Agrariërs ongerust over verbod op middelen Bedrijfsleven wenst goede alternatieven is Lmb»».»» De overheid wil zoals bekend een groot aantal gewasbescher mingsmiddelen en een aantal werk zame stoffen gaan verbieden voor gebruik in land- en tuinbouw. Het bedrijfsleven bekijkt het plan argwa nend en hoopt dat op tijd goede al ternatieven beschikbaar zullen zijn. Een lijst met 1600 te verbieden mid delen is inmiddels door het ministe rie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij teruggebracht tot 500. Over het intrekken van de toelating van deze 500 middelen moeten de be trokken departementen (VROM, So ciale Zaken en LNV) overeenstemming zien te bereiken. Dit overleg wordt per stof en toe passing gevoerd in de Commissie Toelating Bestrijdingsmiddelen (CTB). Een groot aantal milieu-kritische stoffen, voor zowel naar omvang kleine als grote gewassen, staat op de nominatie om verboden te wor den. Voor bieten en aardappelen gaat het om bekende middelen te gen onder meer onkruid en luis en tegen phytophthora. In granen gaat het om de sanering van middelen tegen o.m. bodemschimmels en af- rijpingsziekten. In de tuinbouw gaat het om middelen tegen onder meer luis. Verder staan grondontsmet- tingsmiddelen als monam op de lijst om afgevoerd te worden. Volgens een woordvoerster van het Ministe rie van LNV zijn voor veel middelen alternatieven voorhanden. Alleen de boeren zijn daar niet mee bekend. "Als we al deze middelen in korte tijd kwijt zouden raken dan kunnen ze ons direkt wel op de steun zet ten", zo vatte een akkerbouwer sa men. "Als er nu maar duidelijkheid en zekerheid was in het middelen beleid. Maar er gebeurt praktisch niets, zeker niet aan de toelating van nieuwe middelen". Middelen nodig De heer D. Biewenga uit Dedems- vaart is als akkerbouwer met een Veenkoloniaal bouwplan lid van de akkerbouwkommissie van het KNLC. "Om te beginnen", zegt hij, "is het positief dat de overheid de toepassing van een aantal middelen wijzigt, maar dat middelen wel mo gen blijven als er geen alternatief is. Dat geldt dan vooral voor nieuwe teelten als tuinbouwgewassen, vol- legrondsgroenten en voor bollen. Belangrijk is dat de overheid erkent dat we niet zonder kunnen. Wat de grondontsmetting betreft hebben we ons als telers van zetmeelaar- dappelen zelf een aantal verplichtin gen opgelegd. Wel heb ik grote zorgen of telers met zware besmet tingen daaraan zullen kunnen vol doen. Als de noodzakelijke begeleiding van de CTB er niet komt (en het geld is er nog steeds niet) dan zal een aantal telers echt in de problemen komen, vrees ik". Bie wenga vreest ook dat de maatrege len een sanering bij de fabrieksaardappeltelers tot gevolg zullen hebben, waarbij de Avebé voor wat de grondstoflevering be treft niet buiten schot blijft. "Maar we zetten ons met kracht in voor een beleid dat alle bedrijfsgenoten, groot of klein, ten goede komt". Akkerbouwer G. Bosker uit Wolden- dorp teelt op 40 ha granen en bie ten. Hij wijst er op dat duidelijk moet zijn, dat als de boer de midde len niet hoefde te gebruiken, hij het zeker niet zou doen. Bosker heeft een aantal jaren geprobeerd zonder middelen te telen. "In de granen liep de opbrengst door afrijpingsziekten zo terug dat ik wel werd gedwon gen spul te spuiten. Ook bij de aard appelen in zijn tuin (hij kan met 65% afslibbaar niet akkerbouwma- tig aardappels telen) gaat het niet zonder spuiten. "Dat kun je met een vatbaar ras als Irene wel vergeten". Vooralsnog heeft hij weinig geloof in de nieuwe middelen en hij maakt zich boos over de in diskussie zijnde heffingen op beschermingsmidde len. 'Geldklopperij' noemt hij het. aardappelen absluut geen restanten van kiemremmingsmiddelen mogen worden aangetroffen. Het kiemrem- mingsmiddel chloor IPC staat overi gens ter diskussie. Hij hoopt dat een nieuwe middel uit karwij van Cebe- co tijdig gereed en beschikbaar is. "En wat de bestrijdingsmiddelen te gen phytophthora betreft, zonder die middelen is gewoon geen aar dappelteelt mogelijk". Hetgeen ge heel wordt onderschreven door plaatsgenoot akkerbouwer G.B.M. Voorbraak. "Wij zijn ook niet voor die middelen maar zonder hebben we geen aardappeloogst". 2Mark de Wit van de firma Germa- ko uit Bovenkarspel teelt bij diverse akkerbouwers in vooral de Flevopol- der 40 ha tulpen. Ook de bollenteelt lijkt een aantal bekende en veel ge bruikte middelen tegen vuurbestrij- ding en grondontsmetting kwijt te raken. "De overheid heeft in zoverre gelijk", meent hij, "dat er in een aantal gevallen best wat minder middel kan worden gebruikt en mis schien ook wel betere middelen. Maar een middel zomaar verbieden, zonder dat er een alternatief is, dat kan niet. De alternatieven, die overi gens te traag vrijkomen, zullen zich in de praktijk nog wel moeten bewij zen", zo waarschuwt hij, "en bo vendien is nadelig dat er vaak meer van moet worden gebruikt en dat ze duurder zijn". Akkerbouwer G. Na- ber uit Swifterbant vindt dat de landbouw te tam is in haar verweer tegen de dreigende sanering van middelen. De milieubewegingen schreeuwen hard en worden ge hoord en de landbouw loopt maar wat mee. "We zouden meer tegen gas moeten geven door te wijzen op de inspanningen die we al doen en op de resultaten die bereikt worden". Minder middelen kan Akkerbouwer Tjeerd Elzinga uit Le lystad is drie jaar geleden op zijn 60 ha groot bedrijf gefaseerd overge gaan van de gangbare naar de BD landbouw. Hij heeft er geen spijt van. Zijn resultaten zijn zeer bevredi gend. Hij konstateert dat de gang bare en de op biologische leest geschoeide teeltwijze met het ver bieden van allerlei middelen wel dichter bij elkaar komen. Elzinga verwacht bij vooral de traditioneel ingestelde boeren wel problemen. "Zij zijn aan de gangbare methodes vastgeroest en zullen dan ook zeg gen dat het niet kan. Maar op grond van onze ervaringen zeg ik dat het met een stukje begeleiding best kan zonder een aantal thans in gebruik zijnde middelen". Elzinga kan zich overigens wel voorstellen dat zijn kollega's uit de gangbare hoek goe de vervangers willen hebben. "In wezen zijn er veel te veel middelen en er kunnen best wat uit de markt, maar zoals nu voorgesteld met de botte bijl middelen saneren behoort ook niet. Dat de produktie daardoor wat terug zou zakken hoeft geen ramp te zijn. Integendeel, daardoor zou de prijs wel eens kunnen stijgen met per saldo een even goed resul taat. Helaas", zegt hij, "betalen handel en industrie nog steeds naar kilo's, hoewel er een kentering bij o.m. de suikerindustrie valt te konstateren". Akkerbouwer M.J. Breure uit het dorp Kats zegt met Zeeuwse nuch terheid er pas iets over te kunnen zeggen als er konkreet middelen worden verboden en zover is het nog niet. Als het zover is heeft hij er vertrouwen in dat industrie en kwe kers de telers niet in de steek zullen laten. Bij de bestrijding van ziekten wil hij zelfs iets toegeven op de op brengst. "Dat kost minder middel en door dichter bij de markt te ko men kunnen de prijzen vriendelijker worden". Problemen ziet hij bij de onkruidbestrijding, want arbeid is duur. "Maar er zijn altijd nieuwe ontwikkelingen geweest en ook de ze zullen we wel weer de baas worden". Johan Wierenga Bovendien werkt dit kostenverho gend, waardoor de toch al slechte resultaten nog beroerder worden. Bosker vindt dat de standsorganisa ties er meer aan zouden moeten doen. "Maar ja, de boeren hebben de verkeerde naam hè. In feite zegt de politiek 'hou maar op en laten we alles maar importeren'. Maar dat is pas echt slecht. Je wordt afhanke lijk en bovendien is elk dubbeltje dat we naar het buitenland brengen zonde. De industrie en Amerika heb ben dan hun zin. Maar we worden niet geloofd, jammer", besluit hij zorgelijk. Geen alternatieven Zijn streekgenoot uit Finsterwolde, de 27-jarige H.E. Waalkens, teelt op de zeer zware klei van het Oldambt alleen granen en een beetje luzerne. Waalkens heeft op zich niet zoveel problemen met het uit de handel ne men van een aantal middelen. "Maar", zegt hij, "er moeten na tuurlijk wel net zulke goede vervan gers zijn. En ze zijn er misschien ook wel, maar ze worden zo moeilijk vrij gegeven. De toelatingskommissie heeft overal wel erg lang werk mee". De Finsterwoldse boer is bang dat de industrie kopschuw wordt en het bijltje er bij neer gooit. "Zeker omdat de mensen die het moeten beoordelen er geen ver stand van hebben en in de praktijk nog nooit met de middelen hebben gewerkt". De heer Jan Loman (41) uit hét Drentse Schoonoord teelt op zijn 52 ha groot bedrijf vooral zetmeelaar- dappelen en bieten. "Zolang er geen goede alternatieven zijn kun nen we de nu bestaande middelen niet missen", valt hij met de deur in huis. "En ik weet nog zo net niet of die nieuwe middelen tijdig beschik baar zijn. Verbieden is gemakkelijk. Maneb zou er dit jaar voor het laatst zijn, maar ik heb van een goed alter natief nog niet gehoord. De politiek stoot al te gemakkelijk middelen af. Ook het verbieden van middelen te gen het doodspuiten van poters en het ontsmetten van de grond (hal vering van het middelengebruik) vervult hem met zorg. "We moeten straks maar zien of er tijdig nieuwe middelen zijn en hoe ze werken. Een onzekere tijd, ik ben er niet gerust op. Laten de standsorganisaties zich samen met de industrie maar eens harder op gaan stellen", verzucht hij. CTB traag De heer J. van Staalduinen uit Nieu- wolda heeft wel begrip voor het in gang gezette saneringsbeleid in het kader van het Meerjarenplan Ge wasbescherming. "Er is op dit ge bied nog wel het een en ander te verbeteren. Uiteraard moeten de vervangende middelen gelijkwaar dig zijn". Wel heeft hij staatssekre- taris Gabor op een vergadering van de Groninger Mij gevraagd de toela ting van nieuwe middelen te ver snellen. "Als we de industrie mogen geloven dan liggen er genoeg alter natieven op de plank, maar worden ze om duistere redenen tegenge houden. Daar ligt het cruciale knel punt. We willen wel overschakelen. Ook al zouden de nieuwe middelen iets duurder zijn, maar dat hebben we natuurlijk liever niet". Jan Hoogland uit St. Annaparochie teelt op de zavelgrond van het 80 ha grote bedrijf aardappelen, bieten en granen. Ook hij maakt zich zor gen over de trage manier van wer ken die de Commissie Toelating Bestrijdingsmiddelen demonstreert bij het screenen en toelaten van nieuwe middelen. "De animo van de industrie wordt er niet groter op", vreest hij. "En het is juist de in dustrie die een aantal goede alterna tieven aan zal moeten dragen". Hoogland is er overigens voor om een aantal schadelijke middelen uit de roulatie te nemen, mits tijdig vol doende alternatieven geboden wor den. "Gezien het grote praktische belang is een absolute voorwaarde dat dit afgewogen en zeer zorgvul dig gebeurt. Wat we hebben dat kennen we en de werking onder verschillende omstandigheden is bekend. Wat nieuwe middelen doen weten we niet". De Friese akker bouwer dicht de ambtenaren ook weinig praktische kennis toe. Op het ministerie zitten ze achter het bu reau maar zij werken er niet mee. Hoogland vindt ook dat weer de landbouw het zwaarst wordt aange pakt, terwijl er andere knelpunten zijn die evenzeer schade aanrichten maar uit ekonomisch belang ontzien worden. "We willen wel", besluit hij, "en we gebruiken zo weinig mo gelijk, maar we kunnen er niet zonder". De heer J. Vogelaar van Aardappel- handel Verhagen uit het West- Brabantse Dinteloord verwacht dat de omschakeling op nieuwe midde len een hele klus wordt voor de boe ren. De firma wordt met name vanuit de Scandinavische landen gekonfronteerd met de eis dat op

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 18