ONTSTAAN Plzlm verzeter/nasn/a/Ms De toekomst Bezoek brengen Post per boot eb en vloed werden delen van de Biesbosch overdekt met mod der. Als deze laag de juiste hoogte had bereikt, werd er door de griendwerkers riet op geplant, waardoor nog meer modder achterbleef. Was de grond eenmaal hoog genoeg, dan werd het gebied omdijkt en konden de wilgestekken worden uitgezet. Deze op het eerste gezicht eenvoudige vorm van bosbouw - er werd uitsluitend wilgenhout verbouwd - was eeuwenlang een belangrijke bron van inkomsten. Tot in de jaren dertig schraapten veel Biesboschbewoners een zeer matig loon bij elkaar met het aanleggen en onderhouden van grienden en het kappen van wilgenhout.ln het najaar trokken ze de Biesbosch in om de bomen van hun takken te ontdoen. Ze leefden in (griendwerkers)keten en werkten zolang het licht was. Een hard bestaan dat zoals gezegd slecht betaalde. Toch kozen veel van deze griendwerkers bewust voor dit bestaan. Want ook al was er in de fabriek vaak veel meer te verdienen, vrijheid blijft een onbetaalbaar iets. (Deze mentaliteit is overigens noa altijd onder de Biesboschbewoners terug te vinden.) Inmiddels is het griendwerken commercieel niet meer interessant, maar nog altijd worden diverse grienden in stand gehouden. De Biesbosch is ontstaan door strijd en is in feite nog altijd een strijdtoneel. Van diverse kanten wordt het gebied belaagd. Zware metalen verontreinigen ae grond, recreanten bedreigen de natuur, uit economische motieven verdwijnt meer en meer van het Biesbosch. Gelukkig strijden veel mensen voor het behoud van dit unieke gebied. Eindelijk een strijd die wèl de moeite waard is. In Drimmelen staat het bezoekers centrum 'Biesbosch', dat de voor lichting en educatie over dit natio naal park verzorgt. Als u de Biesbosch wilt ontdekken dan is een >ezoek aan dit centrum aan te raden. een korte dia-vertoning te bekijken en er vertrekken rondvaarten. Ook worden vaar/wandeltochten onder begeleiding van een gids georga niseerd. Kaarten van de streek en algemene informatie zijn natuurlijk voorhanden. Openingstijden zijn dinsdag tm zondag van 10.00 tot 17.00 uur. In het hoogseizoen is men ook op maandag geopend. Het telefoonnummer van het bezoekerscen trum is 01626-82991Rondvaarten vertrekken ook vanuit ande re plaatsen rond de Biesbosch. Bij de VW-kantoren is daar in formatie over te verkrijgen. BOSCH, Een 'nieuw gezicht' in de Biesbosch is de bever, die sinds kort weer te bewon- deren Tot 1 825 kwam dit zoogdier veelvuldig in Ti Nederland voor. Dat we deze datum zo precies weten is in feite tragisch, in dat jaar werd de laatste bever afgeschotenBevers -P Br waren zeer gewild om hun pels, hun smakelijke vlees en de geurstof die het dier afscheidt om zijn territorium aan te geven. De stof gold vroeger als een werkzaam medicijn tegen diverse ziekten. De herintroductie van de bever is niet alleen van belang om de verarming van de zoogdierenfauna in Nederland tegen te gaan, het heeft tevens een positief effect op de Biesbosch. 's Winters voedt het dier zich voornamelijk met wortelstokken en boombast. De bomen worden over het algemeen volledig doorgeknaagd, waardoor uiteindelijk een meer gevarieerd landschap ontstaat. Echter, de herintroductie van de oever verloopt niet zonder problemen, met name de verontreiniging van de Biesbosch vormt een grote bedreiging. Wist u overigens dat de bever dammen aanlegt omdat nij niet tegen het geluid van stromend water kan? Tijdens laboratoriumonderzoeken is gebleken dat het dier, als het ge confronteerd wordt met een luidspreker waaruit het geluid van stromend water komt, ogenblikkelijk begint met het afdekken van de speaker met takken en stammetjes! De Biesbosch wordt over het alge meen gezien als een gebied om te varen en te recreëren. Dat er mensen wonen, is nauwelijks be kend. En toch is het gebied altijd bewoond geweest. Leven in de Biesbosch vergt heel wat aan passingen. Dat was vroeger zo, dat is nog altijd zo. En liggen de problemen voor de voornamelijk boerenbevolking tegenwoordig meer op het vlak van het krijgen van een telefoonaansluiting, net op tijd ontvangen van de post en de zorg voor goed drinkwater, in vroeger dagen was 'brood op de plank' - met name voor de griend werkers - de grootste zorg. De post wordt overigens dagelijks per post boot gebracht. Het gering aantal post adressen (-vijf) in de Biesbosch wordt in de zomer uitgebreid door de zeilscholen die dan actief zijn. Want ja, wie wil er geen post van vriend of vriendinnetje ontvangen die nog thuis zit. In één hand de fokkeschoot in de ander een zojuist ge brachte brief, ook dat kan in de Biesbosch. De ariendcuïtuur in de Biesbosch is al vele eeuwen oud. Wanneer ae mens is be gonnen met het aanleggen van deze percelen is niet bekend. Een griend is in feite een primitieve akker. Door de werking van 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 34