Colablikjes staan te pronken op de schoorsteen Westbrabanders verzorgen elk jaar hulpaktie voor Roemenië Een bezoek aan de wekelijkse mark t in een nabij gelegen dorp is voor de inwoners van Blied een uitstapje. In de kofferruimte van de Wartburg uit 1963gaan twee biggetjes mee. Zo ziet de hoofdstraat van het dorp Blied er uit. Met een fles drank in de hand gaat het de voerman zichtbaar goed. Ruim twee jaar na de val van Ceau- scescu balanceert Roemenië nog steeds op de grens van het bestaansminimum. In materieel op zicht is het dieptepunt bereikt. Geestelijk zijn de bewoners vrij. Hun opgekropte haat tegen het regime is er uit. Nu is werken aan de opbouw de volgende stap. Het ontbreekt echter aan de diverse produktiefak- toren. Onmenselijk is momenteel het leven op het platteland. Christ van de Bergh uit Oud Gastel en zijn zwager Jan Withagen uit Ouden bosch hebben onlangs voor de tweede maal een volle VW bus LT 28 met goederen afgeleverd in het stroomde uit bij hun komst. De vo rig jaar uitgedeelde colablikjes staan nu als dekoratie op de schoorsteen. Dat zegt genoeg. Op diverse plaatsen in Nederland zijn na de decemberrevolutie in 1989 te Roemenië hulpakties opge zet. Zo ook in Oud Gastel. De heren Van de Bergh en Withagen hadden in een van de pakketten hun adres gedaan. Zo is er kontakt ontstaan met enkele families in Biled. Een briefwisseling resulteerde vorig jaar in een eigen hulpaktie. In februari vertoefden zij weer een week in Roemenië. Het land doorkruisen le vert geen moeilijkheden op. Wel om er binnen te komen. "Bij de Hongaarse grens werden we op hoge toon staande gehouden. Geen geintjes en zeker geen foto's maken. We moesten formulieren in vullen. Ondermeer wilden de doua niers weten voor hoeveel waarde er in de bus zat. Voor f 8.000,— vul den we in. Als er 3400 D-mark op tafel kwam konden we doorrijden. We waren bereid om tot f 700,— te gaan. Een aanbod van sigaretten en drank werd afgeslagen. Toen de grensbewakers doorkregen dat zij zich op een illegale manier niet kon den verrijken, moesten we terug. Met het gewfcer in de aanslag ston den ze naast de bus. We moesten, tegen de stroom in, achteruit terug naar de Oostenrijkse grens. De dienstdoende Oostenrijkse beambte wees ons een andere grensover gang, 60 km verderop. Voor een stuk zeep en een reukwatertje hielp een vrouwelijke douane ons daar over de grens. Haar kollega was blij met een fles cola. Bij de Roemeens- Hongaarse grens weer hetzelfde ta fereel. Overtuigende bewijzen dat de lading louter was voor humani taire doeleinden werden weg gewuifd". Verdeling goederen Het streven van Van de Bergh en Withagen was om bij daglicht in Bi- led aan te komen. In het donker ko men er zoveel mensen helpen dat er van de inhoud weinig meer over uren in de rij staan. Opvallend was dat in verschillende winkels de schappen vol staan met produkten als potten witte bonen of rode kool. Bij navraag bleek dat het allemaal bedorven was. Van veel gebruiks voorwerpen als plakband, een aan steker ad. kennen ze het bestaan niet eens. Ondanks alle ellende hebben Van de Bergh en Withagen ook prettige ta ferelen meegemaakt. Families de den alle mogelijke moeite om de Nederlanders uit te nodigen voor een feestmaal. "De mensen maak ten voor die gelegenheid de beste kamer in orde. De kachel ging voor het eerst sinds lange tijd weer aan met als gevolg dat we konstant in de rook zaten. Vooraf werd er met vader en opa eigengestookte alco hol en appelwijn gedronken. Andere familieleden werden niet toegelaten. Als voorgerecht kregen we eende soep. Het ene gezinshoofd slurpte nog al harder dan de ander. Als hoofdgerecht werd puree van natte aardappelen geserveerd met daar tussen stukken eendevlees. Het na gerecht bestond uit pruimen op sap. Doordat er in het dorp geen winkels zijn bereiden de mensen alles zelf. Wat ze te pakken kunnen krijgen gaat ter conservering in de pot". Akkommodatie voor kuituur en sport is er in Biled niet. De plaatselij ke handbalclub, die in de zomer op wisselende terreinen wedstrijden speelt, is blij gemaakt met shirts voor twee achttallen. Alcohol "Vrouwen werken er over het alge meen thuis - en bij een ander. Veel mannen zijn verslaafd aan alcohol. De wederopbouw op sociaal en ekonomisch gebied zal zeker een generatie vergen. In Biled en elders in Roemenië hebben families 5 ha grond ter beschikking gekregen. Momenteel zijn zij met paardentrak- tie en verouderde trekkers en werk tuigen het land aan het bewerken. Voorlopig ontbreekt het aan geld, kennis en gezond uitgangsmateri aal. De Roemeense Lei ligt op een dieptepunt, 130 Lei voor f 1,—. Om als westerling een indruk te krijgen van het land moet je er geweest zijn. Het is er vele malen erger dan in Polen. Als je het land uit rijdt be sef je pas in wat voor wel vaartsstaat wij leven". Jaarlijks willen Christ van de Bergh en Jan Withagen een eenmalige hulpaktie blijven verzorgen. Hun streven is echter om de zending gro ter op te zetten. Hiervoor zijn weer mensen nodig die bereid zijn om hand- en spandiensten te verrich ten. Lezers die zich hiertoe aange trokken voelen kunnen kontakt opnemen met Christ van de Bergh, tel. 01651-3060 of Jan Withagen, tel. 01652-15294. Jan van Tilburg blijft. Ervaring had hun al geleerd dat je zelf voor de verdeling van de goederen moet zorgen. Het leeuwe- deel van de vracht bestond uit le vensmiddelen, 150 zakken kleding, schoenen met sigaretten en choco lade als ruilmiddel. Op bestelling was 200 kg pootgoed en diverse soorten groentezaden meegeno men. Veel steun heeft het tweetal gehad van de Westbrabantse mid denstand en bedrijven. De VW bus en brandstof waren gesponsord. Van <^e bus, die meerdere malen heeft vastgezeten, is het uiterste ge vergd. De wegen zijn slecht. In Biled zwommen de eenden in de hoofd straat. 1 .Kar*ri«n we steun van een familie die daar de zaken Koördi- neert", zegt Jan Withagen. "Anders moet je dag en nacht bij de auto blij ven. Óp scholen hebben we zelf on der de kinderen spullen verdeeld. Laat je dat over aan de leraren dan is de kans groot dat alles naar hun familie gaat. Met een miniatuurau tootje van 20 cent maak je daar een kind overgelukkig. Een pakje met een sinaasappel, een balpen en een popje is voor die kleuters een onge kende luxe. Met kleding kun je iedereen blij maken. Geen overbodi ge gift als je bedenkt dat nergens de kachel brandt. Alleen bij een tempe ratuur van 10 graden onder nul ge beurt het dat 's avonds de kachel aangaat. Spillen van maiskolven zorgen dan voor warmte". "Toen wij daar waren stond er een gure wind. Dat weerhield mensen er niet van om een hele middag buiten te zitten. Veel mensen zien er ver sleten uit en hebben last van reuma. Voor geneeskundige hulp zijn ze aangewezen op de stadsarts, 40 km verderop. Er is gebrek aan medicij nen. Het voedsel is er eenzijdig. Op dit moment eet men veel mais om dat er nog duizenden hektares vaststaan. Groente en fruit is er Ondanks de kou zitten veel men sen overdag buiten. Deze man heeft reuma. Let op de autoban den rond de benen. niet. De talrijke eenden zorgen voor vlees. Brood is er wel maar kost, evenals een pakje margarine, 70 cent. Bij een maandloon van f 40,— is dat veel. Voor een kle dingstuk als een jas of een paar schoenen moet het loon van vier weken boven tafel komen". Bakolie Op een landbouwinternaat hebben Van de Bergh en Withagen o.a. bak olie afgeleverd. De leerlingen zei den later dat zij die dag voor het eerst sinds lange tijd weer lekker gegeten hadden. Aan de twee Ne derlandse hulpverleners werd ge vraagd om mee te eten, maar bij het aanschouwen van de bereiding van een varken wcTs de eetlust snel over. Er stond op de oliekachel, waarvan de leiding kapot was, een niet al te frisse pan met darmen te pruttelen voor de worstbereiding. Op de school is het een en al armoe. Doordat op diverse plaatsen ruiten kapot zijn jaagt de wind door de ge hele school. Kachels branden er niet. De 170 leerlingen in de leeftijd van 13-18 slapen met vieren op een klein, muf stinkend kamertje De waterleiding was kapot. Op de ge hele school is maar één douche die meestal nog gebruikt wordt als uri noir. Houten, smerige bakken doen dienst als w.c. Een buurvrouw werkt er uit idealisme dagelijks van 5 uur 's morgens tot 10 uur 's avonds. De leraar staat met een dikke jas aan voor de klas les te geven. Met een radiootje heeft Van de Bergh de school blij gemaakt. Te vens heeft hij een aantal stekkers en dozen achtergelaten. "Dat er met stroom niet meer ongelukken ge beuren is een wonder. De meeste aansluitingen komen tot stand door twee losse draden in een gammel stopkontakt te stoppen. Regelmatig valt in het dorp de stroom uit. Een inwoner lost dan belangeloos het euvel op. Van hogerhand zijn zulke dingen niet geregeld. Wekelijks houdt de vrouwelijke burgemeester voor dit soort zaken in haar huiska mer spreekuur. Zij dient min of meer als tussenpersoon. Resultaat ont breekt echter. Zij is de enige verbin dingsschakel met de overheid. Politie ontbreekt. Vrijwel niemand is het dorp ooit uit geweest of het is naar de wekelijkse markt in een vlakbij gelegen dorp. De mensen zijn van elkaar afhankelijk. Fietsen zie je niet. Van de 50 auto's in Biled zijn er misschien 10 die lopen". Volgens Van de Bergh moet een au tobestuurder de weg nauwlettend in de gaten houden. "In de stad Arad lag een putdeksel op de weg. Een Roemeen stond in het mangat. Niets was afgeschermd. Zulke le vensgevaarlijke situaties zie je da gelijks". Hongersnood In de steden is de hongersnood na bij. Voor wat eten moeten burgers Dit kleuterklasje werd door Christ van de Bergh en Jan Withagen blij gemaakt met presentjes.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 5