Uit de praktijk Jaarlijks rondje rond de kerk Eerste en tweederangs burgers Voorjaarswerk trekt meer dan demonstreren in Straatsburg Tolsma breidt uit KIEMLUST/GE POTERS Weersvoorspellers zitten er maar zelden naast Voorjaar 1992 belooft weinig goeds 12 Zo langzamerhand begint de WEST ZEEUWSVLAAMSE praktijk een beetje ongeduldig te worden. De goede voorspellingen die afgelopen weekend werden gedaan betreffen de het weer zijn vandaag al bij gesteld. Maandag viel er zelfs weer al een spatje en het is de vraag of we het deze week droog houden. Eind vorige week is er plaatselijk ook nog flink wat gevallen. De struktuur van de grond heeft flink geleden van de regenperiode, in februari viel de grond prachtig, dat is nu wel anders. .Vooral voor de zwaardere gronden betekent dit dat na de zaai nog snel een buitje nodig zal zijn. Voor de onkruidbestrijding in de granen is het nog wel wat koud, gezien de ontwikkeling van de onkruiden is het wel tijd om in te grijpen. De vroege zaai staat er goed bij, het nachtvorstgevaar is nog niet geweken maar wordt gelei delijk aan wel minder. De poters zijn de afgelopen week ook gearriveerd, er zijn mooie partijen bij. De slechte export heeft hier wellicht iets mee te maken. Als je dit jaar laat hebt gekocht zit je goed, een goedkope start. Helaas zal dit wel tot extra uit- plant leiden is de verwachting, maar of dat de bewaar- en renteverliezen kan goedmaken is de vraag. De kiemlust speelt hier en daar ook een rol. Uit de landinrichtingsgebieden ko men nog steeds wat onrustgelui den. Deze komen deels voort uit het feit dat iedereen beste grond inle vert, maar in zijn toedeling wel min punten ziet. Een belangrijker oorzaak is de opdeling in de kleine blokken waardoor te veel knelpun ten niet opgelost kunnen worden. Bovendien maken de grote natuur- claims met name in Aardenburg een voor de landbouw aantrekkelijke verkaveling bijna onmogelijk. Zoals onlangs reeds geconstateerd, gaan de onderhandelingen over de landbouwprijzen weer zijn gang. De nodige beleidsaanpassingen in ver band met de overschotten blijven ook aandacht vragen, waarbij steeds nieuwe onrustgevende stel lingen worden geponeerd, de drei ging boven de suikermarkt bijvoorbeeld, of de subsidievrije landbouw van Van Noord. Het blijft één negatieve benadering, positieve verhalen worden stelselmatig onder tafel geveegd en het jaarlijkse, door de Copa georganiseerde rondje rond de kerk, brengt daar geen verande ring in. Het heeft er alle schijn van dat het kalf eerst (weer) verdronken moet zijn voor de put gedempt zal worden. Mogelijk plaatselijk een regen- of onweersbui, luidde het weerbericht de vorige week. En dit bleek te klop pen, vooral het plaatselijke karakter. Zo kon het gebeuren dat in een klein gebied als het LAND VAN AXEL er hier of daar zo'n 20 mm regen viel. Enkele kilometers verder ging het voorjaarswerk gewoon door. Dat betekent dat op sommige plaat sen het zo vroeg begonnen voorjaar alsnog toch vrij laat gaat worden wat betreft het zaaien of planten. Althans voor enkele produkten. Maar nu zijn de berichten voor de komende tijd wat beter. De tempe ratuur zal stijgen en dan trekt het meer om de akker op te gaan. Ook loopt er al wat vee buiten en dat zal zeker met wat warmer weer sterk toenemen. De Europese landbouworganisaties houden zich druk bezig met de pro blemen in de landbouw i.v.m. het Europese landbouwbeleid en (de pe rikelen rond een GATT-akkoord. Ook in onze kring is geprobeerd om eventueel een bus uit Zeeuws- Vlaanderen naar het Franse Straats burg te laten rijden, waar maandag jl. de grote COPA-demonstratie plaatsvond. De animo om mee te gaan was al zeer miniem en de weersverwachting in aanmerking genomen is de rit maar afgelast. Dat die animo zo klein wordt is niet te verwonderen. Immers, het resul taat van dergelijke boerende- monstraties is uitermate klein en zelfs dan nog niet altijd aantoon baar. Daarbij komt nog dat de eigen Nederlandse organisaties in feite steeds verder van het gewone lid komen af te staan. Het gewone lid kan maar moeilijk vatten dat de Mede als gevolg van een steeds toenemende vraag naar mechani sche koeling in de akkerbouw heeft Tolsma Techniek uit Emmeloord fors uitgebreid. Bij de produktiehal en het magazijn, samen 1650 vierkan te meter groot, is in totaal 1575 vierkante meter bijgebouwd. Daar naast is er een volledig nieuwe koe- lafdeling gerealiseerd, waarin koelunits en droogapparatuur wor den gemaakt. Boven de koelafdeling is een nieuwe testkamer gesitueerd, die tweemaal zo groot is als de vorige ruimte. Landbouwschapsheffing 4% om hoog moet. En dat tengevolge van een maagdelijke samenwerking van de 3 CLO's de kontributie per lid ook omhoog moet, al is dit dan maar één gulden per lid. We moeten wel erkennen, dat we die ene gul den toch wel over moeten hebben voor de noodzakelijke samen werking. Dat ligt anders met het al op voor hand gedane bod ten bedrage van 6 miljoen, door het Landbouwschap, om het Meerjarenplan Gewasbe scherming van de regering wat af te zwakken. Die 6 miljoen zal, wan neer het plan door de regering en Kamer wordt overgenomen, door de boeren middels een heffing moeten worden betaald. En zo gaat de kostenstijging maar door. En de in komens (of zijn het nu de in komsten?) van de akkerbouwers m.n. nemen steeds af. Doch niet al leen de akkerbouw maar ook de an dere sektoren komen voor steeds hogere kosten en lagere bedrijfsin- komsten te staan. Ook de organisaties en het Land bouwschap zullen toch eens moe ten inzien dat het acceptatievermogen van de leden niet onbeperkt is als het om kontri butie of heffingverhoging aankomt. Laten we hopen dat ook bij aan staande samenwerkingsvormen van organisaties of maatschappijen dit streven overeind blijven zal. Bij dit schrijven zijn we ook op SCHOUWEN-DUIVELAND in begin april terecht gekomen. De zaai- en pootwerkzaamheden liggen nog steeds stil, maar bij de verwachte weersomstandigheden zou het deze week best wel eens druk kunnen worden. De eerst gezaaide bieten (zo'n vier weken geleden) komen uit de grond, met dit koude weer is het een treurig gezicht en menigeen ziet men op de knieën over het land krui pen. De plantuien gaan plaatselijk rijen en geven een groen beeld. An ders is het bij de vroeg gezaaide ui en, doordat de meeste percelen nogal slempvorming vertonen. Op de latere gronden vooral in Schouwen moet nogal wat kunst mest gestrooid worden. Ondanks dat men de kunstmestgift op de tar we aan de matige kant heeft gehou den staat ze er op de meeste plaatsen zwaar op. Men zal met de tweede gift ook op moeten passen, zodat het gewas niet te zwaar wordt. In de veehouderij gaat alles z'n gangetje, de voorraad ruwvoer is over het algemeen wat kleiner dan andere jaren, terwijl er nog zeer wei nig gras in de wei staat. Ik heb me laten vertellen dat binnenkort een groot gedeelte van de melk op Schouwen-Duiveland naar een Bel gische fabriek geleverd gaat wor den, waardoor Melkunie (Campina) nogal wat liters melk verspeelt. Ve len zijn niet gelukkig met het al maar vergroten van coöperaties. De zaak wordt zo ondoorzichtelijk, dat het gewone lid totaal geen grip meer heeft op het beleid van de coöperaties, terwijl de uitbeta- lingsprijs van de grotere bedrijven zeker geen schoonheidsprijs verdient. Deze week was er een inspraakpro cedure van het bestemmingsplan van de gemeente Duiveland. Vele landbouwers konden constateren dat er op hun bedrijf bijna niets meer mag. Als het huidige land bouwbeleid doorgezet wordt moet men constateren dat kleinschalige akkerbouw een aflopende zaak wordt. Juist in de gemeente Duive land zijn nog veel bedrijven die klei ner zijn dan 25 ha. Deze bedrijven hebben verschillende mogelijkheden om hun bedrijf te vergroten, name lijk door intensieve veehouderij, het bouwen van kassen of recreatie. Voor die bedrijven die ëen ALN (N is natuur)-bestemming hebben wor den al deze zaken bijna onmogelijk gemaakt. Deze ondernemers wor den in feite brodeloos gemaakt, ter wijl de waarde van grond en gebouwen in die gebieden snel daalt. Het is toch eigenlijk diep treurig dat buitenstaanders (bijvoorbeeld ge meenten, provincie, ZMF) een claim op iemand z'n eigendom kunnen leggen, waardoor men enerzijds zo veel beperkingen opgelegd krijgt dat men nauwelijks z'n beroep nog kan uitoefenen, terwijl anderzijds de waarde van grond en gebouwen ook nog eens onderuit gehaald wordt. Daarbij komt ook nog eens dat juist deze bedrijven dicht bij kre ken of bos al jarenlang veel schade ondervinden van de rotzooi die de buurman (dikwijls Staatsbosbeheer) veroorzaakt. Massa's onkruidzaden De aardappelpoters staan op het erf. Hopelijk kunnen ze gauw de grond in, want ze zijn behoorlijk kiemiustig, aldus een van onze prak tijkschrijvers. De structuur van de zandgrond in WEST BRABANT ZUID verkeert in optimale staat. Bij de zaaibedberei- ding valt de grond eerder te fijn dan te grof. Een werkgang met een ver- kruimelrol is meer dan voldoende. Dat de grond uiterst los en fijn valt kan straks weer problemen geven bij de suikerbieten. Na het zaaien van de bieten is het gebruik van drijfmest om stuiven te voorkomen niet meer toegestaan. leder jaar weer is er op zandkoppen stuifschade te constateren. Ver schillende telers hebben om dit te voorkomen plaatselijk gerst inge zaaid. Waar vier weken geleden sui kerbieten met gerst zijn gezaaid is het resultaat al duidelijk te zien. De gerst groeit veel sneller dan de bie ten. Deze methode vraagt wel enige extra arbeid, maar is toch een goed alternatief. Alleen het doodspuiten van de gerst zal de grootste kosten post zijn. Bij bloembollen wordt ont heffing gegeven om na het planten drijfmest te gebruiken. Waarom val len suikerbieten daarbuiten, vragen telers zich af. Dit is een duidelijk voorbeeld van meten met twee maten. Een klein complimentje is op zijn plaats voor de weersvoorspellers. Tot nu toe hebben zij er in 1992 nog zelden naastgezeten. Wat verschil lende Brabantse boeren opvalt is dat de weerberichten van de NOS en BRT elkaar niet veel meer ontlopen. In het verleden kwam het veelvuldig voor dat de BRT bijv. 6 graden hoger voorspelde dan hun Nederlandse collega's. Veel mensen in het zuiden van Nederland, die min of meer van het weer afhankelijk zijn, luisteren of kijken naar allebei de weerstations. Nu vrijwel iedereen de beschikking heeft over teletekst is pagina 705 van de NOS en pagina 304 van de BRT dagelijks actueel. Bij veel men sen leeft de gedachte dat voor Bra bant- het weerbericht van de BRT de juiste is. Dat is volgens-degenen die al lang dagelijks beide getallen in toetsen niet meer het geval. Er zit vrijwel geen verschil meer in de weersvooruitzichten. Opvallend is wel dat de NOS vaak een dag voor ligt op de BRT. Niet zelden laat pagi na 304 van de BRT zien dat wegens gebrek aan personeel de voorspel ling is opgeschoven. Een logische gedachte is dan dat onze zuiderbu ren rustig wachten totdat het KNMI in De Bilt haar werk heeft gedaan. Na enige bijschaving, om het niet al te veel te laten opvallen, komt dan op 304 de verwachting voor de ko mende dagen. In de praktijk zal het zo wel niet werken maar" toch zijn vraagtekens op zijn plaats. waaien op de naastgelegen landerij en en vele gewassen (erwten, wit lof, graszaad, enz.) kan men niet meer verbouwen omdat ze door het wild dat uit de bossen komt worden opgevreten. Zo betaalt de boer twee keer het gelag. Ik krijg steeds meer het idee dat men in Nederland eerste- en twee derangs burgers heeft, danwel boe ren en burgers. En één ding is een troost: als het boeren niet meer gaat (of onmogelijk gemaakt wordt) wil de ZMF de grond wel voor een koopje overnemen. Het is begin april en het blijft nog rustig op de boerenerven in het LAND VAN ALTENA en BIES- BOSCH. De koeien blijven binnen, de landbouwmachines staan nog in de schuur, het bietenzaad zit nog in de zak en de aardappelpoters staan op het erf en moeten nog heel wat bijkomen in temperatuur vanwege de koeling. Al met al is het een troosteloos begin van het zaai- en pootgoedseizoen. Vele percelen, die reeds zijn ingezaaid, maken ook geen mooie indruk. De grond is erg toegeslagen en er bevinden zich ve le plassen op, wat gepaard gaat met slechte struktuur. Maar ook op andere gebieden, bij voorbeeld de prijsstelling van onze gewassen, is er weinig aanleiding de toekomst met vertrouwen tege moet te zien. Vanuit Den Haag wor den ons allerlei verordeningen opgelegd. Het is haast onvoorstel baar dat zoiets in ons eigen Neder land kan gebeuren. Het is daarom geen toeval, dat de boeren in ver scheidene streken zich gaan roeren. Bepaalde regio's hebben een mest probleem en dat moeten we zelf maar zien op te lossen, omdat ande re streken in ons land daar niet mee te maken hebben, zo luidt hun rede nering. In ons gebied is er geen mestoverschot, maar wel een tekort. De veel geprezen mestinjectie komt ook weer op losse schroeven te staan. Volgens sommigen is de uit spoeling groter en de kans op kop- ziekte neemt toe, maar het stankprobleem is er wel mee op gelost. De aardappels zullen dit jaar een groot areaal hebben volgens de prognose van de handel. Naast het Bintje zullen nog andere rassen uit- gepoot worden, waarbij de A.M. rassen een grotere oppervlakte zul len gaan beslaan. Melkveehouders zullen dit jaar geen korting krijgen op hun melkquotum. De afzet van melkprodukten is hoopgevend, vooral de kaasafzet is tot grote hoogte gestegen, wat ten goede komt aan de uitbetalingsprijs van het produkt melk. De handel in nuka's en de verdere uitstoot van de veehouderij zijn niet zo best. En als men hoort, dat er zoveel in de koel huizen is opgeslagen is er geen ver betering te verwachten. Fruittelers, die dit jaar een berege- ningsinstallatie hebben aangelegd, hebben de voorbereidingen afge rond met het plaatsen van pompen en een damwand. Dan moet men proefdraaien om te kijken of het aan de gestelde eisen voldoet, want bij goede aanwending zijn er wel resul taten te verwachten. Het is te ho pen, dat dit jaar de vorstschade nihil zal zijn, zodat de fruitteler zonder beregeningsinstallatie ook een goe de oogst mag verwachten. AT-congres over kwaliteitszorg Het Akker- en Tuinbouwcongres wordt dit jaar gehouden op dinsdag 16 juni te Wageningen. Het thema van het congres is: 'Integrale kwali teitszorg in de plantaardige sektoren'.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 12