ID Ministerie schorst subsidie regelingen voor de landbouw Deze week 11 Pootmachine vullen vanuit de hoogte LAND- EN TUINBOUWBLAD VOOR ZEELAND EN NOORD-BRABANT Z LM-voorzitter boos over schorsen subsidieregeling Nieuwe subsidieregeling mestopslag op komst HYDRAULISCH ONDERSTEL Stank champignon- compost beteugeld Hagelunie verzekert vorstschade akkerbouw pag. 3 LEI: ecologische richtlijn beperkt vooral veehouderijbedrijven pag. 4 Jaarlijkse melding veehouderijbedrijven pag. 5 Nieuwe maislijn VanderHave pag. 6, 7 en 8 Uit de praktijk pag. 9 Fusieberichten. Ommezwaai in champignonsector pag. Agrarische jongeren discussiëren over streekplan Noord-Brabant Drukbezochte jaarvergadering Zeeuwse plattelandsvrouwen gezellig en leerzaam. rant VRIJDAG 24 APRIL 1992 80e JAARGANG No. 4116 De voorzitter van het Ontwikkelings- en Saneringsfonds (O&S-fonds) heeft enkele subsidie regelingen geschorst. Daaronder valt onder andere de complementai re regeling voor investeringen in landbouwbedrijven. Per 15 mei a.s. zal een nieuwe subsidieregeling voor investeringen in de mestopslag in werking treden. Behalve de investeringssteunrege ling worden de volgende regelingen geschorst: mestopslagbesluit 1987, bijdrageregeling gezamenlijke mestopslag, bijdrageregeling indivi duele mestopslag op akker- en tuin bouwbedrijven en bijdrageregeling loonwerkbedrijven. Volgens een woordvoerder van het ministerie van landbouw hebben de bijdrage regelingen voor individuele en geza menlijke mestopslag hun doel bereikt. De subsidiepot voor investeringen op loonwerkbedrijven is leeg. Daar om is deze regeling geschorst. Van wege de onderlinge samenhang is ook de complementaire regeling voor alle landbouwbedrijven ge schorst. Mestopslag versnellen De nieuwe subsidieregelingen voor investeringen in mestopslag, die op 15 mei a.s. in werking treedt, is al eerder aangekondigd en heeft tot doel de bouw van mestopslag te versnellen. Dit om te bereiken dat elke mestproducent per 1 januari 1995 voor tenminste 6 maanden mestopslag heeft. Om in aanmer king te komen voor subsidie inge volge deze regeling zal in ieder geval aan twee voorwaarden moeten worden voldaan: - de mest waarvoor de opslag wordt gebouwd moet op het be drijf zelf worden aangewend; - de minimale opslagcapaciteit moet na uitbreiding 6 maanden zijn. De woordvoerder van het ministerie wijst er op dat bedrijven er goed aan doen hun subsidie-aanvraag snel in te dienen, maar niet eerder dan 15 mei a.s. Er is een beperkt budget. De investeringssubsidie voor loon werkbedrijven kan niet meer wor den aangevraagd omdat het budget is uitgeput. Het ministerie laat we ten dat er vooruitlopend op een de finitieve sluiting geen aanvragen meer in behandeling worden geno men. In verband met het schorsen van de loonwerkregeling moet de complementaire regeling voor in vesteringen in landbouwbedrijven worden gewijzigd. Vooruitlopend hierop kunnen thans ook voor deze regeling geen aanvragen meer wor den ingediend. Milieu-investeringen De complementaire regeling is een tegemoetkoming, waarvan gebruik kan worden gemaakt voor investe ringen op het gebied van milieu, ar beidsomstandigheden en ook voor lichte structuurverbetering. Zo kan men op grond van deze regeling on der andere een bijdrage verkrijgen voor onder andere: aanleg beton- vloer voor mestopslag, aanschaf kuntmeststrooier en andere machi nes, procescomputer voor spuitap paratuur en bouw van koelcellen en bewaarruimte. In Zeeland werden vorig jaar op ba sis van deze regeling 200 aanvra gen toegewezen voor een totaal bedrag van ca. f 1,5 miljoen (ge middeld f 7.700,— In Brabant werden vorig jaar 1705 aanvragen goedgekeurd, waarmee een totaal bedrag van bijna f 15 miljoen was gemoeid (gemiddeld bijna f 9.000,— per aanvraag). De subsidieregeling voor structuur verbetering landbouwbedrijven blijft gewoon van kracht. Deze regeling is bedoeld voor grotere investeringen. Er zijn ook strengere voorwaarden aan verbonden, zoals een inko- menstoets. Het schorsen van de complementai re regeling voor investeringen heeft de boosheid opgewekt van ZLM- voorzitter H.C. van der Maas. Het dichtdraaien van deze subsidiekraan is volgens hem puur ingegeven door financiële argumenten. "De over heid toont zich opnieuw een onbe trouwbare partner", aldus Van der Maas. De ZLM-voorzitter wil dat op korte ter mijn de schorsing van de regeling op geheven wordt. Dit is volgens hem hoogst noodzakelijk. Een groot aantal akkerbouwers doet een beroep op een regeling in het kader van de noodzake lijke omschakeling. Bewaarfaciliteiten Verder wijst Van der Maas op een belangrijk onderdeel van de zuid westelijke herstructurerings voorstellen voor de akkerbouw namelijk de investerinssteun voor bewaar-, sorteer- en verpakkingsfa ciliteiten. Het gaat hier om grote in vesteringen op bedrijfsniveau, die op basis van de complementaire re geling niet voor steun in aanmerking kwamen. Door deze investeringen onder te brengen in de complemen taire regeling zou de herstructure ring van de akkerbouw kunnen worden gestimuleerd. Het voorstel ligt thans in Brussel ter goedkeu ring. Door het schorsen van de complementaire regeling bestaat het gevaar dat dit herstructure ringsproject eveneens op de lange baan terecht komt. Maar weinig akkerbouwers vul len de aardappelpootmachine op de manier zoals maatschap Meu- lenberg uit Kats dat doet. De kip wagen staat op een naar boven verstelbaar hydraulisch onderstel, zodat de poters vanuit de hoogte de bak inrollen. De aanleiding dat Ferdinandus Meulenberg inder tijd (1957) deze wagen kocht was dat hij zo toch los gestorte poters kon gebruiken, zonder dat hij een transporteur nodig had. Dat laatste was niet mogelijk door het nog niet aangesloten zijn op het e/ectriciteitsnet. Nu hij de wagen eenmaal heeft blijft hij hem gebruiken. Het werk gaat overigens minstens zo snel a/s met een transportband. (Foto Anton Dingemanse). Niet alleen de veehouderij zit middenin in de milieuproble men. Ook de champignonteelt weet een hartig woordje mee te spreken over dit thema. Marktleider CNC (Coöperatieve Nederlandse Champignonkwe- kersvereniging) heeft in de af gelopen jaren niet minder dan 110 miljoen gulden geïn vesteerd in het milieu. Het aan maken van verse compost voor de champignons in de open lucht kan niet meer. De stank voor de omgeving wordt te groot. De compostering ge beurt nu vrijwel uitsluitend nog in overdekte ruimtes. CNC heeft onlangs op het industrie terrein Moerdijk een nieuwe vestiging geopend. Daar ligt de compost in tunnels uit te zwe ten zonder dat iemand er last van heeft. Zier verder pag. 9. Hagelunie gaat vorstschade aan aardappelen en suikerbieten verze keren. De verzekering geldt alleen in de periode van 15 mei tot 1 septem ber. De premie is afhankelijk van het gewas en de grondsoort. Er wordt onderscheid gemaakt tussen zand en kleigrond. Als het een beetje meezit heeft maatschap F.M. Meulenberg uit Kats op dit moment de aardappelen allemaal in de grond. "We zijn vori ge week dinsdag met aardappels poten begonnen, en als het droog blijft zitten ze er eind van de week in," vertelde de heer F.M. Meulen berg woensdag jl. Hij rijdt de poot- machine, terwijl zijn zoon de grondbewerkingen uitvoert. Vader en zoon Meulenberg zijn vori ge week met het poten van de 21 ha Bintjes begonnen op de lichtste grond (ca. 25 procent afslibbaar). De zwaarste grond bewaren ze voor het laatst. Volgens de akkerbouwer zijn de omstandigheden om de grond te bewerken "acceptabel", maar ook niet veel meer dan dat. "Het kon net. Als er nog wat meer zon en wind geweest zou zijn was het land nog meer opgedroogd, dan waren de omstandigheden nog be ter geweest." Meulenberg werkt al vanaf 1957 met los gestorte poters. Dat was een ontwikkeling die rond die tijd in zwang kwam, al geeft hij wel toe dat hij toen, 35 jaar geleden, wat op die ontwikkeling voorliep. De in de hoogte verstelbare kipwagen van Meulenberg is momenteel nogal een bijzonderheid. De akkerbouwer ver huurt hem elk najaar aan een gladio- lenteler, die de bollen erin rooit en deze vervolgens overstort in een container. Bij een normale kipwagen zou dat niet mogelijk zijn. Vlot verloop voorjaarswerk De zaai- en pootwerkzaamheden verlopen vlot. Volgens een woord voerder van de DLV Goes zaten eind vorige week alle bieten in het Zuid westen al in de grond. De begin maart gezaaide bieten staan er rede lijk goed bij. Er viel tijdig regen, waardoor er nagenoeg geen korst- vorming is opgetreden en er waar schijnlijk ook geen overzaai hoeft plaats te vinden. Elders is dat plaat selijk wel het geval. Ook de bieten die een week of twee geleden ge zaaid zijn beginnen al boven te ko men. De voorlichter van de DLV schatte dat woensdag jl. in het Zuidwesten nog 10 procent van de aardappelen gepoot moest worden. Ook is men deze week druk ge weest met het zaaien van cichorei. "Het werk is tot nu toe gunstig ver lopen. Nagenoeg alle gewassen zijn op tijd en onder goede omstandig heden gezaaid."

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 1