Voor de vrouw Leerzaam, verrijkend en ontspannend p.j.zuid geluid Agenda PJZ Noord-Beveland laat de ballen rollen! Luisteren naar fluisteren Staatssekretaris bestookt met briefkaarten Jonge tuinders aktief in het Brabants Agrarisch Jongeren Kontakt Jaarvergadering van de afdeling Noord-Brabant NBvPIV 12 onder re da kt ie van de Perskommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Noord-Brabant. Adres: P.J. de Rooy-Janse M.A. Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge De bekende gezellige sfeer proefde je meteen bij binnenkomst in het cultureel centrum 'Zidewinde', waar deze bijeenkomst gehouden werd. De eerste indruk is dat er hard ge werkt was om de dag volgens plan te laten verlopen. Na het openings woord van de presidente mevrouw Lien v.d. Vecht (zie vorige week) zongen we het nieuwe Bondslied. Daarna volgde het korte jaarverslag van secretaresse Betty de Zwaan. Commissies, afdelingen, werkgroe pen en anderen hadden het verslag reeds eerder ontvangen. Cursussen komen moeilijk van de grond zoals 'Meeleven - Meebesluiten'. De handwerkcommissie zette met twee vrouwen dit jaar alles rond. De tentoonstelling was weer de moeite waard. Ook het aandeel van de Agrarische Commissie was goed. Wat een creativiteit! Door mevrouw Alma Snoek werd het financieel overzicht origineel ge bracht. Op schema in cirkels gete kend werden de baten en lasten en de begroting 1992 weergegeven. Het provinciaal bestuur boert goed! Storm Mevrouw Marry Visser vertelt dat de Bond de prijs ontvangen heeft voor de bijdrage die de Bond levert aan ontwikkeling vöor derde wereldlanden. Een bewijs dat Platte landsvrouwen over 'de heg heen kij ken'. We maken ook storm mee, zegt mevrouw Visser verder. Me vrouw d'Ancona heeft gezegd de subsidies met 25% te verminderen. Zet je kraag maar op en schort je riem maar aan! Dit heeft het hoofd bestuur gedaan. De organisatie wordt doorgelicht. Wat kan en wat kan niet meer? Het voorstel is nu: een contributieverhoging van f 7,50. Solidariteit wordt ge vraagd. Als dat er komt, dan zal het weer stralend weer worden. Verschillende dames nemen af scheid van een bepaalde functie. 1. Mevrouw Riet Mosterd neemt afscheid als discussieleidster. Zij was al jaren een vertrouwd gezicht in de Bond. 2. Mevrouw Ineke de Regt, een bekende naam, zeker op schrift, als lid van de redactie werkgroep. 3. Mevrouw Riet Crezee, veel tijd en energie stak zij in de agrari sche commissie. 4. Mevrouw Cobi Fleur en me vrouw Corry van Dueren-de Hollander werden bedankt voor hun inzet in de hand werkcommissie. 5. Mevrouw Carla Feiken, zij droeg een warm hart toe aan de politieke scholing. Mevrouw Lien Bruggemans verliet na zes jaar het provinciaal bestuur. Hoeveel km zij gereisd heeft na mens de Bond was bij benadering niet te zeggen, aldus de presidente. Zij was heel sterk in het letten op de kleine puntjes. Zelf zegt ze: 'Als je van de stad naar het platteland Redaktie Henk Tegels Voor de afdeling Aardenburg van de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen sprak op 4 februari 1992 de heer Ad-Goos. Op ons verzoek kregen we van de secretaresse het volgende verslag. Ad Goos, de spreker van deze avond is werkzaam als groepsleider in een zwakzinnigeninrichting in Antwer pen. Ad Goos is Nederlander en heeft zijn werk in de zorg voor meervoudig gehandicapte jongeren. Voor hem is dit werk een deel van zijn leven dat hij niet meer kan mis sen, maar ook niet missen wil. Hij heeft de kunst van het luisteren geleerd, want luisteren is heel wat meer dan horen wat iemand zegt. Een mens heeft twee oren en één mond en dat is om dubbel te luiste ren naar praten. Luisteren is bij iemand aanwezig zijn. De beste luisteraars zijn kinderen van 2 a 3 jaar, die nog zoveel in zich op te ne men hebben en dat ook doen. We moeten naar de natuur luisteren, naar onszelf en vooral naar anderen. We moeten ook van veel van onze vooroordelen af, waardoor we ande ren beter zullen begrijpen. De heer Goos vertelde ook zeer veel verhalen eh anekdotes over zijn werk met de dubbelgehandicapten, die ervan genieten om onder de mensen te zijn en ook eens aange trokken te worden door vreemden, met wie ze na verschillende ont moetingen toch een band krijgen. Waardoor wij als valide mensen soms een heel andere indruk van hen krijgen. Veel van deze 'mongo len' hebben zoveel positieve kanten en als je steeds herhaalt wat ze wel kunnen stralen ze een levensblijheid uit waar de begeleiders soms jaloers op worden. De heer Goos is een boeiend vertel ler en daardoor leek het alsof we er zelf bij waren. Hij schreef een boek je over zijn ervaringen, verhaaltjes en gedichtjes. Onder de titel 'Lang niet zover', waarmee hij wil zeggen dat deze mensen toch niet zover van ons vandaan staan als we den ken. Het was een interessante avond en de spreker hoopt dat we hierdoor ook positiever over elkaar zullen denken. G. Rijckaert-Hoogerwerf Het provinciaal bestuur, v/nr Anneke van Geel, Lien Bruggeman, Riet van Wijk, Betty de Zwaan, Alma Snoek, Lien van de Vecht en Marry Visser komt voel je je horen bij een minder heidsgroep. De Bond maakte de aanpassing voor mij gemakkelijker'. Evenwicht Mevrouw Gerda Hagenaar hield een inleiding over het 'Verleden-Heden- Toekomst van de Vrouw'. Zij ging in op de alleroudste tijden, waarin geen verschil is tussen normen en waarden van vrouwen en mannen. Nu zoeken we een evenwicht tus sen die vrouw en de man. Dat is volgens de spreekster te vinden in de mens zelf (later komen we op de ze inleiding terug). Mevrouw Ina Wolbers opent het middagprogramma. Eerst wordt echter de verloting van de hand- werktehtoonstelling bekend ge maakt. De dames Dien Treffers, Sijtje van de Akker en Ad Hoefna gels hadden een boekje samen gesteld over de 'zwart-wit techniek'. Alle lof hiervoor. Mevrouw Angèle Jorna vertelt acht verhalen op Zuid-Afrikaanse wijze Elk verhaal had een humoristische ontknoping. De zaal speelde hier een keer zingend op in (specifiek Af rikaans). Het was boeiend en kunst zinnig. De gevarieerde ingrediënten, die we deze dag van het provinciaal bestuur voorgeschoteld kregen wa ren: leerzaam - verrijkend en ont spannend. Dat is de Bond ten voeten uit! P.A. den Engelse-Graveland 'Agrarische vrouwen moeten té lang doorwerken vóór de bevalling en daarna weer té snel beginnen. Rust rondom de bevalling is noodzakelijk. Wij willen zwangerschapsverlof voor alle (mede-)onderneemsters en meewerkende vrouwen'. Met deze tekst richten het Nederlands Agra risch Jongeren Kontakt en de Cen trale van Plattelandsvrouwen organisaties zich tot de staatssecreta ris van Sociale Zaken, mevrouw Ter Veld. Opvallende rode briefkaarten vallen dagelijks in de brievenbus van het ministerie. De boodschap is helder: er moet snel een zwangerschapsre geling komen die zorgt voor rust. Je kunt de aktie steunen door zelf een briefkaart te versturen en vrienden en vriendinnen aan te moedigen hetzelfde te doen. Briefkaarten zijn verkrijgbaar bij het NAJK (030-730830). De briefkaartenaktie is het begin van meer aktiviteiten in de loop van dit jaar. Er is nog steeds geen goede zwangerschapsverlofregeling voor agra rische vrouwen! Traditiegetrouw hebben wij ook dit jaar weer een bowlingavond georga niseerd. Vrijdag 10 april willen we met een groep enthousiaste leden Afd. Fijnaart 20 april: Volleybaltoernooi in Zeven bergen. Voor informatie en opgave tel. 01686-2033. Afd. Tholen/St. Philipsland 10 april: Theater in de Meulvliet. Een optreden van Bert Visscher met o.a. absurde sketches en geflipte ty petjes. Aanvang: 20.15 uur. Opgave: bij het bestuur. Provinciaal 21 april: HB-vergadering. Plaats: Non plus Ultra. Aanvang: 20.00 uur. naar de Kaasboer in Biggekerke, waar de strijd zal plaatsvinden. On getwijfeld zullen de winnaars van vorig jaar weer mee spelen, zodat bij jullie de taak ligt om de strijd aan te binden. Ook dit jaar hebben we weer enkele prijsjes ter beschikking gesteld. We hebben twee banen ge reserveerd voor 2 uren, het aantal deelnemers is dus beperkt. Geef je snel op! Na afloop gaan we gezellig met z'n allen nog iets drinken, zodat het weer een leuke en sportieve avond belooft te worden. We rekenen op jullie! Datum: 10 april. Vertrek: 19.30 uur bij het dorpshuis te Wissenkerke. Opgeven voor 7 april bij Annemarie: 01107-1690; Wilman: 01108-1986. Prijs: f 6,— voor leden; f 12,— voor niet-leden. Het bestuur Het Agrarisch Jongeren Kontakt is een vereniging bedoeld voor de jon ge toekomstige ondernemer en de belangstellenden in de land- en tuin bouw. Het AJK is aktief in alle sek toren, dus ook in de tuinbouw. De tuinbouw is in Brabant tot nu toé minder sterk vertegenwoordigd dan andere sektoren. De tuinbouwjon- geren in Brabant worden vertegen woordigd door een 3-tal AJK's, die elk een grote regio bestrijken nl.: Re gio West - AJK Breda; Regio Mid den - AJK Veldhoven; Regio Oost - AJK Oss/Uden. Het AJK-Tuinbouw heeft dezelfde doelstelling als de overige AJK's en organiseert evenzo studiebijeen komsten met onderwerpen die alle richtingen van de tuinbouw aan gaan (vollegrond, glas, boomkwe kers, champignons). Het AJK-Tuinbouw organiseert géén teelttechnische bijeenkomsten. Er worden bijv. onderwerpen aange kaart als: bedrijfsovername, koeling, afzetzaken, arbeid, en lozing van water. Daarnaast zijn er een 2-tal kursussen die betrekking hebben op de mineralenboekhouding. Zoals je ziet is het Agrarisch Jonge ren Kontakt Tuinbouw volop in be weging. We zetten ons als georganiseerde jongeren in voor een toekomst in de land- en tuinbouw; we maken ons sterk voor een goede toekomst. Daarom, heb je als jonge tuinder en/of werknemer in de tuin bouw interesse in het doen en laten van het Agrarisch Jongeren Kontakt Tuinbouw neem dan kontakt op met één van de onderstaande personen: Regio West: Arie Goos, 076-413005 Regio Midden: Johan van Domme len, 040-545143/585911 Regio Oost: Erk van Casteren, 088661661

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 12