Vooral uitbreiding melkveebedrijven beperkt door ecologische richtlijn Personalia Zegge en schrijve DUINPAN MET GROENTE Gescheiden inzameling gft-afval per 1 januari 1994 verplicht Een dagje buiten Onderzoek LEI: In de Nederlandse zandgebieden kan op dit moment twee derde van de bedrijven met vee niet uitbreiden door verschillende vormen van mi lieuwetgeving. In het kader van de Hinderwet spelen de Ecologische Richtlijn en de toetsing op stank overlast daarbij een rol, maar ook de Meststoffenwet legt beperkingen op aan de veehouderij. De meeste bedrijven worden door meer dan één van deze maatregelen in hun uitbreidingsmogelijkheden beperkt. Ging het alleen om de Ecologische Richtlijn, dan zou bijna de helft van de bedrijven met vee op de zand gronden niet kunnen uitbreiden. Dat komt naar voren uit een onderzoek van het Landbouw-Economisch In stituut (LEI-DLO). LEI-DLO onderzocht de situatie van een steekproef van 4000 bedrijven in 41 gemeenten in de zandgebie den. Uitgangspunt was daarbij de toestand in het voorjaar van 1991, toen de nieuwe Ecologische Richt lijn was ingevoerd. Deze Richtlijn was de aanleiding voor het onder zoek, maar omdat het effect ervan samenkomt met dat van andere mi lieumaatregelen zijn die maatrege len ook in de studie betrokken. Stankoverlast Het blijkt dat stankoverlast op 16% van de bedrijven met vee een rem op verdere uitbreiding vormt. Wan neer ook rekening wordt gehouden met het effect van de Meststoffen wet stijgt dat percentage tot 38. De Ecologische Richtlijn voegt hier nog eens zoveel bedrijven aan toe dat in totaal 64% van de bedrijven met vee op de zandgebieden niet kan uitbreiden door één of meer van de genoemde milieumaatregelen. Tussen de veehouderijsectoren zijn er natuurlijk verschillen: bij de melk veebedrijven is het effect van Meststoffenwet en toetsing op stankoverlast gericht terwijl de Eco logische Richtlijn daar juist veel be drijven met beperkingen confronteert. In de intensieve vee houderij is het beeld omgekeerd: T. de Ruijter T. de Ruijter lid hoofddirektie Cehave/Encebe Drs. T. de Ruijter (46) is met ingang van 1 juni 1992 benoemd tot hoofd- direktielid van de te vormen holding Cehave/Encebe te Veghel. Tot he den is hij direkteur van de Gezond heidsdienst voor Dieren in Zuid-Nederland. De heer De Ruijter wordt primair verantwoordelijk voor de aanvoer van slachtvarkens en -rundvee naar de slachterijen van Encebe/Lunen- iburg en de voorziening van dierma- teriaal op boerderijniveau. Deze uitbreiding van de hoofddirektie hangt samen met de voorgenomen fusie van Cehave nv te Veghel met de Encebe/Lunenburggroep te Boxtel. In de nieuw te vormen Vlees- groep worden alle vleesaktiviteiten van Encebe en Lunenburg slachterij en samengevoegd. De hoofddirektie van de nieuwe holding zal gaan bestaan uit de volgende personen: ir. A.J.A. Oomen, drs. H.G.J. Her- msen, ing. K.E. Baarda en drs. T. de Ruijter. Voordat de heer De Ruijter in dienst trad van de Gezondheidsdienst voor Dieren in Zuid-Nederland was hij werkzaam als dierenarts te Oss. Hij studeerde diergeneeskunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Het is nog niet bekend wie zijn opvolger wordt als direkteur van de Gezond heidsdienst. ..W- Wellicht dat de landbouw in Portugal minder intensief is dan in Ne derland, dat geldt niet voor de duingebieden. Portugese groentetelers verbouwen in de - kunstmatig aangelegde - duinpannen langs de kust met de Atlantische Oceaan jaarrond vele soorten groenten. Om verstuiving te voorkomen wordt op de duintjes langs de percelen wijn verbouwd. Zoet water is geen probleem, op elk perceel is een bron aangelegd waar dit zo uit de bodem komt. Met ingang van 1 januari 1994 zijn gemeenten verplicht om groente-, fruit- en tuinafval gescheiden in te zamelen. Bijna de helft van de jaar lijkse hoeveelheid van 4,6 miljoen ton huishoudelijk afval is gft-afval. Bij gescheiden inzameling kan dit tot compost worden verwerkt, waardoor de totale hoeveelheid af val met ca. 1,1 miljoen ton afneemt. In het besluit, dat minister Alders (milieu) op 15 april heeft gepubli- daar voegt de Ecologische Richtlijn weinig aan toe aan de beperkingen die toch al voortvloeien uit beide an dere maatregelen. Effecten per regio De effecten van de regelingen ver schillen ook naar bedrijfsgrootte en naar regio. In het algemeen hebben meer grote bedrijven last van de mestmaatregelen. In die groep (met meer dan 150 sbe vee) kan zelfs 83% niet uitbreiden. In het Zuidelijk Zandgebied worden de meeste be drijven beperkt in hun uitbrei dingsmogelijkheden. In het Noordelijk Zandgebied hebben be drijven met vee minder last van de Meststoffenwet en de toetsing op stankoverlast en meer van de Ecolo gische Richtlijn. In het Centrale Zandgebied (met onder andere de Veluwe) is het extra effect van de Ecologische Richtlijn klein. Dat komt doordat de verzuringsgevoeli- ge objecten er weinig verspreid lig gen en er veel kleinere bedrijven voorkomen. Deze week sprak ik nogal wat mensen die er tijdens de Paasdagen op uit waren getrokken en hadden ervaren hoe ontzettend mooi het buiten is. Ze hadden er van genoten en vroegen zich af waarom de boeren eigenlijk nog klagen, terwijl die toch maar mooi midden in al die pracht wonen en werken en hun dagen niet op een flat en in een duf kantoor moeten doorbrengen. En inderdaad valt niet te ontken nen dat het in deze tijd van het jaar een lust is om buiten te zijn - vooral met een lekker zonnetje erbij. Dan is ook het boerenleven zo kwaad nog niet. Jammer dat je van die lente pracht alleen niet kunt leven. Dat wordt nu eenmaal niet betaald. Mensen die het de gewoonste zaak van de wereld vinden dat ze voor een dagje pretpark minstens een paar honderd gulden kwijt zijn zou den vreemd opkijken a/s ze voor een fietstochtje door de polders zou den moeten betalen. Toch zijn de voordelen van het fietstochtje aanwijsbaar groter: veel gezonder, geen wachttijden, geen files, veel afwisselender, veel goedkoper, veel leerzamer - en zo zou ik nog wel even kunnen doorgaan. Dus zouden de mensen daar ook (meer) geld voor over moeten hebben. Maar dat is dus niet zo. En hoe dat komt De psychologen mogen het weten! Toch moet er iets op te vinden zijn - de wereld wil tenslotte bedrogen worden, zo leert de ge schiedenis. Tol Tweede Paasdag gingen we op de fiets van Vlissingen naar Cadzand. Werkelijk een prachtige tocht: van Breskens tot aan het natuurgebied 'Het Zwin' helemaal over en langs de zeedijk en door de duinen. Een prachtig panorama - met zicht op Walcheren, Knokke en het West Vlaamse landschap We hadden eten en drinken bij ons en we hoef den onderweg geen cent uit te geven want zelfs de veerboot is gratis a/s je met de fiets overgaat. De enige uitgave die wij uiteindelijk moesten doen was de toegangsprijs voor het bezoekerscentrum 't Zwin, dat beheerd wordt door de stichting Het Zeeuws Landschap Voor een excursie moet extra worden betaald. Het bezoek was ons de prijs zeer zeker waard en zo kwam ik op de gedachte dat wij a/s landbouw dat kunstje ook eens moeten leren. Gewoon geld vragen om langs de akkers en boerderijen te mogen fietsen - de vroegere tol was zo gek nog niet. Trouwens in dat bezoekerscentrum kwam ik een aardig gedichtje tegen van de grote Vlaamse dichter Guido Ge- zelle. Het prijkt daar aan de wand en het gaat over de akkerdistel. A/s zoiets op een ereplaats in een bezoekerscentrum van een natuurbe schermingsorganisatie hangt, dan is er nog hoop! Waar een dagje buiten al niet goed voor kan zijn. Oggel Niemands vriend Ach distel, ik en kende maar van zeggenswege uw streuvelhaar; ik liet mij, van die 't zeiden, verwittigd zijn, in 't akkerland. Dat ge overal de kroone spant, om onraad uit te breiden. ceerd, is tevens een verbod opgeno men het gft-afval te storten. Volgens VROM ligt de gescheiden inzameling van gft-afval op schema. De verwerkingscapaciteit loopt ge lijk op met de gescheiden inzame ling. Uit marktverkenningen is gebleken dat er voldoende afzetmo gelijkheden zijn voor gft-compost. De compost voldoet ruimschoots aan de kwaliteitsnormen. "Vraag aan een willekeurige boer in Nederland, Denemarken, Frankrijk of hij wil doorgaan met het produceren van produkten die worden opgeslagen. Honderd van de honderd zullen antwoorden: nee, ik wil mijn produkten op de markt verkopen. De kern van ons plan is ervoor te zorgen dat de Europe se produkten weer concurrerend worden, zowel in a/s buiten de EG. Boeren protesteren tegen de status quo en niet tegen het toekomstig beleid." R. MacSharry, landbouwcommissaris van de EG (Volkskrant, 18 april 1992). 'Je moet informeel met de industrie praten over aanstaande toelatingsaan vragen. Het is zeer zinvol a/s overheid en industrie elkaar vertrouwen. Vroe ger hield de PD in zulk informeel overleg zo'n 90% van de mogelijke aanvragen tegen. Dat gebeurde omdat destijds de PD zeer gewaardeerd werd. Nu zie je dat er steeds meer wordt ingestuurd onder het motto "je kunt nooit weten". Het toelatingsbeleid raakt overlast." Dr. E. Goewie, oud-direkteur Gewasbescherming van het mi nisterie van Landbouw (Agrarisch Dagblad, 10 april 1992). "Het orde op zaken stellen in de landbouw is nodig voor het slagen van de EG en de uitbreiding van de EG naar het Oosten. We kunnen niet tegen het GOS zeggen: we willen jullie wel helpen met jullie landbouw als je zelf alles maar opeet. A/s we het landbouwprobleem niet oplossen, zou dat een grote belemmering betekenen voor de handelsrelaties met Centraal en Oost- Europa." Prof. dr. ir. J. Muntendam, hoogleraar Internationaal Onderne- mingsmanagement te Utrecht (De Gelderlander, 16 april 1992).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 3