Polder omgetoverd in Floriade Nieuws Scherpe controle op beregeningsverbod Landbouwtelling 1992 weer van start Drogerijen zien rendement verslechteren Campina sluit reeds vier vestigingen Onderzoek glastuinbouw bereikt mijlpaal Met ingang van 13 april 1992 zijn in Noord-Brabant de beperkingen voor het onttrekken van grondwater, voor het beregenen van grasland, definitief van kracht. Tussen 1 ja nuari en 1 juni mag geen berege ning van grasland meer plaatsvinden met grondwater. Een uitzondering wordt gemaakt voor een periode vart 48 uur na mestin- jectie. Verder mag er in de maanden juni en juli overdag tussen 11.00 en 17.00 uur geen beregening van grasland plaatsvinden. In jaren met een extreem droog voorjaar zal het verbod tijdelijk door het provincie bestuur worden ingetrokken. In totaal gaat het om ongeveer 9200 land- en tuinbouwbedrijven die deze week een nieuwe vergun ning ontvangen. Hoewel in alle ver gunningen dezelfde beperkende bepalingen zijn opgenomen, zullen alleen de rundveehouderijbedrijven hiervan gevolgen ondervinden, om dat de beperkingen alleen voor gras land gelden. De groenvoederdrogerijen hebben ernstig te lijden onder de dalende subsidie op de prijzen van luzerne en gras. Vorig jaar lagen de verkoop prijzen weliswaar op een redelijk ni veau, maar dit relatieve voordeel werd teniet gedaan door de gemid deld 20% lagere subsidie. In het jaarverslag van de Vereniging van Nederlandse Groenvoederdro gerijen meldt secretaris L.C. van Weele dat diverse bedrijven vorig jaar een negatief resultaat hebben geboekt. Wanneer de subsidie dit jaar nog weer met 10% naar bene den zou gaan, wordt groenvoer dro gen een marginale bezigheid, aldus Van Weele. De bij de vereniging aangesloten be drijven haalden in 1991 een produk- tie van 240.000 ton, 5% minder dan in 1990. In Europees verband was er sprake van een produktie- uitbreiding, vooral in Frankrijk en Spanje. De import van de Neder landse mengvoederindustrie uit Frankrijk groeide vorig jaar vanwege de gunstige prijzen. In totaal werd 96.000 ton ingevoerd en 51.000 ton uitgevoerd. Voor oogst 1992 wordt opnieuw uitbreiding in Frank rijk en Spanje verwacht. Uit het overzicht van de Vereniging van Nederlandse Groenvoederdro gerijen blijkt dat de twee grootste drogerijen weinig last hebben gehad van produktievermindering. De grootste drogerij, Abbekerk, wist de produktie zelfs op te voeren tot ruim 37.000 ton, terwijl Timmerman er in slaagde het niveau van 1990 (ruim 34.000 ton) te evenaren. De kleinere drogerijen moesten bijna al lemaal terrein prijsgeven. Campina Melkunie gaat in het kader van het eerder aangekondigde reor ganisatieplan al vast vier vestigin gen sluiten. Het gaat om de bedrijven in Bodegraven, Boekei, Gouda en Middelburg. Met de totale reorganisatie bij Cam pina Melkunie zijn 792 arbeidsplaat sen gemoeid. Hoewel er nog geen akkoord is gesloten met de onder nemingsraad en de vakbonden over de reorganisatie, zullen deze zich niet verzetten tegen de sluiting van de vier vestigingen. Hierbij zijn 153 arbeidsplaatsen in het geding (Bo degraven 6, Boekei 26, Middelburg 11 en Gouda 116). Er vallen geen gedwongen ontslagen. Tegen het opleggen van de beper kingen zijn eerder circa 450 be zwaarschriften ingediend. Deze zijn door Gedeputeerde Staten onge grond verklaard. Over de feitelijke maatregel was geen onduidelijkheid meer omdat er over de regelgeving vooraf met vertegenwoordigers van de landbouw overeenstemming was bereikt. Hierbij was te voorzien dat er bezwaren zouden komen en kon met deze bezwaren al rekening ge houden worden bij het bepalen van de beperkingsvoorschriften. Omdat nu voor iedereen gelijke re gels gelden kan er een eenvoudige en effectieve controle plaatsvinden. Over de handhaving zijn afspraken gemaakt met de controlerende in stanties, dat zijn de politie en water schappen. Eén van de afspraken is dat direct vanaf het begin een scherpe controle plaats gaat vinden. Hierbij zal ondermeer gebruik ge maakt worden van helikopters. De beperkingen voor de beregening vormen een onderdeel van een totaal-pakket aan maatregelen om een verdergaande daling van de grondwaterstand in Noord-Brabant te voorkomen. De waterleidingbe drijven zullen besparingsacties gaan uitvoeren en zullen in plaats van grondwater, water uit de Maas moeten gaan gebruiken voor de be reiding van drinkwater. Bij de industrie wordt op grote schaal het gebruik van grondwater voor koeldoeleinden afgebouwd. Grondwater mag in de toekomst nog uitsluitend worden gebruikt voor hoogwaardige toepassingen. Verder wordt bij grote drinkwater onttrekkingen voor het drooghou- den van bouwputten geëist dat het water terug wordt gebracht in de bodem. De waterschappen krijgen als taak het water langer in het gebied vast te houden, zodat het in de bodem kan zakken en de bestaande voorra den kan aanvullen. Dit is ondermeer mogelijk door de stuwen hoger te zetten. In de komende maanden zal de be kende Landbouwtelling voor alle landbouwbedrijven weer door de Districtsbureauhouders van de Af deling Uitvoering Regelingen wor den uitgevoerd. Voor de fruitteeltbedrijven dient er naast het landbouwtellingsformulier nog een specifiek fruitteeltformulier te worden ingevuld. Hierop worden gegevens gevraagd zoals rassen, plantjaar, plantdichtheid en opper vlakte. Om de tijdsduur tijdens de zitdagen zoveel mogelijk te beper ken, zijn deze formulieren ruim voor Deze waterpartij op de Floriade wacht in alle pracht en rust op de bewonderende blikken van de talloze bezoekers. Floriade 1992, de wereldtuinbouw tentoonstelling die eens in de tien jaar in Nederland wordt georgani seerd, is donderdag j.l. officieel ge opend door H.M. Koningin Beatrix. Een polderlandschap van maar liefst 70 hectare bij Zoetermeer is omge toverd in een grote, kleurrijke tuin met ontelbare tulpen, rozen-, bloe sems en nog zo'n 35.000 soorten bloemen en planten. De Floriade is kort samengevat een verzameling van klassieke en mo derne tuinen, schitterende exposi ties, boeiende themapaviljoens, attracties en kunstmanifestaties. Onder een reusachtig dak van 8.000 vierkante meter worden 13 wisselexposities gehouden van bloemen, planten, groenten en fruit. Tropische palmen, orchideeën, bon sai en andere exotische gewassen vormen het permanente decor van deze internationale show. In vier in drukwekkende kassencomplexen bloeit een unieke flora uit de hele wereld. De Floriade is verdeeld in zeven themagebieden waarin de sierteelt-, groenten- en fruitsector zich presenteren. Behalve een evenement voor het publiek is de Floriade tevens het ontmoetingscentrum voor de inter nationale tuinbouwwereld. Voor dit doel is het Handelscentrum inge richt. De hele sector, van toeleve rancier tot afnemer, is vertegenwoordigd. Ook zullen tij dens de Floriade diverse symposia worden gehouden. Maar de belang stelling van de gemiddelde bezoeker zal ongetwijfeld uitgaan naar de prachtige tuinen en landschappen, zowel buiten als binnen. Er is niet minder dan 200 miljoen geïnvesteerd in 'The Greatest Flo wer Show on Earth', waar 2,5 mil joen bezoekers worden verwacht. De Floriade is geopend van 10 april tot 11 oktober 1992, dagelijks van 9.30 tot 19.00 uur (september en oktober 18.00 uur). Entree f 20,—, kinderen 4 t/m 11 jaar f 12,50, 65-plus f 17,50. de telling reeds toegezonden. Ook voor de glastuinbouwbedrijven wor den er nog aanvullende vragen gesteld. De door de ondernemers ingevulde oproepen zullen dit jaar niet meer op een ander formulier worden overge nomen, maar tijdens de zitdagen di rect al in de computer worden ingebracht. Dit biedt voor de onder nemer vooral het voordeel, dat mo gelijke misverstanden erg snel worden gesignaleerd. Omdat Land- bouwtellingsopgaven ook vaak als basis dienen voor een aantal rege lingen is een juiste bedrijfsopgave van veel belang. Bedrijfsoverdracht Daarom is het ook erg belangrijk, dat de bedrijven goed worden gere gistreerd. Ten onrechte wordt bij een bedrijfsoverdracht vaak tot de Landbouwtelling gewacht om dit bij de DBH te melden. Dit betekent, dat ook voor een aantal regelingen pas vanaf die meldingsdatum van de nieuwe tenaamstelling wordt uitge gaan. Bij een bedrijfsoverdracht wordt de eis gesteld, dat u hierbij een bewijsstuk overlegt. Voor de juiste tenaamstelling kunt u vol staan met bijvoorbeeld een rijbe wijs. Bij de overdracht naar een Maatschap moet u tevens een maatschapsakte laten zien. Vlastelers De vlastelers en vlasverhuurders hebben op de zitdagen tevens de mogelijkheid om een teeltaangifte formulier voor vlas in te vullen in verband met de vlassubsidierege ling. Olievlas moet voor de subsidie regeling al vóór 20 mei worden opgegeven. Telers van olievlas die na deze datum voor de Landbouw telling worden opgeroepen, kunnen na een afspraak met de DBH ook eerder terecht. Zij kunnen dan toch de teeltaangifte en de landbouwtel ling combineren. Om het wachten tijdens de zitdagen zoveel mogelijk te voorkomen is een gespreide opkomst van belang. Pro beert u daarom zoveel mogelijk re kening te houden met het aangegeven tijdstip. Kunt u beslist niet, dan kan de DBH u meer infor matie geven over andere zitdagmo gelijkheden. De vestiging van het Bedrijfslabora- torium voor Grond- en Gewasonder- zoek (BLGG) in Naaldwijk heeft voor het eerst in haar 60-jarig bestaan in één seizoen 100.000 glastuinbouw- monsters onderzocht. Op donder dag 2 april ontving tuinder J.C.M. van Schie uit Honselersdijk uit han den van direkteur ir. G.H. Wissink van het BLGG het analyseverslag van het 100.000ste monster. De laatste jaren heeft het grond- en ge- wasonderzoek in de glastuinbouw een sterke groei doorgemaakt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 9