Nieuws uit het hoofdbestuur Organisatienieuws ZLM: Gewasbeschermingsplan Landbouwschap uiterste bod Anti-landbouw-trein dendert onverminderd door Zoetwaterpijp kan toch richting Walcheren Heffing blijft moeilijk punt ZLM-Voorzitter Van der Maas: ZLM-ers betogen in Straatsburg 3 Het hoofdbestuur van de ZLM ziet in het gewasbeschermingsplan van het Landbouwschap een uiterste bod. De kern van het plan is dat de landbouw de inspanningsverplich ting op zich neemt om dezelfde vo- lumereduktie te bereiken als de overheid wenst (gemiddeld 35% in 1995 en 50% in het jaar 2000), maar daaraan wel een aantal strikte voorwaarden verbindt. Deze voorwaarden zijn: geen over- heidsheffingen op gewasbescher mingsmiddelen, geen sanering van middelen waarvoor geen technisch en ekonomisch verantwoorde alter natieven aanwezig zijn en een veel snellere toelating van minder milieu- kritische middelen. Bij wijze van compromis is de land bouw bereid te aanvaarden dat mi- lieukritische middelen, die nog noodzakelijk zijn, alleen op recept beschikbaar komen. Daarnaast wil het landbouwbedrijfsleven investe ren in praktijkonderzoek en voorlich ting en moeten er technische eisen aan spuitapparatuur worden gesteld. De visie van het Land bouwschap zal worden ingebracht op de uitgebreide kommissieverga dering in de Tweede Kamer over het Meerjarenplan Gewasbescherming op maandag 6 april a.s. Het hoofdbestuur van de ZLM staat positief tegenover het alternatieve plan van het Landbouwschap, maar heeft twijfels over het instellen van een heffing, die noodzakelijk is om onderzoek, scholing en voorlichting te bekostigen. Dit bedrag moet via opcenten op de Landbouwschaps heffing binnenkomen. Het hoofd bestuur vindt het jammer, dat bovenop de alsmaar hoger worden de Landbouwschapsheffing nog eens een extra bijdrage van de boe ren en tuinders wordt gevraagd. Ge dacht wordt aan een totale opbrengst van maximaal 5a 6 mil joen gulden. Dat is overigens aan zienlijk minder dan de ca. 30 miljoen gulden, die minister Bukman via heffingen op gewasbescher mingsmiddelen wil binnenhalen om zijn plan te kunnen uitvoeren. Sanering Het Landbouwschap vindt de door de regering voorgestelde sanering van middelen onnodig. Gebruik van gewasbeschermingsmiddelen staat niet per definitie gelijk met milieu vervuiling. Het beleid moet daarom niet gericht worden op het verbie den van middelen, maar op het wegnemen van ongewenst neven- effekten. Middelen met bijzondere risiko's mogen alleen nog onder voorwaarden worden gebruikt. Ze moeten op recept verkrijgbaar zijn. De land- en tuinbouw moet vol doende middelen houden om ziek ten en plagen te kunnen bestrijden. Het stoffenbeleid uit het Meerjaren plan dreigt de keuzemogelijkheden weg te nemen. Voor de bestaande middelen moeten er daarom deug delijke en onomstreden toetsingskri- teria komen, waarin behalve met milieuaspekten ook met landbouw kundige belangen rekening wordt gehouden. Stoffen die op de nomi natie staan om te moeten verdwij nen, maar waarvoor nog geen verantwoord alternatief is, dienen "onder curatele" te worden gesteld. Gebruik hiervan is slechts onder be paalde omstandigheden toegelaten. Daarnaast moet de toelating van nieuwe middelen veel sneller gaan verlopen en de achterstand op dit gebied worden ingehaald. Keuring De belangrijkste maatregelen uit het plan van aanpak zijn: periodieke keuring van spuiten. Het Landbouwschap wil dit bij ver ordening gaan regelen; - minimum kwaliteitseisen spuitap paratuur; - verplichte gewasbeschermingsre gistratie; - voorbeeld- en innovatiebedrijven; - scholing voor de spuitlicentie, die met ingang van 1996 verplicht wordt; - kanalisatie van middelen (strikte kontrole op onder "curatele" gestel de middelen en levering alleen via de erkende en geregistreerde han delaren). Het Landbouwschap vindt dat de fi nanciën die nodig zijn voor uitvoe ring van het plan niet bijeen moeten worden gebracht door een heffing op gewasbeschermingsmiddelen te leggen. Beter is het te kiezen voor een projektmatige aanpak per sektor. leder projekt kan via zelfstandige fi nanciering worden verwezenlijkt. Geraamd wordt dat er in totaal circa 6 miljoen gulden nodig is om het Landbouwschapsplan te kunnen realiseren. Dit bedrag moet via op centen op de Landbouwschapshef fing binnenkomen. Het hoofdbestuur van de ZLM vindt de aanpak van het Landbouwschap verre te verkiezen boven die van de minister. Het heeft echter moeite met de heffing, die aan de boeren en tuinders moet worden opgelegd. In tegenstelling tot andere sektoren kunnen kostenverhogingen in de land- en tuinbouw immers niet wor den doorberekend in de prijzen. Daarom ziet het hoofdbestuur het plan van het Landbouwschap als een uiterste bod. Verdere tegemoet komingen kunnen redelijkerwijze niet worden verlangd. In de hoofdbestuursvergadering van De opstelling van het Landbouw- de ZLM, die maandag j.l. in het Landbouwhuis in Goes is gehou den, maakte voorzitter H.C. van der Maas zich tot tolk van talloze boe ren door te wijzen op het sombere toekomstperspectief voor de land bouw, dat in toenemende mate ge voelens van onvrede en onmacht oproept. Van der Maas toonde zich zeer bezorgd over de ontwikkelin gen op het nationale en internatio nale landbouwfront. "De anti-landbouwtrein dendert onver minderd door", aldus Van der Maas. De voorzitter van de ZLM consta teerde dat de breed levende onge rustheid naar een climax aan het groeien is. Enerzijds komt dit door nog altijd dreigende GATT-afspraken en in het verlengde daarvan het EG- landbouwbeleid, welk beleid de sastreus voor de landbouw uitpakt. Anderzijds blijft vooral in Nederland de natuur- en milieulobby de land bouw voortdurend als schietschijf gebruiken. "Het is een optelsom van factoren, die het voor een groot aantal landbouwbedrijven onmoge lijk zal maken zich aan te passen. In dien de offers die de landbouw moet brengen dan wel boven het hoofd hangen niet tot redelijke pro porties worden teruggebracht, voor spel ik een snelle verpaupering van het platteland en op termijn het ein de van de landbouw in Nederland", aldus Van der Maas. GATT De ZLM-voorzitter toonde zich er in dit verband gelukkig mee, dat het GATT-overleg enigszins in het slop geraakt is, ook al betekent dit waar schijnlijk slechts uitstel van execu tie. "Wij hebben in het verleden steeds gezegd: beter geen GATT- akkoord dan een GATT-akkoord, dat nu voorligt. Ik ben er van overtuigd dat de boeren aan beide zijden van de Oceaan de dupe zullen worden van dit liberaliseringsbeleid. Ook de tuinbouwexportbelangen, waarmee voorstanders van de GATT in Neder land zo graag schermen, zijn slechts vermeende belangen." schap ten aanzien van de GATT- onderhandelingen is Van der Maas een doorn in het oog. Het Land bouwschap spreekt zich uit voor een spoedig akkoord, maar voegt daar in één adem aan toe, dat de uitkomst en de uitwerking in veel opzichten nog onduidelijk is. "Een onbegrijpelijk en volstrekt onjuist standpunt". Van der Maas hekelde met name het voorstel van GATT-topman Dun- kel om ook suiker in de wereldhan delsafspraken mee te nemen. "Als dit voorstel wordt overgenomen, be tekent het een halvering van de prijs en een halvering van het suikerareaal in Nederland. Waar is men in he melsnaam mee bezig?", zo vroeg de ZLM-voorzitter zich af. Hij consta teerde dat de onvrede breed leeft. EG-landbouwbeleid Ten aanzien van de prijsvoorstellen van de EG constateerde Van der Maas dat minister Bukman deze voorstellen in feite omarmt en zich daarmee tegen het belang van de Nederlandse boeren keert. De graanprijs daalt met 6% (inclusief inflatie zelfs met 10%) en sleurt an dere prijzen mee. Over de hervormingsvoorstellen van MacSharry zei Van der Maas dat nu in de volle breedte gekozen moet worden voor inkomstencompensa tie per ha en per diergroep. Alle be drijven, grote en kleine, moeten voor deze compensatie in aanmerking komen Van der Maas sprake de hoop uit dat het COPA niet verder achter de muziek blijft aan lopen en afstapt van de streven naar minder sterke prijsverlagingen zonder com pensatie. "De realiteit dwingt ons tot deze keuze. De prijsafbraak is niet meer tegen te houden. Ik realiseer me dat de inkomstencompensatie tijdelijk zal zijn, want dit kost veel geld. Maar misschien is de periode net lang genoeg om de Nederlandse akkerbouwbedrijven minder afhan kelijk te maken van marktorde- ningsprodukten", aldus Van der Maas. Afgelopen maandag vergaderde het hoofdbestuur van de ZLM in het Landbouwhuis te Goes. Op de foto ziet u v.i.n.r. de heer W. van Veldhuizen (voorzitter vee houderijcommissie), de heer C. van Steenbergen (voorzitter kring Oost- en Midden-Brabant), de heer J Hartgers (voorzitter kring Langstraat), de heer J. Ge luk (voorzitter kring West- Brabant), de heer P Vis (voorzit ter kring Schouwen-Duiveland), de heer P. Versiuijs (namens agrarische jongeren), mevrouw S. Hanse (namens plattelands vrouwen Zeeland) en mevrouw T. Branderhorst (namens platte landsvrouwen Noord-Brabant). DLV moet kans krijgen DLV moet de kans krijgen zich in de markt waar te maken. Dat is het standpunt van het hoofdbestuur van de ZLM. In 1995 moet worden bekeken hoe de DLV zich heeft ont wikkeld en kan eventueel ook een discussie over de zeggenschap op Er bestaat toch een mogelijkheid om de zoetwaterpijp voor de land en tuinbouw op Zuid-Beveland door te trekken tot het oostelijk deel van Walcheren. Delta Nutsbedrijven heeft vastgesteld dat het doortrek ken van de leiding naar de Quar- lespolder en de Oude St. Jooslandpolder technisch mogelijk is. De kosten van het project zijn ge raamd op f 1 miljoen. Hiervan zou 40% kunnen worden gefinancierd via de herstructurering akkerbouw. Een projectvoorstel is inmiddels ge reed. De rest van het bedrag moet op andere wijze worden verkregen. Delta Nutsbedrijven wil proberen met de betrokken boeren overeen komsten voor een afnamegarantie te sluiten, waardoor de financiële ri sico's voor het nutsbedrijf kunnen worden beperkt. De zoetwatervoorziening op Zuid- Beveland nadert inmiddels zijn vol tooiing. Ministèr Bukman (land bouw) zal op 2 juni a.s. naar Zeeland komen om de eerste aan sluiting in gebruik te stellen. Naar schatting zullen ongeveer 40 ZLM-ers op 6 april a.s. afrei zen naar Straatsburg om deel te nemen aan de demonstratie tegen het Europees landbouw beleid en de GATT-afspraken. De demonstratie wordt door COPA georganiseerd. Vanuit Nederland zullen de deelne mers per bus naar Straatsburg reizen. De organisatie hiervan ligt bij de drie centrale landbouw- organisaaties. ZLM-leden die mee willen doen aan de beto ging kunnen zich in verbinding stellen met hun kringvoorzitter of met het secretariaat (hr. El- zinga of mevr. Van Goudoever). De ZLM zal met een eigen bus naar Straatsburg rijden. gang worden gebracht. Wellicht is er dan aanleiding het totale voorlich tingspakket voor boer en tuinder in beeld te brengen en daarop een vi sie te ontwikkelen. Afdekken aardappelafval De ZLM is van mening dat het af dekken van aardappelafvalhopen verplicht moet worden gesteld. Dit is de beste methode om besmetting te voorkomen. In de Gewestelijke Raden van het Landbouwschap is deze kwestie momenteel aan de or de. Zowel in Zeeland als in Brabant opteert men voor een verplichting in plaats van een vrijwillige regeling. Reorganisatie NAK Het dagelijks bestuur van de ZLM zal binnenkort een gesprek hebben met de voorzitter van de NAK Rivie ren Delta over het plan tot reorgani satie van de Keuringsdienst. Een adviesbureau heeft geadviseerd een groot aantal taken te centraliseren. Dit heeft mogelijk gevolgen voor de NAK-vestiging in Goes. De reorgani satie vloeit voort uit het feit dat de overheidsbijdrage wordt afge bouwd, waardoor het landbouwbe drijfsleven zelf f 9 miljoen moet opbrengen. Sluiting De Leeuwtjes Het hoofdbestuur van de ZLM stemt in met het plan van de provin cie Zeeland om de scholengemeen schap De Leeuwtjes in Terneuzen per 1 augustus 1992 te sluiten op voorwaarde dat andere scholen voor voortgezet onderwijs in de Ka naalzone de levensvatbare opleidin gen met leerlingen en personeel overnemen. De Leeuwtjes is de laat ste ZLM-school, die de deur sluit. De Medezeggenschapsraad heeft met het plan ingestemd, maar heeft wel een aantal aandachtspunten in gediend. Hulpfonds Tot penningmeester/secretaris van het Hulpfonds Agrarische Noodge vallen is benoemd ir. G. van der Schelde, beleidsmedewerker van de ZLM. Hij neemt per 1 april deze functie over van de heer W. Goeman. Praktijkonderzoek fruitteelt Behalve de ZLM wil ook de Ned. Fruittelers Organisatie meer inzicht in de financiële gevolgen van de voorgestelde bundeling van het praktijkonderzoek voor de fruitteelt. De afdeling fruitteelt van het Land bouwschap heeft zich in dezelfde richting uitgesproken. Pas na gede gen financieel onderzoek is het mo gelijk een beslissing te nemen over samenvoeging van proefstations en de meest geschikte lokatia

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 3