Infiltratie zoet water in bodem alternatief voor beregening Zoet water voor landbouw uit rioolwaterzuivering is mogelijk Veelbelovende proef op Tholen Studie op Zuid-Beveland: maaiveld VERWACHTE GRONDWATERSTANDEN TIJDENS INFILTRATIE. CL -OJD \GR0ND WATERS TANDEN BUITEN INFILTRATIE. NORMALE ZUIGORAINS,, 16 Zoet water wordt in de zuidwestelij ke akkerbouw met een kroon tjespen geschreven. Het is, zo lijkt het, de toverformule om als boer te kunnen overleven. Maar terwijl he melwater gratis uit de lucht komt vallen, kost zoet water altijd nog een flinke bom duiten. Het moet tenslotte van ver komen. Om de ge wassen te kunnen beregenen, moet de kraan heel wat uurtjes open. En intussen tikt de meter door Kan zoet water goedkoper worden gemaakt voor de boeren? Met deze vraag heeft het voormalige hoofd van de technische dienst van het waterschap Tholen, ing. M.J. Guil- jam, zich intensief bezig gehouden. Guiljam ging in januari 1990 met de vut, maar het zoete water liet hem niet met rust. Uit hoofde van zijn functie was hij nauw betrokken bij het zoetwaterplan voor Tholen. Hij is er nog steeds trots op dat het plan erdoor gekomen is en dat de Thoolse boeren straks over zoet wa ter kunnen beschikken en zich op die wijze perspectieven hebben ge schapen. Na zijn aktieve loopbaan bij het wa terschap heeft Guiljam dus bepaald niet stil gezeten. Het moet volgens hem mogelijk zijn een goedkoper al ternatief te bedenken voor berege ning van de gewassen. Beregenen heeft immers het nadeel dat het verschillende malen moet worden herhaald en vaker moet gebeuren dan in feite voor de gewassen nood zakelijk is. Er gaat dus veel kostbaar water verloren. Octrooi Guiljam heeft een systeem bedacht, waarbij het zoete water wordt geïn filtreerd in de grond. In plaats van beregening van bovenaf worden van onder af de wortels van de planten bevochtigd. De voormalige water schapsman wil nog niet spreken van het 'ei van Columbus', maar heeft goede moed dat zijn oplossing uiteindelijk een goede kans van sla gen zal hebben. Hij heeft inmiddels octrooi aangevraagd op zijn uitvin ding en bovendien een samenwer kingsovereenkomst gesloten met het bedrijf Scaldis BV te Borssele, dat gespecialiseerd is in het aan brengen van drainage. Directeur van dit bedrijf is J.M. Besuyen, die jaren lang leiding heeft gegeven aan de Zeeuwse Bouw- en Wegenbouw Mij. b.v. Het koppel Guiljam-Besuyen is nu druk doende het systeem in de praktijk uit te testen, steun te vin den voor het project en de markt al een beetje te verkennen. Waterbes paring 'Het grote voordeel van ons systeem is, dat het een minimum aan waterverbruik kost en een maximum aan rendement oplevert', aldus Guiljam. 'Ik verwacht dat er een besparing van 75% op het wa terverbruik mogelijk is. Bij berege ning treedt immers altijd verdamping op. Bovendien kun je niet met één of twee keer berege nen volstaan. Je moet er mee door gaan. Daarnaast kunnen er via beregening ziektekiemen worden verspreid, de gewassen kunnen worden beschadigd en er kan struc- tuurbederf van de bouwvoor optre den. Al die nadelen zijn in ons systeem niet aanwezig. Bovendien is infiltratie beter voor het milieu. Je kunt het afstromende water weer opvangen en opnieuw gebruiken'. Hoe werkt het infiltratiesysteem in de praktijk? In de bodem wordt op ongeveer een meter diepte een bui zenstelsel aangebracht, voorzien van de noodzakelijke perforatie en ommanteling. Het water in het bui zenstelsel wordt onder druk ge bracht en vervolgens wordt via een sturingsmechanisme een constante hoeveelheid water in horizontale richting aan de bodem afgegeven. Hoeveel water er precies in de be- wortelingszone wordt gebracht is afhankelijk van bodemgesteldheid, soort gewas, weersomstandighe den e.d. en moet daarom worden gestuurd. De computer kan daarbij goede diensten bewijzen. Om de juiste dosering te kunnen bepalen is een aantal parameters nodig, waar mee bijvoorbeeld de vochtigheids graad van de bewortelingszone, de plaatselijke waterstand en de weersgesteldheid kunnen worden gemeten. Daarnaast moet uiteraard een goed functionerend drainage systeem aanwezig zijn, wat op de meeste percelen in het zuidwesten intussen het geval is. Twee proefvelden De werking van het infiltratie systeem wordt sinds kort op twee percelen in Tholen uitgetest. Dankzij tussenkomst van Scaldis bv hèeft buizenfabrikant Wavin te Harden- berg alle materialen gratis beschik baar gesteld. Dit bedrijf heeft daarmee zijn vertrouwen in het pro ject laten blijken. De proeven wor den genomen op een perceel van 0,75 ha aan de Oudelandseweg op Tholen en een evengroot perceel aan de Randweg in Poortvliet. Op het eerstgenoemde perceel wordt zoet water geïnfiltreerd, op het tweede leidingwater. In totaal zit er op de proefvelden 3.000 meter buis in de grond. De proeven zullen 2a 3 jaar duren. Infiltratie maakt het mogelijk ook meststoffen en/of gewasbescher mingsmiddelen toe te voegen. Bo vendien kan een gesloten systeem worden geïnstalleerd, wat niet al leen een optimale besparing van water oplevert, maar bovendien voorkomt dat meststoffen en resi duen van bestrijdingsmiddelen in het oppervlaktewater terecht ko men. Het duo Guiljam-van Besuyen wil het gesloten systeem al op korte termijn operationeel maken en aan bieden aan de glastuinbouw. Wat betreft de toepassingsmogelijk heden in de akkerbouw en (grove) tuinbouw zullen de praktijkproeven op Tholen moeten uitwijzen dat de theorie in de praktijk ook effectief werkt. Voor de uitvinder zelf zou een goed resultaat de kroon op het werk zijn. Hij noemt als voorbeeld de teelt van vroege aardappelen. Staat dit gewas een week te droog, dan heeft dit meteen effect op de kwaliteit en de kleur. Infiltratie kan hier de oplossing zijn. De zaadteelt daarentegen zal niet van het systeem kunnen profiteren, omdat het infiltratiewater daarvoor niet hoog genoeg komt. Hetzelfde geldt voor bepaalde tweede gewassen, zoals spruiten na vroege aardappe len. Voor veel andere gewassen, vooral in de grove tuinbouw, kan in filtratie wél een oplossing zijn. Kosten Over de preciese, kosten kunnen Guiljam en Besuyen op dit moment nog geen zekerheid geven. Ze gaan er van uit dat gemiddeld tussen de 2.000 a 3.000 meter buis per ha nodig zal zijn. Voor de drukopbouw op het te infiltreren perceel kan een verplaatsbare unit worden ingezet. Het initiatief is vorige week voorge legd aan de Commissie Waterbe heer en Ontzilting van de provincie Zeeland en daar positief ontvangen. Ing. Guiljam heeft in Scaldis BV een solide partner gevonden om het pro ject verder uit te werken. Op zijn beurt is directeur Besuyen blij dat de Thoolse ex-waterschapsman bij hem heeft aangeklopt. Het draina gewerk in de landbouw neemt af en daarom komt dit initiatief op het juiste moment. Scaldis neemt voor 50% deel in het verkrijgen van het octrooirecht op deze vinding. Het bedrijf beschikt over gespeciali seerde machines, die uitgerust zijn met laserapparatuur en de buizen sleuvenloos kunnen aanleggen. Van struktuurbederf van de grond is dus geen sprake. Ook dat voordeel maakt het infiltratiesysteem tot een veelbelovend project, dat een kans verdient. De rioolwaterzuivering in de Willem Annapolder op Zuid-Beveland. Het gezuiverde afvalwater van de ri oolwaterzuiveringsinstallatie in de Willem Annapolder op Zuid- Beveland kan mogelijk worden ge bruikt voor beregening in de akker bouw en fertigatie en nachtvorstberegening in de fruit teelt. Dit is de uitkomst van een on derzoek dat in opdracht van de Stichting voor Landbouwkundig Onderzoek in Zuid-Beveland is ge daan. De resultaten van deze studie geven aanleiding het onderzoek voort te zetten. Voor de financiering hiervan wordt een beroep gedaan op de herstructureringsgelden voor de akkerbouw. De verkennende studie is uitgevoerd door Hanneke Zuidema, studente van de Internationale Agrarische Hogeschool Larenstein in Velp. Haar rapport werd vorige week donder dag door de voorzitter van de SLO Zuid-Beveland, J. de Regt, aangebo den aan de dijkgraaf van het water schap Noord- en Zuid-Beveland, ir. RJ. Gruijters. De Regt onderstreepte bij die gelegenheid nog eens de noodzaak van het optimaal beschik baar zijn van zoet water. Dit om de omschakeling in de akkerbouw kan sen te geven. 'De landbouwpijp van Delta Nutsbedrijven kan op Zuid- Beveland niet iedere landbouwer van zoet water voorzien en is bo vendien voornamelijk interessant voor de fruittelers. Hergebruik van effluent van de zuiveringsinstallatie is een aanvullende mogelijkheid'. Niet uitgesloten Uit de studie van Hanneke Zuidema is gebleken dat toepassing van ef fluent voor landbouwkundige doel einden niet bij voorbaat uitgesloten is. Er moet echter nader onderzoek plaatsvinden naar het voorkomen van stoffen, die mogelijk een nadeli ge invloed kunnen hebben op de ge wassen. Het onderzoek van Zuidema was te beperkt om al te kunnen aangeven in welke mate het effluent nog zware metalen, PAK's en E.coli-bacteriën bevat. Als uit nader onderzoek blijkt dat het gezuiverde afvalwater zonder schadelijke gevolgen in de land- en tuinbouw kan worden gebruikt, dan zou bij een behoefte van 2 mm/d/ha ongeveer 600 ha kunnen worden beregend en/of gefertigeerd. Als slechts een kwart van de gewassen hoeft te worden beregend, kan ruim 2.000 ha grond profiteren van de zoetwateraanvoeruit de zuiverings installatie. De investeringen voor aanleg van een distributiesysteem zijn globaal becijferd op maximaal f 7.000,— per te beregenen hecta re. Hierbij zijn de kosten van buffer bassins, beregeningsinstallaties e.d. niet inbegrepen. Kwaliteit afvalwater In het kader van het onderzoek heeft de studente van de Agrarische Hogeschool in Velp een beperkt aantal gegevens verzameld over de kwaliteit van het gezuiverde afval water van de installatie in de Willem Annapolder. Zo is uit routinematig onderzoek gebleken dat het chlori degehalte in het algemeen voldoen de laag is om het water voor beregening te kunnen gebruiken, zij het dat rekening moet worden ge houden met incidentele pieken. Ook wat betreft het Ph-gehalte zijn er globaal genomen geen bezwaren. De gegevens over de zware metalen in het water zijn echter te summier om nu al een verantwoorde uit spraak over geschiktheid van het ef fluent te kunnen doen. Dat moet nader worden onderzocht, evenals de mogelijke aanwezigheid van ziek teverwekkers, PAK's, stikstof, fos faat en enkele andere stoffen. Overigens wordt in het onderzoeks rapport gemeld dat vorig jaar als ex periment effluent van de waterzuivering Camperlandpolder op Noord-Beveland voor beregening van gewassen is gebruikt. De bere gening is te kort geweest om er conclusies uit te trekken, maar de ervaringen waren positief: hogere fi nanciële opbrengsten en geen ziek ten in de gewassen. Ook in Noord-Brabant zijn positieve ervarin gen opgedaan met effluent. Hier ging het om fertigatie. Nader onderzoek Dijkgraaf ir. Gruijters zei in een reac tie op het rapport dat de samenle ving zich miljoenen guldens kan besparen als zowel het effluent als de slib van waterzuivering voor her gebruik zou kunnen worden aange wend. Nader onderzoek naar hergebruik van het effluent acht ir. Gruijters de moeite waard. Een be slissing over medewerking van het waterschap zal te zijner tijd in het bestuur aan de orde komen. Ir. Gruijters liet zich positief uit over het initiatief, maar waarschuwde voor te hoge verwachtingen. 'Het kan best zijn, dat we tot de ontdek king komen dat langdurige effecten van effluent schadelijk zijn voor mens en bodem. Maar mochten we uiteindelijk slagen, dan zijn de maat schappelijke baten groot. Zelfs wan neer daar een aanpassing van de zuiveringsinstallatie voor nodig is, zou dat wel eens de moeite waard kunnen zijn'.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 16