Een nieuwe lente een nieuw begin Voor de vrouw Een nieuw begin Op zijn 'Paasbest' De uittocht A/s onderwerp voor het Paasnummer hebben we dit maal gekozen voor: 'Een nieuw begin'. Het nieuwe kalenderjaar begint op 1 januari. Buiten in de natuur merken we daar eigenlijk niet veel meer van dan dat de dagen langzamerhand wat langer gaan worden. Zo rond Pasen is er veel meer sprake van een nieuw begin. onder reda kt ie van de Perskommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Noord-Brabant. Adres: C.J. de Jonge-Sto/s Brouwerijweg 2, 4424 CH Wemeldinge Nel den Engelse-Graveland jij: An de Jonge van Geest jij: Catharina de Jonge-Sto/s jjij Anneke van de Linde-de Regt jjij Anita van Nieuwenhuyzen-van /waarden jjij Nelly de Rooy-Janse jjij Marjolein V/eugel-Mandemaker jij: Aly Wisse-Maat jij: Vannacht zal het wonder gebeuren, wij hebben het lam reeds geslacht. Zijn bloed streken wij aan de deuren, Egypte zal huis aan huis treuren, maar wij gaan op reis deze nacht. Wij moeten ons brood haastig eten. Het is weliswaar niet goed gaar, maar wat hindert dat, nu wij weten dat de Heer ons niet heeft vergeten. De mantels al aan, staan wij klaar. Vannacht komen wij weer tot leven en gaan in een lange stoet naar 't land dat de Heer ons zal geven, waar geen zweep meer wordt opgeheven, waar wij leven in overvloed. i - Het wordt nu buiten wat warmer: de natuur begint te ontluiken. Er worden jonge dieren geboren en op de boerderij begint men het druk te krijgen: het kunstmest moet wor den gestrooid en het graan worden gezaaid, etc. De fruitteler denkt: ik moet opschieten met snoeien, want de knoppen beginnen al te zwellen. U kent het wel. 's Morgens worden we wakker door vogelgezang, dat nooit helderder klinkt dan in die eer ste voorjaarsdagen. De natuur komt weer tot leven en daagt ons alle maal uit voor een nieuw begin. De bijen zwermen uit voor hun reini gingsvlucht en huisvrouwen krijgen de schoonmaakkriebels. Nu moet het huis schoon, want straks is er geen tijd meer voor, dan moet er weer op het land geholpen worden. De kleerkasten worden nagezien, want de kinderen zijn gegroeid en er wordt weer het nodige bijgekocht of gemaakt. Al deze drukte vindt plaats in de tijd rondom Pasen. Het lijkt wel of alles - man, vrouw en natuur - zich haast om er bij het Paasfeest zo feestelijk mogelijk uit te zien. Alles moet op zijn 'Paasbest' zijn. De natuur is nu ook op zijn allermooist. Onze ver wachtingen voor het komende jaar zijn hoog gespannen. Er is hog geen storm, hagel, nachtvorst geweest die het gewas kon vernielen. In de religie begint er met Pasen ook een nieuw leven: een leven na de dood. In ons eigen leven is eigenlijk iedere dag een nieuw begin met nieuwe kansen. Maar daar staan we niet zo bij stil. Alleen bij ingrijpende gebeurtenissen als b.v. geboorte, dood, een nieuwe baan, voelen we dit als een echt keerpunt. De redactie van de perscommissie gaat ook opnieuw beginnen. Enkele leden treden af, ze stoppen met hun perscommissiewerk. In de Bond van Nederlandse Plattelandsvrouwen is het altijd de gewoonte om na 6 jaar een functie neer te leggen. Dan krij gen anderen - nieuwe leden - weer een kans om het werk voort te zet ten. Dit gebeurt ook bij ons. Wie er weggaan en wie er bij komen dat vertellen wij u uitgebreid in een vol gend nummer. Dus ook voor de perscommissie be tekent dit Paasfeest een nieuw be gin. Zowel voor de vertrekkende leden als voor de blijvende en de ko mende leden. Meestal houden mensen niet van sleur, iedere dag precies dezelfde dingen doen volgens een vast tijd schema is voor veel mensen geest dodend en saai. Als het voorjaar aanbreekt hebben de mensen meer behoefte aan iets nieuws dan in de rest van het jaar. Dit komt door de natuur die zich in het voorjaar weer vernieuwd, dan worden wij ook meer geprikkeld om iets nieuws te gaan beginnen. Het is niet voor niets dat juist in het voorjaar meer behangen, geschilderd en schoon gemaakt wordt. In het persoonlijk leven van mensen zijn verschillende voorbeelden te noemen die we het keerpunt in hun leven kunnen noemen. Om in je le ven iets nieuws te kunnen beginnen moet je altijd iets anders afsluiten. Dit kan door negatieve of positieve omstandigheden tot stand komen. Om twee voorbeelden te noemen op het gebied van een relatie tussen een man en een vrouw: het sluiten van een huwelijk is het einde van je vrijgezellentijd, maar een nieuw be gin van je huwelijksleven. Het einde van een huwelijk door een sterfge val of scheiding dwingt degene die achterblijft ook tot een nieuw begin van de rest van haar of zijn leven, maar nu is het onder negatieve om standigheden afgedwongen. Veel vrouwen ervaren de dag dat hun jongste kind het huis uitgaat ook als een keerpunt in hun leven. Je kunt dat op een negatieve manier beleven, in de trant van: "Nu heeft niemand mij meer nodig, ik ben overbodig en heb afgedaan". Dit noemen we het "lege nest syndroom". Je kunt het ook positief benaderen: "Nu heb ik eindelijk weer meer tijd voor mezelf, ik kan die kursus gaan doen, die ik al zo lang van plan was, ik kan meer vrij willigerswerk gaan doen, meer op reis enz.". Het vinden van een baan, of het ver anderen van een baan, is ook vaak een nieuw begin in iemands leven. Als die nieuwe baan dan bovendien in een heel ander deel van het land is, is het helemaal een nieuw begin omdat er dan ook nog een verhui zing mee gemoeid is. Met een ver huizing in het vooruitzicht ruimen mensen veel makkelijker dingen op en gooien ze ook meer weg. Het ge voel van iets nieuws gaan beginnen is met een verhuizing altijd heel sterk aanwezig. Er worden dan ook vaak nieuwe meubels en nieuwe stoffering voor het andere huis ge kocht, zodat echt alles weer nieuw voor de bewoners is. De geboorte van je eerste kind is ook het begin van iets nieuws: na melijk het begin van het ouder schap, dat onder normale omstandigheden ook doorloopt tot je dood toa Dat gevoel van een nieuw tijdperk dat begint is natuur lijk het sterkste bij de geboorte van het eerste kind, als er meer kinderen volgen is dat gevoel minder, omdat je alweer gewend was aan het va der of moeder zijn. Een pensione ring is ook een keerpunt in iemands leven, en een nieuw begin van een leven zonder een betaalde baan. Vaak hoor je van mensen die dat al meegemaakt hebben dat het een enorme verandering geeft en dat het vaak een poos duurt voor zo'n man of vrouw, met eventuele part ner niet te vergeten, weer hun draai gevonden hebben. Wij mensen zijn vreemde wezens: aan de ene kant kunnen we vastge roest zitten aan vreemde gewoon ten en tradities, en aan de andere kant hebben we vaak behoefte aan iets nieuws, niet alleen eens een an der behangetje, nee juist in ons per soonlijk leven willen we wel eens iets anders, een uitdaging, kortom een nieuw begin. SS j:|: Aan deze pagina werkten mee: E 2 «3 C C (0 Z Voorjaar. Dat betekent, dat de gar derobe weer eens nagekeken moet worden. "Tjonge" vroeg ik mezelf af, wat is nu mode? Zijn mijn rokken te lang, te kort, te wijd of te strak? Zijn de kleuren nog wel in over eenstemming met de mode 1992? Als ik diezelfde morgen de brieven bus leeghaal, zie ik folders en tijd schriften, waar de zomermode is aangegeven. Het blijkt dat "het le ven op het platteland" de inspiratie bron voor één van dé modestijlen van deze zomer is. Landelijke mode in zachte tinten met comfortabele sportieve broeken. Gemaakt van lekker zittende katoen of linnen in effen of met vrolijke dessins. Zuive re tinten uit de natuur doen het op vallend goed. De kleuren zijn pastel: zuiver wit, ecru, beige, zand- en chocoladebruin zijn in. Maar ook de vrolijke tinten zien we weer. Strakke broeken, leggings en bermuda's staan in felle kleuren afgebeeld. Noppen, ruitjes, stipjes of bloeme tjes en andere kleine motiefjes bij blouses zijn goed, als ze maar piep klein zijn. De schoenen staan er gekleurd op met blokken en sleehakjes en pla teauzolen, met meestal ronde neu zen. Bij de landelijke mode zijn de gympen van kleurrijke stof leuk en voor een zomerse wandeling zijn er comfortabele stijlvolle veter schoenen. Terugkerend naar mijn kast, bespeur ik, dat ik veel zo niet alles het nieu we voorjaar kan dragen. Mijn moe der en vele moeders met haar, zorgden er vroeger voor, dat de kin deren nieuwe kleding droegen met Pasen. Die nieuwe jurk,- schoenen etc. moesten er toch komen. Dus waarom niet met Pasen? Met ande re woorden: op zijn "Paasbest". Hoe dan ook, ik ga nog wel eens winkelen, maar of dat voor Pasen zal zijn, betwijfel ik.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 14