fructoline). Al naar gelang de wen sen van de markt kan Benuline besluiten meer of minder van een van deze produkten te maken. "We kijken heel duidelijk naar de markt, op basis daarvan is het hele inuline- projekt opgezet", aldus Schun selaar. In verband met de huidige marktsi tuatie ligt de aandacht dit seizoen heel sterk op de produktie van fruc tose. De marktmogelijkheden hier van zijn momenteel zo goed dat de fructoseproduktie van dit seizoen zelfs al grotendeels verkocht is. Op de langere termijn heeft Benuline de meeste verwachtingen van de inuli ne. De toepassingsmogelijkheden op basis van dit produkt zijn legio. De markt ervan is echter nog puur in ontwikkeling. Schunselaar sluit niet uit dat er in de toekomst een quotering komt voor fructosa Een koppeling aan het bietenquotum is volgens hem ondenkbaar. Saldo ruim f 3.000,— Benuline kan nu al aangeven dat het saldo gemiddeld op ruim f 3.000,— per ha uit zal komen. De kosten zijn voor een groot deel bekend, evenals de prijs die de fructose ongeveer op gaat brengen. De kale kontraktprijs is vastgesteld op f 130,— per ton cichorei, bij een gemiddeld inuline- gehalte. Voor een hoger of lager inu- linegehalte vindt een verrekening plaats. Daarnaast ontvangt de teler f 6,— per ton pulp. Dit wordt onder de naam cigarant afgezet in de vee- voedersektor. De gemiddelde op brengst per ha bedraagt 40 tot 43 ton, zo is uit meerjarige proeven in België gebleken. Schunselaar ver wacht dat er ook wel telers zullen zijn die een saldo van f 4.000,— zullen halen, bijvoorbeeld door een teler die zijn teeltkosten beperkt weet te houden en een hoge op brengst haalt van bijvoorbeeld 50 ton per ha. Er kunnen er echter ook tussen zitten van f 2.000,—, onder meer als gevolg van eventuele pro blemen bij de onkruidbestrijding. Overigens hoeft de onkruidbestrij ding geen probleem te zijn, "als je er maar kort op zit". Het voor opkomst afbranden van het onkruid is van groot belang, omdat bij cichorei het aantal beschikbare na- opkomstmiddelen niet zo groot is. Benuline heeft de telers er nog eens schriftelijk op gewezen dat de tijd voor een dergelijke bespuiting krap kan zijn, omdat het gewas soms al binnen acht dagen is opgekomen. Ruggen of vlakvelds Naar schatting vindt 35 tot 40 pro cent van de teelt plaats op ruggen, het overig oppervlak is of wordt vlakvelds ingezaaid. Schunselaar schat dat op ruggen gemiddeld drie a vier ton meer opbrengst per ha wordt gehaald dan vlakvelds, en dat bovendien het tarrapercentage er la ger zal zijn. Bij ruggenteelt moet de teler echter ook meer (loonwerk-) kosten maken. Een vlakveldteelt kunnen de meesten met eigen me chanisatie aan. Voor het rooien worden het komend najaar slechts 12 loonwerkers inge schakeld, allemaal met eenzelfde soort rooimachine. Schunselaar: "We hebben vorig jaar duidelijk de indruk gekregen dat een aange paste bietenrooier geen optimale re sultaten geeft, vandaar dat er nu rooiers komen speciaal voor cicho rei. Door het geringe aantal hiervan kunnen straks gemakkelijker erva ringen uitgewisseld worden om ver beteringen aan te brengen. Het geringe aantal van 12 rooimachines maakt dat ze allemaal een flink are aal kunnen rooien, wat nodig is om ze rendabel te kunnen laten werken. Ook voor de beheersing van de kwaliteit van het produkt heeft het voordelen dat er maar een select clubje loonwerkers cichorei gaat rooien. "Ik wil meedoen in die trein. Als je niet meteen instapt heb je kans dat je moeilijker of zelfs helemaal niet meer aan de bak kunt komen". Al dus reageert akkerbouwer Jan de Wilde uit Sint Maartensdijk op de vraag waarom hij is begonnen met cichorei. De Wilde teelt twee hektare cicho rei, het minimale oppervlak dat ver eist is om mee te kunnen doen met het Benulineprojekt. Hij heeft pillen- zaad gezaaid van het Barenbrugras Orchies. De teelt vindt vlakvelds plaats, want voor de ruggenteelt moet de teler de loonwerker laten komen voor een x bedrag per ha. Met eigen mechanisatie bespaart hij die kosten. De Wilde teelt de cicho rei grond van 22 procent afslibbaar. Hij volgt hiermee het advies om op vrij lichte grond te telen. Wat betreft het zaaien volgt de teler uit St. Maartensdijk zijn eigen in zicht. Geadviseerd is om heel licht te zaaien, op 0,5 tot 1 cm diepte. "Dat is in de praktijk ontzettend moeilijk, dan moet de grond voor het zaaiklaar maken al heel vlak lig gen. Anders loop je het risiko dat het zaad bloot komt te liggen. Daar om proberen we iets dieper te zaai en, tot op de vaste ondergrond. Overigens zou de opkomst na de buitjes de afgelopen week geen pro blemen gegeven hebben, ook niet als we wat lichter gezaaid hadden". De Wilde is altijd wel in voor wat nieuws. Teelde hij in 1979 nog vier gewassen (aardappelen, bieten, gra nen en uien), nu zijn dat er tien. On der meer zijn er bijgekomen teunisbloemen, droogbloemen, vroege aardappelen, graszaad en nu dus cichorei. "Dat heeft een beter saldo dan granen, dus dan doe je dat". IJzeren bouwplan Werd in 1979 nog op eenderde van het 75 ha grote bedrijf granen ge teeld, dit jaar is dat eenvijfde. "We proberen het areaal granen wat te drukken, maar je kunt ze natuurlijk niet missen in het bouwplan. Het is niet meer zoals vroeger, toen in het 'ijzeren bouwplan' alles al lang van tevoren vaststond. Nu kunnen we soms pas in maart het bouwplan volmaken, omdat we dan pas weten hoeveel van welke droogbloemen en welke teunisbloemen we kunnen telen. De aardappelen vormen nog wel steeds een vaststaand gegeven". Jan de Wilde vormt een maatschap met zijn vrouw. Bovendien doet hij bepaalde werkzaamheden samen met zijn broer, die een bedrijf heeft op zes km afstand. In samenwerking met Benuline werkt de Kontraktteeltkommissie Zuid Nederland momenteel aan de oprichting van een cichorei- werkgroep. Er is al een klankbord groep gevormd, waarin telers uit alle teeltgebieden zitting hebben. De oprichting wordt begeleid door de heer G. van der Schelde, sekreta- ris van de Kontraktteeltkommissie, en de heer H. Thomaes, sekretaris van de klankbordgroep. Medewerker Piet Koopman van loonbedrijf Wielaard uit St. Maartensdijk vult de zaaimachine. Volgens hem gaat het - ondiep - zaaien het best als de grond niet al te lang geleden is klaargelegd.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 6