ZLM wijst 'deportatie' van akkerbouw naar Oost-Europa af 32-ki a c mmÊÊÊm Deze week Boeren kunnen melk nog steeds kwijt Akkerbouw: hoogste tijd voor inkomstencompensatie BLOEMENSNOEI LAND- EN TUINBOUWBLAD VOOR ZEELAND EN NOORD-BRABANT Scherpe kritiek op beleidsnota Voedingsbond FNV Te weinig houvast *C.Jto/D! Pag. 4 Niet genoten kostenvergoeding aftrekbaar. Pag. 5 Keuringsdiensten NAK moeten regionaal herkenbaar blijven. Pag. 6 Muizenschade vroegste bietenpercelen. Pag. 7 Bloembollenmarkt raakt verzadigd. Pag. 8 Fusieberichten. Fagoed richt nieuw fonds op. Pag. 9 DLV: betalen voor profijt. Pag. 10 Strengere eisen noodslachtingen. Pag. 11 Tuinbouwklanken. Traditiegetrouw bevat de ZLM-krant deze week weer de Paasbijlage. De redactie wenst u prettige Paasdagen. De ZLM heeft in een brief scherpe kritiek geleverd op de concept beleidsnota 'Samen stappen over het gat' van de Voedingsbond FNV. In deze nota wordt onomwonden de suggestie gedaan de akkerbouw uit Nederland te verplaatsen naar de Oostbloklanden, omdat daar veel milieuvriendelijker zou kunnen wor den geproduceerd. Volgens de FN V-nota moet Neder land geen werk houden, dat in an dere landen veel beter kan gebeuren. Letterlijk staat er in de nota: 'Denk aan de hoeveelheden grondontsmettingsmiddelen en kunstmest, die de Nederlandse ak kerbouw gebruikt om van weinig grond (teveel!) produktie te halen. Terwijl er bijvoorbeeld in Polen en de Oekraïne grote lappen grond klaar liggen, die al die middelen niet nodig hebben om hetzelfde te produceren. En waar het klimaat ook nog beter is voor akkerbouw. Onlogisch om die akkerbouw koste wat kost in Nederland te houden als je met het milieu zuinig moet omspringen', al dus de FNV-nota. De Voedingsbond pleit voor een zorgvuldige milieu-afweging tussen landbouwproduktie hier en in Oost- Europa. Valt die afweging in het voordeel van Oost-Europa uit, dan moet de produktie hier worden af gebouwd. In dat geval moeten, al dus de FNV, de sociale gevolgen van de verplaatsing worden opge vangen, bijvoorbeeld met vervan gende werkgelegenheid. De ZLM heeft zich bijzonder gestoord aan dit onderdeel van de concept-beleidsnota en de publici teit hierover. Daaruit kan worden ge lezen dat de FNV de akkerbouw wil 'deporteren' naar Oost-Europa. Een onheuse, maar ook onjuiste stelling- name. 'In ons werkgebied', aldus de ZLM, 'worden nauwelijks of geen grondontsmettingsmiddelen ge bruikt. De ZLM zal zich dan ook niet verzetten tegen een verbod op grond- ontsmetting. Akkerbouw is per de finitie extensief en kunstmest wordt gebruikt op basis van landbouw kundige normen. U behoort toch ook - als een van de vijf dragende organisaties - op de hoogte te zijn van de inspanningen van het Land bouwschap op milieugebied, waar u nota bene zelf verantwoordelijkheid voor draagt. Ook in de boerenprak- tijk wordt hier zeer positief op in gespeeld. Daar staat tegenover dat juist in Oost-Europa de milieuvervui ling nooit is aangepakt, integendeel. Waar haalt u overigens de wijsheid vandaan dat de gronden daar de zelfde opbrengst zouden geven als Vervolg op pagina 3 De laatste zes zeven jaar dalen de prijzen voor met name de akker- bouwprodukten drastisch. Zo lang zamerhand wordt het de hoogste tijd dat hiervoor een compensatie komt, stelt de Afdeling Akkerbouw van het KNLC. Het gevaar van lan ger wachten met de invoering is, dat als we straks wel compensatie krijgen, de sector nog met een te laag inkomstenniveau blijft zitten, vreest de Afdeling. Vanwege de zeer overbloedige bloei in de Beurré Alexander Lucas heeft maatschap Frans Buijsrogge uit 's Gravenpolder bij dit pereras een deel van de bloemen weggesnoeid. "Hetzelfde effect, een goede ver houding tussen groei en bloei met a/s beoogde doel een goede zetting, zou ook wel te bereiken zijn door het normale dunwerk, maar op deze manier doen we tevens aan arbeidsspreiding. En we voorkomen dat we een zeer zware dunning moeten uitvoeren. Het gewone snoeiwerk was mooi op tijd klaar, doordat we wat extra mensen van onder andere de Bedrijfsverzorging hadden ingeschakeld. In andere jaren waren we soms nog in de bloei aan het snoeien, en al hou je er dan natuurlijk ook wel rekening mee als er teveel bloemen zijn, nu konden we na de snoei nog corrigerend optreden", vertelt de fruitteler. De zware bloei is een gevolg van de slechte dracht vorig jaar beurt jaareffectAndere peren zitten niet zo zwaar in de knoppen dat er b/oemsnoei moet plaatsvinden (foto Anton Dingemanse). De Afdeling besprak in haar verga dering van 9 april 1992 de EG- prijsvoorstellen 1992/93. Onaccep tabel, stelt de Afdeling, maar het geeft wel aan in welke richting het EG-landbouwbeleid wil gaan. Tij dens de vergadering werd opge merkt dat de akkerbouw op een steeds lager inkomstenniveau komt te zitten. Er wordt al jaren gespro ken over een eventuele compensa tie, maar er heerst nog steeds twijfel over het wel of niet invoeren ervan. Het is nu tijd dat er spoedig wordt gekozen. Als we straks com pensatie krijgen, dan zitten we al op zo'n laag inkomstenniveau, dat de sector zelfs met de compensatie nog niets heeft, aldus de Afdeling. De sector moet minder afhankelijk zijn van de marktordeningsgewas sen volgens de Afdeling. Het plan van MacSharry behelst compensa tie per ha, de Afdeling ziet liever een soort MacSharry-plus ingevoerd worden. Zij benadukt dat de com pensatie gericht moet zijn op de in komsten en niet op het inkomen. Naast de inkomstencompensatie moet de agrificatiedoelstelling hoog worden gehouden. Door de steeds lagere prijzen van de akkerbouwpro- dukten ziet de Afdeling deze moge lijkheid dichterbij komen. "De voorgestelde wijzigingen in het streekplan Brabant zijn marginaal en dus onvoldoende. Ze bieden veel te weinig hou vast voor de bedrijven die door dit streekplan in hun ontwikke ling worden bedreigd". Dat is het commentaar van de alge meen secretaris van de ZLM, mr. J. Oggel, op de nota van Gedeputeerde Staten naar aanleiding van de bijna 6.000 bezwaarschriften tegen het ontwerp-streekplan. Hiervan kwamen er ruim 5.000 uit de landbouw. Oggel was aanwe zig op de bijeenkomst j.l. woensdag, waar gedeputeerde mevr. Jacobs een toelichting gaf aan een aantal betrokken belangenorganisaties. Zie verder pag. 3. VRIJDAG 17 APRIL 1992 80e JAARGANG No. 4115 z lm rant Ondanks de zuivelstaking is van de boeren in Noord-Brabant en Zeeland tot nog toe alle melk opgehaald, zij het soms met enige vertraging. Van de grootste zuivelonderneming in het gebied, Campina/Melkunie, werken de meeste fabrieken overi gens gewoon door. Een woordvoerder van CM vertelde donderdagmorgen dat het aantal stakers zich handhaaft op ongeveer 700, van de in totaal 6.000 mede werkers die de onderneming heeft. Van de 27 bedrijven ligt er maar één helemaal stil (het consumptiemelk- bedrijf Rotterdam) en werken er acht negen op een capaciteit van 60 procent of minder. De overige draaien normaal. Hiervoor heeft CM intern wel een aantal improvisaties tot stand moeten brengen. Door de ze aanpassingen kon bijvoorbeeld het kaasbedrijf Tilburg woensdag weer opgestart worden. CM probeert zoveel mogelijk nog die produkten te maken die verhou dingsgewijs het minste arbeid ver gen, en waar de consument het meest behoefte aan heeft. Toch be tekent dit in de consumptiemelkdivi- sie dat maar ca. de helft van de produktie gehaald wordt. Hierdoor blijft een aantal winkels die normaal door CM beleverd worden verstoken van deze produkten. Sommige win kels vangen dit op door produkten te betrekken van een concurrerende onderneming, bijvoorbeeld uit het buitenland. "Een zeer zorgelijke ont wikkeling", aldus de woordvoerder van Campina/Melkunie. Onbegrip Bij de boeren ontstaat steeds meer onbegrip en ook woede voor de opstelling van de FNV, vertelt voor zitter W. van Veldhuizen van de ZLM-veehouderijcommissie. "De FNV mag best meningsverschillen hebben met de zuivelindustrie, maar op deze manier raken ze de boeren in de portemonnee. Bovendien vind ik de eisen van de FNV onrea listisch. De VUT wordt gewoon onbe taalbaar, dat geldt ook voor andere bedrijfstakken. En er staan de zui velsector nogal wat reorganisaties te wachten, die ook allemaal veel kosten met zich meebrengen. En: de FNV kan wel het onderste uit de kan willen hebben, maar als de overige (kleinere) bonden wel akkoord zijn gegaan, betekent dat toch dat de werkgevers zich realistisch op stellen". Van Veldhuizen staat niet achter de acties van een aantal Drentse boe ren om melk over straat te laten lo pen, maar hij heeft er wel begrip voor. "In het noorden is de situatie nog wat erger dan hier, en dan kan ik me zo'n actie best voorstellen".

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 1