Deze week Heffing gewasbeschermingsmiddelen lijkt -voorlopig- van de baan 900 Boeren doen zegje over streekplan LAND- EN TUINBOUWBLAD VOOR ZEELAND EN NOORD-BRABANT Landbouwschap vraagt aandacht voor problemen witloftelers ZLM VOORAAN IN BOERENPROTEST Creatief omgaan met zoet water Tweede Kamer wil afspraken met Landbouwschap Bedrijven in financiële problemen Vlasareaal fors terug Pag. 3 Vanuit de ZLM gezien. Pag. 7 ZLM voorop in Straatsburg. Pag. 9 Beregeningsverbod Brabant in werking. Pag. 10, 11 en 12 Uit de praktijk. Pag. 14 Kalvermesterij volwaardige bedrijfstak. Pag. 15 Oogst demonstratie bloemkool. Pag. 17 Fusieberichten. Pag. 20 Oostduitsers in het diepe. Zoet water houdt de gemoede ren in de zuidwestelijke land bouw flink bezig. In Zeeland en West-Brabant wordt er hard aan gewerkt om deze "grondstof" binnen bereik van zoveel mogelijk boeren te bren gen. Naast aanvoer vanuit het Zoommeer wordt gezocht naar andere bronnen. Zo is uit on derzoek gebleken dat boeren en tuinders op Zuid-Beveland op termijn wellicht het gezui verde afvalwater van een riool zuiveringsinstallatie kunnen gaan gebruiken. Een veelbelo vend perspectief. Op Tholen houdt een voorma lig waterschapsmedewerker zich bezig met een onderzoek naar een zo zuinig mogelijk ge bruik van het schaarse en dure zoete water. Infiltratie via een buizenstelsel in de grond lijkt daarvoor een goede en kansrij ke oplossing. Meer informatie over beide projecten op pag. 16 in deze krant. VRIJDAG 10 APRIL 1992 80e JAARGANG No. 4114 Uit de definitieve cijfers van de Landbouwtelling blijkt dat het vlasa reaal in Zeeland in 1991 met ca. 1200 ha is verminderd. Volgens het CBS was vlasareaal in Zeeland vorig jaar 2931 ha tegen 4115 ha in 1990. Het totale areaal in Nederland was vorig jaar met ruim 4400 ha 20% lager dan in 1990. Naar schatting ruim 20.000 Europese boeren namen maandag 6 april deel aan de Copa-demonstratie in Straatsburg tegen het EG-landbouwbeleid. De Nederlandse inbreng was bescheiden, verreweg de meeste demonstranten kwamen uit Frankrijk, Duitsland en België. De ZLM-ers liepen vooraan in de kilo meters lange stoet, die vooraf werd gegaan door zo'n 15 met protestborden getooide trekkers. Hier ziet u het begin van de optocht met midden vooraan de ZLM-vlag. Zie ook pagina 6. doelstelling niet gehaald, dan kan de overheid niet worden verweten als nog met sancties te komen. Afspraken In de Tweede Kamer hebben CDA en VVD een motie ingediend, waarin de regering wordt verzocht bindende afspraken te maken met het land bouwbedrijfsleven over terugdrin ging van het gebruik van gewasbeschermingsmiddelen. Op een dergelijk convenant heeft het Landbouwschap al eerder aange drongen. Volgens CDA- woordvoerster mevr. Roosen-van Pelt is het belangrijk dat er een breed draagvlak ontstaat voor de uitvoering van het beleid. Daarvoor is de medewerking van het Land bouwschap noodzakelijk. Een over- heidsheffing past volgens haar niet in die aanpak. De heer Blauw zei dat een heffing hef gebruik van bestrij dingsmiddelen niet zal verminderen. De boeren zullen de middelen uit het buitenland halen, omdat ze daar goedkoper zijn, aldus de VVD-er. Staatssecretaris Gabor toonde zich bereid de heffing op gewasbescher mingsmiddelen te laten vallen als het Landbouwschap met alternatie ven komt voor de financiering van een beleid, dat dezelfde effecten heeft als de overheid in haar Meerja renplan heeft omschreven. Het plan van het Landbouwschap voor aanpak van bestrijdingsmidde len in de land- en tuinbouw is bij de meerderheid van de Tweede Kamer in goede aarde gevallen. De over- heidsheffing op gewasbescher mingsmiddelen (f 1,75) lijkt daarmee - althans voorlopig - van de baan. Maandag j.l. werd het Meerjaren plan Gewasbescherming van staatssecretaris Gabor besproken in een uitgebreide commissievergade ring van de Tweede Kamer. Zoals bekend voorziet dit plan in een hal vering van het middelengebruik in het jaar 2000 (volumebeleid) en het saneren van een groot aantal milieu- kritisch geachte middelen (stoffen-) beleid). Ook wil de overheid een heffing instellen op gewasbescher mingsmiddelen om daarmee het ge bruik te ontmoedigen. De opbrengst hiervan wordt geraamd op 25 mil joen gulden. Het Landbouwschap heeft een ei gen gewasbeschermingsplan op gesteld. Dit gaat eveneens uit van een halvering van het gebruik in 2000, maar het schap wil dit doel op een andere manier bereiken. De overheid moet afzien van het verbie den van stoffen en binnen één jaar zorgen voor een goed geregelde en snelle toelating van nieuwe midde len. Bij wijze van compromis moet de land- en tuinbouw accepteren dat milieukritische middelen, die nog noodzakelijk zijn, alleen op re cept verkrijgbaar zijn. Verder moet er geld worden gestoken in voorlich ting en onderzoek en moeten er technische eisen worden gesteld aan spuitapparatuur. Het Land bouwschap wil de extra kosten van dit plan aan de boeren en tuinders doorberekenen via opcenten op de Landbouwschapsheffing. Wordt de Het Landbouwschap wil op korte termijn met de overheid, de veilin gen en de banken overleggen over de instelling van een projectgroep die de problemen in kaart moet brengen die zich momenteel voor doen in de witlofteelt. Van de onge veer 800 witloftrekkerijen in ons land verkeren er enkele honderden in ernstige financiële moeilijkheden. Enkele tientallen bedrijven staan op het punt failliet te gaan. De problemen hebben voor een be langrijk deel te maken met de verza- digde markt, de lage prijzen en de toenemende concurrentie uit andere landen. Daarbij komt dat de arbeids kosten in ons land gemiddeld ruim 20 procent hoger uitvallen dan bij de belangrijkste concurrenten, Frankrijk en - in mindere mate - Bel gië. Het Landbouwschap overweegt om het LEI een vergelijkend onder zoek te laten uitvoeren naar de kost prijs van Nederlandse bedrijven en concurrerende bedrijven in België en Frankrijk. Het onderzoek moet wor den begeleid door de in te stellen projectgroep. Volgens het Landbouwschap heb ben vooral die bedrijven overlevings kansen die beschikken over een optimale bedrijfsstructuur en een eerste klas produkt voortbrengen. In de factoren die hierbij een rol spelen bestaat echter onvoldoende inzicht. Daarom zullen individuele onderne mers via een bedrijfsdoorlichting de sterke en zwakke punten van hun bedrijf in kaart moeten brengen. Levensvatbare bedrijven zouden ver volgens gebruik moeten kunnen maken van rentevrijstellingen en an dere vormen van financiële steun, eventueel via de bijstandsregelingen voor zelfstandigen. In Europees ver band moet de consumptie van wit lof worden bevorderd door reclame en promotie. Niet minder dan 900 boeren willen hun zegje doen op de vijf hoorzittin gen, die de provincie Noord-Brabant in de maand mei heeft uitgeschre ven over het door hen aangevochten ontwerp-streekplan. De massale aanmelding stelt de provincie voor immense organisatorische proble men; er is 17 uur spreektijd ge pland, maar om iedere spreker aan het woord te laten is wel 75 uur nodig. De Brabantse landbouw ziet het streekplan als een bedreiging voor zijn ontwikkelingsmogelijkheden en stuurde meer dan 5000 bezwaar schriften naar Den Bosch. Op een massale protest-bijeenkomst in Rosmalen liepen de emoties al hoog op. Op het provinciehuis is men nog aan het puzzelen hoe het probleem van de inspraak moet worden opge lost. Overleg met de landbouworga nisaties heeft alleen tot gevolg gehad, dat het aantal insprekers van 1100 tot 900 is teruggebracht. Intussen is er ook uit de politiek eni ge tegendruk gekomen. De CDA- statenfractie heeft laten weten er weinig voor te voelen om het streekplan te gebruiken voor het voeren van milieubeleid. De plannen van GS om de uitstoot van ammoni ak door veebedrijven per gemeente aan een maximum te binden, gaan de christen-democraten te ver. Verder wil de fractie af van de term Ecologische Hoofdstructuur, die af komstig is uit het landelijke Natuur beleidsplan en veel ve/warring zaait. Het streven van de provincie om eenvijfde van het Brabantse buiten gebied te bestemmen tot waardevol natuurgebied, waarbinnen het agra risch gebruik aan banden moet wor den gelegd, is volgens het CDA veel te kostbaar.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 1