Voor de vrouw Bond niet alleen leerschool, maar ook kweekvijver voor maatschappij Coby Knook-Maris bekende verschijning op paasveetentoonstellingen Voor de vrouw Leren Jaarvergadering Zeeuwse plattelandsvrouwen onder reda kt ie van de Perskommissie Adres: Bond van Plattelandsvrouwen C.J de Jonge-Sto/s voor Zeeland en Noord-Brabant. Brouwerijweg 2, 4424 CH Wemeldinge Van de openingstoespraak tijdens de jaarvergadering in Zeeland op 9-4-1992 door mevrouw M.J.E. v.d. Meijden-de Dreu kregen we tekst in grote lijnen vooraf. Vandaar dat we U nu de belangrijkste passages daaruit kunnen geven. Na het welkom aan alle aanwezige leden en gasten begint ze haar toespraak met: "Er is een Bond die vrouwen bindt in dorpen en in steden....". Dit is de eerste regel van ons nieuwe Bondslied. En dat er een grote en hechte binding is binnen onze orga nisatie ervaren we keer op keer. Als plattelandsvrouwen voelen we de behoefte aan een vast verband van waaruit we sociaal kunnen funktio- neren. De Bond is niet slechts een leerschool voor vrouwen maar te vens een kweekvijver voor de maat schappij en voor het platteland in het bijzonder. De ondersteuning door de Z.L.M. en de subsidie van de Provincie Zee land zien we als een erkenning en waardering voor ons vrijwilligers werk. Dit is de basis waardoor wij kunnen beschikken over deskundige vrouwen in de Bond, die zich ook kunnen inzetten voor maatschappe lijke en bestuurlijke funkties. Dat is de grote kracht van onze Bond en deze moeten we koesteren. Het landelijk beleidsplan "Vrouw en Leefomgeving", aangepast aan Zee land, daarmee zijn we reeds gestart. B.v. door training van afdelings besturen. De Werkgroep Kadervor ming maakte een goede start. Ons provinciaal protest tegen het plan "broodmast" waarbij men 20.000 broden aan een mast in de zee wil de offeren heeft, met de vele andere protesten daartegen, resultaat ge had. 't Ging niet door! Gezamenlijk belang Als uitgangspunt van de provinciale vertaling van het landelijk be leidsplan stelt het provinciaal bestuur o.a. het behoud van de ge zamenlijke belangen op het plat teland: a. wij zijn allemaal konsument; b. goed gebruik van het platteland; c. behoud van voorzieningen; d. leefbaar houden voor alle leef tijden; e. aandacht voor het milieu; f. veiligheid; g. rekreatie; h. behoud van het kulturele erfgoed; i. onze betrokkenheid bij vrouwen op het platteland in andere kuituren. Op 12 november a.s. komt er een studiemorgen over het thema: Hoe ga je als vrouw om met veranderin gen. We willen het onderwerp bena deren vanuit de vrouw zelf. Leden moeten hun stem laten horen, mee denken, meedoen, hoorzittingen be zoeken, zoals b.v. over kleine-kernen-beleid. Dit niet aan anderen overlaten. En niet alleen door kritiek te uiten maar door te komen met voorstellen en wensen. Grote zorgen maken we ons b.v. over de dreigende sluiting van basis scholen. "Een dorp waar het geluid van spe lende kinderen in het speelkwartier is verstomd, is een dood dorp". In onze provincie met zijn vele kleine kernen wordt dit een ramp. In Ne derland zijn de kinderen leerplichtig, ook in plattelandsgebieden. Aandacht gaat ook uit naar de man telzorg, welke vaak op de 50+ vrouw terecht komt. In januari 1993 start een kursus: 50+ De Zorg de Baas. Krachtige bond Met deze gezamenlijke problemen bezig zijn, versterkt het saamhorig heidsgevoel. We mogen best besef fen dat we lid zijn van een krachtige landelijke Bond met ruim 77.000 le den, die grote invloed kan en moet uitoefenen. Een geweldige Bond waar we trots op mogen zijn. Als traditionele vrouwenorganisatie Mevr M.J.E. v.d. Meijden-de Dreu. hebben we een belangrijke maat schappelijke rol vervuld bij vernieu wingen en meegestuurd in de richting die ons voor ogen stond. De eerste fase van de emancipatie van de vrouw hebben we gehad. In het verlengde daarvan ligt de gezinse mancipatie en emancipatie van het hele leefverband. Dus bewuster richten op een leefbaarder samenle ving, met gelijke kansen voor vrou wen en mannen. De Verenigde Naties hebben 1994 uitgeroepen tot Internationaal Jaar voor het Gezin (I.J.G.). In de voorbe reidingskommissie, die een pro gramma gaat maken voor dit I.J.G., zijn ook de plattelandsvrouwen ver tegenwoordigd. Wij zullen daar aan dacht aan schenken zo, dat de uitstraling doorwerkt verder dan dat ene jaar. Van 22 tot 29 juni vindt het driejaar lijkse wereldcongres van A.C.W.W. in Den Haag plaats. Zo'n 1.000 vrou wen uit alle delen van de wereld zul len dit congres bijwonen en op de vrije zondag gaan ze de provincies in. In Zeeland zal Schouwen- Duiveland de gasten ontvangen. Le den van de Bond kunnen de ope ningsdag en de afscheidsparty bijwonen (zie "De Platte landsvrouw"). Gevolgen De problemen in de wereld zijn im mens groot geworden. De land bouw staat voor enorme veranderingen met ingrijpende ge volgen door GATT- onderhandelingen en het EG- Landbouwbeleid voor de producen ten en konsumenten van het Zeeuwse platteland. Het platteland in de derde wereld vraagt nog steeds onze aandacht. Film en tentoonstelling "Het Sterke Geslacht" hebben grote indruk op ons gemaakt. De betrokkenheid bij de ontwikkelingsproblematiek wil len we vasthouden en vergroten. Omdat wij zo goed bezig zijn, lande lijk, op het gebied van mondiale vor ming en literatuur, heeft de Bond de man/vrouw prijs gekregen. Profes sor Mineke Schipper koos de Bond uit voor deze prijs van KRO m/v Ma gazine. Tot zover de hoofdpunten uit de en thousiaste openingsrede. Later ho pen we op de verdere agendapunten van deze provinciale jaarvergadering in te gaan. Drs. P.J. de Rooy-Janse Wanneer stop je ermee? Eigenlijk nooit! Elke dag brengt wel weer iets nieuws. Soms bemerken we dat in het geheel niet, maar later komt het weer boven. We zeggen/denken dan: "Hé, dat hoorden we eerder, hoe zou dat zitten". En dat is het punt dat we op onderzoek uitgaan. We zoeken bij de bron van de infor matie of we zoeken een vervolg op die informatie. Bronnen Er zijn heel veel bronnen en we kun nen er dankbaar gebruik van maken. Sommige staan gewoon thuis in de kast en we kunnen alles opzoeken wat we weten willen. Maar niet al les staat voor het grijpen in de boe ken dat we het meteen kunnen opnemen en begrijpen. Daarvoor zijn dan kursussen. Er is een aan bod, te groot om op te noemen, ledereen kan wel iets vinden dat past bij de wensen ten aanziep van het verwerven van meer kennis op een bepaald terrein. Zelfstudie Alles wat we zelf opzoeken in eigen boeken of uit de bibliotheek is mooi en kan bevredigend zijn. Toch komt men verder door het volgen van een kursus. Er zit dan ook meer drang achter om er iets voor te doen, meer dan alleen maar lezen. Daarbij is te vens het kontakt met medekur- sisten met gelijke belangstelling inspirerend. Een kursus-leider kan heel veel bijdragen aan de inhoud van de kursus. Wie nog verder wil Wie nog verder wil kan terecht bij het HOVO, Hoger Onderwijs Voor Ouderen (55 Verschillende Uni versiteiten bieden een programma met lezingen en kursussen op veler lei terrein. Deze zijn wel op universi tair niveau en de kursist moet altijd daar naar toe. Het wordt je niet thuis gebracht! Er liggen voor ieder een veel kansen en je vraagt dan: Leren, wanneer stop je ermee? Eigenlijk nooit. Drs. P.J. de Rooy-Janse De tien paasveetentoonstellingen in Nederland blijven bij de liefhebbers in trek. Dit ondanks dat het voor de deelnemers financieel minder aan trekkelijk wordt. Het aantal inzen dingen daalt niet. De uitverkiezing van miss of mister is voor de juryle den een uiterst serieuze zaak. Bin nen dit mannenwereldje weet mevrouw Coby Knook-Maris uit Willemstad zich als enige vrouwelij ke keurmeester goed staande te houden. "Ik geniet van de kombina- tie levende dieren, hun verzorging en het enthousiasme van de eige naren", zegt zij. Zes jaar geleden nam Coby het tij delijk beroep van keurmeester over van haar vader Dingeman Maris. "Vroeger hadden we thuis altijd veel vee. Mijn vader was naast ak kerbouwer, veehandelaar-mester. De beste runderen kregen extra ver zorging en werden klaargestoomd voor de tentoonstellingen. De toilet- tage lag in mijn handen. Doordat we veel paasveekeuringen afgingen leerde ik het vak al rap. Dat is ook de reden geweest dat de organisa toren mij als keurmeester gevraagd hebben". Coby jureert samen met een kollega en een arbiter, om tot een eenslui dende uitslag te komen, de kalveren tot en met drie maanden en de die ren beneden één meter. In Neder land worden tentoonstellingen georganiseerd in Tolbert, Doetin- chem, Beek, Schagen, Leiden, Best, Etten-Leur, Rhenen, Hapert en Den Bosch. Per klas vindt de uiteindelijke verkiezing van de kampioen der kampioenen plaats in Den Bosch. De uitverkoren miss en mister van direkt op een mooi opgepoetst rund maar het is bij gelijke klassering wel doorslaggevend. Veel spiritus en haarlak komt er aan te pas. "Op de tentoonstelling te Etten-Leur werd een koe blinkend gepoetst met een dot schapewol. Het blijkt dat deze wol als poetsdoek goed te gebrui ken is". De organisatie van paasveeten toonstellingen ligt in handen van de exploitanten van veemarkten. Daar in Etten-Leur de veemarkthal afge broken is heeft de plaatselijke NCB- afdeling de expositie georganiseerd. Dit om een traditie in ere te houden. Voor de deelnemers aan de paas veetentoonstellingen is het meer hobby geworden. Een aantal jaren terug brachten goed geklasseerde runderen nog tot f 15,— per kilo op. Nu aanzienlijk minder. Slagers zijn niet meer bereid om er extra voor te betalen. Op het 79 ha tellende akkerbouw bedrijf van de familie Knook te Wil lemstad is geen rundvee meer te bespeuren. "Door de slechte finan ciële resultaten van mestvee zijn we er 10 jaar geleden mee gestopt. Op de buitenkaden van het Hollands Diep lopen nu schapen". Voorlopig wil Coby haar onbezol digd bijbaantje niet verliezen. Zolang de sfeer en belangstelling goed blijft heeft zij plezier in haar werk. Voor het vak van keurmeester hoeft geen examen afgelegd te worden. Om bij te blijven volgt Coby met haar kri tisch oog wel een groot aantal ten toonstellingen. Vooral te Etten-Leur is zij als enige vrouw tussen de mannen een bekende verschijning. J.v.T. Met vaardige knepen en een kritisch oog bekijkt Coby Knook-Maris voor het predikaat miss of mister. de regionale tentoonstellingen ne men automatisch deel aan de be kende paasveetentoonstelling in Den Bosch. Voor een hoge klassering moeten de dieren uitblinken in een aantal uiterlijke kenmerken. Het beenwerk is volgens Coby Knook erg belang rijk. "De benen mogen niet al te fijn zijn. Ze moeten bij slachtrijpheid hun eigen gewicht nog kunnen dra gen. Bij het slachtvee en fokvee voor de mesterij moet de onderbek gelijk zijn. Onderkaak gelijk met de bovenkaak. Als je in de huid pakt moet er ruimte in zitten. Verder is welke dieren in aanmerking komen het een vereiste dat het dier voldoet aan de juiste verhoudingen. Uiterlij ke verzorging is nodig om bepaalde onderdelen goed naar buiten te la ten komen". Dot schapewol Coby en haar kollega's keuren niet

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 21