Landbouw vindt wijzigingen streekplan Brabant te mager Bukman wil pachtprijzen toch optrekken tot 2%-rendement Zegge en schrijve Ir. Geuze schenkt barometer voor het Landbouwhuis Uit de Praktijk Provincie wil boeren meer rechtszekerheid geven IN ZEEKLEIGEBIED GEEN VERHOGING NODIG Verzekeringen ZLM merkt weinig van aardbeving DEPORTATIE Ir. Geuze overhandigt de barometer aan de voorzitter van de ZLM, de heer H.C. van der Maas De rubriek 'Uit de Praktijk' in onze ZLM-krant is voor mij - en voor mij niet alleen - altijd een belangrijke graadmeter van wat er onder on ze leden leeft. De praktijkschrijvers zien altijd wel kans, desnoods tus sen de regels, lucht te geven aan hun gevoelens. Er zijn ongeschreven regels over de wijze waarop aan de rubriek 'Uit de Praktijk' inhoud moet worden gegeven, maar schrijvers en lezers hebben meestal aan een half woord genoeg zodat - "in de praktijk" - niemand zich be perkt hoeft te voelen. Ik denk dat dat het geheim en tegelijk ook de kracht van de rubriek is. Vorige week was het weer goed raak met de ontboezemingen van de praktijkschrijvers. Een bloemlezing: Men wordt niet goed van de administratieve rompslomp die de tegenwoordige boer moet verwer ken, de term milieu komt zo langzamerhand de strot uit, er worden nog steeds hamers en mokers aangedragen om ons als bedrijfstak te treffen, de coöperatie is meer een kwestie van geloven en vertrou wen geworden dan van doorgronden - waarop het gewone lid totaal geen grip meer heeft. En de Noordbeve/andse praktijkschrijver vat a/s volgt samen: wie weet er nog waar we aan toe zijn - wie snapt er nog wat van - zelfs de ZLM-krant biedt (over de graanprijsgeen hou vast meer - verwarring alom: de regering redeloos, de besturen rade loos, de boeren reddeloos. Dat is dus de stemming onder de praktijkschrijvers en ik denk dat ze de gevoelens vertolken van zeer veel bedrijfsgenoten. Commentaar De vraag ligt natuurlijk voor de hand: wat is daarop je commentaar! Dat is kort, ni de praktijkschrijvers hebben gelijk. Niet altijd, maar meestal wel. A/s ZLM trekken we ons deze signalen aan en doen we wat we kunnen om dat, wat in de praktijk leeft, aan de orde te stel len. Dat wordt ons overigens niet altijd door iedereen in dank afgeno men. Zeker niet omdat de ZLM niet bij voorbaat op compromissen uit is. Naar aanleiding van het Streekplan Noord-Brabant hebben we deze week onze opstelling nog eens samengevat: kritisch, zakelijk en het boerenbelang voorop Vanuit een landbouworganisatie a/s de ZLM is dat trouwens niet meer dan normaal. En we bereiken met die opstelling nog wel eens wat ook. Een zoetwaterleiding door Zuid- Beveland bijvoorbeeld waarvan de praktijkschrijver - nu eens ten on rechte - dacht dat dat een initiatief was van het nutsbedrijf. Samenwerking We bereiken nog wel eens wat. Zowel collectief a/s individueel - waarbij mijn ervaring is, dat hoe eensgezinder we zijn des te meer we kunnen bereiken. Toch lijkt de kritiek op allerlei samenwerkingsver banden - waaronder landbouworganisaties en coöperaties - eerder toe dan af te nemen. Ik vind dat die samenwerkingsverbanden, dus ook de coöperaties en wijzelf, die kritiek vanuit de praktijk zeer se rieus moeten nemen en daarop moeten inspelen. Een goede onderlin ge communucatie alleen al doet soms wonderen. Maar communicatie - naar elkaar luisteren - blijkt vaak heel moeilijk te zijn. En daarmee ben je er nog niet. In de land- en tuinbouw hebben we elkaar meer nodig dan ooit om de crisis waarin we verkeren door te komen. Dat kunnen we niet alleen, maar samen wel. De ZLM heeft een aantal jaren geleden in haar beleidsvisie bewust gekozen voor (de) coöpera tie omdat dat de enige weg is om te overleven. We zijn aan elkaar verplicht. Ik wens een ieder zeer goede Paasdagen. Oggel Het provinciebestuur van Brabant laat nog te weinig ruimte voor uit breidingsmogelijkheden van levens vatbare bedrijven. Dat is in het kort de reactie van de landbouworgani saties op de wijzigingen die Gede puteerde Staten voorstellen op het ontwerp-streekplan. Het College reageert hiermee op de 6.000 be zwaarschriften die tegen het ont werp zijn ingediend. Het landbouwbedrijfsleven constateert dat er wel beweging zit in het standpunt van de provincie, maar nog veel te weinig. Het provinciebestuur van Brabant wil veranderingen in het plan aan brengen om de rechtszekerheid van ,de agrarische ondernemers te ver sterken, zo blijkt uit de nota van wij zigingen. Deze nota is donderdag door gedeputeerde mevr. P.H.M. Jacobs-Aarts aan de pers toege licht. De belangrijkste wijziging is het schrappen van het begrip "Eco logische Hoofdstructuur", waaron der grote delen van de provincie zouden gaan vallen. In plaats daar van introduceren G.S. het begrip "Groene Hoofdstructuur". Prioriteit natuur In de groene hoofdstructuur blijft natuur en milieu prioriteit houden, maar de reeds aanwezige aktivitei- ten, waaronder landbouw, mogen geen onevenredige schade onder vinden van de ruimtelijke maatrege len, aldus de provincie. Ca. 60.000 h» landbouwgrond in Brabant valt onder de groene hoofdstructuur. Dit is 20% van het Brabantse landbouw areaal. De provincie wil hier de natuur- en landschapswaarden in stand houden en waar mogelijk ver sterken. Men noemt dit planologi- Bij Verzekeringen ZLM zijn na de aardbeving in de nacht van zondag en maandag maar twee schademeldingen bin nengekomen. "We zaten maandagmorgen klaar om eventuele meldingen in ont- j vangst te nemen, maar het is gelukkig reuze meegevallen", aldus direkteur J. Visscher. De beide meldingen kwamen uit Brabant en betroffen slechts geringe schade. Vol gens de polisvoorwaarden van de woonhuis- en inboedelver zekering is schade als gevolg van een aardbeving niet ge dekt. In principe ontvangen de gedupeerden dan ook geen vergoeding. Vervolg van voorpagina hier zonder 'al die middelen'?, aldus de brief van de ZLM. Kwetsend De ZLM wijst er op dat het gestelde in de FNV-nota ook kwetsend en beledigend is voor mensen, die veel al generatie op generatie het land naar beste weten bewerkt hebben en daarbij het landschap gemaakt en onderhouden hebben. De ZLM dringt er op aan de nota te herzien en heeft het Landbouwschap en het KNLC een afschrift van zijn reactie gestuurd. Bij de brief aan de Voe dingsbond FNV is als bijlage de bro chure 'Een verantwoord gewasbeschermingsbeleid' van het Landbouwschap gevoegd. De Voe dingsbond FNV behandelt de concept-nota op 18 en 19 mei a.s. sche basisbescherming. Een uit milieuoogpunt verantwoorde vorm van grondgebonden veehouderij kan zich hier ontwikkelen, aldus de G.S.- nota. Bij planologische beslissingen zowel binnen als buiten de groene hoofdstructuur, is de continuïteit van bestaande, goed renderende be drijven een belangrijk toetsingspunt. De gemeenten moeten dit beleid in bestemmingsplannen uitwerken. De provincie stelt hiertoe een handlei ding op. Een en ander moet leiden tot meer rechtszekerheid voor de agrarische ondernemers, aldus het provinciebestuur. Onder ecologi sche hoofdstructuur vallen nu uit sluitend nog gebieden die in het Natuurbeleidsplan van het rijk zijn aangewezen. Verduidelijkingen Ook in het hoofdstuk agrarische hoofdstructuur stelt de provincie enkele wijzigingen voor. Deze ko- De ZLM heeft maandag een fraaie barometer in ontvangst mogen ne men uit handen van ere-voorzitter ir. M.A. Geuze. Het was een persoon lijk geschenk ter gelegenheid van de ingebruikneming van het nieuwe Landbouwhuis. De barometer heeft intussen een plaats gekregen in de hal van het gebouw. Ir. Geuze zei bij de overhandiging WÊÊÊÊÊÊBBB^ f Minister Bukman houdt vast aan een verhoging van de pachtprijzen tot een rendement van 2% van de vrije verkoopwaarde van onverpach- te grond. Dit blijkt uit het voorstel, dat hij aan de Landbouwschap en aan de commissie van advies voor het grond- en pachtprijspeil heeft gestuurd. Naast verhoging van de pachtnormen wil de minister ook een vereenvoudiging van het pachtstelsel en een correctie van de pachtprijs in verband met de invoe ring van de zogenaamde pachters omslag. Om het rendement voor de ver pachter te verbeteren en daarmee ver kleining van het pachtareaal te voorkomen is volgens minister Buk- men vooral neer op verduidelijkin gen. De doelstellingen van het agrarische vestigingsbeleid zijn be ter omschreven evenals de criteria voor het toetsen van bestem mingsplannen op dit punt. G.S. zijn van mening dat een regionaal am moniakbeleid noodzakelijk blijft. Be drijfsontwikkeling blijft daarbij in beginsel mogelijk onder randvoor waarden. Verder moet de hoogst mogelijke reduktie van de uitstoot van ammoniak worden bereikt. Een belangrijke wijziging is tenslotte dat de mogelijkheden van de intensieve veehouderij in de Kempen erkend worden. De wijzigingsvoorstellen van de pro vincie liggen in alle bibliotheken en gemeentehuizen ter inzage. In de eerste twee weken van mei worden hoorzittingen gehouden. Circa 900 boeren zullen van de gelegenheid gebruik maken hun schriftelijke be zwaren mondeling toe te lichten. dat een barometer een belangrijk in strument is in de landbouw. Hij sprak de hoop uit dat de wijzer veel op 'bestendig' zou staan. Namens de ZLM bedankte voorzitter H.C. van der Maas de erevoorzitter voor het originele cadeau. Hij voegde er aan toe dat bestendigheid een woord is, dat volledig past bij de heer Geuze en bij de ZLM. - man een marktgerichte benadering nodig. Daartoe moeten de pacht normen gefaseerd worden opge trokken tot de 2%-rendementswaarde. Om te be ginnen wil de minister de pacht norm in 1992 met maximaal 15% laten stijgen voor rivierkleigronden, zand- en dalgronden en veengron den. Voor zeekleigronden en tuin- bouwgronden vindt geen verhoging plaats, omdat voor die gronden reeds een redelijke pachtverhouding bestaat. Toepassing van de 2%-norm voor deze gronden zou namelijk leiden tot een lagere pacht prijs, aldus de minister. De pacht normen voor gepachte bedrijfsgebouwen wordt gemiddeld 11% verhoogd. Geen toeslagen In het kader van de vereenvoudiging van de pachtregels wil de minister af van toeslagen die nu nog op de basispacht worden gelegd in ver band met gunstige produktie- omstandigheden. In het voorstel kunnen alleen nog maar aftrekken worden toegepast. Verder wil de minister het mogelijk maken dat de pachtprijs kan worden vermeerderd met 50% van de wa terschapsbelasting in die water schappen, waar de belasting per 1 januari 1993 nog niet wordt inge voerd. De waterschappen krijgen in gevolgde de Waterschapswet de bevoegdheid de zgn. pachters omslag aan de pachter op te leg gen. Vroeger werd deze belasting in de pachtprijs doorgerekend. Verbaasd De heer A.H. Munters, voorzitter van de commissie grondgebruik van de ZLM, toonde zich in een eerste reactie verbaasd over het besluit van de minister toch vast te houden aan de 2%-norm. Hiermee legt hij de in de Tweede Kamer aangeno men motie-Van Noord naast zich neer. Munters is erg benieuwd hoe de Kamer hierop zal reageren. Hij wijst er op dat de ZLM zich heeft uitgesproken tegen een pachtprijs verhoging. Daarover valt pas te pra ten als voorgenomen liberalisering van het pachtstelsel van tafel gaat. Dit laatste blijkt niet het geval te zijn. Munters tekent verder nog aan meer duidelijkheid te willen hebben over het uitgangspunt, dat de minis ter hanteert bij het berekenen van de 2%-rendementsnorm.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 3