Gevarieerd middagprogramma waardig slot studiedag Aandacht voor leefomgeving loopt als groene draad door alle aktiviteiten Studiedag Plattelandsvrouwen over Zeeuwse platteland Er was grond waarop gewerkt wordt, de gebouwen waarin we wonen en werken en over de voorzieningen op het platteland. We zien in de stedelijke gebieden een toenemende concentratie van werkgelegenheid en voorzieningen, terwijl in een dorp, mét de werkgele genheid en voorzieningen, het so ciale leven verdwijnt. Voor ons als vrouwen van het platteland bete kent dit dat emancipatie in de ste delijke gebieden steeds meer wordt vertaald in ekonomische zelfstan digheid voor vrouwen in alle situa ties. In landelijke gebieden is dit WBSÊÊF' ■W IÉ Op de rozenkwekerij van Kees Simonse en Jacco Maljaars werden we met open armen ontvangen (foto Lex de Meester). in de pauze diskussiestof genoè i 10 .bi vaak niet mogelijk, zeker ook ni^t; voor de meewerkende agrarisph§ vrouwen. Als door beiden op bedrijf maar één inkomen wordt.g£i haald dan is er geen sprake van eko/ nomische zelfstandigheid". Mevrouw De Koning vraagt zich af hoe vanzelfsprekend het is dat je je neerlegt bij het beleid dat gevoerd wordt m.b.t. streek- en bestem mingsplannen en de andere maatre gelen die over ons worden uitgestort. "Natuurlijk moeten we zuinig zijn op het platteland (en dat moet ons Zeeuwen toch lukken), maar wordt de mens niet verge ten?" Evenals mevrouw Jonas pleit zij ervoor dat vrouwen hun stem la ten horen en meedenken en mee beslissen in belangenbehartigende organisaties, kommissies en bestu ren. "De drempels, die we tegenko men zijn om er overheen te gaan". Ze eindigt haar inleiding met de woorden: "We willen graag werken aan een toekomst voor onszelf en ook voor de volgende generatie. Daarom zullen we onze vrou wenstem moeten laten horen, het zal de moeite waard zijn!" Op 17 maart jl. verzamelden zich in het Dorpshuis "Westkapelle Her rijst" in Westkapelle 115 belangstel lenden voor de studiedag "Welke kant met het Zeeuwse platteland?", georganiseerd door de Agrarische Kommissie van de Bond van Platte landsvrouwen in Zeeland. Westka pelle was deze dag in de mist gehuld, maar de zaal zag er fleurig uit dankzij de bloemstukken, ge maakt door een aantal dames van de afdeling Middelburg van de NBvP. Mevrouw M. Mol-v.d. Velde, voor zitster van de Agrarische Kommissie Zeeland, zegt in haar openings woord: "Het thema "Welke kant met het Zeeuwse platteland?" sluit aan bij het jaarthema van de Bond "Het platteland, onze wortels onze toekomst". Het vraagteken achter het thema van deze dag geeft aan dat het meerdere kanten uit kan gaan met het Zeeuwse platteland. We worden steeds meer op onszelf teruggeworpen en we ervaren dat als een bedreiging. De kritiek op de landbouw is niet mis, toch hebben de agrariërs een groot aandeel gele verd aan het natuurbehoud en ze doen dit nog! De natuur- en milieu organisaties moeten beseffen dat bij de landbouw de ekonomische kant voorop staat en dat als we de land bouw in stand willen houden de boeren in staat gesteld moeten wor den om hun beroep uit te oefenen". Mevrouw Mol vindt het geen goede zaak dat er steeds meer natuurge bieden bijkomen, die in de "natuur lijke staat" teruggebracht worden en waar de mensen niet meer mo gen komen. "Gebieden die niet meer onderhouden worden (zoals in Groningen), verpauperen, ze zijn niet leefbaar voor agrariërs, maar voor niet-agrariërs zijn ze evenmin aantrekkelijk. We volgen deze ont wikkelingen met een zekere huiver en we vragen ons af wat wij als agrarische vrouwen van Zeeland kunnen doen om mee te werken aan een leefbaar platteland". Met deze woorden besluit de voorzitster haar openingswoord en ze verklaart de studiedag voor geopend. "Inzicht en zicht in de plattelandsontwikkelingen" De eerste inleidster op de studiedag was mevrouw J. Jonas-Dalhuizen. Mevrouw Jonas is boerin op een veehouderijbedrijf en ze is voor zitster van de agrarische beleids- kommissie van de NBvP. In haar inleiding met als titel "In zicht en zicht in de plattelandsont wikkeling", zei mevrouw Jonas o.m. het volgende: "Volgens mij is de tijd er rijp voor om gezamenlijk de be langen van de bevolking te dienen, helaas moet ik konstateren dat vrouwen nog lang niet voldoende meewerken, meedenken en mee beslissen in beleidsbepalende orga nen. Volgens mij ligt dit in veel gevallen aan de overheid en land- bouworganen zelf, je stem door la ten klinken en standpunten laten horen gebeurt nog veelal op eigen initiatief. We zouden vanzelfspre kend een officiële gesprekspartner moeten en kunnen zijn. Ik weet ze ker dat vrouwen de ervaring en des kundigheid in huis hebben en dat hun visie een waardevolle bijdrage kan leveren". Mevrouw Jonas schetst de ontwik keling van de plattelandsvrouwen in de laatste 50 jaar. "Vroeger richtten de leden van de NBvP zich voorna melijk op het overdragen van kennis aan elkaar. Nu denken plattelands vrouwen aktief mee over streekver- betering, ruilverkaveling, oprichten van scholen, bibliotheken enz. De aandacht van de plattelandsvrou wen voor hun leefomgeving op het platteland zie je als een sterke groe ne draad verweven door de aktivitei ten. Wij kijken naar onszelf, naar onze plaats in de samenleving en vormen ons daarover een mening en proberen invloed te hebben op wat er om ons heen gebeurt. Milieudeskundigen buigen zich over de milieuproblemen, landbouwdes kundigen bekommeren zich om de mestoverschotten, planologen pro beren een oplossing te vinden voor de oprukkende verstedelijking, leder een eigen specialisme, maar wie maakt zich druk om de hele patiënt? Dit zijn vraagstukken die ons allen aangaan. We moeten niet alleen sig naleren, maar we moeten samen werken aan het behoud van een gezonde leefomgeving en een leef baar platteland. Tot slot gaat mevrouw Jonas in op de verhouding producent- konsument. Er dreigt een tegenstel ling tussen producent en konsu- ment rondom het milieu, terwijl de konsument langs andere wegen evenveel bijdraagt aan milieuveront reinigingen. Producent en konsu ment moeten samen de uitdaging aan om een nieuwe weg te vinden naar een landbouw die een goed in komen oplevert. De overheid en konsument zullen de producent daadwerkelijk in staat moeten stel len dit te bereiken.". "De rol van de vrouw op een veran derend platteland" Mevrouw J. de Koning-van Lange- ledereen genoot tijdens de lunch van soep, broodjes en fruit. Dankzij de vlotte en goed geor ganiseerde bediening hadden we ruim de tijd om met elkaar bij te praten. Het is leuk als je op zo'n studiedag mensen ontmoet die je al een poosje niet gesproken hebt. Aan het geroezemoes te horen, dachten meer vrouwen er zo over! Na de lunch gingen we in twee dubbeldekkerbussen op pad voor een rondje Walcheren en een bezoek aan de rozenkwe kerij in Aagtekerka In de kassen werden we verwel komd door Kees Simonse, Jacco Maljaars en zijn vrouw Bertha. Zij vertelden ons enthousiast over hun bedrijf, dat ze in 1989 begonnen zijn op wat toen nog akkerbouwbedrijf was. Het is een hele omschakeling, waar voor volgens mij een flinke portie durf en ondernemingszin nodig is, zeker wanneer een paar we- raad ging in haar inleiding over de rol van de vrouw op een verande rend platteland in op de volgende vragen: Wat hebben vrouwen met dat veranderende platteland te ma ken? En wat zijn de gevolgen van een ruimtelijk ordeningsbeleid, van landinrichting voor vrouwen? "Bij de regionale voorbereidingsbij eenkomsten bleek dat door agrari sche vrouwen het wonen en werken op het platteland voorname lijk positief wordt ervaren. Voor de stedelingen is het platteland een ge bied waar gerekreëerd kan worden. Voor het platteland kan dat voorde lig zijn omdat daardoor voorzienin gen zoals winkels en sportakkommodatie in dorpen kun nen blijven bestaan. Bovendien is toerisme steeds meer een bron van inkomsten voor vele plattelandsbe woners ook voor de agrarische be volking. Toerisme kan lastig zijn door b.v. overbelasting van wegen, maar er liggen ook kansen voor het platteland en de agrarische bevol king. Een mooi onderhouden schoon platteland is een goede re- klame. De boerderijen, de gewas sen, het vee, alles wordt a.h.w. tentoongesteld aan de mensen die er niet wonen en werken. Toch is het geen openluchtmuseum, het verschil is dat de plattelandsbevol king en zeker de agrarische bevol king nog zeggenschap houdt (en dat ook wil blijven doen) over de ken voor de eerste oogst door de storm alles vernield wordt... Ze streven ernaar, het hele jaar rond een eerste kwaliteit rozen te leveren aan de veiling in Rijns burg. Daarvoor moeten de groei- omstandigheden zoals voeding, C02, temperatuur en belichting (een must tegenwoordig) opti maal zijn, maar het is net zo be langrijk dat de rozen op het juiste moment geknipt en netjes ge sorteerd en verpakt worden. De computer helpt bij de klimaatre geling, maar dankzij hun grote vakkennis hebben Kees en Jacco in korte tijd een goede naam op gebouwd in Rijnsburg. De tijd was om voor we 't in de gaten hadden. We kregen koffie en ve len kochten rozen voor thuis (staan ze bij u ook zo mooi?) waarna we in de bus aan de rond rit over Walcheren begonnen. Langs allerlei binnenwegen re den we door de noordwesthoek van Zoutelande tot Vrouwenpol der en zo'n beetje alles wat daar tussen ligt, waarbij Leintje Bras ser vertelde over de beziens waardigheden onderweg. Vanaf onze hoge zitplaatsen kregen we een goed beeld van het platte land van Walcheren, jammer dat door de mist doorkijkjes en ver gezichten ontbraken. Het was, vooral voor de vrouwen die niet in dit gebied wonen, heel leuk om van een 'insider' interessan te dingen te horen over plekjes waar je anders niet zo vlug komt. Rond vier uur waren we weer te rug in Westkapelle, het einde van een gevarieerd middagprogram ma dat georganiseerd werd door de Agrarische Kommissie Wal cheren. We kunnen terugkijken op een geslaagde studiedag, met interessante onderwerpen en een goede opkomst. Een deelneemster Diskussie Uit de diskussie die volgde op de in leidingen bleek duidelijk dat, zowel agrarische als niet-agrarische vrou wen willen meewerken aan een ge zond milieu en een goede kwaliteit van de leefomgeving. De manieren waarop vrouwen dat kunnen doen zijn o.a.: jezelf verdiepen in nota's, rapporten, streek- en bestem mingsplannen, je stem laten horen, zelfbewust leven, meewerken aan relatie- en beheersgebieden, lid wor den van natuurorganisaties, investe ren in milieuvoorzieningen. Op de vraag of de konsument een bijdrage zou moeten leveren aan het voortbestaan van de land- en tuin bouw werd positief gereageerd. Ge- konstateerd werd dat men meer geld overheeft voor luxe dan voor het voedselpakket. "Als de konsu ment meer moet gaan betalen voor onze produkten, dan moeten we wel zorgen dat er goede kwaliteit geleverd wordt, ook in de winkels". Ketenbewaking dus. Op de vraag hoe er meer vrouwen in besturen en kommissies zouden kunnen komen werd geantwoord dat het nodig is dat de bevolking geëmancipeerd wordt. Vrouwen moeten geaktiveerd worden en ze moeten de mogelijkheden krijgen, een kwaliteitzetel kan een goede opstap zijn! Om half één sluit de voorzitster het officiële gedeelte van de studiedag af. Ze bedankt de beide inleidsters voor hun bijdrage aan de studiedag en ze biedt ze een attentie aan. De boodschap die ze meegeeft aan de deelnemers aan deze studiedag is: positief meedenken en meepraten in de organisaties, vertrouwen in jezelf hebben en blijven geloven in de goe de kant van het Zeeuwse platteland. J.C. van Nieuwenhuijze-Zandee

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 8