Betalen voor wat profijtelijk is Voorstel: hele seizoen 10 en gedurende 6 weken 15 eenheden VEKABO NIEUWS DLV Akkerbouw Goes: Veel produkten zijn nog steeds gratis Kaasmuseum vernieuwd De Dienst Landbouwvoorlichting (DLV) heeft de eerste, voorzichtige stappen gezet op het pad van de commercie. Voor een aantal "pro dukten" vraagt de DLV sinds kort betaling aan de boeren. Wat bete kent dit nu voor de akkerbouw? We vroegen het aan DLV-teamleider ak kerbouw in Goes, ing. J.M. van der Weele. Ing. J.M. van der Weele In februari jl. publiceerde DLV de ta rievenlijsten voor de verschillende sektoren, waaronder akkerbouw. Deze lijsten dienen als uitgangspunt voor de tarieven, die door de regio nale teams worden gehanteerd voor reeds bestaande of nieuw op te zet ten aktiviteiten. Op de lijst staan voor de akkerbouw de volgende produkten vermeld. 1. Beheersing aardappelcysten- aaltjes Wordt in het zuidwesten niet mee gewerkt. 2. Bedrijfsspiegel De bedrijfsspiegel geeft inzicht in de sterke en zwakke kanten van het akkerbouwbedrijf. De bedrijfsdes- kundige van DLV bekijkt hoe de on dernemer te werk gaat, waarbij het accent ligt op technische en bedrijfs- ekonomische aspekten. Hoe staat het met de verkaveling, de grond, de ontwatering, de bewaarmogelijkhe- den, het rendement etc.? Tarief: f 685,-. 3. Kwaliteitsverbetering suiker bieten Het opstellen van een be mestingsplan voor de teelt van sui kerbieten met als doel het verbeteren van de winbaarheidsin- dex. Medewerking wordt verleend door de suikerverwerkende in dustrie. Dit produkt is vooral be- In het vernieuwde Hollandse Kaasmuseum in Alkmaar kunnen bezoekers de kaasboerin en de ge automatiseerde wrongelbereider ge lijktijdig in actie zien. Op elf dubbele glazen wanden wordt het beeldver haal verteld van de kaasbereiding op de boerderij en in de fabriek. Er wordt een toelichting gegeven in vijf talen en er is achtergrondinformatie over bijvoorbeeld de verschillende soorten kaas, de controle en de export. Naast deze moderne expositie bevat het museum een uitgebreide collec tie van werktuigen en voorwerpen die de kaas- en boterbereiding in vroeger eeuwen in beeld brengen. Het Hollands Kaasmuseum bestaat sinds 1983 en trekt 30.000-40.000 bezoekers per jaar. doeld voor de teelt op zandgronden. Tarief: f 165,-. 4. Teelt/bedrijfsbegeleiding Het betreft ondersteuning aan de in dividuele ondernemer bij het nemen van beslissingen rond de bedrijfs voering. DLV biedt verschillende pakketten aan, van licht tot zwaar. Het team-Goes houdt het voorlopig bij het lichte pakket, waarbij het ac cent ligt op teeltbegeleiding in het groeiseizoen (vier bedrijfsbezoeken). DLV Westmaas biedt het totale pak ket aan, inklusief bedrijfsspiegel (zie onder 2.). Tarief is afhankelijk van kontrakt, dat men sluit. Het lichte pakket kost f 650,—, het zwaarste f 2.250,-. (De veldbijeenkomsten van DLV Goes voor leden van de Verenigin gen voor Bedrijfsvoorlichting en Ak- kerbouwstudieclubs vertonen overeenkomsten met dit produkt. Zie verder onder 7.) 5. Begeleiding bladsteeltjesonder- zoek aardappelen Bladsteeltjesonderzoek vindt groepsgewijs plaats en kan als vorm van intensieve groepsbegeleiding worden beschouwd (zie punt 7). In Zeeland zijn er in totaal vijf groepen. DLV treedt daarbij adviserend op. De groep verzorgt zelf de organisa tie, bijvoorbeeld het zoeken van een laborant. De begeleiding van DLV vindt plaats op uurbasis. Dat bete kent voor drie bijeenkomsten f 600,— per groep van 40 deelne mers. Per deelnemer is dit f 15,—. 6. Diagnose service Dit is het vaststellen op een diagno sestation (kantoor) van ziekten en plagen in een gewas en het geven van advies. In de praktijk van DLV- Goes vindt diagnose tot nu toe op het veld plaats. In het nieuwe kan toor aan de Fruitlaan zal DLV ruimte maken voor een diagnose-station, waardoor dit werk desgewenst op kantoor kan plaatsvinden. Een een voudige diagnose kost f 40,—. In het duurste geval worden de kosten van de PD doorberekend. 7. Intensieve groepsbegeleiding Voor DLV-Goes vallen hieronder de reeds genoemde veldbijeen komsten. Deze bijeenkomsten wor den in nauw overleg met de Verenigingen voor Bedrijfsvoorlich ting en de Akkerbouwstudieclubs georganiseerd. Per groep gaat men gedurende 10 weken elke week ge durende anderhalf uur het veld in. Alle gewassen van het bezoekbe- drijf worden bekeken en besproken. DLV Goes werkt aan de opbouw van een netwerk in heel Zeeland met in elke regio drie bezoekbedrij- ven. In de winter wordt een na bespreking gehouden. Het tarief voor 10 veldbijeenkomsten en de nabespreking bedraagt f 2.000,—. Ook de begeleiding van de al be staande spuitclubs in Zeeuws- Vlaanderen valt in feite onder inten sieve groepsbegeleiding. Hiervoor rekent DLV het uurtarief van f 98,-. Een nieuwe aktiviteit is de teeltbe geleiding van cichorei in de vorm van studiegroepen. Dit gebeurt in samenwerking met Benuline en Ce- beco Zuidwest. 8. Studiegroep mineralenbalans Deze aktiviteit moet door DLV Goes nog worden opgezet. In de groepen worden de mineralenbalansen van de deelnemende bedrijven op gesteld en geanalyseerd. In het eer ste seizoen wil DLV Goes met vijf groepen van 10 bedrijven beginnen. Het gaat vooral om begeleiding bij de juiste invulling van formulieren etc. Alleen de materiaalkosten wor De veldbijeenkomsten van het DLV-team akkerbouw in Goes zijn al vele jaren succesvol Ze vallen nu on der het profijtbeginsel. Hier een foto van de graanstudieclub in het veld. Foto Anton Dingemanse den doorberekend. Deze bedragen f 50,-. 9. Bedrijfsekonomisch advies Dit is een uitgebreide analyse van de belangrijkste kosten- en op- brengstenposten van het bedrijf en een of meer plannen om zo mogelijk tot een hoger rendement te komen. Ook voorstellen voor een andere be- drijfsopzet worden meegenomen. DLV Goes heeft ruime ervaring met het opstellen van bed rijf sekonomi- sche adviezen. Het betreft hier een arbeidsintensief werk. Gemiddeld is men er voor een bedrijf 2,5 dag mee bezig. Vooralsnog wordt hiervoor geen tarief in rekening gebracht om dat een beroep kan worden gedaan op de herstruktureringsgelden voor de akkerbouw. BETALEN VOOR PROFIJT Van der Weele: "Het uitgangspunt is dat de boeren betalen voor pro dukten, waarvan ze rechtstreeks profijt trekken. Als voorbeeld noem ik de veldbijeenkomsten. Daar steekt een boer direkt zoveel van op voor het eigen bedrijf, dat je kunt spreken van rechtstreeks profijt". In de toekomst zal wat betreft beta ling voor DLV-diensten nog meer de nadruk komen te liggen op produk ten voor de individuele akkerbou wer, waarvan het direkte profijt vrij snel is aan te geven. Overigens wijst Van der Weele er met nadruk op, dat op dit moment nog lang niet voor alle DLV- aktiviteiten moet worden betaald. De meeste produkten zijn - nog - gratis. Een advies over bijvoorbeeld gewasbescherming, bewaring, be mesting of mechanisatie kost de boer geen cent. DLV komt als het nodig is naar het bedrijf. "Hoe het in de toekomst precies zal gaan, weet ik nog niet, maar het is een mis verstand als men denkt dat men moet betalen voor alles wat DLV voor de boer doet. Gelukkig is dat niet het geval", aldus teamleider Van der Weele. Nog enkele weken en het vakan tieseizoen 1992 breekt weer aan en hoewel we gehoopt hadden dat er eindelijk duidelijkheid zou zijn over het aantal eenheden is alles bij het oude gebleven. En kele maanden geleden, toen er positieve geluiden uit de Kamer kwamen dat er eindelijk eens spijkers met koppen geslagen moesten worden, hadden we nog hoop, maar we beginnen nu toch moedeloos te worden. Er zijn dan ook weinig nieuwe ont wikkelingen ten aanzien van de WOR te melden. Omdat de nieu we wet openluchtrekreatie zo lang op zich laat wachten en het beleid inzake het kamperen bij de boer dringend aangepast moet worden, is het laatste nieuws, dat er momenteel gedacht wordt aan een wetswijzigingvoorstel: artikel 21 van de Kampeerwet van 5 naar 10 eenheden voor het gehele seizoen en artikel 21 lid b 5 eenheden voor een aaneen gesloten periode van zes weken in het hoogseizoen. Zo kan iede re gemeente volgens de wet toe stemming geven tot het plaatsen van 15 eenheden in het hoog seizoen. Deze wetswijziging is in behan deling bij de juridische afdeling van het ministerie, maar de poli tici hebben 'nog steeds geen overeenstemming. Hoewel veel organisaties, zoals de landbou worganisaties, het Landbouw schap, de provinciale VVV en vele gemeenten het met het be leid van Vekabo eens zijn, zullen we in 1992 toch weer onder het regime van de verouderde kam- AMPEKtN tDtKATIt ZttLAND peer wet moeten werken. We worden nu al vier jaar met een kluitje in het riet gestuurd en hoelang nog? Als het weer goed is zullen er met Hemelvaart veel kampeer ders komen. Aangezien de kam- peerboeren in de gemeente Oostburg een vrijstelling hebben om met Pinksteren, dat wil zeg gen van 4 tot en met 10 juni 10 eenheden te plaatsen en met Hemelvaart maar 5, hebben Ve kabo en 3 landbouworganisaties gezamenlijk een verzoek gericht aan het College van B en W om deze periode te splitsen. Ons voorstel is: vrijstelling tot het plaatsen van 10 eenheden in twee lange weekeinden: van 28 tot en met 31 mei en van 5 tot en met 8 juni. We verwachten dat vooral tijdens deze twee kor te periodes er extra kampeeraan- bod zal zijn. We wachten af wat het antwoord van het college zal zijn. Voor alle duidelijkheid vermeld ik nog eens dat de drie Vekabo- verenigingen die samen een fe deratie vormen, er naar streven één vereniging te vormen. Mo menteel zit de federatie Vekabo Zeeland in de federatie Vekabo Nederland en dat is geen ideale situatie. Het ligt daarom in de be doeling per 1 januari 1993 Veka bo Zeeland op te richten en de 3 verenigingen om te zetten in kringen met een eigen bestuur. Uit deze kringen komen dan 1 of 2 bestuurders in het Vekabo Zeeland-bestuur. Het ligt echter wel in de bedoeling dat iedere kring zijn eigen algemene verga dering houdt. Verder heeft het federatie bestuur voorgesteld om in 1993 samen met de andere landelijke Vekabo's één informatiegids uit te geven. U vraagt zich mis schien af waarom nu een lande lijke gids? Het promoten kan dan op landelijk niveau gebeuren en we zijn dan niet langer afhanke lijk van de adverteerders in onze regio's, want deze staan echt niet te trappelen om in onze Ve kabo Zeeland-gids te adverteren. Een bijkomstigheid is verder nog dat we subsidie kunnen krijgen voor een Vekabo Nederland-gids. Bent u het hiermee absoluut niet eens, laat dit dan weten aan één van uw plaatselijke Vekabo- bestuurders. Zo niet, dan zal het federatiebestuur haar plannen verder uitwerken en hoort u er te zijner tijd meer van. Tot slot wil ik alle kampeerboe- ren in Zeeland een goed kam- peerseizoen toe wensen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 9