Wé gooien de Oostduitsers in het diepe Voor een ieder wat p.j.zuid geluid Agenda De Westduitse aanpak: Scholenmanifestatie in Straatsburg Onlangs vond de laatste vergadering plaats van de Agrarische Kom missie. Blijdschap alom, het driedubbel vergaderen behoort tot het verleden. Om de landelijke vertegenwoordigingen in de CLO's goed te regelen zijn werkgroepen van het NAJK in het leven geroepen. Op deze laatste bijeenkomst gaf onze sekretaris Gerrit Walstra een voordracht over zijn belevenissen in het Wilde Oosten, ofwel de voormalige DDR. Redaktie Henk Tegels Voor de Tweede Wereldoorlog was Oost-Duitsland een goed ontwik keld landbouwgebied met vele klei ne boeren én veel grootgrondbezitters. De tegenstellingen tussen de kleine boeren/landarbeiders en de landadel waren in die tijd groot. Na de oorlog vond in de 'Sovjetbezettingszone' een grondhervorming plaats. Alles boven de 100 ha werd onteigend en verdeeld onder de kleine boeren, de landarbeiders en verdreven Duitsers uit Oost-Europese landen. Die kleine bedrijfjes draaien niet zo best, zodat begin jaren vijftig op vrij willige basis koöperaties worden opgericht. De boeren brengen hun eigendommen in in de koöperatie. In het begin mogen de grotere boeren niet meedoen, maar in de tweede helft van de jaren vijftig, moeten zij onder dwang toetreden. Veel grote boeren vluchten naar West- Duitsland. Het is één van de rede nen dat in 1961 de Muur gebouwd is. Als de collectivisatie is voltrok ken is 85% van de grond in handen van de LPG (de koöperatie) en 15% bij de staatsbedrijven. Stilstand Ondanks het feit dat veel goede boeren de benen naar het Westen namen, steeg de landbouwproduk- tie in Oost-Duitsland behoorlijk, en lag de produktiviteit boven die in West-Duitsland. In de jaren '70 treedt er echter stilstand op. Nieuwe technieken komen nauwelijks be schikbaar en zijn kwalitatief heel matig. Een tweede stagnatie oorzaak vormen de voortdurende re organisaties, voornamelijk naar gro tere bedrijven. De beslissing in 75/76 om de koöperatie te splitsen in twee produktie-eenheden, een plantaardige en een dierlijke, pakt rampzalig uit voor de veehouderij. Het verbouwen van het ruwvoer is van af dan een taak van de akker bouwtak. Qua prijs is het ruwvoer voor de akkerbouw-LPG geen inte ressant produkt, zodat deze tak al leen zijn best doet voor de interessante produkten graan en aardappelen. Daarbij kwam dat elk bedrijf een beperkte hoeveelheid kunstmest tot zijn beschikking had. Eerst kwam de akkerbouw, bleef er wat over dan werd dit gestrooid op de voedergewassen. De kwaliteit en opbrengst van de voedergewassen lieten daarom vaak te wensen over. Een bijkomend probleem was dat de LPG wel verplicht werd om meer vee te gaan houden. Dit leidde tot honger onder het vee. Slachten ging niet, want dan ging je in aantal te rug en dat terwijl je moest groeien. Het moeten groeien zette zich in de jaren tachtig voor de LPG ook voort. Er kwamen zelfs bedrijven boven de 10.000 ha. Het bij elkaar voegen van twee bedrijven geeft echter in tegratieproblemen. Je moet van twee staven één goeddraaiende staf zien te maken. Dat lukt slecht. Dit proces bevorderde de efficiency niet. In 1987 besluit de DDR- regering deze gedwongen fusies maar weer ongedaan te maken. Een van de belangrijkste redenen voor al dat reorganiseren is de mogelijkheid voor de DDR-regering om hen wel gezinde personen te laten 'verkie zen', om zo de macht van de Partij te bestendigen. Ekonomische unie En dan komt 1 juli 1990. De ekono mische unie is een feit. De West duits e Mark wordt algemeen Vee! Oostduitse bedrijven komen in de aanbieding. Daar komen Nederlandse of Duitse boeren op af. betaalmiddel. De Westduitse aan pak is van 'we gooien ze in het die pe en we pompen er veel Marken in'. Binnen één jaar, zo redeneerde de Westduitse regering, zijn de gro te bedrijven weg en de beste Oost duitse boeren nemen gedeelten van die bedrijven over. De toenmalige grote bedrijven hoefden niet op die steun te rekenen, die speciaal voor de 'Wiedereinrichter' in het leven werd geroepen. Op dat moment stapelen de proble men zich op. Rusland was altijd een goed exportland (aardappelen en vlees), echter dat land beschikt niet over de broodnodige harde valuta. De afzet stagneerde. Maar nog be langrijker: de Oostduitse bevolking nam nauwelijks nog Oostduitse pro dukten af. En de ellende werd nog verergerd omdat de kredieten bevro ren werden, dit net voor de oogst. De liquiditeit liet daarom veelal te wensen over. In paniek heeft men toen haar produkten tegen veel te lage prijzen van de hand gedaan. De Oostduitsers hebben hiermee miljar den verloren. De produktie is sterk gedaald. De helft minder aardappelen en var kens, 25% minder melk met 40% minder koeien. Minder rogge en gerst. De tuinbouw is nagenoeg weggevaagd. Alleen de tarwepro- duktie groeit! Was de ex-DDR vroe- Tunesië, 9-16 mei, 8-daagse vlieg reis/rondreis per bus/overnachtin gen: 2 in Sousse, 1 Tozeur, 1 Gabès, 1 Sousse, 2 Tunis. Tunesië, een land met schilderachtige plaatsen die Oosters aandoen, arabische mark ten, mooie ruïnes en sprookjesachti ge oasen. Programmapunten o.a.: bezoek melkfabriek en agrarisch staatsbedrijf; tocht naar heilige stad Kairouan met bezichtiging Grote Moskee; bezoek Romeinse opgra vingen van Sbeitla en oases van To zeur en Nefta; tochtje per dromedaris; via zoutmeer Chott El Jerid naar Gabès; bezichtiging ho- lenwoningen in Matamata; bezoek aan Chenini, Berberdorpje aan rand van Sahara; bezichtiging Bardo Mu seum, kunstenaarsdorpje Sidi Bou Said en Romeinse opgravingen van Carthago. Tunesië, het meest westerse Noord-Afrikaanse zonnige, vriendelijke en mysterieuze land, met diverse kuituren!! Bodensee, 9-14 mei, 6-daagse bus reis/overnachtingen: 1 bij Stuttgart, 4 in Friedrichshafen, gelegen aan de oostzijde van de Bodensee, met leu ke stadjes aan de oevers. Program mapunten o.a.: bezichtiging Konstanz; bezoek bloemeneiland Mainau en agrarische bedrijven; boottocht op Bodensee naar Lin- dau; tocht over deel Oberschwabi- sche Barockstrasse. Genieten in een mooie omgeving! Zuid-Frankrijk, Monaco, 12-23 mei, 12-daagse rondreis per bus/over nachtingen in Reims, Lyon, Avignon, Nice, de Franse Alpen, Straatsburg. Programmapunten o.a.: bezichtiging van beroemde kathedraal van Reims, waar de Franse koningen ge kroond werden en brug Pont d'Avig- non in Anignon; boottocht door het natuurgebied Camargue; bezoek aan museum Picasso en parfum- destilleerderij; tocht langs Middel landse Zee naar Vorstendom Monaco; rondleiding bloemenveiling Nice. Een prachtige tocht door Frankrijk naar de Cöte d'Azur, rijk aan natuurschoon! Malta, 29 mei - 5 juni, 8-daagse vliegreis/7 overnachtingen in Gros- venor Hotel, Balzan. Het eiland Mal ta bestaat uit een zacht golvend landschap, op enkele plaatsen wordt het landschap doorsneden door droge valleien. De kustlijn van Malta is grillig en rotsachtig met in het noorden enkele diep ingesneden baaien en grotten. Progammapun- ten o.a.: tocht naar hoofdstad Valet- ta, de stad is omringd door fortificaties; bezoek aan Mdina en Rabat en agrarische bedrijven; boot tocht naar Gozo, het zustereiland van Malta, met bezoek aan Herita ge; bezichtiging Blue Grotto (blauwe grot), een door de zee uitgeslepen grot. Malta, het kleine eiland met een oude cultuur, aangenaam kli maat en schone zee! Harz, 1-5 juni. Aan de westgrens van het voormalige Oost-Duitsland ligt het mooie Harzgebergte, waarin karakteristieke rivierdalen zich ont plooien. Voor uw aanmelding, nadere infor matie of voor het aanvragen van de brochure 'Agrarische Studiereizen 1992', kunt u bellen naar het Secre tariaat van Agrarische Studiereizen, Kleine Oord 179, 6811 HZ Arnhem, tel. 085-512087. ger graanimporterend, door de afgenomen vraag naar veevoer zijn ze nu exporterend en dragen onge wild verder bij aan het EG- graanoverschot. Gezinsbedrijven Ondertussen gaat het niet zo hard met het opzetten van gezinsbedrij ven door Oostduitsers. Ze zijn het vak verleerd. De LPG's worden nu omgezet in koöperaties volgens Westduits recht. Zij moeten de grond teruggeven aan de eigenaren en pacht gaan betalen, ook over de afgelopen dertig jaar, als ze in het verleden de grond zonder enige ver goeding gebruikt hadden. Boven dien moeten zij de inbreng van inventaris in de komende jaren te rugbetalen. Met veel van die voormalige LPG's gaat het niet goed. Er lopen veel mensen rond die niet meer betaald kunnen worden. En lang niet overal is het management in staat de boel draaiende te houden. Deze bedrijven komen dus in de aanbieding, waar Westduitse en Nederlandse 'emi granten' op afkomen. Of ze worden verdeeld onder de voormalige be drijfsleiders die dan de pachtkon- trakten op naam proberen te krijgen om zodoende verder te kunnen gaan. Dat doen ook de LPG's die door gaan. Bovendien proberen zij de oude inventarisinbrengers (of hun erfgenamen) te overreden hun vor deringen om te zetten in aandelen van de koöperatie. De goede bedrijven met goede lei ding zullen het redden, dit dan op basis van de lage loon- en grond- kosten. Als die kosten stijgen tot Nederlands niveau, dan zullen ze het waarschijnlijk afleggen tegen moderne gezinsbedrijven, want daar werken de gezinsleden 60 uur of meer per week. Op die grote bedrij ven hebben ze te maken met 40-urige betaalde werkweken. De vraag of de Westduitse aanpak dé juiste is roept steeds meer twij fels op. Zeker is dat deze weg veel sociale ellende heeft opgeleverd en nog zal opleveren, want de grote golf van ontslagen moet nog komen. Laatste vergadering De laatste Agrarische Kommissie- bijeenkomst; veel PJGN'ers zullen hier niet moeilijk over doen en zeg gen: dit is een goede zaak. Het NAJK neemt de taken over. Aan de andere kant zullen er Kommissiele den zijn die het jammer vinden dat de AK er niet meer is. Bij de AK was er altijd ruimte om vrijuit te diskus- siëren. Het ging er soms hard aan toe, maar na afloop was er begrip voor elkanders standpunt. Dat was de toegevoegde waarde van de AK. Zo ook de laatste keer. Het verhaal over het Wilde Oosten, het verhaal van onze sekretaris, die alweer meer dan een jaar part-time in 'die fünf neuen Bundeslander' als adviseur werkt. Sjoerd Politiek In het Franse Straatsburg vindt van 7 t/m 10 mei de manifestatie "Euro- pea 1992" plaats. Leerlingen van 15 t/m 25 jaar uit het Agrarisch groen- onderwijs uit de hele EG komen die dag bij elkaar. Doel is om de kontak ten tussen de landen te intensiveren en te komen tot samenwerking en uitwisseling, leder land zal met on geveer 200 leerlingen deelnemen. Vanuit Nederland neemt onder meer een kleine delegatie van het AOC West-Brabant deel. In het kader van de manifestatie zijn er vanuit de diverse landenhoofdste- den stepestafettes gestart richting Straatsburg. De rugzak met 'Europa-materiaal' wordt met steeds meer informatiemateriaal ge vuld uit de verschillende AOC- gebieden en vervolgens door gegeven. Afd. Fijnaart 20 april: Volleybaltoernooi in Zeven bergen. Voor informatie en opgave tel. 01686-2033. Afd. Tholen/St. Philipsland 10 april: Theater in de Meulvliet. Een optreden van Bert Visscher met o.a. absurde sketches en geflipte ty petjes. Aanvang: 20.15 uur. Opgave: bij het bestuur. 20 april: Vissen. Vertrek: om 9.00 uur in St. Annaland. Opgave: bij een van de bestuursleden. Afd. Noord-Beveland 10 april: Bowlingavond. Plaats: de Kaasboer te Biggekerke. Vertrek: om 19.30 uur vanaf het dorpshuis te Wissenkerke. Opgave: bij Annema- rie: 01107-1690; Wilmar: 01108-1986. Kosten: leden f 6,-; niet-leden f 12,—. Afd. Schouwen-Duiveland 25 april: Dropping. Opgave: voor 21 april bij Arianne Harise, tel 01119-1265 of Rita van de Velde, tel. 01113-1389. Kosten: leden f 5,-; niet-leden f 7,50. Vertrek: uiterlijk 20.00 uur vanaf Arno Geluk, Dirks- weg 2, Brouwershaven. Provinciaal 21 april: HB-vergadering. Plaats: Non plus Ultra. Aanvang: 20.00 uur.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 20