Voor de vrouw ZB Vrouw en Jongeren Nieuwe gezichten in perskommissie Koöperaties verleggen grenzen p.j.zuid geluid (1) 13 onder re da kt ie van de Perskommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Noord-Brabant. Adres: C.J de Jonge-Sto/s Brouwerijweg 2, 4424 CH Wemeldinge In Engeland is het nog steeds de gewoonte,, dat de koning of koningin eerst gestor ven moet zijn en dan komt er op hetzelfde moment een nieuwe: "Le roi est mort, vive Ie roiIn ons land is dat niet zo. Prinses Juliana mag van haar welverdiende rust genieten, terwijl Koningin Beatrix de zware regeringstaak heeft overgenomen. Bij de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen hoef je gelukkig ook niet eerst overleden te zijn eer een opvolgster jouw plaats inneemt. Je mag zelfs niet door gaan tot je pensioen. Na zes jaar moet je eruit. Op deze manier blijft er in de Bond een frisse wind waaien. Nieuwe leden beginnen vol goede moed aan hun taak. Zo is het ook bij de redaktie van de pagina "Voor de vrouw" in de ZLM-krant. Op 9 april vond er een wisseling van de wacht plaats. Ter ere hiervan leek het ons leuk om elkaar te interviewen. Dan kunt U afscheidnemen en kennismaken. De gaande en komende eind redactrice We willen mevrouw De Rooy harte lijk bedanken voor het vele werk dat zij de afgelopen zes jaar heeft ge daan. Zes jaar iedere week een hal ve pagina vullen. Vijftig keer per jaar. Dat is niet niks. Je deed het werk met plezier en je schrijft graag. Het kontakt met de medekommis- sieleden is altijd leuk geweest. Ook met Brabant met wie we samen de ze pagina vullen. Je voelde je thuis bij de ZLM, omdat je zelf ook een agrarische vrouw bent. Niet elke plattelandsvrouw is agrarische vrouw, maar wel elke agrarische vrouw is een plattelandsvrouw. Wanneer iemand schrijft geeft die een stuk van zichzelf bloot. Er blijft Weinig meer geheim. Je toont wie je bent en geeft je meningen en ge dachten weer. De mensen leren je zo echt kennen, leder mens heeft talenten en je moet jezelf niet over schatten, maar onderschatten is er ger. De meeste mensen kunnen meer dan ze durven. De makke lijkste weg is te zeggen: dat kan ik niet. Ik heb ook wel eens twee uur voor dat de kopij ingeleverd moest wor den op een leeg vel gestaard en iedereen gebeld of ze een goed on derwerp voor me wisten. Niemand kon me helpen. Wat dan? De pagina kon niet leeg blijven. Dan maar ach ter de schrijfmachine gaan zitten en hopen dat er wat komt. En er is al tijd wat gekomen. Het minst inte ressante werk was stukken inkorten, want er kwamen soms "boekwerken". Mevrouw De Rooy is al van het be gin af geïnteresseerd in Europa. Nu Oost-Europa er is bijgekomen ziet ze dit als een nieuwe uitdaging en wil daar meer tijd aan gaan besteden. De Tijd als eind-redactrice zit er op, maar dat wil gelukkig niet zeggen dat we nooit meer iets van haar zul len horen. Binnenkort komt er een A.C.C.W. congres voor vrouwen uit de gehele wereld. Mevrouw De Rooy is daar lid van en gaat er naar toe. En ze heeft ons beloofd dat we er meer van zullen horen!!! Nelly be dankt en heel veel succes met je verder werk. Wisseling van de wacht Aan het einde van een periode van zes jaar als eind-redactrice van de pagina "Voor de vrouw" in de ZLM- krant, is het geweldig als je die taak mag overdragen aan iemand die er "echt zin in heeft". Het is dan ook een voorrecht Catharina de Jonge- Stols aan u te mogen voorstellen. Ze is de dochter van een zeer geïn teresseerde plattelandsvrouw die in haar jeugd ook nauw bij het werk was betrokken. Ze was lid tot haar einde en leefde intens mee met alles wat gebeurde in de Bond. Dat ent housiasme is overgedragen op haar dochter Catharina. Deze is afkom stig uit de fruitteelt en volgde de opleiding tot onderwijzeres. Het om gaan met de kinderen van de hoog ste klassen van de basisschool (als invalster) en moeder van twee jonge kinderen (6 en 3 jaar) geeft aan dat ze heel aktief is. Zo nodig springt ze ook bij in het fruitteeltbedrijf van haar echtgenoot en is dus wat wij zouden willen noemen "een bezig vrouwtje". Iets waar je met hart en ziel mee be zig was overgeven is een stap, maar als je zo'n enthousiaste opvolgster hebt is het alleen maar heel fijn dat alles zo door gaan zal. Catharina: heel veel succes. Afscheidsgesprek met Marjolein Vleugel-Mandemaker Na 6 jaar verlaat Marolein de pers kommissie, ze reageerde destijds op een open oproep in "Bondig Zeeuws". Marjolein was reeds ver trouwd met het Bondswerk, was o.a. aktief betrokken bij het koor in haar afdeling Zonnemaire. Haar moeder was zes jaar H B-lid voor de kring Schouwen-Duiveland. Schrij ven had altijd al haar belangstelling, op school was het maken van op stellen haar favoriete bezigheid. Als nieuwe perskommissieleden vroegen we haar de leuke en minder leuke kanten. De leuke kanten wa ren er vele: het verslaan van jubi leumvieringen en bijzondere aktiviteiten, landelijke kaderdagen en vooral de sfeer in de kommissie. Minder leuke kanten waren moeilij ker te bedenken, misschien was het maken van het informatieboekje een wat saaie taak, waarbij je bijzonder akkuraat moest werken. Ook was het af en toe organiseren toen de kinderen nog kleiner waren, maar het is het zeker waard geweest, want de leuke kanten voerden dui delijk te boventoon. De onderwerpen werden op de ver gaderingen besproken, aktiviteiten binnen de Bond krijgen de aandacht en in stille periodes draag je zelf iets aan. Je kon jezelf daardoor goed ontplooien. Na 't afscheid weer een andere taak in de bond? Wie weet misschien in de afdeling. Ik ben in ieder geval door mijn werk in de perskommissie op de hoogte van de vele mogelijk heden. Wel zal ik de fijne kontakten met de perskommissieleden missen, aldus Marjolein. Mag ik U even voorstellen? Anita van Nieuwenhuijzen woont samen met man en twee kinderen op een akkerbouwbedrijf in Sint- Philipsland. Zij heeft al veel gedaan voor de plattelandsvrouwen, is met tussenpozen 10 jaar lid van het af delingsbestuur, momenteel als se- kretaresse. Zij is tevens kontaktlid voor de agrarische kommissie in de kring Tholen en Sint-Philipsland. Het lijkt haar heel leuk om nu provinciaal iets voor de Bond te gaan doen. Als ZLM-lid leest zij regelmatig de ZLM- krant en het lijkt haar bijzonder inte ressant om "de pagina voor de vrouw" te helpen vullen. Ze is dol op lezen en heeft kortgele den een leeskring gestart. Anita vindt verslagen maken interessant werk en heeft gereageerd op een open oproep in "Bondig Zeeuws". Ze ziet de plattelandsvrouwen als een hobby, naast het werk voor het bedrijf. Ze wil graag een positieve bijdrage leveren in de perskommis sie en heeft echt zin om te gaan be ginnen. Annelies Westerveld woont ook in Sint-Philipsland op een boerderij. Zij heeft zes jaar in het bestuur van de afdeling Sint-Philipsland gezeten als 2e sekretaresse, vice-presidente en het laatste jaar als 1e sekretaresse. Annelies gaat helpen om "Bondig Zeeuws" samen te stellen en klaar te maken voor de drukkerij. Dit laat ste met behulp van haar computer, waar ze goed mee overweg kan. Voor de afdeling maakte ze altijd de programmaboekjes en ook de kerst programma's stelde zij samen. Sinds januari is Annelies uit het Staand v/nr mevrouw De Rooy-Janse, mevrouw Van Nieuwenhuijzen-van /waarden en mevrouw Westerve/d- Hoogendoorn. Zittend v/nr mevrouw Vleugel-Mandemaker en me vrouw De Jonge-Sto/s. bestuur van haar afdeling en wil ze graag weer eens iets anders doen binnen de Bond van Plattelands vrouwen. Tevens heeft ze zich aangemeld bij de werkgroep Kadervorming om op geleid te worden tot kursusleidster. Annelies hoorde van de vakature via Anita. Het lijkt haar leuk en interes sant werk en is gaarne bereid om zich daar voor in te zetten. Aan dit artikel werkten mee: Catharina de Jonge-Sto/s; Anita van Nieuwenhuijzen-van /waarden; Nelly de Rooy-Janse; Marjolein Vleugel-Mandemaker; Annelies Westerveld-Hdogendoorn. Op 16 april was er een gezamenlijke bijeenkomst van de jongerenraden van de koöperaties en het Agrarisch Jongeren Overleg van het Brabants Agrarisch Jongeren Kontakt (BAJK). Thema van de bijeenkomst was "Koöperaties in internationaal perspektief". In twee afleveringen volgt een verslag van deze bij eenkomst. De heer Klerks, direkteur algemene zaken en internationale betrekkin gen van de Campina-Melkunie, beet de spits af. Hij ging in eerste instan tie in op de geschiedenis en doelstellingen van een koöperatie. De eerste zuivel-koöperatie in het zuiden is precies honderd jaar gele den opgericht. Tussen 1850 en 1900 zijn de meeste koöperaties Redaktie Henk Tegels Afd. Tholen/St. Philipsland 16 mei: wild water kano in Dinant. Opgave: bij een van de bestuursleden. Afd. Noord-Beveland 15 mei: schuurfeest bij fam. Van den Berg. Keihoogteweg 6 te Wis- senkerke. Aanvang: 21.30 uur. Kosten: leden f 3,00, niet-leden f 6,00. Provinciaal 16 mei: culturele selektie PJGN in de Vroone te Kapelle. Aanvang: 19.30 uur; 19 mei: HB-vergadering. ontstaan. In Nederland was in 1919 het aantal koöperaties gestegen tot 802. Daarna is het aantal door schaalvergroting weer verminderd. Door zich in koöperaties te vereni gen willen boeren meer grip krijgen op de winst in de vertikale produk- tiekolom. Een deel van de toege voegde waarde van een produkt dat in de schappen ligt, komt zo toe aan de boeren. Buitenland Ook elders in de Europese Gemeen schap zijn en worden koöperaties opgericht. De aard van die koöpera ties, met name de vorm van finan ciering en de zeggenschap, verschilt soms sterk van de Nederlandse koöperaties. Vaak zijn er een be perkt aantal topkoöperaties, waar onder een groot aantal melkveehouders-verenigingen fun geren. In landen als Ierland, Dene marken, Duitsland en Groot-Brittannië bepalen de koöpe raties een groot deel van de pro- duktie. Omdat de doelstellingen van de koöperaties in het buitenland over eenkomen met die van Nederlandse koöperaties, is internationale sa menwerking interessant. Bij samen werking zijn er echter nogal wat praktische bezwaren te overwinnen, met name het verschil tussen Ne derlands en buitenlands recht. Dat dit toch kan lukken, bewees Campi- na/Melkunie door de samenwerking met de Duitse koöperatie MZO. Bei den willen enkele kaasfabrieken in voormalig Oost-Duitsland nieuw le ven inblazen. De samenwerking tus sen Campina/Melkunie en MZO is in de vorm van een meerjarig samen- werkingskontrakt. Een verdergaande samenwerking zou zijn een nieuwe BV of een nieu we koöperatie oprichten. Je moet dan kiezen voor Nederlands of bui tenlands recht. In de toekomst komt er nog een mogelijkheid bij. De EG ontwikkelt namelijk een koöperatie- recht, waarbij koöperaties een SCE kunnen vormen. Zo'n SCE is verge lijkbaar met een maatschap. Het is geen juridische fusie en je mag geen winst maken in een SCE. Frans Dotinga John Deere Zweibrucken heeft onlangs een nieuwe milieuvriendelijke- lakstraat in ge bruik genomen. Met deze voorzie ning is een kwalitatief hoogwaardige behandeling met grondverf mogelijk van grote com ponenten voor maaidorsers en veld- hakselaars. Volgens de fabrikant is de lakstraat een ware innovatie, niet alleen op het gebied van landbouw mechanisatie.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 13