Vergeefse speurtocht naar verwanten neergeschoten Canadese oorlogsvlieger Inwoner van Halsteren wil meer weten over Thomas Cormack 11 William Thomas Cormack. Als enig aanknopingspunt heeft de inwoner van Halsteren een foto. Sergeant Majoor William Thomas Cormack is in de nacht van 30 op 31 mei 1942 met een Vickers Wel lington MK. 1c op de Molenplaat (nu Oesterdam) te Tholen neergescho ten. Bij hem in het vliegtuig zaten de overige bemanningsleden John Bain, Enrys Evans, Leslie Newton, Andrew Brunton en Derek Norming- ton. Niemand overleefde de crash. plaatse gekist en per boot van de kriegsmarine naar Tholen vervoerd. De twee Canadezen en vier Engel sen liggen begraven op het Engels en Canadees oorlogskerkhof aan de Wouwseweg te Bergen op Zoom'. Foto Bij de identiteitspapieren van sergeant-majoor Cormack zat een foto waarop hij staat afgebeeld met twee meisjes en een jongen. Ver moedelijk zijn zusjes en broer. Uit de 'Uw zoon is eervol gesneuveld'. Dat is het even droevige als summiere bericht dat familieleden van omge komen vliegers in de tweede we reldoorlog ontvingen. Een mager houvast. Over de juiste toedracht kwamen de nabestaanden in veel gevallen nooit iets te weten. Adri Verswijveren uit Halsteren heeft zich het lot van deze mensen aan getrokken. Hij heeft in de loop der jaren al veel nabestaanden in Enge land, Canada en de Verenigde Sta ten kunnen informeren over de lotgevallen van hun omgekomen ge liefde. Nog steeds fungeert hij als leidsman voor degenen die willen weten waar, en onder welke omstandighe den opa, vader of broer is neer gestort. Eén geval zit Verswijveren niet lekker: het opsporen van de ver wanten van de Canadese vlieger De 21-jarige vlieger William Thomas Cormack (links) met vermoede lijk zijn zussen en broer Toedracht De werkelijke toedracht is volgens Adri Verswijveren de volgende. 'Cor mack behoorde als een van de 1000 vliegers bij de raid die op 30 mei 1942 Keulen moesten bombarde ren. Omdat de Engelsen zelf niet over genoeg vliegers beschikten zijn veel Canadezen ingezet. Vanuit de vliegbasis Alconbury in het graaf schap Huntingshire is Cormack op gestegen. Al op de heenweg kregen zij last van Duitse jagers. Boven de Oosterschelde werd het toestel zo zwaar beschadigd dat het vrijwel di rect is neergestort. Tijdens de gehe le aktie zijn 42 van de 1000 vliegtuigen neergehaald. Om 2.00 uur is boven Dinteloord een vlieg tuig van dezelfde raid neergehaald. Via via ben ik er achter gekomen wie de Wellington van Cormach heeft neergeschoten. Dat was de Duitse vlieger luitenant Kollar. Met zijn Messerschmitt 110 behoorde hij tot een van de succesvolste Duitse oorlogsvliegers. Uit het logboek van Kollar bleek dat het tijdstip van de crash slechts 1 minuut verschil gaf met de Engelse informatie'. 'Nadat het vliegtuig van Cormack was neergestort heeft iemand in de vroege morgen foto's gemaakt. Die heb ik in mijn bezit gekregen. Op een foto is duidelijk te zien dat de staartschutter nog op zijn plaats zit. Niemand heeft kans gezien met de parachute een veilig heenkomen te zoeken. De stoffelijke resten zijn ter informatie bleek verder dat hij zoon was van Robert en Isabelle Cor mack. Als plaatsnaam stond er New Westminster, British Columbia. Tot heden toe hebben de naspeurin gen van Verswijveren weinig resul taat opgeleverd. Hij is er overigens van overtuigd dat er nog familie of kennissen zijn, die de juiste gebeur tenis willen weten. Cormack was ingedeeld bij het 156e RAF squa dron. Lezers die denken een aankno pingspunt te weten kunnen kontakt opnemen met A. Verswijveren, Halsteren, tel. 01641-2664. Op de grafsteen van William Tho mas Cormack staat vermeld: 'There is a link, death cannot sever. Love and rememberbranche live for ever'. Er is een schakel, de dood kan niet scheiden, liefde en herinnering leven voor altijd. J.v.T. Met een boot van de Duitse kriegsmarine worden de stoffelijke resten van de zes bemanningsleden van de Wellington bij de Thoo/se brug aan land gebracht Huidige aantal en historische verspreiding van de bedreigde veerassen (peildatum 1990-1991) Blaarkop verschillende rassen van de onder gang gered, zoals het Zwartbles- schaap, de Nederlandse Landgeit en Groninger Paard. Maar nog steeds zijn er rassen bedreigd en dreigen zeldzame rassen in de gevarenzone te komen. De Stichting zet zich er voor in dat een 'noodvoorraad' van erfelijk materiaal opgeslagen zal worden in een genenbank. De Stichting gaat de komende tijd om de tafel zitten met het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij, met de provincies en met de terreinbeherende organisaties om gezamenlijk plannen op te stel len per regio om de daar van oor sprong thuis horende zeldzame rassen te behouden door ze in te zetten in natuur- en recreatiegebie den, en door stichtingen die schaapskudden houden en partiku- lieren te ondersteunen. De Stichting gaat verder meer aan de weg tim meren om de problematiek van de zeldzame en bedreigde rassen be kendheid te geven door uitgifte van posters, folders en voorlichtingsma teriaal. Wordt lid! Maar ook de Stichting Zeldzame Huisdieren zelf wordt bedreigd. Subsidies nemen af en het werk neemt toe. Tot nu toe werden de ak- tiviteiten van de Stichting betaald uit de kontributie van donateurs en uit subsidies. Maar de stichting heeft meer geld nodig. Voor fok- technische adviezen, voor informa tiemateriaal, voor dokumentatie, voor ondersteuning van de fokver- enigingen. Hiervoor moet het werk van de Stichting zelf ook gedragen worden door een breed publiek. Dat is nodig, voor de morele ondersteu ning en voor de financiële on dersteuning. Want de Stichting zal bij al deze plannen ook zelf over de brug moeten komen. Daarom heeft de Stichting donateurs nodig. Dat wordt men voor 25 gulden per jaar. Men ontvangt daarvoor het Zeld zaam Huisdier, het blad dat de Stichting uitgeeft. Daarnaast kan men dan eenmaal per jaar deelne men aan de Begunstigersdag die er gens in den lande wordt gehouden. Maar belangrijkste is dat men weet dat men het behoud van de zeldza me en bedreigde veerassen steunt. Daarom: 25 gulden op giro 12796 t.n.v. Stichting Zeldzame Huisdier rassen te Wageningen. Meer mag ook. Nadere informatie over de Stichting en over de zeldzame huisdieren kunt u krijgen bij: Stichting Zeldzame Huisdierrassen, antwoordnummer 3601, 3940 ZE Amerongen. Veeras1 aantal provincie 1IGr Fr Pr Ov Ge Ut NH ZH Ze NB L I Gelders paard 200 1 X X X X 1 Groninger paard I 1 175 |x 1 X X X 1 1 Fries Roodbont 20 1 1 X X 1 1 Lakenvelder 450 1 X X X X X 1 Blaarkop l 1000 1 |x 1 X X X 1 1 I Me r ge11ands chaap 1 400 1 1 1 X 1 Kempisch heideschaap 800 1 X X 1 Veluws heideschaap 1000 1 X X X 1 Schoonebeker i 800 t |x 1 X X X 1 Ned. landgeit 1 350 |X 1 X X X X X X X X X 1 X 1 Opm.de aantallen betreffen volwassen vrouwelijke dieren. zend of vijftienhonderd (schapen) te brengen. Hiervoor is 11.000 hektare grasland en 4.500 hektare heide no dig, bovenop de oppervlakte die nu al begraasd wordt met allerlei ras sen. Deze oppervlakte is aanwezig: zo beheren Staatsbosbeheer, Na tuurmonumenten en de Provinciale Landschappen gezamenlijk al 50.000 hektare grasland en 22.000 hektare heide. Niet ieder terrein is geschikt voor begrazing en niet iedere beheerder voelt daar voor. Maar binnen dit totaalareaal gras en heide kan iedere ras toch in vol doende aantallen gehouden wor den. Soms is het de onbekendheid van de beheerders met het bestaan van zeldzame veerassen dat ze niet gebruikt worden, soms wordt de voorkeur gegeven aan rassen die ekonomisch rendabeler zijn. Maar het behoud van de oude veerassen past bij de doelstelling van de na tuurbeschermingsinstanties en re- kreatieschappen zoals ook het behoud van bijvoorbeeld kuituur- historische gebouwen en land goederen. Dit neemt het belang van de houde- rij door partikulieren niet weg. Juist Lakenvelder zij kunnen bepaalde foklijnen aan houden en zo de erfelijke basis zo breed mogelijk houden. En zij kun nen door hun enthousiasme en het laten zien van hun dieren goede pro pagandisten zijn voor het behoud van de zeldzame veerassen. Wat gaat er gebeuren? De Stichting Zeldzame Huisdierras sen gaat zich de komende tijd extra inzetten voor het behoud van de be dreigde rassen. Door haar inspan ningen, samen met die van de fokkers, zijn in de afgelopen jaren

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 11