4i en goed Accountantsunie ZLM Excursie in de praktijk Registratieplicht melkveehouderijbedrijven Wijziging huwelijksgoederenstelsel tijdens huwelijk HHH Sociaal Ekonomische Voorlichting Regelgeving nieuwe diersoorten CSM koopt Hak Commissionair geen beroepsvervoerder Nieuwe toegang naar Meijer MHMI Jaarlijks worden er veel excursies georganiseerd. Zo nam ik onlangs deel aan de excursie van de Provin ciale Raad voor de Bedrijfsontwik keling in Noord-Brabant. Dit jaar bezocht de Raad vier bedrijven in de praktijk: een vollegrondsgroenten- bedrijf (aardbeien), een boomkwe kerij en twee melkveehouderij bedrijven Hoewel de problematiek waarmee de bedrijven te maken hebben al be kend is, kwam deze nog eens na drukkelijk naar voren. In willekeurige volgorde zijn als belangrijkste nog eens te noemen: - Het Meerjarenplan Gewasbe scherming en de invloed op de grondontsmetting, de vrucht- wisselingsmogelijkheden, de te gebruiken middelen en de nood zakelijke investeringen in geslo ten teeltsystemen. - De arbeidsproblematiek. - De hinderwetproblematiek en de invloed van de ecologische richt lijn op de uitbreidingsmoge lijkheden. De hoogte van de grondprijzen in relatie tot de bedrijfsopvolging. - Het streekplan in Noord-Brabant en de invloed op de (onmoge lijkheden tot bedrijfsontwik keling. - De nitraatnormen. De investering en mestopslag. Als je bovenstaande opsomming Een commissionair of tussenper soon die op eigen naam en voor ei gen risiko koopt en verkoopt verricht eigen vervoer en is dus geen beroepsvervoerder. Dat heeft de rechter van 's-Hertogenbosch onlangs bepaald. Een aantal leden van de vervoerdersorganisatie EVO was ten laste gelegd dat ze als com missionair niet in het bezit waren van een vergunning beroepsgoede- renvervoer. Met de uitspraak be vestigt de rechter het standpunt van de EVO. ziet heb je de neiging om moede loos te worden. Uitspraken Het opvallendste tijdens deze excur sie voor mij was echter de kracht waarmee deze ondernemers de pro blemen willen aanpakken en hun positieve houding en verwachtingen naar de toekomst. De bezochte ondernemers en hun gezinsleden deden enkele uitspra ken. Hier volgen er enkele: - "Door een ziekte in het gewas in 1983, zaten we financieel aan de grond. Bovendien kwam de grond van de buurman te koop. Vooral door het vertrouwen in ei gen kunnen kwamen we er weer bovenop.' - "Een derde van mijn tijd besteed ik aan de afzet." - "We moeten naar een open ken nissysteem tussen de telers. Hierdoor kunnen we veel van el kaar leren waardoor we er alle maal beter van worden." - "Ik zei in 1984 al tegen mijn zoon: We moeten zorgen dat we bij de blijvers horen." - "We hebben er hard voor moe ten werken." - "We stimuleren onze zoen om het bedrijf over te nemen." Deze uitspraken geven aan dat de bezochte ondernemers de toekomst nog met vertrouwen tegemoet zien. Vertrouw in eigen kunnen Wat valt er van te leren. De huidige situatie geeft grote problemen voor de landbouw. Desondanks zijn er nog voldoende kansen. Hoewel de bezochte bedrijven tot de betere be horen, is dit nogmaals op deze be drijven gebleken. Ook in de dagelijkse praktijk van de SEV ko men we deze bedrijven regelmatig tegen. Vertrouwen in eigen kunnen is erg belangrijk. Investeren in kennis eveneens. Kennis is de basis om tot juiste beslissingen te komen. Ook bij collega's is veel te leren! J.A.M. Withagen Hoofd SEV/ZLM Eind maart zijn "vervolgbrieven" op de registratieformulieren (nieuwe) diersoorten verzonden door het Mi nisterie van Landbouw, Natuurbe heer en Visserij. Deze vervolgbrieven zullen aan belang hebbenden worden toegezonden na de verwerking van de door u inge zonden registratieformulieren. U als belanghebbende agrariërs hebt waarschijnlijk één van de vol gende drie brieven ontvangen: Goed-brief Deze brief heeft u ontvangen indien het ingezonden registratieformulier volledig ingevuld was en de gege vens goed verwerkt konden wor den. Indien u deze brief ontvangen heeft, is de registratie op zich afge rond. De opgegeven gegevens zijn bij Bureau Heffingen te Assen per 1 februari geregistreerd. Voorstel-brief Deze brief krijgt u toegezonden in dien het registratieformulier volledig was ingevuld, maar bij de verwer king van de gegevens bleek dat er fouten gemaakt zijn. Bleken de fou ten uit rekenfouten te ontstaan, dan zijn deze fouten hersteld en wordt van u gevraagd de "voorstel-brief" binnen 14 dagen ondertekend (ter goedkeuring) te retourneren. Na ver werking van de door u goedgekeur de gegevens is voor deze groep de registratie eveneens afgerond. Aanvulling-brief Indien op het door u ingestuurde re gistratieformulier gegevens ontbra ken, dan krijgt u deze brief toegezonden. In deze brief wordt aangegeven welke gegevens moe ten worden ingevuld. Na invulling van de ontbrekende gegevens en ondertekening van deze brief, moet u deze binnen 14 dagen retourne ren. Hierna zullen de door u ver strekte gegevens nogmaals verwerkt worden. Mocht u één van de voorstaande drie brieven hebben ontvangen, en niet kunnen ontdekken waar de eventuele fouten zijn gemaakt, dan kunt u eventueel contact opnemen met de SEV van de ZLM. M.J. Meijers Nieuwe toegangsweg naar Meijer met weegbrug. Op het aardappelbedrijf C. Meijer BV te Kruiningen wordt de laatste hand gelegd aan de nieuwe toe gangsweg naar het bedrijf. De oude inrit met weegbrug en portiersge bouw is te klein geworden. Daarom heeft Meijer aan de andere kant van het station Kruiningen een nieuwe ontsluiting gerealiseerd. Het project is uitgevoerd in nauw overleg met de gemeente Reimers- waal. De gemeente heeft in de afge lopen maanden de omgeving van het station Kruiningen opgeknapt en Meijer heeft bij die werkzaamhe den aangesloten door op eigen ter rein tegelijkertijd de nodige vernieuwingen door te voeren. Als over enkele weken de nieuwe toegang in gebruik wordt genomen, zal de bereikbaarheid van Meijer sterk verbeterd en beveiligd zijn. Aan beide zijden zijn opstelrijen en een weegbrug geïnstalleerd. De goederen worden straks al bij bin nenkomst logistiek afgehandeld. Zonder dat er een mensenhand aan te pas komt, wordt de betaling van het geleverde al in gang gezet, aldus Meijer. Per 19 februari j.l. is zoals bekend de Beschikking Superheffing 1988 ge wijzigd. De wijzigingen hebben be trekking op gedeeltelijke bedrijfsoverdrachten en de over dracht van grond met melkquotum. Nog niet iedere veehouder is met de gevolgen van de wijzigingen be kend. Hieronder geven wij nog eens aan wat er veranderd is, vooral wat betreft de registratieplicht. Ten gevolge van de wijziging van de Beschikking Superheffing 1988 moeten sowieso gemeld worden: overdrachten van landbouwgrond met melkquotum in gebruik voor de melkveehouderij moeten onverwijld op een daartoe bestaand formulier bij de DBH gemeld worden. Nieuw is dat overdrachten van land bouwgronden in gebruik voor de melkveehouderij zonder melkquo tum ook gemeld moeten worden. Dit melden moet zo spoedig moge- Indien bij een huwelijk geen bijzon dere bepalingen worden gemaakt, dan spreekt men van een huwelijk in gemeenschap van goederen. Dat betekent dat alle bezittingen (en schulden) na huwelijk gemeen schappelijk bezit zijn (eventueel met uitzondering van die zaken die met de uitsluitingsclausule door schen king of vererving zijn verkregen). Wil men dit voorkomen dan is het nodig om bij de notaris zogenaamde huwelijksvoorwaarden te laten op stellen. Daarin wordt ondermeer vastgelegd wat een ieder bij het hu welijk aan bezittingen en schulden inbrengt en op welke wijze het inko men tijdens huwelijk aan een ieder toekomt. De akte van huwelijksvoorwaarden moet worden opgemaakt voordat het huwelijk wordt gesloten. Bete kent dit nu dat wanneer dit is ver zuimd of indien nadien de noodzaak tot het opstellen van huwelijksvoor waarden manifest wordt dit niet meer kan worden veranderd? Geluk kig niet. Ook tijdens huwelijk kun nen huwelijksvoorwaarden worden gemaakt of gewijzigd, al is dit wel iets lastiger dan vooraf. Daarbij moet u erop bedacht zijn dat er niet onbedoeld een schenkingsdaad tot stand komt. Stel u bent in gemeenschap goede ren gehuwd waarbij een ieder dus 50% van de bezittingen heeft. Daarna besluit u tot het maken van voorwaarden en u deelt daarbij alle bezittingen aan één der partners toe, dan betekent dit een verschui ving in het vermogen van een ieder hetgeen een schenkingshandeling kan zijn. Omgekeerd echter doet zich een soortgelijke situatie voor hetgeen niet als schenking wordt gezien. Indien namelijk een echtpaar gehuwd op huwelijksvoorwaarden besluit dat de noodzaak voor het hebben van voorwaarden niet meer aanwezig zijn, dan kunnen zij na goedkeuring door de rechtbank door de notaris een akte laten op maken waarin wordt vastgelegd dat vanaf dat moment de gemeenschap van goederen van toepassing is. Ook in dit geval kan er sprake zijn van een grote vermogensverschui ving zeker indien de vermogens van beide echtelieden niet evenredig zijn opgebouwd. Toch is er nu geen sprake van een belaste schenking. Op zich lijkt dit vreemd doch is ver gelijkbaar met de situatie bij het aangaan van een huwelijk in ge- meenschap waarbij dan de vermo gensvermenging ook geen reden is een schenkingsaangifte in te zenden. In onze adviespraktijk raden wij veelvuldig het gebruik van huwe lijksvoorwaarden aan. Toch zien wij ook dat bij echtelieden op oudere leeftijd het advies wordt gegeven terug te keren naar de gemeen schap van goederen. Dit advies kan slechts dan gegeven worden indien alle redenen om huwelijksvoorwaar den te maken (nagenoeg) zijn ver dwenen. Het voordeel om terug te keren naar de gemeenschap is de besparing van toekomstig succes sierecht indien de vermogens van beide partners sterk uit elkaar lig gen. De besparing wordt veroor zaakt door het progressieve tarief van het successierecht. Beginnend bij 5% loopt het in de di recte familiekring toch nog op tot 27%. Het afvlakken van vermogen (spreiden over beide echtelieden) le vert dan de besparing op. Toch zal van geval tot geval moeten worden nagegaan of in uw specifie ke situatie dit voordeel aanwezig is. Een belangrijke onzekerheid daarbij is (gelukkig) dat niet bekend is wie van beide partners het eerst komt te overlijden. Dat betekent naar mijn smaak dat ook niet al te cijfermatig moet worden getracht vast te stel len hoe groot de besparing aan suc cessierecht kan zijn. De grote lijn daarbij moet voldoende zijn. B. Veerbeek lijk gebeuren op een daartoe bestaand formulier. Van belang is dat maximaal 5 hecta re zonder quotum per heffingsjaar overgedragen mag worden. Trans- akties van (niet-melkvee) gronden die niet in gebruik zijn voor de melk veehouderij hoeven niet te worden gemeld bij de DBH. Bij overdracht van gronden aan de overheid of aan het Bureau Beheer Landbouwgron den geldt overigens geen maximum van 5 hectare per heffingsjaar welke zonder quotum overgedragen mag worden. Dit maximum geldt echter wel voor overdracht aan natuurbe schermingsorganisaties. Jaarlijks melden Jaarlijks moet iedere producent van melk of zuivelprodukten vóór 15 april opgave doen bij de DBH van de hoeveelheid grond die in gebruik is voor de melkveehouderij. Onder 'grond gebruikt voor de melkvee houderij' wordt ook verstaan grond waarop gewassen worden ge kweekt die als veevoeder voor de melkveehouderij worden gebruikt op het eigen bedrijf. De oppervlakte van de gronden moeten in kadastra le maat opgegeven worden. Het laatste punt (registratie vóór 15 april) is voor 1992 nog niet van kracht. In 1992 geldt het volgende uitgangspunt: het hiervoor beschre ven jaarlijkse opgaveformulier melk- veehouderijgrond hoeft (waarschijnlijk) pas vóór 15 mei 1992 ingeleverd te worden. Dit for mulier is door het Produktschap voor Zuivel de afgelopen week naar alle veehouders gezonden, tezamen met het jaarlijkse overzicht van de quotumstand van het bedrijf per 1 april. M.J. Meijers CSM voert inmiddels vergevorderde besprekingen met Hak over de over name van Hak door CSM. Hak is producent van houdbare groenten en vruchten in glazen potten. De netto-omzet van het winstgevende bedrijf bedroef vorig jaar f 155 miljoen. Hak is marktleider in Nederland, maar daarnaast heeft het in België en Duitsland een krachtige positie verworven.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 4