iiitdiJiilitiAbiiiiin m wiiiiiiiBniiiiiiiiii min ■■■niii/iii Vroeg of laat geeft weinig verschil in opbrengst Nieuwe teelten nemen nog bescheiden plaats in Hoe lang is de landbouw nog kop van jut? Landbouw en natuur hebben elkaar nodig! Toen eind februari begin maart de eerste zaaimachines in het land kwamen leek het erop dat we een vroeg voorjaar zouden krijgen. Op WEST-ZUID-BEVELAND is toen ook al het een en ander gebeurd. De zo mergranen zijn in die tijd gezaaid en kleuren de akkers reeds groen. Ook zijn er wat andere gewassen ge zaaid, o.a. uien, en een enkel per ceel bieten staat ook reeds boven de grond. De laatste dagen zag 's morgens het gras wat wit, maar het lijkt erop dat de bietenplantjes die reeds bo ven staan daar geen schade van hebben. Nu is het, wanneer ik dit schrijf op 7 april, al een paar dagen droog en aarzelend wordt weer een aanvang gemaakt om de werk zaamheden op het land voort te zetten. Voorzichtigheid is geboden om niet te vroeg te beginnen en daardoor de struktuur te verknoeien. Grote ver anderingen in het bouwplan ten op zichte van voorgaande jaren zullen er niet zijn. Er zijn de laatste jaren wel wat teelten op kleine schaal bij gekomen, zoals wat grove groenten, zwarte bessen en dit jaar ook cicho rei, maar alles bij elkaar betreft het toch maar een bescheiden opper vlakte. We hebben ook de indruk dat er wel wat uitbreiding in de fruitteelt is gekomen in ons gebied. Nu hebben we hier van oudsher een behoorlijk areaal fruit. De afgelopen twee jaar is hier ten opzichte van andere streken minder schade van de nachtvorst opgetreden, waar door nogal wat fruittelers kunnen terugzien op een paar oogsten met goede financiële resultaten. Momenteel is de aanleg van de zoetwaterpijp een eind gevorderd. In de naaste toekomst is het mogelijk om hierop aan te sluiten. De prijs is zodanig dat het enkel voor druppel- bevloeiing of meer intensieve teel ten rendabel zal zijn om daar gebruik van te maken, toch verruimt het de mogelijkheid om te intensive ren. We vinden dit een goed initia tief van de Delta Nutsbedrijven. Misschien dat in de toekomst dit ook kan bijdragen om glastuinbouw in ons gebied te krijgen. Voor dat zover is zal er echter nog wel wat meer moeten gebeuren. Als over enkele weken de fruitbo men in bloei staan kan ik een ieder aanbevelen om eens een kijkje te komen nemen en vooral de zak van Zuid-Beveland is dan zeker een be zoek waard. De laatste weken zit er weinig schot in het voorjaarswerk. Na een aarze lend begin eind februari begin maart heeft ook in WALCHEREN de regen röet in het eten gegooid wat het zaaien en poten betreft. Intussen gaat de tijd door en als u dit leest is het bijna half april. Drogen doet het momenteel weinig. Het wordt geen vroeg voorjaar meer, maar dat zegt op zich weinig over het groei seizoen. ledereen kent wel de voorbeelden waarbij een vroege en een late zaai- periode in twee verschillende jaren weinig of geen verschil in opbrengst gaf. Nog steeds geldt: niet eerder beginnen dan wanneer de grond daartoe bekwaam is. Het ene jaar is dat in maart, dan weer eind april of nog later. Wel worden momenteel een aantal percelen groen van het aanwezige onkruid. Een bespuiting vooraf gaand aan een grondbewerking is dan bijna altijd noodzakelijk. Op klein onkruid kan dit echter met een lagere dosering. Mechanische on- kruidbestrijding bij de zaaiberijding valt bijna altijd tegen; of men moet de grond te diep bewerken, of het onkruid blijft vaststaan wat later weer extra werk of een extra bespuiting ten gevolge heeft. Bo vendien is dit grote en afgeharde onkruid later moeilijker dood te krijgen. Bij sómmige veehouders lopen de koeien overdag al weer buiten. Gras is er genoeg. Maar gezien de regen van de laatste tijd laat de draag kracht van de zode hier en daar nog wat te wensen over. Daardoor is de kans op vertrappen aanwezig. Win tervoorraad is er nog voldoende zo dat de noodzaak om (te) vroeg te weiden niet zo erg groot is. Als het weer meezit zal er in april zeker nog gemaaid of gekuild worden. Het grasland heeft deze winter niet ge leden. De zode staat vol en dat be looft een goede opbrengst van de eerste snede. De afdelingsvergadering van Campi- na Melkunie was goed bezocht. De opbrengstprijs van de melk over 1991 is ongeveer gelijk aan die van het jaar daarvoor. Gezien de inflatie, de kostenstijging (denk aan de mi lieukosten) in wezen een inkomens achteruitgang, gemiddeld genomen. Een schrille tegenstelling met de eisen die worden gesteld door de vakbonden bij de zuivel CAO-onderhandelingen. Overigens heb ik de indruk dat de gewone melkveehouder het hele Campina Melkunie-gebeuren, maar nauwe lijks of helemaal niet meer kan over zien. Het is meer een kwestie van geloven en vertrouwen geworden dan van doorgronden. De presenta tie van de jaarcijfers had beter ge kund. Met name de verstaanbaarheid en de uitleg liet wat te wensen over. De bijeenkomst in onze kring over integratie van vrouwen binnen de ZLM was goed bezocht. Helaas be stond maar een kwart van de aan wezigen uit vrouwen. Na de diverse inleidingen volgde een levendige en soms felle discussie waarbij de con tributie, het gezinslidmaatschap, het kiezen en gekozen worden van vrouwen in diverse bestuursorga nen van de ZLM aan de orde kwa men. Informatief was het een geslaagde avond. We zien met be langstelling tegemoet hoeveel da mes zich werkelijk als ZLM-lid zullen aanmelden. Vorig jaar is het Voorontwerpplan 'landinrichting Walcheren' versche nen met daarna een inspraakronde in het gehele ruilverkavelingsgebied. Als vervolg op de inspraak is nu het concept-ontwerpplan door de land inrichtingscommissie afgerond. Dit ontwerpplan gaat nu naar de CLC ter goedkeuring waarna het aan Ge deputeerde Staten wordt aangebo den. Vervolgens wordt het ter visie gelegd en kunnen bezwaren tegen het plan worden ingediend. Wellicht dat dit plan komende winter weder om in het gebied kan en zal worden toegelicht. Toch weer een stapje vooruit op het lange moeizame land inrichtingspad. Nadat het zo'n week of vier te nat is geweest om op het tand wat te kunnen doen is deze week de voor- jaarsdrukte op de zuidwestelijke akkerbouwbedrijven goed losgebarsten. Volgens enkele praktijkschrijvers is het nu -begin april- de ideale tijd om gewassen te zaaien en te poten. We hopen nu toch te kunnen begin nen met onze voorjaarswerkzaam heden in de NOORD-WESTHOEK. We zitten tegen half april aan en el ke dag dat het later gaat worden telt voor vele gewassen. Zo rondrij dend is er wel wat, maar nog niet echt veel gebeurd. Ook buiten onze kring is er nog niet veel gebeurd. Wel overal het vertrouwde beeld van deze tijd: wagens met zakjes pootaardappelen en los op de wa gen. Dat vereist de zaak goed in de gaten te houden, vooral als het pootgoed los in afgesloten kippers ligt kan er bij veel schotvoorziening broei ontstaan. De wintertarwepercelen staan er prima bij evenals de meeste gras zaadpercelen. Vroeg gezaaide zo- mertarwe en gerst staan prima boven ondanks de wat gele kleur vanwege de kou. Jammer, die plek ken met water erop. Met de struk tuur daarvan is het van de zomer weer gebeurd. De eerste erwten ko men ook boven en niet te vergeten de eerst gezaaide bieten. Ze zullen dadelijk wel voorliggen op de op de klei nog te zaaien bieten. Als het blad aan de bomen komt en de temperatuur is goed, dan ga je er weer echt zin in krijgen. Geen tijd meer voor het alledaagse geleuter en de poppenkast van het wereld gebeuren. Bent u ook als supporter mee naar Straatsburg geweest van wege de oproep van het COPA? El ke keer weer proberen iets te bereiken vraagt veel inzet en denken in positieve zin. Jammer dat toch de match verloren wordt. Het is anders dan bij de vakbonden. We weten al lemaal hoe die te werk gaan en met positief resultaat. Hoelang worden we nog als de kop van jut gebruikt? leder slaat en beukt in onze richting en nog steeds worden hamers en mokers aange dragen om ons als bedrijfstak te tref fen. Maatregelen te over. Verordeningen en niet te vergeten de heffingen waarvan de ene na de andere opgelegd zal worden. Dat wordt ons in het vooruitzicht gesteld, zelfs van binnen de be drijfstakken. Hoe lang is dit nog te tolereren en wie durft echt te zeg gen: tot hier toe en niet verder? 't Wordt hoog tijd dat in deze orde op zaken wordt gesteld. En niet de rich ting uit die we echt geen van allen willen. Onze leden gaan zich grim mig opstellen, ook in de andere lidstaten. Met name onze oosterbu ren, want die zitten toch al moeilijk i.v.m. de hereniging met de voorma lige DDR. Velen denken in het ongerede te ra ken met het omschakelen van het ene naar het andere produkt, zoals bijv. de akkerbouwmatige tuinbouw. Nu heeft men het weer over kuiken- mesten en andere takken in de bio- industrie. Alternatief boeren, dat zou het moeten worden. Gelooft u echt in extra prijsvorming? De meeste handel wil winst, ongeacht wat er in het zakje zit (de goede niet te na gesproken). Het van de hak op de tak springen kost de meeste tijd en geld. Hopen de op een goed bouwplan met niet te veel vraagtekens vanwege rende ment en opbrengst wens ik u toe dat voor de Pasen alle voorjaars werkzaamheden weer achter ons liggen. En verder een goed groeisei zoen, dat nu eens niet vanuit Brus sel is te regelen. Voor de akkerbouw en de gespe cialiseerde veehouderij is veel grond nodig. In verband met de mestproblematiek (milieumaatre gelen) wordt de grondbehoefte voor de intensieve veehouderij en de melkveehouderij groter. Glastuinbouw en vollegronds- groenteteelt vragen relatief wei nig grond. De vraag naar grond zal blijven. En a/s het Natuurbe leidsplan wordt uitgevoerd wordt, afhankelijk van het be schikbaar stellen van financiën door de overheid, die vraag zelfs groter. De landbouw is de donor voor deze schaarse grond. De span ning op de grondmarkt zal door het Natuurbeleidsplan steeds groter worden wat een stijging van de grondprijs tot gevolg zal hebben. Aan de andere kant zal door het niet aanwezig zijn van opvolgers op verschillende be drijven of om milieutechnische dan wel ekonomische redenen het aanbod van grond eerder toenemen dan verminderen. Wellicht is het goed voor 'de landbouw' en 'de natuur', vraag en aanbod van grond op elkaar af te stemmen, opdat door uit voering van het Natuurbe leidsplan de bedrijven niet worden versnipperd. Buitenstaander gelooft niet dat een Natuurbeleidsplan uitge voerd kan worden middels ont eigening zoals wordt voorgesteld in de te wijzigen Landinrichtings wet, en ook buiten verkavelingen om. Zo'n voorstel zal de positieve houding van de boeren noch voor herinrichting noch voor ruil verkaveling noch voor het Na tuurbeleidsplan bevorderen. Onteigening maakt een zeer om slachtige procedure noodzakelijk en de kosten vallen aanzienlijk hoger uit. Naar mijn overtuiging biedt de ruilverkaveling goede mogelijk heden om een Natuurbeleidsplan te realiseren op vrijwillige basis. De landbouw zal er geen be zwaar tegen hebben dat gronden die minder geschikt zijn voor de landbouw aan de agrarische be stemming worden onttrokken, mits de beëindigers het geld krij gen waar ze recht op hebben en de blijvers er andere goed verkavel de percelen voor terug krijgen. Een boerderijverplaatsingsregeling is hierbij broodnodig. Dit kan gereali seerd worden door vergroting van de aankoopmogelijkheden voor Bureau Beheer Landbouwgronden. Wellicht is een provinciale of lan delijke grondbank gewenst. De landmeter kan, indien er vol doende 'extra' grond beschik baar is, de toedeling soepel laten verlopen en er voor zorgen dat de landbouwbedrijven een goe de verkaveling verkrijgen of be houden waardoor de kosten verlaagd kunnen worden. Tevens kunnen de natuur- en land schapswaarden worden verbe terd zonder dat dit schade oplevert voor de landbouw. Landinrichting maakt het moge lijk om grond te verwerven en op de juiste plaatsen toe te delen. Het is vanzelfsprekend dat de natuur- en landschapswaarden in overleg met 'de landbouw' moeten worden bepaald, en niet zoals nu vaak gebeurt, worden bepaald zonder overleg. Bestuur ders moeten begrijpen dat er dan geen draagvlak is bij de platte landsbevolking. Er wordt prak tisch inzicht gevraagd, er wordt begrip gevraagd van de natuur voor de landbouw en van de landbouw voor de natuur. Er wordt gevraagd niet te dwingen maar te overleggen. Er moet be sef zijn dat harde randvoorwaar den voor boeren moeilijk te verteren zijn. Landbouw en natuur kunnen ge zamenlijk veel bereiken. Om bei de belangen tot hun recht te laten komen is landinrichting een instrumentarium. Dit instrument verwerpen zou dom zijn, van landbouw èn natuur. Indien het rijk de landinrichtingsrente af schaft en over wil gaan tot ont eigening t.b.v. de natuur is dit buitengewoon dom. Men is dan bezig behalve de landbouw ook de ruilverkaveling te verwaarlo zen. Een beetje meer redeneren vanuit het platteland zou niet misstaan, noch voor de bestuur ders, noch voor de landbouw, noch voor de natuur. Buitenstaander

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 10