ZLM, GMvL en ULG bouwen hard aan nieuwe organisatie Vragen staat vrij ^ÖaW Nieuwe organisatie krijgt eigen blad met Oogst Internationaal tuinbouwcongres Stuur- en werkgroep bereiden conceptplan voor Uitspraak Stuurgroep: In december 1991 hebben de leden raden van GMvL en ZLM de basisfi losofie voor de samenwerking vastgesteld. Het ULG volgde vlak daarna met haar goedkeuring. Er wordt naar gestreefd dat op 30 juni de ledenraden zich buigen over een definitief samenwerkingsplan van de drie organisaties. Wat is er sinds december gebeurd door de organi saties? De drie sekretarissen geven een nadere toelichting. De hoofbesturen van de drie organi saties hebben van hun leden de op dracht gekregen de meerwaarde van een fusie te onderzoeken. Dat gebeurt in een plan voor de opzet van een nieuwe organisatie "We maken nu een organisatie, die heel duidelijk een meerwaarde heeft voor onze leden", geeft ULG-sekretaris A.F. van Rozen aan. Enerzijds ont staat die meerwaarde doordat een grotere organisatie een groter draagvlak kan behouden. Anderzijds kan een sterke, grote organisatie de belangenbehartiging en dienstverle ning voor haar leden op een hoger peil brengen. Dat is dan ook de doelstelling van de hoofdbesturen: een organisatie bouwen, die duide lijk voor de leden een hele goede be langenbehartiging en dienstverlening biedt. Hoe werken ZLM, GMvL en ULG nu aan de opbouw van de nieuwe or ganisatie? De eerste stap was het instellen van een stuurgroep met de voorzitters, vice-voorzitters en de sekretarissen. Vanuit het adviesbu reau Agriment leidt H. Raemaekers het proces om tot een plan voor één organisatie te komen. Het voorwerk wordt verricht door een werkgroep, die bestaat uit de sekretarissen J. Oggel (ZLM), G. Pol (GMvL) en A.F. van Rozen (ULG). Oud-sekretaris G.W. Smallegange van CBTB West- Nederland is door Agriment aange- Uw landbouworganisatie voert intensieve gesprekken over een mogelijke fusie. De Geldersche Mij. van Landbouw, het Utrechts Landbouw Genoot schap en de Zuidelijke Land bouw Mij. onderzoeken de mogelijkheden om samen één grote regionale landbouworga nisatie te gaan vormen. Begrip pen als 'meerwaarde', 'grotere efficiëncy', 'betere dienstverle ning en belangenbehartiging' liggen aan dat onderzoek ten grondslag. U als individueel lid zult onge twijfeld vragen hebben over doel en nut van een mogelijke samenvoeging van de drie or ganisaties. Schroomt u dan niet de telefoon te grijpen of de pen ter hand te nemen. Blijf niet met vragen zitten, maar kom er mee voor de draad. In onze wekelijks terugkerende fusierubriek willen wij graag in gaan op uw vragen en opmer kingen. Het gaat tenslotte om uw belangen! Schrijf of bel naar: ZLM, t.a.v. mr. J. Oggel, Postbus 46, 4460 BA Goes, tel. 01100-47700. trokken om deze werkgroep te on dersteunen. Draagvlak De werkgroep buigt zich over de ve le verschillende zaken, die aan de orde komen bij een samenvoeging van organisaties. De sekretarissen noemen onder andere: "Vermogens- aspekten en de kontributie. We kij ken zowel naar de kontributiesystematiek als naar de hoogte". Een ander wezenlijk onder deel van de plannenmakerij is de kommunikatie. Zowel intern als ex tern, want leden en personeel moe ten achter het plan staan. Op dit moment spreken stuur- en werk groep ook al over de struktuur van de toekomstige organisatie, waarbij de bestuurssamenstelling aan de or de komt. En ook wordt nagedacht over eventuele vakgroepen en kom missies. Voorts zijn arbeidsvoor waarden, de landbouwbladen, huisvesting en dienstverlening gespreksonderwerpen. Pol geeft aan dat de stuur- en werk groep tevens proberen hun plannen af te stemmen met andere dienst verlenende organisaties, zoals de accountantskantoren. Van Rozen benadrukt dat het geen eenvoudige taak is het plan rond te krijgen: "We werken met drie verschillende orga nisaties en ieder heeft zijn eigen werkwijze en struktuur. We trachten nu de meest ideale struktuur te vin den, die voor iedereen aanvaardbaar is en ook mogelijkheden biedt om adequaat op zaken in te spelen". En andere moeilijkheid is het feit dat de drie eigen afspraken hebben lopen over bijvoorbeeld de landbouwbla den. "Daar wordt het onderzoek komplexer van", aldus Van Rozen. De werkgroep wordt overigens ge holpen door verschillende subwerk groepen, bijvoorbeeld als het gaat over de Sociaal-Ekonomische Voor lichting en financiën. Pol: "De me dewerkers van de organisaties worden zoveel mogelijk ingescha keld, om onderdelen van de beslui ten voor te bereiden". Bouwen "Kortom, we zijn een nieuwe orga nisatie aan het bouwen", stelt Og gel samenvattend. "Het zal wel een hele klus worden, voordat de stuur groep 25 mei een definitief besluit kan nemen", geven de sekretarissen toe. Pol legt uit: "Voor die datum willen we ons conceptplan voorleg gen aan afdelingen, kringen en per soneel. De reakties op het plan, dat in grote lijnen de nieuwe organisatie weergeeft, worden dan door de hoofdbesturen weer neergelegd bij de stuurgroep. Op 25 mei zal de stuurgroep dan een definitief con ceptplan maken. Dat plan wordt aan de ledenraden aangeboden. Waarna de ledenraadsleden uiteraard weer terugkoppelen met de leden van de organisaties". Uiteindelijk zullen de ledenraden besluiten of de samen voeging doorgang vindt. Tot eind juni is er dus nog veel werk te verrichten. Maar hoe ziet het plan er dan uit? Oggel: "De statuten van de nieuwe organisatie liggen er dan nog niet". Pol: "Het wordt een sa menwerkingsovereenkomst, waarin de struktuur van de nieuwe organi satie volledig en doortimmerd om schreven wordt". Samenvattend stelt Oggel: "Het huis van de nieu we organisatie staat er dan, inklu- sief werkkamers, maar die zijn nog onbemand". Over huis gesproken, hoe ver is de werkgroep met het zoeken naar een hoofdkantoor? "We zijn bezig om te kijken welke lokatie het meest effi ciënt is voor de nieuwe organisatie. Of we eind juni een definitieve plek hebben, dat is moeilijk te zeggen", geeft Oggel aan. De werkgroeple den stellen dat het wel de bedoeling is dat dan voor de ledenraden wordt aangegeven waar het nieuwe hoofdkantoor zou moeten komen. Er wordt zeer hard gewerkt door stuur- en werkgroep om in mei een goed conceptplan te kunnen pre senteren. Dat gebeurt overigens in een goede sfeer. Het overleg wordt door de sekretarissen zelfs als ple zierig en konstruktief ervaren. Ech ter zeer konkrete besluiten zijn nog niet genomen. Maar wanneer dat wel het geval is, zullen de leden zo snel mogelijk via de landbouwbladen geïnformeerd worden. Maandag 23 maart j.l. was de Stuurgroep, bestaande uit de voor zitters, de vice-voorzitters en de al gemeen secretarissen, weer bijeen om een aantal onderwerpen met betrekking tot de beoogde fusie van Geldersche Mij, ULG en ZLM te bespreken. De fusiebesprekingen vinden plaats in Gorkum. In de Stuurgroepvergadering stond vooral de communicatie centraal, zowel naar binnen als naar buiten. Het belangrijkste middel om met de leden en overige relaties te commu niceren is de krant. De ZLM heeft een eigen krant, de twee andere or ganisaties doen mee in de Landbo- de, het organisatieblad van het KNLC, en hebben daarin eigen pagi na's. De leden van de Geldersche en het ULG krijgen bovendien het 3 CLO-blad Oogst in de bus. De ZLM heeft geen collectief abonnement op Oogst. De Stuurgroep is van mening dat de nieuw te vormen organisatie een ei gen wekelijkse krant moet hebben. Een eigen ledenblad is belangrijk om de nieuwe organisatie een 'gezicht' te geven. In principe is besloten voor de uitgave van het eigen leden blad aan te sluiten bij Oogst. In de toekomst zullen dus alle leden naast het eigen blad ook Oogst ontvan gen, waarbij de voorkeur uitgaat naar bezorging in één bandje. Interne communicatie Wat betreft de communicatie naar binnen heeft de Stuurgroep uit gesproken dat in de tijd tussen nu 9b De Stuurgroep, die het fusierapport straks aan de leden zal voorleggen, is a/s volgt samengesteld: zittend v.ln.r. J.G. van Leeuwen (voorzitter GMvLJT. Wolleswinkel (vice-voorzitter ULG), A.F. van Roozen (secre taris ULG), jhr. JW. Steengracht van Oostcape/le (voorzitter ULG), ir. G. Pol (secretaris GMvL); staand v.ln.r. mr. G.W. Smallegange (fusiebegeleider namens Agriment), A.H. Munters (vice-voorzitter ZLM), dr.ir. H. Raemaekers (direkteur Agriment), mr. J. Oggel (algemeen secretaris ZLM), H.C. van der Maas (voorzit ter ZLM) en J.D. Wentink (ondervoorzitter GMvL). (Foto: Cor de Koek, Gorinchem). en begin juli - als volgens schema de ledenraden een besluit gaan ne men - zowel leden als personeel zo goed mogelijk op de hoogte worden gehouden van de vorderingen die worden gemaakt. Vooral het eind rapport zal duidelijk moeten wor den overgebracht en toegelicht. Op basis van dit rapport immers zullen de organisaties beslissen of ze ver der gaan met elkaar of niet. De Stuurgroep streeft er naar om de eerste versie van het eindrapport rond 10 mei a.s. gereed te hebben. Vervolgens hebben de afdelingen, kringen en de personeelsleden van de drie organisaties gelegenheid zich te verdiepen in het rapport en eventueel aanvullende voorstellen en amendementen in te dienen. Via de hoofdbesturen komt het rapport dan weer in de Stuurgroep, die de commentaren bespreekt en het de finitieve concept opmaakt. In de maand juni kunnen alle leden zich via de afdelingen definitief uitspre ken over de voorstellen. De besluit vorming door de Ledenraden is voorzien op 2 juli a.s. Krap tijdschema De Stuurgroep beseft dat het tijd schema erg krap is. Enerzijds wil men de vaart er in houden, ander zijds gaat het hier om zeer essentië le zaken, die goed overdacht en geregeld moeten zijn. Een nieuwe vereniging op poten zetten met een goede structuur, een optimale dienstverlening, een uitgebalanceer de huisvesting en een verantwoord personeelsbeleid - om de belangrijk ste zaken te noemen - kan en mag niet als een haastklus worden afge handeld. Daarom onderstreept de Stuurgroep dat de streefdatum 2 juli weliswaar gehandhaafd wordt, maar mocht de komende weken blijken, dat er sprake is van te veel haastwerk, dan zal de beslisdatum over de zomer heen getild worden. Bedrijfsleven en onderwijs organi seren in april het Europees Tuin bouw Onderwijs Congres ETOC '92. Dit congres heeft als doelstel lingen het stimuleren van samen werking binnen het Europese tuinbouwonderwijs en het afstem men van dit onderwijs op de praktijk van het bedrijfsleven. Ook wordt ge mikt op de wederzijdse erkenning in de lidstaten van de vele tuinbouw- beroepsopleidingen. Daarnaast richt ETOC '92 zich tot tuinbouwkundige voorlichtings- en onderzoeksinstel lingen. Zo mogelijk moet het con gres leiden tot de oprichting van een Europees Tuinbouwonderwijs Comi té, waarin alle belanghebbende par tijen participeren. ETOC '92 wordt van 21 tot en met 24 april op de agrarische hoge school in Delft gehouden. Voor inl. tel. 085-433228.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 6