ZLM loopt vooraan in Copa-demonstratie de bus Boeren 18 uur in De ZLM-mers Hepen vooraan de kilometers lange stoet demonstrerende boeren. Op de voorgrond ZLM-voorzitter Van der Maas in gesprek met algemeen secretaris Her- litschka van het Copa. De voorzitter van de ZLM nam de gelegenheid te baat om vice-voorzitter van het Co- pa Gerard Doornbos, ervan te doordringen dat, nu zich een meerderheid voor de plan nen van MacSharry lijkt af te tekenen, er inkomstencompensatie voor alle bedrijven moet komen. Na afloop van de VA uur durende tocht door Straatsburg verzamelden de demonstre rende boeren zich op dit plein, waar ze werden toegesproken door o.m. Co pa president Heereman. Gerard Doornbos, vice-voorzitter van het Copa en voorman van de CBTB, droeg een gedeelte van tocht mede de ZLM-vlag. Hier poseert hij samen met enkele ZLM-ers bij het podium waar de demonstranten enkele toespraken te horen kregen. die wolk te ontvluchten door een zijstraat in te schieten. Daar stond echter ook politie, dus toen konden we geen kant op en kregen de volle laag. Dat was letterlijk en figuurlijk een benauwende ervaring, en overal lagen spuwende en overgevende mensen op straat. Ik hoop nooit weer zoiets mee te maken'. Na de tocht verzamelden men zich om een aantal toespraken aan te horen, van onder meer de Franse boerenvoorman Raymond Lacombe en Copa-president Constantin Heereman. Terugtocht Om kwart over vier zette de bus met Limburgse, Brabantse en Zeeuwse boeren weer koers rich ting Nederland. Een hele rit, die iru totaal (675 km) zo'n negen uur in beslag nam. Onderweg werden er allerlei herinneringen aan vorige de monstraties opgehaald ('het ging gelukkig niet zo toe als vorig jaar in Brussel, toen tijdens de mars door de stad alles neergehaald werd wat neergehaald kon worden'), en na tuurlijk ging het ook over landbouw politieke zaken. ZLM-voorzitter Van der Maas over de noodzaak van de demonstratie: 'Als je niet gaat weet je zeker dat de prijsverlaging bij de granen voor de volle zes procent doorgaat. Door actie te voeren krijg je misschien voor elkaar dat de da ling wat wordt afgezwakt. Dat geeft de boeren iets meer lucht in hun omschakelingsproces'. burg liep. Vooraan reden enkele rijen van protestborden voorziene trek kers. De ZLM-ers stonden langs de weg bij het begin van de mars. Ze konden zonder veel moeite gelijk achter de Copa- en Cogeca- voormannen inschuiven. Vice- voorzitter van het Copa Gerard Doornbos heeft zelfs nog een tijdje de ZLM-vlag gedragen. Enkele tien tallen meters daarachter staken de vlaggen van de Groninger Mij. van Landbouw en het Drents en Veen koloniaal Landbouwgenootschap boven de menigte uit. Er waren de monstranten uit alle 12 EG-landen, maar verreweg de meesten kwa men uit Frankrijk en Duitsland. De tocht is uiterst ordentelijk verlo pen, zij het dat zich bij het Europar lement enkele incidenten hebben afgespeeld. Een aantal boeren liet zich provoceren door de afzetting rondom het gebouw en het grote aantal postende agenten. Ze gingen met stenen gooien en trokken de dranghekken omver. De Franse ME greep onmiddellijk in met wa penstok en traangas. De Noordbe- velanders Frans Dees en Gerard de Kater, die zich af hadden laten zak ken om eens te kijken hoe lang de stoet nou wel was, stonden ineens midden in een wolk traangas. Dees: 'Een grote groep boeren probeerde Fier prijkte de ZLM-vlag vooraan in de stoet van de Copa-demonstratie in Straatsburg afgelopen maandag. Door een handige manoeuvre wisten de aanwezige ZLM-ers zich gelijk achter het Copa-presidium in de rij aan te sluiten, zodat ze goed in beeld kwamen van de tv- camera's uit de verschillende Euro pese landen (waarvan het NOS- journaal overigens geen deel uit maakte). In totaal namen naar schatting tussen de 20 en 30.000 boeren deel aan de demonstratie, onder wie een kleine 150 uit Ne derland. Het aantal Nederlandse deelnemers aan de demonstratie tegen de GATT-voorstellen en de voortduren de prijsdaling van de granen was overigens wat geringer dan ver wacht. Een aantal akkerbouwers uit onder meer het Zuidwesten besloot in de loop van zaterdag en zondag dat het landwerk toch maar voor rang moest krijgen. ZLM-voorzitter Huib van der Maas kon maandag wel begrip opbrengen voor de af- melders. 'Zo'n vier weken is het te nat geweest om het land op te gaan. Nu lijkt het een paar dagen te kunnen, op de niet al te zware gron den althans. De voorspellingen voor het midden van de week zijn al weer wisselvallig. Bovendien hebben ve len er twijfels over of zo'n de monstratie in Copa-verband wat uithaalt'. Het waren trouwens niet alleen akkerbouwers die de monstreerden, ook de andere secto ren waren vertegenwoordigd. Vanuit Nederland gingen er twee bussen naar Straatsburg, een vanuit het zuidwesten en een vanuit het noorden. Het eerste opstappunt van de zuidwestelijke bus was bij het Wegenwachtstation te Kapelle. De bus vertrok er om half vier 's nachts. Daarna volgden nog vier an dere opstappunten: bij de Wouwse Tol, bij motel Gilze Rijen, bij motel Eindhoven en in Maasbracht. Met ca. 50 deelnemers van ZLM, NCB en LLTB was de bus uiteindelijk re delijk gevuld. Overigens stapten de laatsten pas op in Luik. Vier jonge boeren uit de Biesbosch stonden in Gilze Rijen bij een ander motel te wachten dan was afgesproken. Geen bus dus. Na wat nachtelijk telefoonverkeer besloten ze de bus achterna te rij den. Even voor Luik konden ze in stappen. Hun enthousiasme had in ieder geval tot gevolg dat ze in de bus uitbundig verwelkomd werden. Ordentelijk verloop In Straatsburg stroomden de de monstranten vanaf de diverse par keerplaatsen op de verzamelplaats toe, van waaruit een lange stoet een VA uur durende tocht door Straats- Demonstrerende boer uit Duitsland

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 7