Statenleden nemen op bedrijven kennis van knelpunten Vuilstortplaatsen stadsgewest Breda naar Zevenbergen Reportage Streekplan Noord-Brabant Akkerbouwers verwachten schade en hinder Gewestelijke Raad Zeeland: uitwerking streekplan WOV negeert landbouw Raad akkoord met tracé gasleiding 8 In de omgeving van Moergestel hebben de statenleden drie melkvee- en stierenbedrijven bezocht. Ook werd het injecteren van drijf mest getoond (foto persburo Van Eijndhoven) Verdeeld over drie groepen bezoch ten de leden van Provinciale Staten van Noord-Brabant op zaterdag 28 maart jl. een aantal land- en tuin bouwbedrijven in West-, Midden- en Oost-Brabant. Het initiatief hiertoe is genomen door de landbouworga nisaties NCB, ZLM en CBTB West- Nederland. Statenleden werden na der geïnformeerd omtrent de reden van het felle en massale verzet van de Brabantse boeren en tuinders te gen het Streekplan. West-Brabant Dit gebied behoort in het Streekplan tot de Agrarische Hoofdstruktuur met het accent op de akkerbouw. Andere agrarische bedrijven mogen zich in dit gebied slechts ontwikke len als rekening wordt gehouden met aanwezige landschappelijke waarden. Die waarden zoals open heid, beslotenheid, en kuituurhisto rie, zijn uitvoerig omschreven in het Streekplan. Volgens het Streekplan kan glastuinbouw zich nog slechts in een beperkt aantal concentratie gebieden ontwikkelen. De toekomst van de vele bestaande glastuin bouwbedrijven buiten die concen tratiegebieden is daardoor erg onzeker. In West-Brabant werd een bezoek gebracht aan het gloednieuwe glastuinbouwbedrijf van de familie Van Gurp in Zevenbergen. Het be drijf is gespecialiseerd in de biologi sche teelt van komkommers. De heer Nuyten, direkteur van de proef tuin Brabant schetste het toekomst- perspektief van de glas- en vollegrondstuinbouw in Noord- Brabant. Akkerbouwer Cees Coppens woont in Noordhoek. Hij heeft zich gespe cialiseerd in de teelt van pootaar- dappelen. Bovendien maakt Cees, de op zijn bedrijf geteelde uien zelf veilingklaar en brengt deze vervol gens naar de veiling CHZ te Baren- drecht. De heer Coppens benadrukt de problemen van akkerbouw- en boomteeltbedrijven met de mest wetgeving op het gebied van de noodzakelijke vruchtwisseling. Midden-Brabant Het Streekplan legt het accent van ontwikkelingsmogelijkheden voor Midden-Brabant enerzijds bij de na tuur en anderzijds bij het toerisme en rekreatie. Grote delen van Midden-Brabant gaan in het Streek plan behoren tot de Ecologische Hoofdstruktuur. Grote gebieden zul len voortaan behoren tot natuur- kerngebieden, natuurontwikkelingsgebieden, ver bindingszones en bossen. De agrari sche bedrijvigheid wordt daar gedurende de komende 25 jaren on dergeschikt gemaakt aan de natuur waarden. De bestaanszekerheid van duizend agrarische bedrijven staat daarmee op het spel. De Statenleden bezochten drie melkvee- en vleesstierenbedrijven in de omgeving van Moergestel. De melkvee- en vleesstierenbedrijven van de heer F. v.d. Meijdenberg en van de twee jonge ondernemers W. en J. Hermus in Moergestel gaan grotendeels behoren tot de Ecologi sche Hoofdstruktuur. Op de bedrij ven zal ervaren worden wat natuurontwikkelingsgebieden zijn. De exploitatie van de bedrijven zal dan zijn gebaseerd op be- heerslandbouw. De ruilverkaveling "De Hilver" in de gemeente Diessen krijgt te maken met natuur-claims. Leden van de landinrichtingskommissie lichtten de uitvoeringsproblemen toe. Oost-Brabant Een groot deel van Oost-Brabant be hoort in het Streekplan tot de Agra rische Hoofdstruktuur met het accent op de landbouw. De agrari sche bedrijven worden intensief geëxploiteerd. De intensieve vee houderij is tot grote ontwikkeling gekomen. Het milieuprobleem dat hierdoor is ontstaan, wordt onder kend. In het Streekplan zijn veel gronden in Oost-Brabant voor bestemd tot natuur- of rekreatiege- bied en behoren tot de Ecologische Hoofdstruktuur. Op de helft van de gronden binnen de Agrarische Hoofdstruktuur wordt de ontwikke ling van intensieve bedrijfstakken in de dierlijke en plantaardige sektor op voorhand uitgesloten. Het beleid wordt vervolgens gericht op exten sivering van de land- en tuinbouw. Bij dit beleid zullen, vanwege de du re, schaarse gronden, veel bedrijven moeten stoppen. De Statenleden bezochten het var- kenshouderijbedrijf van de maat schap Bouw in Elsendorp. Een nieuw systeem van mestafvoer ver mindert de uitstoot van ammoniak met 60 tot 80%. Het melkveebe drijf van de heer W. Jansen in Velp is een voorbeeldbedrijf in het kader van het projekt Landbouw en Milieu LAMI. Het bedrijf werkt met een be- mestingsadviesprogramma dat is gebaseerd op een mineralenboek- houding. Cor Rops Akkerbouwer Mees de Lint uit Klundert bij de aanleg van de vuilstort plaats te Zevenbergen. Rechts van de lokatie liggen zijn landerijen. Een 35 ha groot terrein aan de Kee- neweg te Zevenbergen is de nieuwe afvalopslagplaats van stadsgewest Breda. De vuilstortplaats te Bavel is zo goed als vol. Met 320 vracht auto's per dag verwacht men op jaarbasis 450.000 ton te verwer ken. Akkerbouwer Mees de Lint uit Klundert heeft 22 ha tegen de nieu we stortplaats liggen en vreest schade en ongemak. Afspraken om trent een vergoeding zijn er voorals nog met betrokken boeren niet gemaakt. Al in 1983 lagen de plannen op tafel om in Zevenbergen een vuilstort plaats aan te leggen. De heer De Lint maakte toen bezwaar. Ant woord heeft hij nooit gekregen. Ook de afdeling Zekluza van de ZLM heeft geen reaktie op een brief ge kregen. Ter plaatse grond verwerven heeft het stadsgewest weinig moei te gekost. Domeinen en de kerk kre gen gronden pachtvrij. De Gewestelijke Raad Zeeland stemt in met het ontwerp tracé van de kooksgasleiding tussen het be drijf Sidmar in Zelzate (B) en ACZC op het industrieterrein Sluiskil-Oost. Dit tracé ligt deels in de Lei- dingstrook Kanaalzone, en houdt volgens de Raad voor het overige deel - vanaf Zwartenhoek tot ACZC - zoveel mogelijk rekening met de agrarische belangen. Van de donderdag 19 maart gehou den hoorzitting zijn de landbouwers weinig wijzer geworden. Uitleg over de Milieu Effekt Rapportage (MER) ging in zijn geheel over de techni sche kant van vuilopslag. "Aan de omstanders is niet gedacht", zegt akkerbouwer Mees de Lint. "Ge bruikers van agrarische gronden zijn bezorgd omtrent de nadelige gevol gen. Wij verwachten veel overlast van vogels. Meeuwen zullen slemp- gevoelige grond helemaal dichttrap.- pen waardoor piasvorming ontstaat. Door de uitwerpselen kunnen groenten als erwten, bonen, kolen en spinazie ongeschikt worden voor de konsumptie. Zwerf- en waaivuil zal honderden meters van stort van daan op de landerijen komen te lig gen. Je moet er niet aan denken dat er plastic in oogstmachines komt. Ratten zullen voor de nodige knaag- schade aan o.a. aardappelen en sui kerbieten zorgen. Eigenaren van woonhuizen en bedrijfsgebouwen in de omgeving zien de waarde van hun onroerend goed al dalen. Er zal hinder komen van stank en lawaai". Dat er overlast zal komen werd op de hoorzitting door een woordvoer der van het stadsgewest erkent. "Hinder van stank en geluid is bin nen een straal van 1500 meter te verwachten. Per definitie leveren vuilstortplaatsen overlast op maar ze blijven wel binnen de perken", garandeerde de vertegenwoordiger van de 21 gemeenten de 40 toe hoorders. Bezwaarschrift Hoewel lekkages in de afdichting van de afvalstoffenberging zelden voorkomt is de mogelijkheid toch aanwezig dat dit kan gebeuren. Als slootwater dan met chemische resi duen verontreinigd wordt dan kan de land- en tuinbouw in de omge ving beregenen wel vergeten. Sa men met zo'n 20 boeren en de standsorganisatie gaat De Lint offi cieel een bezwaarschrift versturen. "Een belangrijk punt in onze pro testbrief is de eis tot opstelling van een nul-fase. Op deze manier kun nen we komen tot een objektieve vergelijking. Vooral nu we te maken gaan krijgen met voortdurende over- lastkansen. Stel dat straks het slootwater werkelijk vervuild is. Hoe ga je dan zonder uitgangspunt be wijzen dat het stort de boosdoener is". Uit de MER blijkt dat niet naar alter natieve stortmethoden is gekeken. Er zijn nieuwe technieken die over last van zwerfvuil kunnen voorko men en de hinder van vogels, stank en ongedierte kunnen beperken. Mees de Lint is voorstander van een overdekt stortfront waarin het vuil tot pakken wordt geperst. Met sho vels stapelt men de enorme zware balen dan vervolgens op. Vanuit de standorganisaties wordt voorgesteld om een vertrouwens- kommissie in het leven te roepen. Enkele gedupeerde boeren gaan zelf op onderzoek uit en willen informa tie opdoen bij kollega's die elders rond een stortplaats moeten wer ken. "De ettelijke tientallen miljoe nen guldens die de aanleg van de stortplaats kost levert het stadsge west en de provincie geen enkel probleem op. Wel de opstelling van een vergoedingsregeling bij schade en overlast". J.v.T. De Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap mist in de Streekplanuitwerking ten behoeve van de Westerschelde Oeververbin ding aandacht voor de landbouw. Dit is onterecht nu niet alleen de in passing van de wegen wordt gere geld maar ook wordt aangegeven waar natuurbouwprojekten worden voorzien. Niet duidelijk is welke consequen ties de aanduiding natuurbouw voor de landbouw zal hebben. De Raad gaat er vanuit dat tot het moment van gebruiksvrije verwerving het agrarisch grondgebruik en de be drijfsontwikkeling gewoon kan wor den voortgezet in al zijn facetten. Zowel op streekplanniveau als op bestemmingsplanniveau betekent dit dat de agrarische funktie in de funktietoekenning tot uiting dient te worden gebracht. De Raad stelt zich op zijn standpunt dat het aanwijzen van natuurbouw- lokaties zoveel mogelijk moet wor den aangehouden tot het moment van realisering. Daarom wijst de Raad voorlopig nieuwe lokaties af. Bovendien heeft de Raad grote moeite met de argumentatie om ex tra natuurbouw te plegen ten op zichte van de oppervlakte die reeds was voorzien in de Tracénota/MER. Geluidbelasting als zodanig behoeft in het geheel geen nadelige invloed -op bijvoorbeeld de vogelstand te hebben. Binnen de provincie Zee land zijn voldoende voorbeelden aan te dragen van natuurgebieden langs wegen waar zich grote natuurwaar den ontwikkeld hebben zonder dat van een negatieve invloed op de vo gelstand sprake is.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 8