Veel belangstelling voor oogst- demonstratie bloemkool Tuinbouw In boomkwekerij steeds meer potten en containers Landbouwschap: Glastuinbouw erkennen als energie-intensief Veiling CHZ maakt kwaliteit herkenbaar Uitstekende kwaliteit bloemkool goed betaald Rabo-symposium over bloembollensector Brochure Abn-Amro over de teelt en afzet van groente 15 Ruim 100 bezoekers luisteren in de schuur van bloemkoolteler L Jo ziasse naar de uitleg van Ellen Klein van de DLV. Ruim 100 bloemkooltelers uit het hele Zuidwesten namen vorige week vrijdag deel aan de bloemkool- exkursie op het bedrijf van Leendert Joziasse in het Walcherse Seroos- kerke. De exkursie, waaraan ook een inpakdemonstratie was verbon den, was georganiseerd door veiling CHZ in samenwerking met de Zeeuwse Groentetelers Organisatie. leder jaar vindt een dergelijke bij eenkomst plaats, maar nog nooit zo vroeg in het jaar. ZGO-voorzitter Bert Sandee: "We houden deze ex kursie altijd alshet oogstseizoen een paar weken aan de gang is, zo dat ook de telers die net dat jaar zijn begonnen met bloemkool al wat oogstervaring hebben. Zij weten dan wat voor problemen zich bij de oogst voor kunnen doen, en weten daardoor waarop ze moeten letten. Een exkursie voor het oogstseizoen levert gewoon minder stof tot dis- kussie. En omdat we de laatste ja ren steeds vroegere rassen (hybriden) krijgen valt ook de exkur sie steeds eerder in het jaar. Vroeger hielden we die pas eind april/begin mei". De komst van de nieuwe en kwalita tief betere rassen heeft ertoe bijge dragen dat de belangstelling voor het telen van bloemkool toeneemt. Daarnaast is de teelt de laatste jaren goed gelukt, wat natuurlijk ook aan de populariteit ervan bijgedragen heeft. Jack van den Heijkant van De Abn-Amro bank heeft een bro chure samengesteld over de teelt en afzet van groenten. De voor aanstaande positie die Nederland in Europa inneemt wat betreft teelt en handel van groenten heeft de bank doen besluiten deze brancheschets te maken. In de brochure staat onder meer dat de teelt van vollegrondsgroenten veiling CHZ zei dat er wel markt- ruimte is voor een beetje uitbrei ding, er kan nog best wat bij. "Er is wel konkurrentie, met name uit Frankrijk, maar wij doen het ge woon beter dan de Fransen. Klasse I, daar moeten we het van hebben. We moeten de konkurrentie aftroe ven in de kwaliteit, niet in de kostprijs". Vanwege dat grote "belang van de kwaliteit gaat de veiling (verschil lend) gekleurde labels voor klasse I en klasse II gebruiken, zodat de bei de kwaliteiten goed herkenbaar zijn. Woensdag jl. zouden de gekleurde labels voor de Walcherse telers be schikbaar zijn, en de komende we ken ook voor de andere teeltgebieden, zodat vanaf ca. 20 april iedereen de gekleurde labels in huis heeft. Overigens is het de be doeling dat vanaf 1993 gewerkt gaat worden met insteeklabels, die aan de zijkant van de kist bevestigd worden. Van den Heijkant liet er al vast een zien, wat een van de aan wezigen de uitspraak ontlokte dat het er op begint te lijken dat de la bels straks nog mooier zijn dan de bloemkool. "Dan wordt het produkt in ieder geval prima gepresenteerd", aldus de veilingman. Ellen Klein van de DLV vollegronds- groente te Barendrecht gaf uitleg over de verschillende rassen, en hoe die het dit jaar doen. "De Pulsar is er nu bij de meesten wel af, nu komt de Arcade, maar die is in een aantal door akkerbouwers verder zal toe nemen. Ondernemers die met suc ces vollegrondsgroenten willen telen moeten snel op de wijzigende konsumentenvoorkeuren inspelen. Naast deze marktgerichte produktie is specialisatie in een beperkt aantal teelten belangrijk. Hierdoor kunnen de kosten zo laag mogelijk worden gehouden. gevallen nogal 'gaterig'. Of heeft u daar misschien andere ervaringen mee?", bracht ze de diskussie op gang. Ze gaf ook informatie over verschillende ziektes die in bloem kool kunnen voorkomen, zoals de schimmels valse meeldauw en My- cosphaerella, en over de bemesting. Een tip: "Het ras.Pulsar is erg vroeg, dus dat moet je ook vroeg be mesten, rond eind december/begin januari. Sommigen dienen de kunst mest zelfs al begin december toe. Dat vergroot weliswaar het risiko van vorstschade, maar daar is nu eenmaal niet aan te ontkomen. Als je het doet moet je het goed doen". Stevig inpakken De aanwezigen toonden een grote belangstelling voor de inpakde monstratie door Bert Sandee. Hij liet zien hoe je met enkele halen het blad eraf snijdt zodat er precies ge noeg aan blijft zitten om hem goed te kunnen verpakken. "Het is be langrijk dat je de kolen niet zelf vast pakt bij het in de kist leggen, je moet ze aan de zijkant 'in het blad' beetpakken, anders zie je dat later In vergelijking met vorig jaar is er op dit moment al veel meer bloemkool geveild. Bovendien is de prijs beter en ligt de sortering hoger, aldus Jack van den Heij kant van veiling CHZ. Onlangs waren er op de CHZ 194.000 bloemkolen geveild, terwijl dat er op dezelfde datum vorig jaar slechts 13.000 waren. De middenprijs vorig jaar be droeg 94 cent, nu is dat 137 cent. Dit laatste komt onder meer doordat er veel meer in klasse I valt (ruim de helft, tegen ruim een kwart vorig jaar), en de sotering beter is. Vorig jaar maakte de sorteringen 12 (of meer) per kist de helft uit van het aanbod, nu ligt die grens bij de sorteringen 10 (of meer) per kist. Gemiddeld zijn de kolen een halve sortering groter. "Het is een geweldige kwaliteit die we nu op de veiling krijgen", aldus Van den Heijkant. De Rabobank Nederland organiseert op dinsdagmiddag 14 april a.s. in het Handelscentrum van de Floriade een symposium onder de titel 'De internationale concurrentiekracht van de Nederlandse bloembollen sector'. Als sprekers treden op drs. H.H.F. Wijffels, voorzitter hoofddi- rektie Rabobank en J. van der Veen, voorzitter produktschappen voor siergewassen en groenten. Als nadeel van het uitwijken naar nieuwe tuinbouwgebieden signa leert Abn-Amro dat in sommige ge vallen de afstand tot de dichtstbijzijnde veiling te groot wordt. De kweker zou dan kunnen overgaan op kontraktteelt. Als de veiling niet adequaat op deze ont wikkeling inspeelt zou dit op termijn de positie van de veiling kunnen on dermijnen, zo schrijft de bank. toch aan de kool. Er moet zoveel blad rondom de kool blijven zitten dat je in ieder geval de bodem van de kist niet kunt zien, terwijl de ko len toch mooi tonen. En je moet ze stevig inpakken, niet te ruim. Dit laatste kan bovendien ook financieel aantrekkelijker zijn, want de prijsver schillen tussen de 8-en (acht in een kist) en 6-en (zes per kist) bedraagt soms maar een paar cent per kool, en de transportkosten zijn veel lager als er in elke kist twee kolen meer zitten. Dan kun je beter niet probe ren toch 6-en te krijgen door ze (te) ruim in te pakken". Van den Heijkant liet daarop volgen dat de veiling daar met de keuring ook op let, met als gevolg dat te los ingepakte kolen wat eerder een klasse lager terecht komen. Overigens adviseert de veiling om bloemkool niet meer met blad onder in de kist aan te leveren. De voor delen van het zonder blad aanleveren zijn groter dan de nade len, zo is gebleken, en het bevalt de kopers goed. De boomkwekerijsector in Neder land produceerde in het groeisei zoen 1991 meer dan 463 miljoen planten in potten en containers. De totale oppervlakte voor de teelt van boomkwekerijgewassen en vaste planten bedroeg in deze periode ruim 9.000 ha. Dit blijkt uit het on derzoek 'Boomkwekerijgewassen en vaste planten' dat in het afgelo pen najaar werd verricht. Ten opzichte van het vorige onder zoek, dat in 1988 werd gehouden, is het gebruik van potten en contai ners meer dan verdrievoudigd. Het totale areaal boomkwekerijgewas- De glastuinbouw moet worden er kend als energie-intensief. Omdat de Nederlandse regering dit voorals nog niet heeft gedaan, heeft het Landbouwschap hierover bij de Europese Commissie aan de bel ge trokken. De commissie moet name lijk binnenkort een uitspraak doen over de invoering van een Neder landse verbruiksbelasting op ener gie. In de regeling, die wordt ingesteld in het kader van de Wet al gemene bepalingen milieuhygiëne (WABMj, is een uitzondering voor zien voor energie-intensieve in dustrieën waarbij de glastuinbouw niet wordt genoemd. Volgens het schap voldoet de sektor echter wel aan alle eisen om als energie-intensief te worden aange merkt. Door ?o'n erkenning zouden de schadelijke ekonomische gevol gen van deze extra belasting voor de glastuinbouw beperkt blijven. De Oogstband Ondertussen was de andere helft van de groep de oogst aan het bekij ken. Dat vindt plaats met een oogstband. Normaal gesproken zijn er vijf personen betrokken bij de oogst, vier op het veld en een op de wagen. De bloemkool wordt al op het veld van het blad ontdaan, en vervolgens op de transportband ge legd. Leendert Joziasse staat meestal zelf op de wagen. Daar haalt hij eventueel nog wat blad van de kolen en legt ze in de verschillen de sorteringen in de kist. Er hoeft dus in de schuur niets meer aan te gebeuren. De snelheid en richting van de trek ker is vanaf de oogstband te rege len, er hoeft dus geen chauffeur op te zitten. De trekker staat niet in de versnelling. Er zit een hydromotor op - als extra door de fabriek aange bracht - die de trekker letterlijk in een slakkengang kan laten voortbe wegen. Voor hogere snelheden (bo ven 2,3 km/uur) moet de versnelling wel ingeschakeld worden. sen en vaste planten nam toe met 1.300 ha. In 1991 werd met name in de teelt van sierheesters en -coniferen veel gebruik gemaakt van potten en con tainers; tweederde deel van het to tale aantal betrof deze gewasgroepen. Verder werden pot ten en containers veel gebruikt voor de produktie van vaste planten (117 miljoen stuks). In oppervlakte vormden 'bos- en- haagplantsoen' en 'laan- en parkbo men' de belangrijkste teelten in de boomkwekerijsector, met respectie velijk 1.730 en 2.080 ha. verhoging van de WABM-heffing tot 2,4 cent zou voor de gemiddelde glastuinder een extra kostenpost met zich meebrengen van 6000 gulden op jaarbasis. Bij erkenning blijft de heffing beperkt tot 1,8 cent per kubieke meter gas. De regering heeft aangegeven die industrieën te willen erkennen die een hoge graad van energie intensiteit hebben en minstens 65 procent van hun produkten exporte ren. Met een gemiddeld aardgasver bruik van 100.000 kubieke meter per werknemer, een indeling in het grootverbruikerstarief voor aardgas- afname en een export van circa 75 procent van de produktie staat vol gens het Landbouwschap niets er kenning in de weg. Het Landbouwschap hoopt nu dat de Europese Commissie alsnog de er kenning van de Nederlandse glastuinbouw als energie-intensief bewerkstelligt. Joziasse is een van de eerste Walcherse bloemkooltelers met een oogstband.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 15