Inzicht in de koopplicht ZLM Niet genoten kostenvergoeding aftrekbaar als gift Sociaal Ekonomische Voorlichting Rentabiliteit glasgroententeelt is stabiel Areaal biologische landbouw in 1991 met kwart gestegen Bloemenveiling Holland boekte f 10,5 miljoen winst in '91 Landbouwgrond of Natuurontwikkelingsgebied mm Elke varkenshouder investeert anders In het vorige artikel hebben we u al geïnformeerd over de procedure tot de vaststelling van de begrenzing van natuurontwikkelingsprojekten of reservaatsgebieden. Het gevolg van deze vaststelling is o.a. dat voor BBL dan een aankoopgebied ont staat. Binnen dit aankoopgebied kan BBL natuur- en landbouwgebie den kopen. We zullen in dit artikel aangeven waar en onder welke voorwaarden wél of géén koop plicht geldt. Ter toelichting wordt onderstaand een verklaring gegeven van de ge- biedsaanduiding. Een reservaatsgebied is een aange wezen gebied volgens de relatienota waarbij geen of vrijwel geen agrari sche bedrijfsvoering mogelijk is, we gens de daar aanwezige natuurwaarden. Een beheersgebied is een aangewe zen gebied volgens de relatienota waarbij de agrarische bedrijfsvoe ring, door de uitvoering van een vrij willige beheersovereenkomst, extra rekening houdt met de kwetsbaar heid van de natuur en landschap. Een natuurontwikkelingsgebied is een aangewezen gebied volgens het natuurbeleidsplan dat geschikt is voor ontwikkeling van nog afwezige natuurwaarden of verhogen van aanwezige natuurwaarden. Een na tuurontwikkelingsgebied maakt deel uit van de zgn. Ecologische Hoofd- struktuur en ligt meestal aan eensluitend aan een natuurgebied. Bepaling van grondverwervings- gebied Bij de aankopen van gronden voor natuurontwikkeling en reservaats gebieden dient u te onderscheiden: a. Reservaats- en natuurontwikke lingsgebied binnen een landin- richtingsprojekt. b. Reservaats- en natuurontwikke lingsgebied binnen een aankoop gebied van BBL. Binnen een landinrichtingsprojekt zal de verwering zoveel mogelijk via de taakstelling voor grondaankoop plaatsvinden. Die taakstelling ligt binnen het landinrichtingsplan vast. Deze bedraagt bij ruilverkaveling met administratief karakter niet meer dan 2 a 3% van de oppervlak te van het projekt. Een deel van de taakstelling wordt dus benut voor grondaankoop t.b.v. natuurontwik keling. De grondaankoop wordt vol ledig met overheidssubsidie bekostigd. Aangekochte gronden kunnen dienen voor latere uitruil. Een aankoopgebied van BBL is een begrensd natuurontwikkelings- of reservaatsgebied. Het aankoopge bied kan ruimer worden begrensd als de verwerving van die gronden daarmee gediend wordt. De gron den worden op basis van vrijwillig heid verworven. In bijgaand schema staan de mogelijkheden van de ver werving van natuurontwikkelings- of reservaatsgebied (zie schema): In de zgn. beheersgebieden zal BBL slechts koopplicht hebben, als de bestaande beheersovereenkomst op beheerspercelen niet door gegadig den wordt overgenomen. Dit geldt weer niet bij passief beheer of enkel landschapsonderhoud. Verplaatsing van bedrijven Het zal u opgevallen zijn dat in het schema bij vrijwillige bedrijfsher- vestiging een vraagteken staat. Een aparte regeling voor verplaatsing van een bedrijf uit een natuuront wikkelingsgebied is er niet. Wel is er een overweging om ook hier knelge- vallen met een toeslag op de koop prijs te helpen. Laten we afwachten wat er uit de bus komt. Hoe wordt de prijs bepaald? Alle aan te kopen gronden voor na tuurontwikkeling of reservaatsge bied worden tegen agrarische waarde aangekocht. Bij de prijsbe paling wordt ervoor gezorgd dat er geen prijsopdrijvende werking van uitgaat. BBL zal bij de prijsbepaling zich laten leiden door de betaalde prijzen door derden. In 80% van alle grondaankopen zijn dat de agrariërs zelf. Let op: Bij de taxatie van de grond in een natuurontwikkelingsgebied mag géén rekening worden gehou den met het feit dat die grond in dat gebied al ligt. Bent u niet tevreden met de uitkomst van de taxatie van BBL, dan kunt u voor eigen rekening een nadere taxatie laten verrichten door drie personen: één van uw zij de, één van BBL-zijde en één door de taxateurs aangewezen persoon. Deze taxatie is bindend voor de partijen. Tenslotte Met deze en voorgaande artikelen over de uitwerking van het Natuur beleidsplan hebben we u alvast wil len informeren over wat er staat te wachten. We zijn zeker niet volledig geweest om de gevolgen voor uw bedrijf op een rij te zetten. Dat doet de SEV graag in een individueel ge sprek met u. Tom van der Mijden Schema: mogelijkheden van verwerving van natuurontwikkelings- of reser vaatsgebieden Verwerving via Koop plicht Binnen - taakstelling nee land- - vrijwillig binnen natuur- ja inrichting- ontwikkelingsgebied projekt - vrijwillig elders binnen nee ruilverkavelingsblok - bedrijfsbeëindiging (land- nee inrichting in voorbereiding) - vrijwillig bedrijfsverplaatsing nee Binnen - vrijwillig binnen natuur- ja Aankoop- ontwikkelingsgebied gebied - vrijwillig elders binnen nee het aankoopgebied - vrijwillig bedrijfshervestiging De bedrijven met groenteteelt onder glas in Nederland boekten in 1990 bedrijfseconomisch bezien een klein negatief resultaat. De opbrengsten bleven, evenals in 1989 1% achter bij de kosten. Het totale gezinsinko men per ondernemer (voor be lasting) bedroeg 120.000 gulden (in 1989: 104.000). Na aftrek van de belasting en de gezinsuitgaven resteerde een besparing van 40.000 gulden (in 1989: 21.000). Dat blijkt uit de definitieve cijfers van het Landbouw-Economisch Instituut (LEI-DLO). De kosten en de opbrengsten per m2 glas zijn beide met 12% geste gen. Belangrijke oorzaken van de hogere kosten zijn energie (prijs en hoeveelheid), arbeid en rente. De gemiddelde bedrijfsgrootte is met 3% toegenomen. Hoewel iets min der dan in 1989, is ook in 1990 het niveau van de investeringen hoog,1 waardoor de afschrijvingen nog steeds meer dan gecompenseerd worden. Een groot gedeelte van de- nieuwe investeringen is met eigen vermogen gefinancierd. De solvabHih teit (eigen vermogen in van het, totale vermogen) bedraagt in 1990 56% (1989: 58%). Het komt regelmatig voor dat perso nen, als vrijwilliger betrokken bij een liefdadige instelling, afzien van het deklareren van kosten. We kunnen daarbij ondermeer denken aan het niet in rekening brengen van reis kosten. Deze vrijwilligers geven naast hun vrije tijd ook nog geldelij ke bijdragen aan deze instelling door af te zien van voor vergoeding in aanmerking komende kosten. Zij doen dit met het zelfde oogmerk als waarmee vele giften en bijdragen aan kerkelijke, liefdadige en andere (culturele) instellingen worden gegeven. Van deze rechtstreekse geldelijke bijdragen is bekend dat zij voor de inkomstenbelasting als giften kun nen worden aangemerkt en onder voorwaarden aftrekbaar zijn. Minder bekend is echter dat ook de niet ontvangen vergoedingen van deze instellingen als giften aangemerkt kunnen worden. Stel u bent bestuurslid van het Rode Kruis of kerkeraadslid van de plaatselijke ge meente en u hebt ten behoeve van deze vereniging of kerkgemeen schap een reis ondernomen. Het is te doen gebruikelijk dat de kosten van de reis uit de kas van de vereni ging of kerk aan u worden terugbe taald. Echter u ziet dat de financiën niet al te royaal zijn en besluit de ontvangen vergoeding weer terug te storten. Deze terugstorting is net als Natuurreservaat met 'grote grazers'. Het geregistreerde areaal biologi sche landbouw in Nederland was in 1991 24% groter dan in 1990. Het besloeg echter nog niet meer dan 0,5% van het totale landbouw areaal. Het aantal bedrijven met bio logische landbouw steeg mt 10% naar 439. In 1991 werd op ruim 9.200 ha cul tuurgrond biologische landbouw be dreven. Hiervan besloeg de ekologische landbouw ca. 4.700 ha en de biologisch-dynamische land bouw ca. 4.500 ha. De oppervlak ten biologische akkerbouw en tuinbouw waren respectievelijk bij na 3.900 en 700 ha. Biologisch grasland en braakland besloegen oppervlakten van respectievelijk bij na 4.600 en 74 ha. De stijging was in 1991 groter dan in 1990. Toen steeg het areaal met 14%. In de periode 1986-1989 was de jaarlijkse areaaltoename gemid deld 34%. De uitbreiding van het areaal biolo gische landbouw betekent het door zetten van de ontwikkelingen van voorgaande jaren. Vooral de afzet via het grootwinkelbedrijf stimuleer de de consumptie van biologische produkten. Zeven varkenshouders zijn geïnter viewd over de wijze waarop zij in vesteringsbeslissingen nemen. Het blijkt, dat alle ondervraagde var kenshouders dit op hun eigen ma nier doen. Er is geen sprake van één strategie. Wel houden ze alle zeven rekening met de effecten op de kostprijs. Bij de investeringsbeslissingen stre ven de ondervraagde varkenshou ders duidelijke doelstellingen na. Het hoofddoel "de kost verdienen en plezier hebben in het werk", waarbij het ondernemer zijn als uit daging wordt gezien, verliezen ze niet uit het oog. Onderzoekers wer ken nu aan een computermodel waarin de effecten van verschillen de investeringsstrategieën voor het varkensbedrijf kunnen worden be rekend. de normale jaarbijdrage als gift te behandelen. Nu kunt u ook de zaak enigszins vereenvoudigen. In plaats van een deklaratie in te dienen, de vergoe ding te ontvangen en vervolgens weer terug te storten kunt u aan de instelling ook kenbaar maken af te zien van de vergoeding. Wanneer nu voldoende vast staat welk bedrag u op deze wijze aan de instelling hebt geschonken, is dit bedrag eveneens als gift te bestempelen. U moet der halve wel over een bewijsstuk be schikken op grond waarvan kan worden vastgesteld om welke ver goeding en tot welk bedrag het handelt. Autokostenvergoeding Tot dusver is steeds gesproken over de vergoeding. Voorzover het om trein- en buskosten gaat is het be drag snel bepaalbaar. Iets lastiger wordt het wanneer het om een au tokostenvergoeding gaat. Bekend is dat (voor 1992) het belastingvrije bedrag per km is gesteld op f 0,49. Betekent dit nu ook dat de te deklareren vergoeding tot dit be drag beperkt is? Voorzover het om vrijwilligers gaat, die geen beloning genieten voor hun vrijwilligerswerk, mag de instelling evenwel de werke lijke kosten van de auto belastingvrij vergoeden ook al is dit meer dan de f 0,49. In navolging van deze regel is nu mijn stelling dat ook bij de giftenre geling met een hoger bedrag dan f 0,49 per km mag worden gere kend, indien wordt afgezien van te deklareren reiskosten. Wanneer de kostprijs van de auto is f 0,60 per km en u hebt in enig jaar 1000 km gereden welke te deklareren zouden zijn, dan kan onder de giften een be drag van f 600,— worden opgeno men en te samen met de overige giften op uw inkomen in mindering worden gebracht. Wanneer uw be lastingtarief nu 60% bedraagt dan is de belastingbesparing van het niet in rekening gebrachte bedrag f 360,— en kost het afzien van de vergoeding u (slechts) f 240,—. Op deze manier is het derhalve mogelijk iets extra te doen voor de instelling die u een warm hart toedraagt. B. Veerbeek Met een omzet van ruim 1780 mil joen gulden in Naaldwijk en 263 miljoen gulden in Bleiswijk, behaal den beide Veilcentra in 1991 weer nieuwe omzet-rekords. Het boekjaar van Bloemenveiling Holland werd afgesloten met een positief finan cieel resultaat van 10,5 miljoen gulden. Veilcentrum Naaldwijk boekte in 1991 een netto-winst van 11 mil joen gulden. Dit was ten aanzien van de begroting van 7,1 miljoen gulden een belangrijke meevaller. Oorzaak hiervan was de sterke om zetontwikkeling, die 70 miljoen la ger begroot was. Bleiswijk boekte een negatief resultaat van een half miljoen gulden. Het eerste kwartaal van 1992 ver oorzaakte bij Bloemenveiling Hol land over de hele linie een omzetdaling ten opzichte van het jaar daarvoor. De gezamenlijke om zet was 5,3% minder en kwam uit op 498 miljoen gulden. Met de Paasdagen nog op komst luidt de verwachting bij Bloemenveiling Hol land dat de cijfers zich het komend kwartaal weer zullen herstellen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 4