Nieuwe perspectieven voor hout als verpakkingsmateriaal Biotechnologie in aardappelen is modern hulpmiddel in moderne tijd Landbouwschap vraagt aandacht voor Algemene Plaatselijke Verordeningen Page vindt papierpulp wel meststof Fustrecycling uitkomst voor o.a. veilingen Volgend jaar veldproef Meijer in Rilland De heer Kennes van KKV bv ziet perspectief in de recycling van houten fust. Kunststof heeft als vervanger van houten veilingkistjes zijn langste tijd gehad. De nieuwe b.v. K.K.V. te Oosterhout heeft een procédé ont wikkeld dat houten emballage kan verwerken tot een hoogwaardige grondstof voor de potgrondindustrie en mogelijk als vervanger voor steenwol. Door deze recycling ont staat een uiterst milieuvriendelijke kringloop. Houten fust zal zijn plaats binnen de verpakkingsmaterialen weer kunnen verstevigen. Grondstof is geen probleem, het aanbod van snelgroeiende hout soorten in Europa is groter dan de vraag.. K.K.V. b.v., een nieuw innoverend be drijf, staat voor de vennoten Ken nes, Kimmel en Vissers. Als vierde aandeelhouder zal de Fa. Grova voor de afzet zorgdragen. De heer Karei Kennes van het gelijknamige loon bedrijf uit Alphen ziet hierin veel perspectief voor het familiebedrijf. 'Als loonbedrijf zijn we al jaren bezig naar andere wegen te zoeken. Bin nen de landbouw is maar voor drie periodes van drie weken veel werk. Qua personeelsbezetting gaf dat moeilijkheden. Inmiddels zijn we ak- tief in de verwerking van groen- en bermafval en snoeihout. Door de veiling RBT te Breda werd ons be drijf gevraagd om de uitgeselecteer de houten kistjes te verkleinen. Via de veiling zijn we in kontakt geko men met de heer Kimmel. Kimmel, tevens directeur van KKV, was er achter gekomen dat van dit mate riaal een groeisubstraat te maken was. Sinds geruime tijd zijn in Ne derland bij tuinders met succes proeven gedaan'. Normaal gesproken belandt het houten fust van veilingen op de vuilstort of op de brandstapel. Voor de verwerking tot spaanplaat zijn deze kistjes ongeschikt omdat er een vezelplaat in ligt. Om deze re den gingen veilingen noodgedwon gen overschakelen naar kunststof. Hout ging de nodige stortkosten met zich meebrengen. Doordat hout nu op een verantwoorde manier kan worden hergebruikt staat niets in de weg om weer terug te grijpen naar Als alles volgens plan verloopt gaat aardappelbedrijf C. Meijer BV te Kruiningen in 1993 veldproeven doen met aardappelen waarvan het erfelijk materiaal is veranderd. Vol gens hoofd onderzoek van het be drijf de heer J. Muijsers is biotechnologie een van de hulpmid delen om de aardappelteelt te kun nen laten voldoen aan de moderne hoge eisen. Bij moderne eisen hoort een modern hulpmiddel, zo valt uit zijn woorden af te leiden. Het kweekbedrijf is nog in afwach ting van de definitieve vergunning van het ministerie van VROM. Zo gauw die er i$ - naar verwachting binnen enkele weken - kan de eerste vermeerdering van het materiaal in de kas plaatsvinden, waarna vol gend jaar de planten in open veld beproefd kunnen worden. Het gaat om Bintje aardappelen, verrijkt met een gen (erfelijk materiaal) tegen de bakterie die zwartbenigheid veroor zaakt. Deze genetische modifikatie is in 1989 aangebracht door het Belgische bedrijf Plant Genetic Systems te Gent. Uit de beproevin gen in de afgelopen twee jaar is ge bleken dat plantmateriaal dat hieruit is ontstaan geen enkele nadelige in vloed heeft op het bodemleven. VROM heeft daarom alvast een voorlopige vergunning afgegeven. Het proefveld met genetisch gemo dificeerde aardappelen op kweekbe drijf 'Oosthof' in Rilland wordt ca. 1.000 m2 groot. Onderdeel van de proef is het infekteren van de aard- het natuurprodukt hout. 'Uit milieu oogpunt is deze werkwijze uiterst vriendelijk', zegt Kennes. De energie die je in de fabrikage van houten verpakkingsmateriaal moet stoppen bedraagt slechts 10% van kunststof. Het eindprodukt wat wij na recycling gaan leveren bezit ab soluut geen schadelijke residuen en biedt zelfs nog voordelen ten op zichte van turf. Grow-fiber, zoals het nieuwe produkt gaat heten, houdt appelen met de zwartbeen-bakterie, waarna de planten fysiologisch worden beoordeeld op ziektever schijnselen. Ook gaat men in het la boratorium kijken of de bakterie tot expressie komt. Muijsers verwacht dat er geen ziekteverschijnselen op treden. Hij heeft er zelfs goede hoop op dat er doding van de bakterie in de plant plaatsvindt, omdat dit in la boratoriumproeven ook gebeurd is. Kontinuïteit aardappelteelt Volgens Muijsers is het niet alleen uit eigen belang dat Meijer deze veldproeven gaat doen. "Het is een bedrijfsbelang, natuurlijk, maar daarnaast is het voor de hele sektor en uiteindelijk voor heel Nederland van belang dat de aardappelteelt aan de meest moderne eisen kan voldoen. Die eisen zijn niet mis, als je ziet wat er in het meerjarenplan gewasbescherming en de AM- wetgeving staat. Om hierop in gespeeld te zijn moet je over rassen kunnen beschikken die aan hoge kwaliteitseisen voldoen, en biotechnologie is één van de hulp middelen die daarvoor kan zorgen. Ons bedrijf is graag bereid een bij drage aan dat onderzoek te leveren". Ook andere ziekten, zowel bakteriën als schimmels, kunnen door middel van biotechnologie aangepakt wor den. Muijsers sluit geenszins uit dat in de toekomst de intensieve Phy- tophthorabestrijding niet meer no dig is als gevolg van een ingebouwde resistentie tegen deze schimmel. langer vocht vast en neemt aan de andere kant, als het is uitgedroogd, water op. Op de NTV te Bleiswijk is de nieuwe grondstof voor de pot plantenindustrie. geïntroduceerd'. Volgens Karei Kennes zal binnenkort een begin worden gemaakt.met het in werking stellen van de machine die voorlopig, op jaarbasis, 30.000 vierkante meter moet verwerken. De verantwoording voor dit proces ligt in handen van de heer Vissers. Voorlichtingsbijeenkomst Vorige week woensdag heeft Meijer samen met de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap een voor lichtingsbijeenkomst gehouden over de aanstaande veldproeven. Slechts elf belangstellenden,'allemaal nabu rige telers, maakten hun opwach ting in de kantine van kweekbedrijf 'Oosthof'. Volgens Muijsers geeft dit aan dat de praktijk positief staat tegenover het onderzoek. Dit bleek ook tijdens de bijeenkomst. Geen van de aanwezigen toonde zich on gerust over - mogelijke risiko's die aan de veldproeven verbonden zijn. Muijsers: "De diskussie en de vra gen gingen meer over Meijer en de aardappelsektor in het algemeen De Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap zal ver schillende gemeentebesturen in Zeeland attenderen op de moeilijk heden die bepalingen in de APV's voor de landbouwpraktijk kunnen opleveren. Met name bepalingen die zijn overgenomen van een model van de Vereniging Nederlandse Ge meente sluiten onvoldoende aan bij de praktijk. Het gaat om het "heb ben van een open vuur" en het uit rijden van dierlijke mest. In overleg met onder meer de Regio nale Brandweer Midden-Zeeland Loonbedrijf Kennes is verantwoor delijk voor de aanvoer en versnippe ring van het houten fust. Voor dit doel komen op veilingen containers te staan met een z.g. compactor, die het volume van de kistjes enorm verkleint. Goed geïn strueerd personeel mag uitsluitend schoon materiaal deponeren. Mo menteel is eenmalig verpak kingsmateriaal vrij van milieubelastende stoffen. De embal- dan over de veldproeven". De rest van de maatschappij ("de konsument") is nog niet zover dat ze zonder meer welwillend staat te genover het gebruik van genetische modifikatie. De aardappelonderzoe ker is er ook nog niet gerust op dat die houding tijdig verandert en de konsument in wil zien dat er abso luut geen risiko's zijn verbonden aan het eten van produkten waarvan bij de veredeling gebruik is gemaakt van genetische modifikatie of biotechnologie. "Want", zegt Muij sers, "met alles wat er al binnen en kele jaren aan wet- en regelgeving op ons afkomt is genetische modifi katie onmisbaar. En 1995 is dichtbij". heeft de Raad in 1991 een voorstel gedaan voor meer praktische rege ling van het verbranden van hooi en stro etc. Hierbij wordt alleen onder strikte voorwaarden en na melding aan de regionale brandweer toege staan dat dergelijke landbouw- reststoffen worden verbrand. Dit zal alleen het geval zijn als andere me thoden niet voorhanden zijn of als ondoelmatig zijn aan te merken. Al enkele jaren vraagt de Geweste lijke Raad agrariërs zich bij het uitrij den van dierlijke mest te houden aan een gedragslijn, met name om lageindustrie heeft zich hiertoe reeds geruime tijd verplicht. Tijdens het fabrikageproces wordt het hout onder zeer hoge druk en tempera tuur vervezeld. IJzer, zoals nietjes en spijkers, blijven in een magneet band hangen. Tijdens het proces ko men geen milieubelastende stoffen vrij. Opsteker Kennes verwacht aangaande de vereiste vergunningen binnen de hinderwet en afvalstoffenwet wei nig moeilijkheden. 'Gedeputeerde Welschen en oud milieuminister Nij- pels hebben onlangs tijdens een werkbezoek aan de RBT veiling plantjes zien groeien op de door K.K.V. en Grova ontwikkelde grondstof. Zij waren vol lof. Nadien heeft Welschen nog kontakt met ons opgenomen. Op milieugebied vond hij het een mooie opsteker. Ook met Belgische bedrijven heb ben we afspraken lopen om er zacht hout in te zamelen. Ik verwacht dat ons eindprodukt een gangbaar ex portartikel zal worden. Als innova tiecentrum kijken we straks verder of er niet meer toepassingen moge lijk zijn'. K.K.V. gaat er van uit dat de tuin bouw ingenomen zal zijn met deze nieuwe techniek. Kunststof geeft weer andere problemen en herge bruik kan niet onbeperkt doorgaan. Doordat gebruikt hout op een ver antwoorde manier hergebruikt wordt als bodemverbeteraar kan het ook weer meer toegepast worden als verpakkingsmateriaal. Voor de landbouw in zijn algemeenheid geeft dit misschien weer perspec tief om snelgroeiend hout als basis grondstof te gaan verbouwen. J.v.T. De Limburgse papierproducent Scott Page uit Gennep legt zich niet neer bij de uitspraak van de econo mische politierechter uit Leeuwar den dat papierpulp een afvalstof is. Het bedrijf zal de veroordeelde boe ren, die de pulp als meststof op hun akkers hebben gestrooid, on dersteunen in een hoger beroeppro- cedure. Dat opent ook weer perspectieven voor de boeren in de Brabantse Kempen en elders in Zuid- Nederland, die onlangs nog met boete werden bedreigd vanwege het uitrijden van vele tientallen ton nen papierpulp op hun land. Volgens Page is door diverse instanties vast gesteld, dat papierpulp een goede meststof is. Het bedrijf produceert jaarlijks 60 70.000 ton afval in de vorm van papierpulp, dat via een distributiebedrijf in Dronten groten deels zijn weg vindt naar de landbouw. Een woordvoerder van de provincie Noord-Brabant noemt kalkhouden- de papierpulp weliswaar een goede structuurverbeteraar, maar toch is het spul als meststof onbruikbaar. Dat komt door de resten drukinkt en zware metalen die erin zitten. stankhinder te voorkomen. De erva ringen met deze regeling zijn goed. Op vrijwillige basis wordt getracht tegemoet te komen aan andere be langen in het buitengebied. In beide gevallen heeft het bedrijfsleven aan gegeven bereid te zijn een steentje bij te dragen aan het gemeentelijk milieubeleid. Een betere afstemming op het haal bare en op wat elders in regio ge beurt is gewenst. Alleen dan kan het draagvlak voor milieumaatrege len worden behouden, of indien no dig, worden verbeterd.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 7