Fruitteelt krijgt te maken met oververzadigde markt in Europa Vanuit de ZLM gezien Kansen voor bio-ethanol nog deze eeuw vijftig procent Straatsburg PPE-voorzitter hekelt politici NFO-voorzitter voorspelt halvering aantal fruitbedrijven Topman Suiker Unie: Schap wil duidelijkheid over toekomstige financiering LEI fl Het aantal gespecialiseerde fruitbe drijven in Nederland zal in de ko mende tien tot vijftien jaar met de helft verminderen tot circa 1.500. Dit voorspelde de voorzitter van de Nederlandse Fruittelers Organisatie (NFO), de heer J. Zevenbergen op de algemene vergadering van zijn organisatie, die donderdag jl. in Wa- geningen is gehouden. De sanering is volgens Zevenbergen enerzijds een gevolg van de steeds hogere eisen waaraan de bedrijven moeten voldoen wat betreft milieu en kwaliteit. Anderzijds is er sprake van een toenemende internationale konkurrentie. De NFO kiest nadruk kelijk voor het voortbestaan van zo veel mogelijk fruitbedrijven. Zevenbergen pleitte voor gezamen lijk optreden en waarschuwde tegen tweespalt en versnippering. Sterk draagvlak De fruitteelt heeft een sterk draag vlak nodig om de konkurrentiedruk aan te kunnen. Zevenbergen noem de het in dit verband positief dat het areaal hard fruit in Nederland per jaar met 500 tot 1000 hektare groeit. Deze groei komt vooral van uit bestaande bedrijven. Bedrijfsver- groting is noodzakelijk. Nog maar 1250 bedrijven voldoen aan de om vang van 8 ha hard fruit, die mini maal nodig wordt geacht. De NFO-voorzitter zei dat in heel West-Europa de produktiecapaciteit toeneemt. Voor Nederland en om ringende landen wordt een toename van 10 tot 20 procent binnen 5 jaar verwacht. Bovendien groeit de im port in de EG sterk, vooral uit het zuidelijk halfrond, maar ook uit Amerika en Oost-Europa. "We moe ten bedacht zijn op een oververza digde markt, met moordende konkurrentie onder de aanbieders van fruit", aldus Zevenbergen. Ne derland levert overigens slechts 5% van het EG-aanbod. In een overvoerde markt is het zaak zich te onderscheiden van de mas sa. Het beste wapen is kwaliteit. Deze wordt in toenemende mate bepaald door het milieu. Daarom hecht de NFO veel waarde aan de introduktie van geïntegreerde fruit teelt met behoud van een rendabele bedrijfsvoering. Daarbij is registratie van gewasbescherming noodzake lijk. Intussen wordt de geïntegreer de plaagbestrijding in de fruitteelt op grote schaal reeds toegepast. Bijna alle peren en de helft van de appels komen uit boomgaarden waar geïntegreerde plaagbestrijding plaatsvindt. Produktie omhoog De toenemende kostprijs is een punt van zorg. Het opvoeren van de ge middelde produktie kan hiervoor mede een oplossing vormen. De ge middelde appelproduktie schom melt in ons land rond de 30 ton per ha. Dit kan in principe worden ver dubbeld. Daarnaast wordt er ge werkt aan het verbeteren van de oogstzekerheid. Het voorkomen van nachtvorstschade is daarbij een be langrijk punt. Zevenbergen noemde als voorbeeld de IJsselmeerpolders, waar dankzij een grote krachts inspanning de meeste onderne mers nu over goed en voldoende water voor beregening kunnen be schikken. De voorzitter van de hoofddirektie van Suiker Unie, dr. G. Bresser, schat de kans dat bio-ethanol voor het jaar 2000 grootschalig als brandstof zal worden gebruikt op 50%. In het blad Campagne van Suiker Unie pleit hij voor een realisti sche benadering van de discussie over bio-ethanol. Uiteindelijk zullen alle partijen moe ten samenwerken om bio-ethanol als aanvulling op transport brandstoffen te verwezenlijken, al dus dr. Bresser. De landbouwsector kan wel erg voor deze agrificatie zijn, maar als de oliemaatschappijen het niet zien zitten, houdt alles op. De overheid zal er van overtuigd moeten worden dat toepassing van bio-ethanol economisch verant woord is en niet tot in lengte van dagen ondersteund hoeft te worden met behulp van subsidies. In de startfase zijn maatregelen als accijnsvrijstelling en braaklegpremie zeer welkom, maar op termijn moet bio-ethanol op eigen benen kunnen staan. In de realistische benadering, die dr. Bresser voorstaat, passen overigens ook experimenten, zoals bio-ethanol in Groninger stadsbus sen, een project van Suiker Unie, CSM en het openbaar vervoer in Groningen. Europese schaal Dr. Bresser schrijft verder dat bio- ethanol alleen op verantwoorde wij ze kan worden toegepast als de ge wassen, waaruit de stof kan worden gewonnen, op Europese schaal worden geteeld. Over een toe komstig Nederlands aandeel in de produktie zijn nog geen goede schattingen te maken. Het valt dan Dr. G. Bresser ook niet te voorspellen welke rol Suiker Unie gaat spelen in de ver werking van suikerbieten tot bio- ethanol. Zeker is dat ook de olie maatschappijen zullen investeren in verwerkingscapaciteit, aldus dr. Bresser. De Franse oliemaatschappij ELF beproeft momenteel al benzine met een plantaardige toevoeging en Shell is eveneens geïnteresseerd in alternatieve energie, hoewel deze maatschappij zich niet zozeer op plantaardige grondstoffen richt. Het Landbouwschap gaat met mi nister Bukman (landbouw, natuur beheer en visserij) praten over de financiering van het Landbouw Eco nomisch Instituut (LEI) op lange ter mijn. Door de bezuinigingen bij de overheid zijn de algemene onderzoeks- en documentatietaken van het LEI steeds sterker onder druk komen te staan. Op dit mo ment is het instituut al voor 20 pro cent van zijn budget afhankelijk van betaalde opdrachten. Het LEI zelf beschouwt dit als een uiterste grens. Het LEI heeft het Landbouwschap gevraagd om met ingang van dit jaar structureel bij te dragen aan de financiering van de zogenaamde boekhouddocumentatie. Door de bezuinigingen die voortvloeien uit de Tussenbalans dreigt hier tot en met 1994 een gat van circa 3 mil joen gulden te ontstaan. Bij het Landbouwschap bestaat geen enthousiasme om de bijdrage aan het LEI van nu 2 ton per jaar structureel te vergroten. Voor het dagelijks bestuur is hooguit een pro jectmatige (mede)financiering bespreekbaar. De daarmee samen hangende uitgaven kunnen op zijn vroegst worden opgenomen in de begroting 1993. Ook de overheid zal het LEI financiële zekerheid moeten blijven verlenen. Toen we jongstleden maandag met een groep ZLM-ers in Straatsburg vooraan in een kilometerslange stoet van zo'n twintigduizend Europese boeren voor de zoveelste maal demonstreerden tegen de GATT-voorstellen en het EG-landbouwbeleid, worstelden in mijn bin nenste zeer navrante gevoelens van onbegrip, kwaadheid, wantrou wen en moedeloosheid om voorrang. Ik realiseerde me dat, terwijl wij betoogden tegen weer 6% prijsverlaging (dat is -10% inclusief infla tie), onderwijl alle treinen in Nederland platgelegd werden, omdat men 3% loonsverhoging te weinig vindt Het is toch onbeschrijfelijk schrijnend om te moeten constateren dat een graanprijsdaling van totaal 40% over de laatste zeven jaar door samenleving en politiek ervaren wordt als normaal en terecht, terwijl diezelfde samenleving en de politici het volste begrip tonen voor de spoorwegstakers. Woede en onbegrip worden toch je deel a/s je moet vaststellen dat 's anderdaags de media bol staan van - (en be grip zullen tonen voor -) de we/vaartseisen van het NS-personeel, ter wijl de zeer terechte noodkreet van de landbouw hooguit (en dan nog bagatelliserend) op pagina 7 afgedaan wordt, dan wel volledig gene geerd wordt. Men weet immers dat boeren niet kunnen staken, ze kunnen alleen maar ophouden te bestaan. Brief Lopend door Straatsburg heb ik nog eens een aan mij gerichte brief van een anonieme collega-boer uit m'n zak gehaald en herlezen. Nor maal besteed ik geen aandacht aan anonieme brieven. In dit geval echter wel. Het is namelijk een dramatische hartekreet van een be drijf sgenoot met een modaal zuidwestelijk akkerbouwbedrijf, die na herhaalde en uitdrukkelijke pogingen om dat bedrijf aan te passen en erin te investeren, het niet meer ziet zitten. Hij wenst anoniem te blij ven omdat hij zich schaamt voor z'n vrouw en kinderen om toe te geven dat hij, ondanks z'n ondernemerschap en vakkennis en on danks het bijverdienen buitenshuis van zijn vrouw en van hemzelf in de arbeidspool, jaar na jaar financieel inteert. Hij schaamt zich om te bekennen, dat hij in een donkere tunnel kijkt en er - geheel tegen z'n boerengeaardheid en levensstijl in - tegen opziet om weer te gaan zaaien en poten; een bezigheid waar hij anders met vreugde naar uitkeek. COPA Lopend in Straatsburg, vooraan in de stoet, en als boer m'n emotie verdringend, heb ik van de gelegenheid gebruik gemaakt om meerde re kopstukken van de Europese boerenorganisatie COPA te confron teren met de inhoud en achtergrond van deze brief. En a/s regionaal boerenbestuurder heb ik andermaal getracht mijn gevoelens van machteloosheid en woede om te zetten in een concreet en agressief beroep op de COPA-topmannen om in hemelsnaam nu eens op te houden met telkens achter de muziek aan te lopen. Op te houden met demagogische en aandacht afleidende kretologie tegen Amerika; en op te houden met het zonder meer en radicaal afwijzen van de Mac-Sharryvoorstellen. Zogenaamd principieel blijven roepen dat het inkomen uit de prijzen moet komen en dat inkomenssteun dus taboe is, heeft immers enkel en alleen tot gevolg dat de prijzen blijven dalen zonder enige vorm van compensatie. Vanuit de ZLM hebben we daarom ook in Straatsburg weer indrin gend bepleit dat COPA compensatie moet eisen in plaats van afwij zen. Compensatie nu (en direct dit jaar) voor elk procent prijsverlaging dat we aan onze broek krijgen, dat moet de eis zijn. Het handvat wat MacSharry biedt: inkomstencompensatie per hectare voor de kleinere bedrijven, moet opgepakt worden. En alles moet uit de kast gehaald worden om te bewerkstelligen dat die compensatie gaat gelden voor alle bedrijven, groot of klein. Dat moet de inzet van COPA zijn! We zullen de komende weken en maanden hier niet afla tend op blijven hameren. Het argument van landbouw-kopstukken, dat de EG- budgetmogelijkheden ontoereikend zullen zijn om die compensatie Voor een lange meerjarige periode mogelijk te maken, schuif ik terzij de onder het motto: 'dat is Roomser dan de Paus'. A/s de Europese politiek momenteel iets williger lijkt te worded voor hectare-toeslagen (en dat menen we waar te kunnen nemen), dan moeten we pakken wat we krijgen kunnen. Een nog verdere inkomensdaling zal ons na melijk het laatste restje adem ontnemen om ons aan te kunnen pas sen; en het zal met name voor de Nederlandse akkerbouw het totale faillissement betekenen. Inkomstencompensatie is de laatste strohalm voor velen om te trach ten hun bedrijven in de komende jaren zodanig aan te passen, dat ze zich minder afhankelijk maken van de politieke besluitvorming en van de 'Brusselse' annex 'GATT'-marktverordeningsprodukten; en om zich meer te kunnen oriënteren en richten op teelten en produkties voor de werkelijke markt! Van der Maas Voorzitter Rob Tazelaar van het Pro- duktschap voor Pluimvee en Eieren (PPE) vindt, dat de intensieve vee houderij soms 'onheus wordt be jegend'. Tijdens een toespraak ter gelegen heid van de ingebruikneming van een nieuwe mestverwerkingsinstal- latie op een pluimveebedrijf in Ernst (Gld), hekelde hij met name sommi ge politici van Groen Links, D66 en de PvdA. Die wekken wel eens de indruk, dat boeren alleen uit zijn op uitstel en liever nog afstel van mi lieumaatregelen. Ook directeur- generaal milieu bij de EG, de heer Brinkhorst, heeft zich onlangs in die zin uitgelaten. Dit soort uitspraken zijn tegen het zere been van een sector die al jaren achtereen werkt aan oplossingen. Dat er boeren zijn die door dit alles onzeker worden, kan Tazelaar zich goed voorstellen. Hij bepleitte daar om een duidelijk en vastomlijnd overheidsbeleid. 'Daaraan ontbreekt het nu helaas teveel', aldus de PPE- voorzitter.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 3