32in ft - c ID Bukman pleit voor minder forse daling graanprijzen Deze week Zuidwesten koploper in cichoreiteelt LAND- EN TUINBOUWBLAD VOOR ZEELAND EN NOORD-BRABANT Glastuinbouw Zuid-Beveland als één complex presenteren BRABANTSE STATENLEDEN OP BEZOEK Ministersovërleg in Brussel: Fusiepartners eens over bestuurszetels Comeback houten veilingkistjes Pag. 3 Nieuws uit het Hoofdbestuur. Pag. 4 Wat zit er in de mest. Bedrijfs- op privébezit. Pag. 5 KNLC; daling graanprijs lost niets op. Pag. 7 Page: papierpulp wel meststof "Biotechnologie is modern hulpmiddel". Pag. 8 Vuilstortplaats naar Zevenbergen. Pag. 9 Fusieberichten. Pag. 10 De teelt van korrelmais. Pag. 11 Tuinbouwklanken. Pag. 12 Jaarvergadering NBvP Noord-Brabant leerzaam, verrijkend en ontspannend. In totaal 2.500 ha uitgegeven VRIJDAG 3 APRIL 1992 80e JAARGANG No. 4113 Minister Bukman heeft deze week in Brussel tijdens het overleg van EG-landbouwministers gepleit voor een minder vergaande daling van de graanprijzen. Volgens de minister is een daling van drie a vier procent in de komende zes jaren voldoende. Ook andere lidstaten maakten be zwaar tegen de voorgestelde daling van de graanprijs met maximal elf procent. Bukman blijft tegen de permanente inkomenssteun die landbouwcom missaris MacSharry biedt in ruil voor snelle en drastische prijsdalin gen tot het niveau van de wereld markt. De Nederlandse bewindsman wil een geleidelijke prijsdaling, eventueel gekoppeld aan tijdelijke inkomenssteun. Boeren moeten volgens hem hun inkomen uit de markt halen en niet altijd aan gewezen blijven op overheidssteun, omdat zoiets altijd ongewis blijft. Geforceerde beslissing Bukman vreest dat het EG-bestuur eind april een beslissing over de landbouwhervorming wil forceren. De meerderheid van de EG-lidstaten is daartoe bereid, zo bleek tijdens het overleg. Tot deze week lagen Nederland, Duitsland, Groot Brittan- nië, België en Denemarken dwars, genoeg om een besluit tegen te houden. Samen vormden deze lan den een zgn blokkerende minder heid. Na afloop van de ministerraad concludeerde MacSharry dat alleen Nederland, België en Denemarken een snel besluit nog dwarsbomen. Ook in deze ZLM-krant weer nieuws over de fusiebesprekingen tussen Geldersche Mij., Utrechts Land bouw Genootschap en ZLM. In de stuurgroep is in grote lijnen over eenstemming bereikt over de sa menstelling van het nieuwe bestuur. Voor het vinden van een geschikte lokatie voor het nieuwe hoofdkan toor is een makelaar in de arm geno men. Zie verder pag. 9. De overige landen zouden dan eind april bij meerderheid kunnen beslissen. Minister Bukman betwistte echter de conclusie van Öe landbouwcom missaris, en zei "dat de commissa ris de zaken bagatelliseert door drie landen op een rij te zetten met "hobby's" die de voortgang van het hervormingsproces niet mogen be lemmeren". Hij hield daarom vast aan zijn eis dat er eerst een princi pieel debat over de hervormings- koers moet plaatsvinden. Wat hem betreft kan er dan eind juni beslist worden. Melkquota De landbouwministers hebben besloten de quotaregeling voor de melkproduktie in de EG met een jaar te verlengen. Alleen de Grieken stemden tegen dit voorstel. In het 'melkjaar' dat tot 1 maart 1993 duurt mogen de Nederlandse boe ren dus even veel produceren als in het zojuist afgesloten jaar, ca. 10,7 miljoen ton melk. De provincie Zeeland moet de vesti ging van glastuinbouwcomplexen op Zuid-Beveland aktief gaan on dersteunen zodra er overeen komsten met risicodragende marktpartijen voor de uitvoering van de plannen op tafel liggen. Uit een oogpunt van acquisitie moeten de plannen worden gepresenteerd als één complex glastuinbouw Zuid- Beveland. Dit staat in het definitieve advies dat de Stuurgroep Glastuinbouw Zeeland woensdag heeft uitge bracht aan het provinciaal bestuur van Zeeland. Eerder sprak de stuur groep uit dat Zuid-Beveland de bes- te kansen heeft om glastuinbouwvestigingen uit het overvolle Westland binnen te halen. Drie gemeenten op Zuid-Beveland hebben zich kandidaat gesteld: Bor- sele, Kapelle en Reimerswaal.De drie gemeenten hebben in de afge lopen weken op verzoek van de Stuurgroep aangegeven hoe ver ze met de plannen zijn en welke garan ties ze kunnen geven voor uit voering. Intentieverklaringen Uit de nadere informatie is gebleken dat de gemeenten weliswaar verge vorderd zijn met de planvorming, maar nog geen overeenkomsten met risicodragende marktpartijen kunnen tonen. Er liggen alleen in tentieverklaringen op tafel. Kapelle heeft een intentie-overeenkomst met Rabobank, Heidemij en één grondeigenaar (80 ha.). Reimers waal deelt mee dat het project in de Bathpolders zal worden ontwikkeld door de NV Landbouwmaatschappij VERVOLG OP PAGINA 5 Afgelopen zaterdag bezochten leden van Provinciale Staten van Noord-Brabant op initiatief van de drie landbouworganisaties een aantal agrarische bedrijven in de provincie. Verdeeld over drie groepen bezoch ten ze bedrijven in West-, Midden- en Oost-Brabant. Het verzet van de Brabantse boeren en tuinders tegen het streekplan stond centraal tijdens de bezoeken. Onder meer werd het glastuinbouwbedrijf van kom kommerteler Van Gurp te Zevenbergen bezocht. Zie ook pag. 8 (foto: Willem Blauw). Niets staat de terugkomst van de houten veilingkistjes nog in de weg, nu de KKV te Ooster hout een procédé heeft ont wikkeld om de houten emballage tot een hoogwaardi ge grondstof voor de potgrond industrie te verwerken. Door deze recycling ontstaat een ui terst milieuvriendelijke kring loop. De kunststof verpakking zou dan zijn langste tijd gehad hebben. Binnenkort wordt een begin gemaakt met de bouw van een machine die jaarlijks voorlopig 30.000 m2 houten fust gaat verwerken. Volgens de initiatiefnemers biedt deze werkwijze wellicht voor de landbouw weer perspectief voor het verbou wen van snelgroeiend hout als grondstof. Zie ook pag. 7. In Zeeland en Brabant wordt dit sei zoen 1.750 ha cichorei op contract geteeld voor Benuline Nederland BV, een dochteronderneming van onder andere Suiker Unie. Daarmee neemt het zuidwesten het leeuwendeel van de totaal 2.500 ha voor zijn re kening. Het is Benuline (nog) niet gelukt de beoogde 3000 ha uit te geven. Dit areaal zou voldoende zijn om de in aanbouw zijnde inulinefabriek in Roosendaal op volle capaciteit te la ten draaien. Het contracteren is ove rigens nog niet afgelopen. Volgens ing. R. Schunselaar, land bouwkundig hoofd cichorei van Be nuline, is de belangstelling van de telers in sommige regio's wat tegen gevallen, ondanks de grote opkomst op de informatie-avonden. Vooral op Schouwen-Duiveland, op Goeree- Overflakkee en in West-Brabant is de cichoreiteelt achtergebleven bij de verwachtingen. Schunselaar ver onderstelt dat het transporttarief een struikelblok is. Dit tarief ligt voor het hele land op dezelfde peil, ongeacht of men dicht of ver van de fabriek in Roosendaal zit. Zeeuws-Vlaanderen In totaal hebben tot nog toe 700 te lers een teeltcontract met Benuline afgesloten. Vooral in Zeeuws- Vlaanderen is de animo groot. In de ze streek heeft Benuline 650 ha ci chorei uitgegeven. Behalve in het zuidwesten wordt ook in de Noord oostpolder (225 ha) en in Gronin gen (225 ha) cichorei geteeld door Benuline. Voor de teeltbegeleiding heeft Be nuline een beroep gedaan op des kundigen van coöperaties. In het Zuidwesten zijn Cebeco Zuidwest, CZAV (Zuid-Beveland) en Cavo La- tuco (West- en Midden-Brabant) in geschakeld. Het zaaien zal omstreeks half april van start gaan. Op alle cichorei-percelen wordt het ras Orchis uitgezaaid. Wat betreft de teelttechnische aspecten heeft DLV Goes aktief in gespeeld op het project. In samen werking met Benuline en de coöperaties gaat DLV acht studie groepen begeleiden. Per groep gaat het om ongeveer 200 ha. Binnen DLV is deskundigheid aanwezig op het gebied van de cichoreiteelt. De dienst heeft een uitgebreide teelt- handeleiding gereed.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 1