Voor de vrouw Gl—--■ Een gezellige, leerzame en drukbezochte dag AJK-Tilburg discussieert over streekplan onder reda kt ie van de Perskommissie Adres: Bond van Plattelandsvrouwen C.J. de Jonge-Sto/s voor Zeeland en Noord-Brabant. Brouwerijweg 2, 4424 CH Wemeldinge Jaarvergadering van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Zeeland Volksdansgroep Simchoena uit Spijkenisse bracht een aantal dansen, waaronder de- Bekendmaking van de uitslag van de wedstrijd van de Culturele Commissie. Winnares ze Amerikaanse dans. werd mevrouw Roelse uit Koudekerke (op de foto 2 e van rechts). Op donderdag 9 april leken wel alle vrouwen in Goes één kant op te gaan: naar "de Prins van Oranje". Onder hen was ook de landelijke presidente mevrouw M. Visser die ons met een bezoek zou vereren. In "de Prins" werd die dag de provin ciale jaarvergadering gehouden van de Zeeuwse afdeling van de Neder landse Bond van Plattelands vrouwen. Landelijk presidente mevrouw M. Visser. Om 10 uur begon mevrouw v.d. Meijden met haar toespraak, die U veertien dagen geleden al hebt kun nen lezen. Mevrouw Baart vertelde in haar jaarverslag wat er voor werk in de provinciale commissies ver richt was. Ze vergeleek deze met een zwerm nijvere bijen. Onze Bond is door de ledenwerfcampagnes met vijf leden gegroeid. Het lijkt weinig maar dit is sinds de tachtiger jaren niet meer gebeurd! Mevrouw Van Bommel vertelde ons hoe we er financieel voorstaan. Daarna zongen we het nieuwe Bondslied onder de zeer deskundige leiding van me vrouw v.d. Linde. Het ging nog wat moeilijk maar met behulp van koor leden kwamen we op gang. Me vrouw Weijler-Dourlein en mevrouw L. Broek werden beiden herkozen als PB-lid. Vervolgens kwam mevrouw H. Pol derman ons nieuws van het Hoofd bestuur vertellen. Het H.B. heeft een eigen huis in Den Haag, Dit stond de laatste tijd op zijn grondvesten te trillen. Er werd aan de fundamenten geknaagd door de drastische be zuinigingen van de overheid op de subsidies. Moeten de beroepskrach ten ontslagen worden? Maar een grote organisatie als de Bond kan niet alleen draaien op vrijwilligers. We hebben ook beroepskrachten nodig voor het constante werk ter ondersteuning van die vrijwilligers. De Bond is een duurzame maat schappelijke organisatie geworden, waar gediscussieerd wordt over de mogelijkheden voor duurzame land bouw maar ook over sociale ont wikkelingen. Ontwikkelingen die streven naar besluitvormingsproces sen voor mannen en vrouwen. Samen met de ZLM heeft de Bond een integratiecommissie die vrou wen wil stimuleren lid te worden van de standsorganisatia Dan kun nen ze zelf hun meningen over de agrarische ontwikkelingen geven. In Bij de rondvraag nam de contribu tieverhoging een belangrijke plaats in. Zozeer, dat de landelijk presiden te mevrouw M. Visser er na de een vrouwenvereniging als de Bond kunnen vrouwen die visie gezamen lijk ontwikkelen. Ze leren hun me ning vormen en uit te spreken. In de Bond zitten producent en consu ment aan één tafel, zoekend naar verbeteringen voor mens en natuur. Maar ook kijkend naar de bijdrage, die de consument zelf kan geven aan een wereldwijde duurzame ont wikkeling. U kunt zich voorstellen dat we die kwaliteit van het Bonds- werk niet verloren willen gaan. Om de duurzaamheid te bewaren willen we ten eerste in de gehele organisa tie kijken naar doelmatigheid, rende ment en mogelijke samenwerking, en ten tweede een contributieverho ging van f 7,50. Tijdens de vergadering werd af scheid genomen van diverse leden van commissie en werkgroepen. Voor onze perscommissie waren dat: mevrouw de Rooy-Janse en mevrouw Vleugel-Mandemaker. Als hun opvolgers worden benoemd: mevrouw de Jonge-Stols en me vrouw v. Nieuwenhuijzen-v. Iwaar- den voor de ZLM-krant en mevrouw Westerveld-Hoogendoorn voor Bon dig, Zeeuws. Volgende week meer hierover. Toen volgde de uitslag van de wed strijd, die de Culturele commissie had uitgeschreven voor recepten uit grootmoederstijd. Het waren num mer 1: mevrouw Roelse uit Koude kerke met gestopte varkensmilt met zoete appels. Nummer 2 was me vrouw Hillebrand uit Middelburg met "Jan in de zak". En de derde was mevrouw Wessels uit Zierikzee met "Kruuk of Plaatjes". Intermezzo Er volgde een gezellig intermezzo door Sankie Koster uit Axel, die in het dialect de draak stak met de plattelandsvrouwen, hun cursussen en het maatschappelijk leven. Als oplossing voor May Weggens weg- probleem zag zij: de step. Ook ver telde Sankie, dat mevrouw v.d. Meyden een kookwekker mee nam naar de vergadering om de tijd in de gaten te houden, wat door sommi ge aanwezigen nog voor waarheid werd aangenomen ook. lunchpauze nog nader op in ging. Maar toen waren we toch echt aan ontspanning toe. De Internationale commissie verzorgde dit onderdeel. Ze konden ons echter niet allemaal mee nemen op reis en hadden als alternatief bedacht: dansen uit ver schillende landen. De volksdans groep Simchoena uit Spijkenisse bracht heel enthousiast dansen uit o.a. Servië, Italië, Israël en Roeme nië. Ze hielden zelfs een première: een Amerikaanse dans. De kleding was steeds aangepast bij het land. Het was schitterend. Tussen de ver schillende dansen door speelde me vrouw Bont voor ons op de piano. Het was een gezellige, drukbezoch te, leerzame dag geworden waar de Zeeuwse Plattelandsvrouwen met voldoening op terug kunnen kijken. C.J. de Jonge-Stols Redaktie Henk Tegels Sankie Koster verzorgde weer een wervelend optreden. Agrarisch Jongeren Kontakt Tilburg heeft kort geleden een discussie avond over het streekplan gehou den. De vier inleiders waren de he ren J. Martens (veehouder en lid van de provinciale staten), R. Wel- chen (lid van gedeputeerde staten van Noord-Brabant), R. Reynders (burgemeester van Diessen en voor zitter van ruilverkavelingscommissie 'De Hilver') en Theo Hopman (vee houder en lid van het bestuur van het BAJK). Deze inleiders hadden ieder een korte inleiding, waarna er genoeg stof was voor een heftige discussie. J. Martens vond dat de bestaande bedrijven levensvatbaar moesten blijven, of anders verplaatst zouden moeten worden. Hij zag echter ook wel dat er niet voldoende geld is om veel bedrijven te kunnen verplaat sen. Hij vond verder dat de ecologi sche verbindingszöne langs bijvoorbeeld beken, niet meer mocht zijn dan het water met even tueel nog de schuine kant van de beek en dat de beperkingen die in de ecologische hoofdstructuur zijn opgenomen wel nuttig moeten zijn. R. Welchen dacht dat de geweldige oppositie vanuit de landbouw vooral veroorzaakt werd door de onduide lijkheid, wat hij op deze avond wilde oplossen. De achtergrond van het streekplan was dat de natuur niet meer achteruit mocht gaan. Hier voor is volgens hem een geforceerde modernisering van de landbouw noodzakelijk. Hij wil dit bereiken door alle bouwaanvragen te laten toetsen door een provinciaal bureau (TESS). De meest milieuvriendelijke stallen zullen gebouwd moeten worden. In de ecologische verbin- dingszönes zal een basisbescher ming gaan gelden, wat inhoudt dat er een vergunning nodig zal zijn voor b.v. drainage en het scheuren van grasland (zonder vergoeding). Hij zegt wel toe dat er geen bedrijven door het streekplan kapot gemaakt mogen worden. R. Reynders vond dat de jongeren er maar mee moeten zien te leven en hoopt dat de gemeenten hun bestemmingsplan vlug zullen aan passen om zo duidelijkheid te ge ven. De ruilverkavelingscommissie wilde aanvankelijk stoppen toen de plannen bekend werden, maar is toch doorgegaan om mee te werken aan het oplossen van de problemen, door boerderijverplaatsingen of uit koop te stimuleren. Hij waarschuw de echter wel voor een verloedering van het platteland. Theo Hopman vindt dat dit streek plan een belediging voor de agrari sche sector is. Hij vindt dat de landbouw op de goede duurzame weg is en vooral ook de jongeren streven naar een milieuvriendelijke landbouw op de individuele bedrij ven. Hij vindt dat de politiek steeds achter de feiten aanloopt en niet ge noeg kijkt naar de activiteiten die in de sector plaatsvinden om het mi lieu te ontlasten. Hij vindt het ook kolder om gebieden aan te wijzen waar de bedrijven extra beperkingen opgelegd krijgen, want dit is zeer onrechtvaardig en belemmert juist de bedrijven die in het verleden al aan natuurontwikkeling hebben ge daan. Ook vindt hij het een slechte zaak dat er veel te weinig financiële middelen zijn om de plannen te kun nen realiseren. In de discussie kwam er veel kritiek op het streekplan. R. Welchen had zijn antwoorden echter klaar. Hij zei dat er in Brabant een groot mest- en verzuringsprobleem is en dat de provincie dit gezamenlijk met het bedrijfsleven op wil lossen. Hiervoor is echter wel een offensieve opstel ling van de landbouw noodzakelijk. Michel van Oirschot, AJK-Tilburg Afd. Tholen/St. Philipsland 24 april: ledenvergadering. Aan vang: 20.00 uur. Plaats: café Ha venzicht te St. Annaland. Na afloop van de vergadering is er een barbe cue Opgave: bij Lysian van Nieu- wenhuyzen, tel. 01677-2427 of Paul Versluys, tel. 01666-2637. 30 april: dagje naar de 'vrijmarkt' in Amsterdam. Heb je zin om mee te gaan, geef je dan op bij een van de bestuursleden. 16 mei: Wild water kano in Dinant. Opgave: bij één van de bestuursleden. Afd. Schouwen-Duiveland 25 april: Dropping. Opgave: vóór 21 april bij Arianne Hanse, tel. 01119-1265 of Rita van de Velde, tel. 01113-1389. Kosten: leden f 5,—; niet-leden f 7,50. Vertrek: uiterlijk 20.00 uur vanaf Arno Geluk, Dirks- weg 2, Brouwershaven. Afd. Langstraat 24 april: filmavond. Op deze avond wordt een aktiefilm gedraaid. Plaats: Zidewinde, Julianalaan 1 te Sprang-Capelle. Aanvang: 20.30 uur. Kosten: leden f 7,50; niet- leden f 12,50. 30 april: trekkerbehendigheids- wedstrijd te Sprang-Capelle. Aan vang: 13.00 uur. Inschrijven: vanaf 12.00 uur. Einde: 18.00 uur. Prijsuit reiking: 20.00 uur. Kosten: leden gratis; niet-leden f 10,00.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 11